تصفیه آبرنگ و رزینصنایع شیمیاییغذایی و داروییکشاورزی و دامپروری

بنتونیت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بنتونیت یک ماده طبیعی است که به طور عمده از اسمکتیت رس تشکیل شده است. بنتونیت با تبدیل خاکستر آتشفشانی به مینرالهای رسی در محیط های دریایی تولید می شود و به صورت لایه هایی بین دیگر سنگ ها قابل مشاهده است.

وبسایت نشریه جهان شیمی فیزیک در این مقاله بشرح خواص و کاربردهای بنتونیت در ادامه مطالب می پردازد .بنتونیت در ایران به نام گل سرشوی یا گل ارمنی شناخته می شود و کاربرد گسترده ای در تولید محصولات آرایشی – بهداشتی دارد.

این ماده عمدتاً از مواد معدنی کریستالی متشکل از گروه اسمکتیت تشکیل شده است که شامل سیلیکات‌های آلومینیومی آبدار حاوی آهن، منیزیم، سدیم یا کلسیم هستند. بنتونیت سدیم و کلسیم و پتاسیم انواع شناخته شده این ترکیب شیمیایی هستند که استفاده از هر یک به خصوصیات فیزیکی خاص آنها بستگی دارد.

بنتونیت مقادیر زیادی آب را جذب می کند و گاهی تا چندین برابر حجم اولیه خودش متورم می شود و توده های بزرگ ژله ای تولید می کند. از بنتونیت سدیم برای آب بندی، ذوب فلز، تولید آزبست و پشم معدنی، به عنوان گل‌های حفاری، در سیمان های پرتلند و بتن، سرامیک، امولسیون، حشره کش ها، صابون ها، داروسازی ها و رنگ ها استفاده می شود.

بنتونیت در تولید کاغذ، شفاف سازی آب، آب میوه و مشروبات الکلی و به عنوان نرم کننده آب برای از بین بردن کلسیم آب سخت استفاده می شود.

کاربرد بتونیت در پزشکی

بنتونیت یک رس طبیعی با دانه نرم و بافت ریز است که در ترکیب با آب خمیری تشکیل می دهد که از گذشته تاکنون از مزایای درمانی آن استفاده می شود. این ماده برای درمان بثورات پوستی مانند آکنه مورد استفاده قرار می گیرد.

بنتونیت در بسیاری از محصولات پوستی وجود دارد و برخی افراد نیز با هدف تسکین مشکلات گوارشی یا از بین بردن سموم بدن آن را به مواد غذایی یا نوشیدنی های خودشان اضافه می کنند.

خواص بنتونیت برای سلامتی

دانشمندان معتقدند كه بنتونیت با جذب چربی های اضافی و گرد و غبار از روی پوست عمل می كند. این ماده با چسبیدن به مولکولها و یونها، آلودگی ها و سموم را جذب و از بین می برد.

وقتی‌که این ماده به عنوان ماسک بر روی پوست استفاده می شود چربی های اضافی و باکتریها را جذب کرده و یک درمان طبیعی برای آکنه به حساب می آید. بنتونیت شامل مواد معدنی طبیعی مانند کلسیم، منیزیم و آهن است که ممکن است مزایای دیگری هم داشته باشد.

این ماده برای کاهش وزن افرادی که مواد غذایی پرچرب مصرف می کنند مفید است. بنتونیت همچنین می تواند به درمان یبوست و تنظیم حرکات دستگاه گوارش کمک کند و حتی برای درمان سندرم روده تحریک پذیر نیز موثر است.

این ترکیب در صورت مصرف خوراکی می تواند باعث دفع فلزات سنگینی مانند سرب شود که مشکلات متعددی برای سلامتی افراد ایجاد می کند. تحقیقات نشان داده است که مصرف بنتونیت ممکن است برای در دفع سرب اضافی از بدن مفید باشد.

خواص درمانی رس هایی مانند بنتونیت به دلیل غلظت بالای مواد معدنی مانند سیلیس، کلسیم، منیزیم، سدیم، آهن و پتاسیم است که می تواند سموم، فلزات سنگین، ناخالصی ها و مواد شیمیایی را جذب کرده و از بین می برد. به همین دلیل بتونیت یکی از اجزا اصلی موجود در دتاکس ها و محصولات پاک کننده است.

این ماده همچنین به جذب اکسیژن در سلول ها کمک می کند زیرا هیدروژن اضافی را جذب می کند و به سلول ها اجازه می دهد تا به جای آن اکسیژن را جایگزین کنند.

کاربرد بنتونیت در صنایع

بنتونیت با توجه به ترکیب و ساختار کاربرد گسترده ای در صنایع دارد. این ویژگیها خصوصا وقتی که این ماده در آب حل می شود، قابل مشاهده است.

بسیاری از کاربردهای صنعتی بنتونیت از ویژگی تورم این ماده در آب و تولید سوسپانسیون ویسکوز نشات می گیرد. بنتونیت با انحلال در آب ذرات کلوئیدی تشکیل می دهد که مساحت سطحی بزرگی نسبت به وزن رس دارند به همین دلیل این ماده می تواند یک تثبیت کننده عالی امولسیون یا محیطی برای حمل سایر ترکیبات شیمیایی باشد.

ازآنجایی‌که بنتونیت بار منفی دارد می تواند با فلزات دارای بار مثبت مانند سرب واکنش دهد که این مسئله می تواند سرب موجود در فاضلاب را از بین ببرد.

این ماده با بسیاری از مواد آلی شیمیایی واکنش نشان می دهد و ترکیباتی را تشکیل می دهد که به عنوان مواد ژله کننده در بسیاری از مایعات ارگانیک مورد استفاده قرار می گیرد.

ایمنی و خطرات

FDA استفاده از محصولات حاوی رس بنتونیت را مجاز نمی داند زیرا متخصصان دریافته اند که برخی از این محصولات ممکن است حاوی فلزات سنگین باشند.

در سال ۲۰۱۶، FDA به مصرف کنندگان هشدار داد كه به دلیل داشتن سطح بالای سرب از نوع خاصی از بنتونیت استفاده نكنند. بنابراین برای استفاده از محصولات حاوی بنتونیت باید به دنبال محصولی با مارک یا منبع معتبر باشید.

قبل از استفاده از این ماده یا هر نوع داروی طبیعی روی پوست ابتدا آزمایش آلرژی انجام دهید. برای این منظور مقدار کمی از محصول را به ناحیه داخلی آرنج بمالید و ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر هیچ واکنشی رخ نداد، به استفاده از محصول ادامه دهید.

بنتونیت حفاری

رایج ترین کاربرد بنتونیت در سیالات حفاری است،هنگامی که خاک رس بنتونیت با آب مخلوط می شود، یک سوسپانسیون ژل چسبناک تشکیل می دهد که به عنوان پایه ای برای سیال حفاری عمل می کند. بنتونیت موجود در مایع شستشو، ابزارهای برش را روان و خنک می کند و در عین حال از خوردگی محافظت می کند. از آنجایی که سیال حفاری فشار هیدرواستاتیکی ایجاد می کند، مانع از نفوذ سیال و گاز می شود. مایع حفاری قلمه های مته را به سطح منتقل می کند. هنگامی که پمپ های تصفیه دارای دوره های بیکاری هستند، تیکسوتروفی بنتونیت مانع از ریختن مواد سنگی به داخل شفت سوراخ شده می شود.

بنتونیت کشاورزی

بنتونیت کشاورزی یک بنتونیت سدیمی طبیعی است که ظرفیت تبادل کاتیونی بسیار بالایی دارد. دارای خاصیت جذب طبیعی، حفظ آب و خاصیت چسبندگی خاک است که منجر به بهبود حاصلخیزی خاک و جلوگیری از شستشوی کودها می شود. بسیاری از خاک های شنی از نگهداری کم آب و دهیدراته شدن در هنگام خشک شدن رنج می برند. بنابراین استفاده از بنتونیت کشاورزی هر دوی این مشکلات را در کاربردهای مختلف از کشاورزی گرفته تا باغبانی خانگی بهبود می بخشد. همچنین برای کانال ها و آب بندی های ذخیره آب در مقیاس بزرگ با ایجاد یک مانع پوششی بالا می تواند مفید باشد.

خرید بنتونیت

بنتونیت به صورت پودر خریداری می شود و سپس با آب مخلوط می شود و تبدیل به خاک رس می شود. در داخل این خاک رس، می توانید ذرات بسیار کوچکی را پیدا کنید که به بنتونیت اجازه می دهد زمین را ضد آب کند. یکی از خواص بنتونیت ویسکوزیته بالای آن است. این امر بنتونیت را در برابر تغییر شکل ناشی از تنش برشی مقاوم می کند.

از دیگر خواص این نوع خاک رس، خواص رئولوژیکی، خاصیت جذبی و خاصیت تیکسوتروپیک است. به این معنی که در ترکیب با آب چسبناک می شود و مایعات را جذب می کند و اجازه می دهد تا محلول ویژگی های یک ژل را به دست آورد که تغییر شکل و حرکت آن را آسان می کند.

بنتونیت ارت

بنتونیت ارت یک فیلوسیلیکات آلومینیومی جاذب و یک خشک کننده طبیعی است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد که عمدتا برای محافظت از بسته بندی های صنعتی استفاده می شود. این پودر می ‌تواند ساینده باشد بنابراین این ویژگی آن را برای بسته ‌بندی تجهیزات بسیار حساس مانند دوربین‌ها، دوربین‌ های فیلم برداری، دوربین‌های دوچشمی، میکروسکوپ یا سایر مواد ظریف ایده‌آل می ‌سازد.

بنتونیت خوراکی چیست

بنتونیت خوراکی یک پودر ریز از خاکستر آتشفشان است که از ماده اصلی سیلیکات آلومینیوم هیدراته و سایر مواد معدنی مانند کلسیم، آهن و منیزیم تشکیل شده است. این پودر دارای برخی از خواص منحصر به فرد است که باعث می شود بسیاری از افراد آن را به صورت خوراکی یا موضعی استفاده کنند. زیرا معتقدند که می تواند سموم با بار منفی را جذب کند. از بنتونیت خوراکی به عنوان راهی برای سم زدایی بدن، بهبود هضم، بهبود رنگ پوست و آکنه و درمان زخم ها، نفخ و اسهال و سایر موارد دیگر اغلب استفاده می شود.

موارد مصرف بنتونیت

از پودر بنتونیت می توان به عنوان یک دهان شویه طبیعی استفاده کرد. خاصیت اتصال آن می تواند به راحتی مواد ناخواسته اطراف دندان و لثه را از بین ببرد. در صورت مصرف به صورت خوراکی، بنتونیت می تواند به حفظ باکتری های سالم در دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی کمک کند. همچنین می توانید از این پودر برای ماسک صورت استفاده کنید. به عنوان یک قاعده کلی، انواع پوست چرب و مستعد آکنه می توانند بیشتر از این ماسک بهره ببرند. در حالی که افرادی که پوست خشک یا حساس دارند باید کمتر از ماسک بنتونیت استفاده کنند.

مشخصات بنتونیت

بنتونیت یک کانی رسی بسیار کلوئیدی است که به دلیل داشتن خواص متعددی مانند هیدراتاسیون، تورم، جذب آب، ویسکوزیته، تیکسوتروپی آن را به محصولی چندکاربردی برای صنایع مختلف مانند ریخته گری، گندله سازی، ساخت و ساز و مهندسی عمران، بازارهای زیست محیطی، حفاری، روغن ها و سایر بازارهای غذایی، کشاورزی، مواد دارویی و آرایشی، مواد شوینده رنگ ها و براق کننده ها و کاغذ تبدیل کرده است.

انواع بنتونیت

دو نوع بنتونیت وجود دارد. نوع اول بنتونیت سدیم است که هنگامی که توسط آب فعال می شود، می تواند تا شش برابر اندازه خود متورم شود و خاصیت الکترومغناطیسی دارد که این ویژگی باعث می شود این پودر بسیار جاذب و برای خارج کردن سموم مفید باشد. نوع دوم بنتونیت کلسیم است که در مقایسه با بنتونیت سدیم کوچک تر است که باعث می شود که برای معدنی سازی مجدد موثرتر از بیرون کشیدن سموم از پوست باشد. این ذرات کوچک می توانند از طریق دیواره روده بزرگ وارد جریان خون شوند و در آنجا از سموم را دفع کرده و مواد معدنی را نگه دارند.

پودر بنتونیت

پودر بنتونیت خالص بطور طبیعی سرشار از مواد معدنی مانند آهن، سدیم، کلسیم، پتاسیم و منیزیم است و از خاکستر آتشفشانی به وجود آمده است.از این پودر در صنایع مختلف استفاده می شود اما اغلب برای سم زدایی بدن مورد استفاده می گیرد. افزودن آب به پودر بنتونیت، بار الکتریکی منفی به آن می دهد که به نوبه خود، سموم را از بدن خارج می کند. پودر بنتونیت در سطح مولکولی برای پاکسازی بدن از سموم عمل می کند و همچنین مواد مغذی غنی را به پوست باز می گرداند.

کاربرد بنتونیت

بنتونیت به طور گسترده در مهندسی عمران استفاده می شود. می تواند به عنوان سیال حفاری بسیار مفید باشد. علاوه بر این، اغلب در مکان های آلوده برای جداسازی محل به همراه دیواره دیافراگمی استفاده می شود. علاوه بر این، از این نوع خاک رس به دلیل اینکه در تماس با ادرار اثر جاذب دارد، در ظرف زباله استفاده می شود. سایر کاربردهای بنتونیت شامل استفاده در ریخته گری فلزات، شفاف سازی نوشیدنی ها و بهبود خاک های شنی در کشاورزی است.

فروش بنتونیت

خرید و فروش بنتونیت بازار گسترده ای دارد زیرا این ماده شیمیایی بسیار پرکاربرد است. برای خرید این ماده می توانید به دفاتر فروش این ماده شیمیایی مراجعه نمایید.

قیمت بنتونیت

قیمت بنتونیت به برند و کیفیت این ماده بستگی دارد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت این ماده شیمیایی به سایت های معتبر مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا