تصفیه آبصنایع شیمیاییغذایی و دارویی

پودر کلر یا هیپوکلریت کلسیم چیست؟ معرفی کاربرد و قیمت خرید و فروش

در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها، خواص و کاربرد پودر کلر (هیپوکلریت کلسیم) در مصارف خانگی و صنعتی است. همچنین اگر به دنبال خرید پودرکلر هستید، برای اطلاع از قیمت خرید و فروش پودر کلر می‌توانید از لیست پیشنهادی فروشندگان کلر پودری هیپوکلریت کلسیم در انتهای مقاله استفاده نمایید. لازم به ذکر است این لیست همواره با اسامی معتبرترین شرکت‌های خوشنام و با سابقه فعال در زمینه فروش پودر کلر  به روزرسانی می‌شود. برند تولیدکننده، یکی از عوامل بسیار تاثبرگذار در تعیین قیمت پودر کلر است.

هیپوکلریت کلسیم یا پودر کلر (Calcium hypochlorite) یک ترکیب معدنی با فرمول Ca (ClO) 2 است که در مقیاس تجاری از طریق واکنش گاز کلر با هیدروکسید کلسیم تولید می شود. هیپوکلریت کلسیم در آب سخت محلول نیست و ترجیحاً در آب نرم تا متوسط استفاده می شود و به دو شکل خشک (بی آب) و هیدراته وجود دارد.

وبسایت نشریه جهان شیمی فیزیک در این مقاله به بررسی تاثیر و قیمت خرید و فروش پودر کلر خواهد پرداخت. ما را تا پایان مقاله همراهی کنید. پودر کلر با نام های دیگری از جمله پرکلرین و هیپوکلرید کلسیم نیز شناخته می شود و برای تصفیه آب، ضد عفونی کردن استخرها، سفید کردن کاغذ، پارچه و سایر منسوجات استفاده می شود.

هیپوکلریت کلسیم ماده فعال اصلی محصولات تجاری به نام پودر سفید کننده، پودر کلرین یا آهک کلرینه شده است. هیپوکلریت ها فعالیت ضد میکروبی وسیعی دارند و باقی مانده سمی از آنها به جا نمی ماند. آنها ارگانیسم های خشک و ثابت و همچنین بیوفیلم های تشکیل شده بر روی سطوح را از بین برده و سمیت حاد پایینی دارند.

پودر کلر در دمای اتاق یک جامد سفید / خاکستری است با بوی قوی کلر است زیرا با مولکولهای آب در حضور هوا واکنش نشان می دهد.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

این ماده به عنوان یک باز قوی عمل می کند زیرا به راحتی H+ را هنگام انحلال در آب جذب می کند. این ترکیب همچنین یک ماده اکسید کننده قوی است زیرا می تواند به سادگی الکترون ها را بپذیرد.

کاربرد هیپوکلریت کلسیم چیست؟

هیپوکلرید کلسیم یک ماده اکسید کننده قدرتمند است، به ویژه در صورت وجود آب یا در دمای بالا باعث آزاد شدن گازهای اکسیژن و کلر می شود. بنابراین، لازم است تا زمان استفاده به صورت محلول نگهداری شود.

کاربرد هیپوکلریت کلسیم در شیمی آلی به دلیل خاصیت اکسیدکنندگی بسیار زیاد است. به عنوان مثال از این ترکیب جهت تجزیه گلیکول‌ها، اسیدهای α-هیدروکسی کربوکسیلیک و اسیدهای کتو و همچنین برای تولید آلدهیدهای کوچک تر یا کربوکسیلیک اسید استفاده می شود.

کاربرد پودر کلر چیست؟

کاربرد پودر کلر با درصد خلوص ۶۵% و ۷۰% و ۹۰% معمولاً برای ضد عفونی کردن استخرهای عمومی و آب آشامیدنی است. پودر کلر همچنین در تصفیه خانه فاضلاب صنعتی، تمیز کردن سرویس های بهداشتی خانگی، ضدعفونی سبزیجات و همچنین برای تمیزکردن استخرهای پرورش ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

هیپوکلریت کلسیم همچنین می تواند در واکنش با هالوفرم برای تولید کلروفرم مورد استفاده قرار گیرد. از این ماده می توان برای اکسیداسیون فرآورده های تیول و سولفید در سنتز آلی استفاده کرد و از این طریق بوی آنها را کاهش داده و دفع آنها را بی خطر ساخت.

نکته

هیپوکلرید کلسیم ۶۵% اغلب برای ضد عفونی کردن حجم زیادی از آب به منظور اطمینان از رفع آلودگی های آن برای مصارف خانگی استفاده می شود.

پودر کلر ممکن است با ترکیبات کربن به شدت واکنش نشان دهد و با ذرات ریز کربن ترکیب و یک ماده انفجاری تشکیل دهد. واکنش این ماده با استیلن منجر به تولید مواد منفجره می شود.

همچنین تماس پودر کلر یا پرکلرین با ترکیب شیمیایی با مواد آلی، روغن ها، هیدروکربن ها و الکل هایی مانند متانول یا اتانول ممکن است باعث انفجار شدید شود.

پودر کلر یا پرکلرین با نیترومتان یک واکنش تأخیری شدید می دهد و با ترکیبات سولفوری آلی مانند سولفیدها خودبخود مشتعل می شود. اکسید آهن موجود در ظروف فلزی نگهداری هیپوکلرید کلسیم تجزیه این ماده را با تولید گاز اکسیژن تحریک می کنند.

پودر کلر استخر

پودر کلر محبوب ترین ماده شیمیایی است که به عنوان ضدعفونی کننده استخر برای تمیز نگه داشتن آب و جلوگیری از رشد جلبک ها و میکروارگانیسم ها استفاده می شود. کلر صرف نظر از شکل آن کاربرد گسترده ای در تصفیه و ضد عفونی آب دارد.

عملکرد ضد عفونی کنندگی کلر در نتیجه فرآیندی به نام الکترولیز صورت می گیرد. این ماده با شکستن دیواره های سلولی میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها و جلبک ها آنها را اکسید کرده و باعث از بین رفتن یا غیرفعال شدن آنها می شود.

با تکمیل این فرآیند کلر نیز تجزیه می شود و تاثیر آن کمتر و کمتر می شود. به همین دلیل است که باید به طور منظم کلر را به استخر خود اضافه کنید.

نحوه استفاده از پودر کلر

پودر کلر را می توانید برای گندزدایی مکان های مختلف و حتی منزل مورد استفاده قرار دهید. برای استفاده ابتدا لازم است کلر را در آب رقیق کنید. مثلا برای ضدعفونی سرویس های بهداشتی داخل منزل، امکان عمومی، وسایل آشپزخانه و سطوح مختلف باید ابتدا محلول ۰.۱ کلر را تهیه کنید.

از آنجاییکه پودر کلر معمولا به صورت ۶۵ تا ۷۰ درصد تولید و عرضه می شود باید ۱۵ گرم آن را در ۱۰ لیتر آب سرد حل کنید تا محلول ۰.۱ % تهیه شود. ماندگاری این محلول ۲۴ ساعت است و پس آن قدرت ضدعفونی کننده آن از بین خواهد رفت.

پودر کلر از کجا بخریم؟

پودر کلر را می توانید به صورت حضوری یا اینترنتی از فروشگاه های مواد شیمیایی و لوازم استخر و همچنین کارخانه های تولید کلر مانند نیرو کلر اصفهان خریداری نمایید. قبل از خرید حتما در مورد مقدار و روش مصرف از فروشنده سوال کنید.

نحوه استفاده از پودر کلر در استخر

مقدار مورد نیاز پودر کلر بر اساس نتایج آزمایشات شیمیایی آب مشخص می شود. شما می توانید مستقیما  کلر را از داخل بسته بندی به آب استخر اضافه کنید. توجه داشته باشید که پودر کلر در آب بسیار محلول است و حلالیت آن در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد ۲۱۴ گرم در لیتر است.

روش دیگر استفاده از کلر پودری این است که ۳ گرم پودر را برای هر متر مکعب از حجم استخر در نظر بگیرید. سپس آن را در ۳ ضرب کنید. به عنوان مثال ۳۰۰ گرم  کلر برای استخری با حجم ۱۰۰ متر مکعب مورد نیاز است. شما می توانید  پودر کلر را ابتدا  در یک ظرف ۲ یا  ۳ لیتری آب حل کرده و سپس آن را داخل استخر بریزید.

مضرات پودر کلر

اگرچه  پودر کلر به به طور موثر عوامل بیماری زا و جلبک های موجود در استخر را از بین می برد یا غیرفعال می کند اما بوی قوی و آزاردهنده ای ایجاد کند که باعث تحریک چشم یا پوست می شود.

استفاده از پودر کلر استخرهای بتنی و وینیلی را به مرور زمان خراب می کند و حتی در صورت تماس طولانی مدت با کف استخر رنگ پوشش های وینیلی را سفید می کند.

قیمت هیپوکلریت کلسیم

قیمت خرید و فروش هیپوکلریت کلسیم برحسب درصد آن در بازار متفاوت است و شما می توانید از طریق شرکت های معتبری که در پایان مقاله معرفی شده اند، با قیمت مناسب اقدام به خرید هیپوکلریت کلسیم نمایید. شرکت تولیدکننده و خارجی یا ایرانی بودن نیز عامل مهم دیگری در تعیین قیمت هیپوکلریت کلسیم است.

فروش ‌هیپوکلریت کلسیم

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت خرید و فروش هیپوکلریت کلسیم از لیست فروشندگان پیشنهادی در انتهای مقاله استفاده نمایید. این لیست شامل معتبرترین خریداران و فروشندگان هیپوکلریت کلسیم در بازار مواد شیمیایی است. برای آگاهی از اطلاعات تماس، حوزه فعالیت، آدرس، تلفن و سایر کانال های ارتباطی فروشنده موردنظر، تنها کافی است روی گزینه «اطلاعات تماس» کلیک کنید.

 

 

مواد شیمیایی مرتبط با پودر کلر (هیپوکلریت کلسیم)

ایمنی و خطرات هیپوکلریت کلسیم

آلودگی با هیپوکلریت کلسیم معمولا با قرارگرفتن در معرض گرد و غبار این ماده شیمیایی یا تماس محلول های آن با پوست صورت می گیرد. این ماده به شدت خورنده است و بخارهای خطرناکی آزاد می کند که برای سلامتی خطرناک هستند.

پودر هیپوکلریت، محلول ها و بخار آن برای چشم، پوست و مجاری تنفسی تحریک کننده و خورنده است. بلع و تماس پوستی با این ماده باعث آسیب بافت های در معرض می شود.

قرار گرفتن در معرض گازهای آزاد شده از هیپوکلریت ممکن است باعث سوزش چشم ها، بینی و گلو شود. سرفه و همچنین تنگی تنفس و تورم راههای هوایی و ریه ها از عوارض احتمالی قرارگرفتن در معرض این ماده است.

هیپوکلریت کلسیم در آب تجزیه می شود تا کلر و اکسیژن آزاد شود. اثرات سیستمیک پس از بلع این ماده نادر است اما ممکن است اسیدوز متابولیک رخ دهد.

هیپوکلریت کلسیم یک ماده سمی و غیرقابل اشتعال است اما سوختن مواد قابل احتراق را تسریع می کند. قرار گرفتن طولانی مدت این ترکیب شیمیایی در معرض آتش و گرما ممکن است منجر به تجزیه شدید مواد و پارگی ظروف شود.

پودر کلر یا پرکلرین باید در یک مکان خشک و سرد و به دور از اسیدها، مواد آلی و فلزات ذخیره شود. فرم هیدراته این ماده برای کاربرد ایمن تر است. اگر این ماده با اسید مخلوط شود گاز بسیار سمی کلر را آزاد خواهد کرد.

عوارض هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم به عنوان خورنده طبقه بندی می شود و باعث سوختگی شدید پوست و آسیب چشم ها می شود. در صورت بلعیده شدن به عنوان مضر طبقه بندی می شود.

بررسی عوارض هیپوکلریت سدیم و کلسیم بر روی موش ها نشان می دهد که ماده بلعیده شده به سرعت به جریان خون می رسد و مکانیسم های اصلی دفع آن از طریق ادرار و مدفوع است. اسید هیپوکلروس از آنیون های کلرید تحت واکنش سیستم ایمنی تشکیل می شوند. این ترکیب در صورت تماس با چشم و پوست باعث آسیب می شوند.

تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلسیم

هیپوکلریت سدیم و کلسیم دو ترکیبی هستند که برای ضد عفونی کردن و تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیبات حلالیت بالایی در آب دارند که یک مزیت بسیار مهم محسوب می شود.

این دو ترکیب به طور گسترده ای برای ضد عفونی آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترین تفاوت آنها این است که هیپوکلریت سدیم برای کلرزنی استخرهای بزرگ مناسب است ولی هیپوکلریت کلسیم برای ضدعفونی استخرهایی با حجم آب کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. هیپوکلریت کلسیم، کلر بیشتری نسبت به هیپوکلریت سدیم دارد.

پودرهیپوکلریت سدیم

پودر هیپوکلریت سدیم یک ترکیب ضدعفونی کننده فوق العاده برای از بین بردن قارچ، ویروس و باکتری است. این ترکیب بطور گسترده ای برای ضدعفونی کردن آب استخر و آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب در فرمولاسیون بسیاری از شوینده ها با درصدهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

این پودر به صورت محلول در آب برای ضدعفونی سرویس های امکان عمومی و در منازل به عنوان آب ژاول مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب خاصیت پاک کنندگی فوق العاده ای دارد که به میزان PH و غلظت کلرین بستگی دارد. توجه داشته باشید که پودرهیپوکلریت سدیم بی آب ناپایدار است و ممکن است در اثر اصطکاک یا گرم شدن منفجر شود.

لوزی خطر هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم یک ترکیب ناپایدار است زیرا در ترکیب خود حاوی گاز کلر است که امکان ترکیب آن با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا وجود دارد. گاز کلر سمی است و منجر به مسمومیت، مشکلات کلیوی و سوزش چشم ها خواهد شد بنابراین هنگام استفاده از این ترکیب موارد ایمنی را رعایت کنید. این ترکیب غیر قابل اشتعال است اما به عنوان یک اکسید کننده با مواد قابل احتراق واکنش داده و خاصیت انفجاری دارد.

واکنش هیپوکلریت کلسیم با آب

هیپوکلریت کلسیم برای ضدعفونی کردن آب مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب همچنین برای از بین بردن مسمومیت های غذایی نیز مفید است و در ترکیب با آب با نسبت های مختلف به از بین بردن سموم در صنایع غذایی کمک می کند.

هیپوکلریت کلسیم یک ماده اکسید کننده قوی است و در آب باعث آزاد شدن گازهای اکسیژن و کلر می شود. این ماده به عنوان یک باز قوی وقتی با آب واکنش می دهد آنیون هیپوکلریت را تشکیل می دهد که خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد.

قیمت پودر کلر

قیمت خرید و فروش پودر کلر برحسب درصد آن در بازار متفاوت است و شما می توانید از طریق شرکت های معتبری که در ادامه معرفی می شوند، با بهترین قیمت، اقدام به خرید هیپوکلریت کلسیم مدنظر خود نمایید. شرکت تولیدکننده و خارجی یا ایرانی بودن نیز عامل مهم دیگری در تعیین قیمت پودر کلر است.

فروش ‌پودر کلر

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت خرید و فروش پودر کلر از لیست فروشندگان پیشنهادی در قسمت بعد استفاده نمایید. این لیست شامل معتبرترین خریداران و فروشندگان هیپوکلریت کلسیم در بازار مواد شیمیایی است. برای آگاهی از اطلاعات تماس، حوزه فعالیت، آدرس، تلفن و سایر کانال های ارتباطی فروشنده موردنظر، تنها کافی است روی گزینه «اطلاعات تماس» کلیک کنید.

 

خرید پودر کلر، هیپوکلریت کلسیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا