آرایشی و بهداشتیتصفیه آبصنایع شیمیاییغذایی و داروییکشاورزی و دامپروری

اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اسید فسفریک (Phosphoric acid)  که به آن اسید فسفریک (V) یا اورتوفسفریک نیز گفته می شود یکی از اسیدهای معروف و پرمصرف است. اسید فسفریک یک اسید معدنی با فرمول H3PO4 است که حاوی یک اتم فسفر ، چهار اتم اکسیژن و سه اتم هیدروژن است. این ترکیب یکی از مهمترین و مفیدترین مواد شیمیایی شناخته شده برای انسان است. فرم خام این اسید از سنگ‌های فسفات استخراج می شود  در حالی که شکل خالص تر از فسفر سفید به صورت صنعتی تولید می شود.

اسید فسفریک خالص یک ماده جامد کریستالی سفید با نقطه ذوب ۴۲.۳۵ درجه سانتی گراد است . این ماده وقتی کمتر غلیظ می شود ، مایع چسبناک و بی بو با چگالی ۱.۸۸۵ گرم در میلی لیتر است که غیر سمی و غیر فرار است. بیشترین غلظت اسید فسفریک ۸۵٪ است. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

این ترکیب یکی از مواد شیمیایی مهمی است که در صنایع مختلف از جمله کشاورزی و محصولاتی که ما در زندگی روزمره از آنها استفاده می کنیم ، کاربرد گسترده ای دارد. این ماده یکی از مهمترین و مفیدترین اسیدهای معدنی است و در صنایع غذایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده به دلیل خاصیت غیر سمی و اسیدی ملایم کاربردهای زیادی دارد و از آن در مواد معطر و طعم دهنده های مواد غذایی ، نوشیدنی ها ، محصولات دندانپزشکی ، آرایشی و محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود.

از نظر صنعتی ، بیشتر از آن در تولید کودهای فسفات استفاده می شود. همچنین به طور گسترده ای به عنوان الکترولیت ، ماده اچینگ ، عامل حذف زنگ زدگی ، اصلاح کننده pH ، مواد پاک کننده خانگی ، آنتی کیک و ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

در بین انواع مختلف اسیدها ، اسید فسفریک معمولاً برای از بین بردن زنگ زدگی از فلزاتی مانند آهن ، فولاد و غیره استفاده می شود. این اسید با زنگ زدگی واکنش نشان می دهد و آهن قهوه ای مایل به قرمز (اکسید آهن) را به یک ترکیب سیاه رنگ (فسفات آهن) تبدیل می کند که به راحتی از بین می رود.

موارد استفاده از اسید فسفریک در تصفیه آب

فسفات ها در تصفیه آب آشامیدنی کاربردهای زیادی دارند. از اسید فسفریک برای جلوگیری از واکنش های بعدی بعدی آب های زیرزمینی در معرض آهن و منگنز استفاده می شود که بیشتر به “آب قرمز” (از آهن) و “آب سیاه” (از منگنز) معروف است. وقتی آهن و منگنز در معرض هوا قرار می گیرند ، اکسید می شوند و آب را تغییر رنگ می دهند. این مسئله باعث ایجاد لکه های زنگ زدگی  آهن ، یا لکه های سیاه مایل به قهوه ای از منگنز می شود که در اطراف آبریزهای وان یا لباس های شسته شده وجود دارد.

این ترکیب برای جلوگیری از رسوب مواد معدنی و خوردگی (از pH کم و / یا فلزات غیر مشابه) در سیستم توزیع آب استفاده می شود. این ترکیب می تواند سرب و مس محلول را در آب آشامیدنی مصرف کنندگان را کاهش دهد. شسته شدن لوله ها و وسایل لوله کشی منجر به رسوبات سرب و مس در آب آشامیدنی می شود. فسفات ها به طور قابل توجهی باعث کاهش وجود سرب و مس در آب آشامیدنی می شوند.

اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟
اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کاربردهای ویژه اسید فسفریک

این ترکیب شیمیایی برای بسیاری از دستگاه ها و عملیات شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد: برای از بین بردن رسوبات معدنی ، تمیز کردن لکه های آب سخت ، اچ کردن محلول نیترید در ساخت میکرو ، در هیدروپونیک برای کاهش pH محلول مواد مغذی ، به عنوان یک عامل اچ برای نیمه هادی ها ، در محصولات آرایشی و بهداشتی محصولات مراقبت از پوست برای تنظیم pH ، برای تصفیه آب آشامیدنی ، برای تهیه لاستیک مصنوعی ، برای برنزه شدن چرم ، به عنوان افزودنی برای لاک ها ، رنگدانه ها و رنگ ها.

این ماده به عنوان یک افزودنی در ساخت آجرهای آتش نشانی ، عوامل بازدارنده آتش ، رنگ های سرامیکی و به عنوان کاتالیزور در پلیمریزاسیون پلی پروپیلن و برای افزایش عملکرد تنظیم رزین های مصنوعی استفاده می شود. مواد شوینده لباسشویی حاوی فسفات محلول هستند. فسفونات ها ، ترکیبات ارگانوفسفره از این ماده شیمیایی به عنوان بازدارنده های خوردگی برای تصفیه آب و در صنعت نمک زدایی استفاده می شود.

اسید فسفریک معمولاً برای از بین بردن زنگ زدگی استفاده می شود. این ماده شیمیایی  وقتی به زنگ زده شود ، با زنگ زدگی فلزات مانند فولاد و آهن واکنش نشان می دهد. در مرحله بعدی ، این زنگار را به یک ترکیب سیاه رنگ که به راحتی قابل جدا شدن است تبدیل می کند.

سایر کاربردهای اسید فسفریک

 • محصولات مراقبت از خودرو
 • باتری ها
 • پاک کننده های صنعت نیمه هادی
 • تمیز کردن و مبلمان محصولات مراقبت
 • محصولات برقی و الکترونیکی
 • بسته بندی غذا
 • سوخت و محصولات مرتبط
 • محصولات لباسشویی و ظرفشویی
 • محصولات مراقبت از چمن و باغ
 • رنگ و پوشش
 • محصولات کاغذی
 • لوازم عکاسی ، فیلم و مواد شیمیایی عکس
 • محصولات پلاستیکی و لاستیکی در جای دیگری پوشانده نشده است
 • محیط های تخمیر صنعتی
 • پاک کننده ها در فرآیندهای آبکاری خودرو و ماشین آلات

کاربردهای اسید فسفریک در صنایع غذایی

اسید فسفریک با گرید غذایی برای اسیدی کردن مواد غذایی و نوشیدنی هایی از جمله انواع کولا و مرباها استفاده می شود و طعم تند یا ترش ایجاد می کند .اسید فسفریک مورد استفاده در نوشابه ها می توانند باعث فرسایش دندان ها شود و در تشکیل سنگ کلیه به ویژه در افرادی که قبلاً سنگ کلیه داشته اند ، نقش دارد.

در غذاها و نوشیدنی ها از اسید فسفریک با خلوص بالا به عنوان یک افزودنی به سس های غذایی ، مایونز و آب میوه ها است و برای افزایش اسیدیته نوشیدنی های نوع کولا استفاده می شود. نمک های فسفات کلسیم برای جلوگیری از تفکیک آب به کالاهای پخته شده و پنیرهای سفید و نرم اضافه می شوند. از این ماده در تصفیه شکر و روغن خوراکی و برای کنترل باکتری در فرآوری مواد غذایی استفاده می شود. نمک های فسفات سدیم و پتاسیم به عنوان مواد نگهدارنده غذا عمل می کنند.

اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟
اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد اسید فسفریک در کشاورزی

بیشتر اسید فسفریک تولید شده برای تهیه کود استفاده می شود. عمدتا به سه نمک فسفات تبدیل می شود که به عنوان کود استفاده می شود که شامل موارد زیر است:

 • سوپر فسفات سه گانه  (TSP)
 • دی آمونیوم هیدروژن فسفات  (DAP)
 • مونوآمونیوم دی هیدروژن فسفات  (MAP)

اسید فسفریک همچنین در مکمل غذایی که به گاو ، خوک و طیور داده می شود استفاده می شود. برخی گزارش ها حاکی از آن است که تقریباً ۸۰ درصد از اسید فسفریک تولیدی یک کشور برای تولید کود مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده همچنین به عنوان ماده افزودنی و طعم دهنده در خوراک دام  و طیور استفاده می شود.

کاربردهای پزشکی اسید فسفریک

 • در ساخت سیمان دندانی
 • برای تهیه مشتقات آلبومین
 • برای اسیدی شدن ادرار
 • برای از بین بردن بقایای نکروزه (سلولهای مرده یا بافت).
 • در داروهای ضد تهوع.
 • در سفید کننده های دندان و مایع شستشوی دهان.

کاربردهای اسید فسفریک در محصولات مراقبت شخصی

این ماده در تولید طیف گسترده ای از محصولات مراقبت شخصی مورد استفاده قرار می گیرد که برخی از آنها شامل محصولات پاک کننده ، محصولات حمام ، عطرها ، محصولات مراقبت از مو و رنگ ها، محصولات ناخن ، لوازم آرایشی و سایر محصولات مراقبت از پوست می باشد. از طرف دیگر ، از اسید فسفریک برای کنترل سطح pH این محصولات نیز استفاده می شود. اسید فسفریک یکی از مواد شیمیایی مهم برای طیف گسترده ای از محصولات مراقبت شخصی ضروری است.

اسید فسفریک مرطوب چیست و چه کاربردی دارد؟

این اسید را می توان با استفاده از یک فرآیند حرارتی یا مرطوب تولید کرد. اسید فسفریک فرآیند مرطوب که درصد بیشتری از آنرا به خود اختصاص می دهد برای تولید کود استفاده می شود. اسید فسفریک فرآیند حرارتی معمولاً در ساخت مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد که به خلوص بسیار بالاتری نیاز دارند.

تولید اسید فسفریک فرآیند مرطوب ، مقدار قابل توجهی آب خنک کننده اسیدی با غلظت بالای فسفر و فلوراید ایجاد می کند. این آب اضافی در استخرهای خنک کننده مخصوص جمع آوری موقت بارندگی های اضافی جهت تبخیر برای تداوم چرخه مجدد آب در طبیعت ذخیره می شود.

اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟
اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کاربردهای اسید فسفریک در داروسازی

این ترکیب در واکنش با پودر روی ، فسفات روی را تشکیل می دهد که به عنوان سیمان دندان استفاده می شود. در ارتودنسی قبل از قرار دادن براکت و سایر وسایل دندانپزشکی برای تمیز کردن استفاده می شود. از بین بردن پلاک ها و سفید شدن دندان ها با مشتقات این اسید انجام می شود. ایمپلنت های فلزی ارتوپدی با فسفات کلسیم پوشانده شده اند تا ادغام آنها با بافت استخوانی را تقویت کند. سیمان های فسفاتیک در جراحی سیستم های استخوانی استفاده می شود. همچنین ، از نمک های فسفات برای کاهش درد در دندان های حساس استفاده می شود.

این اسید بیشتر به عنوان واسطه در داروسازی استفاده می شود. یکی از اصلی ترین زمینه هایی که اسید فسفریک استفاده می شود ، در دندانپزشکی است. این ماده به عنوان محلول اچینگ استفاده می شود و معمولاً برای تمیز کردن دندانها کاربرد دارد.

سایر کاربردهای این ترکیب شامل سفید کننده دندان یا در ترکیب مایعات شستشوی دهان است. این ماده در تولید داروهای ضد تهوع نیز استفاده می شود. اسید فسفریک به عنوان یک الکترولیت در سلولهای سوختی یا ژنراتورهای اکسی هیدروژن استفاده می شود. این ماده برای ساخت مواد شوینده مصنوعی و تصفیه آب و فلزات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 کاربردهای اسید فسفریک در صنعت

این اسید همچنین برای از بین بردن رسوبات معدنی ، لکه های سیمانی و لکه های آب سخت در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود. این ترکیب می تواند به عنوان یک ماده اکسید کننده شیمیایی برای تولید محصولات کربن فعال عمل کند.

در شیمی آلی  فسفات  یا ارگانوفسفات  استر اسید فسفریک است. فسفات های آلی در بیوشیمی ، بیوژئوشیمی و محیط زیست ترکیبات مهمی هستند. فسفات (Pi) یک جزء اساسی برای حیات است و در سیستم های بیولوژیکی ، فسفر به صورت یون فسفات آزاد موجود در محلول یافت می شود و به آن فسفات معدنی گفته می شود ، تا آن را از فسفات های محدود شده در استرهای مختلف  متمایز کند.

اسید فسفریک داغ برای ساختن نیترات سیلیکون در ریزساخته ها استفاده می شود و به عنوان شار برای کمک به فرآیند لحیم کاری مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب همچنین در محلولهای pH هیدروپونیک برای کاهش pH محلول های مواد مغذی استفاده می شود.

اسید فسفریک همچنین به عنوان الکترولیت در الکتروپولیش مس برای از بین بردن گره ها و برآمدگی ها استفاده می شود. این ماده در پردازش نیمه هادی های مرکب و معمولاً به عنوان یک ماده اچینگ مرطوب کاربرد دارد.

اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟
اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ایمنی و خطرات اسید فسفریک

این اسید در صورت تماس پوستی ، تماس با چشم و بلع می تواند بسیار خطرناک باشد. همچنین در صورت استنشاق بخارات می تواند باعث تحریک دستگاه تنفس شود. این ماده شیمیایی می تواند باعث آسیب به پوست ، چشم ، دهان و دستگاه تنفسی شود. به دلیل خطرات احتمالی ناشی از این ماده شیمیایی ، استفاده از تجهیزات حفاظتی هنگام استفاده از آن بسیار مهم است.

در غلظت های متوسط محلول های اسید فسفریک برای پوست تحریک کننده هستند. تماس با محلول های غلیظ می تواند باعث سوختگی شدید پوست و آسیب دائمی چشم شود. همچنین رابطه مستقیمی بین مصرف طولانی مدت کولا با پوکی استخوان در مردان و زنان مسن وجود دارد.

تماس مکرر یا طولانی مدت با غبار اسید فسفریک می تواند منجر به سوزش مزمن چشم ، سوزش شدید پوست یا مشکلات طولانی مدت دستگاه تنفسی می شود. برای حفظ سلامتی در هنگام کار کردن با این ماده شیمیایی ، استفاده از تجهیزات محافظت شخصی (PPE) بسیار مهم است.

هنگام استفاده از این ماده از دستگاه  تنفس معتبر و همچنین محافظ صورت ، دستکش و چکمه استفاده کنید. این ترکیب را از مواد ناسازگار مانند مواد اکسید کننده ، فلزات ، مواد قابل احتراق و قلیاها دور نگه دارید و آن را در محلی با تهویه مطبوع و مناسب و به دور از رطوبت در ظروف روکش دار ذخیره کنید.

درمان مسمومیت با اسید فسفریک چیست؟

اگر در معرض اسید فسفریک قرار گرفتید ، می توانید قبل از کمک پزشکی برخی از دستورالعمل های کمک های اولیه را دنبال کنید. اگر اسید فسفریک با پوست و چشم شما تماس گرفت ، بلافاصله محل را با مقدار زیادی آب حداقل برای ۳۰ دقیقه شستشو دهید.

اگر اسید فسفریک را بلعیدید ، دهان خود را با آب بشویید. در صورت شروع استفراغ و خم شدن به جلو برای کاهش آسپیراسیون (ورود تصادفی مایعات یا مواد جامد به مجاری تنفسی) ، شستشو را متوقف کنید. سپس شستشوی دهان را با آب از سر بگیرید. اگر این ماده شیمیایی را تنفس کردید بلافاصله بروید و هوای تازه بگیرید.

خرید اسید فسفریک

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن