عمومی

اهمیت واردات مواد شیمیایی و چالش های آن

مواد شیمیایی نقش بسیار مهمی در صنایع تولیدی هر کشوری دارند و به همین جهت سهم بزرگی از واردات بسیاری از کشورها را به خود اختصاص می دهند. در کشور ما نیز ۹۰% ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در صنایع مختلف از طریق واردات مواد شیمیایی تأمین می شود بنابراین با خودکفایی در این بخش می توان به اقتصاد کشور کمک بزرگی کرد.

مواد شیمیایی وارداتی مورد نیاز صنایع به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. به عنوان مثال مواد شیمیایی صنعتی ، مواد شیمیایی صنایع غذایی ، مواد شیمیایی صنایع تصفیه آب ، مواد شیمیایی دارویی و آرایشی بهداشتی برخی از کالاهای وارداتی به کشور هستند که هرکدام در یک بخش خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

واردات مواد شیمیایی علاوه بر اینکه باید از یک منبع مطمئن تأمین شود برای حفظ کیفیت مواد شیمیایی شرایط حمل و نقل آنها نیز بسیار حائز اهمیت است. بیشتر مواد شیمیایی وارداتی ایران از راه دریا و از گمرگ شهید رجایی بندرعباس وارد کشور می شوند. در چند سال اخیر به دلیل تحریم های اقتصادی واردات مواد شیمیایی به کشور با چالش های زیادی مواجه شده است و همین مسئله بسیاری از صنایع را نیز تحت تاثیر قرار داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

اهمیت واردات مواد شیمیایی

واردات مواد شیمیایی یکی از کسب و کارهای بسیار پررونق در بسیاری از کشورهای جهان است. از آنجاییکه مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع به دسته های مختلفی تقسیم می شوند بعید است که یک کشور بتواند همه مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع تولیدی خود را تأمین کند.

مواد شیمیایی اولیه مورد استفاده صنایع و کارخانه ها، بسیار متنوع و گسترده هستند و آمار نشان داده است که حدود ۱۱% از کالاهای وارداتی مربوط به مواد شیمیایی اولیه است که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

حتی کشورهای بزرگ صادر کننده مواد شیمیایی نیز برخی از ترکیبات شیمیایی مورد نیاز خود را از سایر کشورها وارد می کنند. اهمیت واردات مواد شیمیایی خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما به آن فکر می کنیم. از طرفی برای کشور خودمان که ۹۰% مواد شیمیایی را وارد می کند این اهمیت دو چندان خواهد بود. به همین دلیل تحریم ها اوایل باعث شد بسیاری از صنایع تعطیل شوند و قیمت بسیاری کالاها نیز به همین دلیل چندین برابر شده است.

اهمیت واردات مواد شیمیایی و چالش های آن
اهمیت واردات مواد شیمیایی و چالش های آن

واردات مواد شیمیایی از کدام کشورها صورت می گیرد؟

واردات مواد شیمیایی بسته به نوع و اهمیت کاربردی مواد شیمیایی از کشورهای مختلف صورت می گیرد. اما در شرایط فعلی به دلیل تحریم های تحمیلی از سوی آمریکا چین بزرگترین شریک تجاری ایران در تأمین مواد شیمیایی است. اما تأمین این ترکیبات از کشورهای دیگری مانند امارات متحده عربی ، کره ، ترکیه و آلمان نیز هنوز صورت می گیرد.

این ترکیبات توسط شرکت های بازرگانی موجود در کشور وارد شده و پس از گذشتن از قوانین گمرک به دست مصرف کنندگان که صنایع و کارخانه های مختلف هستند، می رسند. در شرایط تحریم ها تأمین بسیاری از مواد شیمیایی چالش برانگیز است و سالها است که کشور ما در این زمینه متضرر می شود.

ایران به دلیل داشتن منابع گازی ، نفتی و معدنی فراوان می تواند با تاسیس شرکت های دانش بنیان در رابطه با تأمین مواد شیمیایی بهتر عمل کند و وابستگی ۹۰% خود را به واردات کاهش دهد و حتی به یک صادرکننده تبدیل شود. با این حال این روند نیازمند زیرساخت هایی است که ممکن است سالها طول بکشد.

مواد شیمیایی پرمصرف در این کدامند؟

بر اساس آمار موجود بیشترین اقلام شیمیایی وارداتی به کشور شامل تولوئن ، اسید فورمیک ، آمونیاک ، اسید سولفوریک ، کربن تتراکلراید ، کلروفرم ، متانول، اتیلن گلایکول ، استون ، گلیسرول ، هگزان ، اسید استیک گلاسیال ، فنل ، اسید هیدروکلریک و بسیاری از ترکیبات دیگر هستند. این ترکیبات شیمیایی در ساخت بسیاری از فراورده ها و کالاها مورد استفاده قرار می گیرند و عدم تأمین آنها می تواند مشکلات بزرگی به وجود بیاورد.

لیست مهمترین مواد شیمیایی وارداتی

 • مواد شیمیایی صنعتی
 • مواد شیمیایی صنایع غذایی
 • مواد شیمیایی دارویی
 • کود های کشاورزی
 • صنایع آرایشی بهداشتی
 • مواد شیمیایی صنایع تصفیه آب
 • صنایع تولید محصولات شوینده
 • حلال های شیمیایی
 • مواد شیمیایی صنایع تولید لاستیک
 • مواد شیمیایی صنایع آبکاری
 • ترکیبات صنایع رنگ و رزین
اهمیت واردات مواد شیمیایی و چالش های آن
اهمیت واردات مواد شیمیایی و چالش های آن

روند واردات مواد شیمیایی شامل چه مراحلی است ؟

برای واردات یک کالا اعم از مواد شیمیایی یا هر کالای دیگری باید نکات زیر را مورد نظر قرار داد:

 • ابتدا کالای مورد نظر کاملا بررسی و شناسایی کنید.
 • قوانین واردات کالای مورد نظر را بررسی کنید در این رابطه می توانید از افراد و شرکت های تجاری کمک بگیرید.
 • برای آگاهی از تغییرات قوانین و دستیابی به اطلاعات به روز رسانی شده می توانید از شرکت های صادرات و واردات مشاوره بگیرید.

اطلاعات لازم برای شناختن کالا بسیار مهم است و باید کد تعرفه یا HS  را به عنوان شناسه آن کالا مشخص کنید و در نهایت شرایط حمل و نقل کالا به برای صرفه جویی در هزینه ها و همچنین حفظ کیفیت کالا را مورد نظر قرار دهید.

قوانین واردات مواد شیمیایی

همه کالاهای وارداتی به کشور بطور مستقیم به دست مصرف کننده نمی رسد بلکه ابتدا تحویل گمرک کشور می شود و ترخیص کالا را باید از گمرک انجام داد. در کشور ما بیشتر واردات کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس و گمرک فرودگاه امام خمینی صورت می گیرد.

در این رابطه باید در نظر داشت که هزینه های دیگری ازجمله هزینه بیمه، گمرک ، بازرسی کالا، هزینه های حمل و نقل و تخصیص ارز نیز به هزینه اولیه کالا اضافه می شود.

اهمیت واردات مواد شیمیایی و چالش های آن
اهمیت واردات مواد شیمیایی و چالش های آن

مجوزهای لازم برای واردات مواد شیمیایی

مجوزهای لازم برای واردات مواد شیمیایی بر اساس نوع آن به یک وزاتخانه مربوط است که حتما قبل از واردات کالا باید نسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام کنید. موارد زیر برای راهنمایی ارائه می گردد:

 • مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید دارو ( وزارت بهداشت )
 • ترکیبات شیمایی مورد استفاده در دسته آب و فاضلاب شهری( وزارت نیرو )
 • مواد شیمیایی مورد نیاز دانشگاه و مدارس با کاربرد آموزشی ( وزارت آموزش عالی )
 • مواد شیمیایی آلی و معدنی تقویت خاک ، آفت کش و کود و…( وزارت جهاد کشاورزی)
 • مواد شیمیایی مورد استفاده در دسته کارخانه های نفتی و حفاری ( وزارت معدن و تجارت )
 • مواد محترقه ( وزارت کشور )

شرایط نگهداری مواد شیمیایی نیز برای واردات این کالاها جهت حفظ کیفیت بسیار حائز اهمیت است و باید قبل از سفارش ترکیبات شیمیایی کاملا این شرایط و امکانات لازم برای نگهداری آنها در دمای خنک جهت حفظ ساختار ترکیبات شیمیایی که ممکن است با شرایط دمایی تغییر کند را مورد نظر قرار دهید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا