پزشکی

آمپول سفازولین چیست؟ کاربرد و عوارض آن

امروزه برای درمان بسیاری از عفونت ها از آنتی بیوتیک استفاده می شود. آنتی بیوتیک ها انواع مختلفی دارند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به داروهایی نظیر آزیترومایسین اشاره کرد. امروز در جهان شیمی فیزیک قصد داریم تا شما را با یک داروی آنتی بیوتیک به نام آمپول سفازولین آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید تا از کاربرد این دارو، مزایا و عوارض آن با خبر شوید.

آمپول سفازولین چیست؟

داروی سفازولین به صورت آمپول در داروخانه های سطح کشور موجود است. این دارو که با نام تجاری کِفزول نیز شناخته می شود، در ویال های ۲۵۰ میلی گرم، ۵۰۰ میلی گرم و ۱ گرم تجویز می شود. آمپول سفازولین به صورت پودری است که برای تزریق باید با آب مقطر ترکیب شود. این دارو جزء نسل اول داروهای سفالوسپورین محسوب می شود.

کاربرد سفازولین

آمپول سفازولین یک آنتی بیوتیک است که برای عفونت های باکتریال متعدد ریه، پوست، استخوان، مفصل، خون، دریچه های قلب و دستگاه ادراری توسط پزشک تجویز می شود. این دارو همچنین خاصیت پیشگیری از بروز عفونت پس از اعمال جراحی دارد.

آمپول سفازولین در عفونت های حاد و خطرناک ریوی، عفونت های دستگاه ادراری و دستگاه تناسلی، عفونت های پوست، عفونت های بافت نرم، استخوان و مفاصل، سپتی سمی و اندوکاردیت ناشی از ارگانیسم های حساس مورد استفاده قرار می گیرد.

حتی در برخی موارد اگر سرماخوردگی عامل باکتریایی داشته باشد و منجر به عفونت های ریوی شدید شود، آمپول سفازولین برای درمان بسیار موثر است.

آمپول سفازولین چیست؟ کاربرد و عوارض آن
آمپول سفازولین چیست؟ کاربرد و عوارض آن

روش و مقدار مصرف

آمپول سفازولین در افراد بزرگسال و بالغ به صورت ۲۵۰ میلی گرم تزریق عضلانی یا وریدی استفاده می شود. این آمپول معمولا  هر ۸ ساعت باید تزریق شود. البته بسته به نوع بیماری، اگر دوز دارو به ۱ گرم افزایش یابد، تزریق آن هر ۶ ساعت یک بار خواهد بود.

برای کودکان نیز آمپول سفازولین از ۸ تا ۱۲ میلی گرم بر هر کیلوگرم وزن کودک تجویز می‌شود. این آمپول باید به صورت عضلانی یا وریدی هر ۸ ساعت تزریق شود. اگر دوز دارو به ۶ تا ۱۲میلی گرم بر هر کیلوگرم وزن کودک تغییر کند، مدت زمان تزریق به هر ۶ ساعت یک بار تغییر خواهد کرد.

مکانیسم اثر آمپول سفازولین

آمپول سفازولین به طور عمده اثر ضد باکتریایی دارد. با این حال در برخی موارد ممکن است اثرات باکتریوستاتیک نیز از خود نشان دهد. نوع ارگانیسم، میزان نفوذ در بافت، مقدار مصرف دارو و سرعت تکثیر ارگانیسم در میزان تاثیر دارو بسیار اثرگذار است.

به طور کلی روند درمان بیماری توسط این دارو، به این صورت است که  ماده موثره آن به پروتئین هایی که در محل اتصال آنتی بیوتیک پنی سیلین قرار دارند متصل شده و از این طریق، ساخت دیواره سلولی باکتری را مهار می کند.

باکتری هایی که توسط سفازولین می توان دیواره سازی آن ها را نابود کرد به شرح زیر معرفی می شوند:

اِشریشیا کُلای، آنتروباکتریاسه، هموفیلوس آنفلوانزا، کلبسیلا، پروتئوس میرابیلیس، استافیلوکوکوس، استرپتوکوکوس پنومونیا و استرپتوکوک

داروی سفازولین تنها از طریق خون به خوبی جذی می شود بنابراین اشکال دارویی که از دستگاه گوارش جذب می شوند برای این نوع دارو تولید نمی شود.

آمپول سفازولین پس از تزریق، در اکثر بافت ها و مایعات بدن، مانند کیسه صفرا، کبد، کلیه ها، استخوان، خلط، مایع سینوویال و صفاق، به طور گسترده پخش خواهد شد. این دارو به مایع مغزی – نخاعی (CSF) نفوذ نمی کند یا نفوذ آن بسیار کم است.

دفع از بدن

آمپول سفازولین در بدن متابولیزه نخواهد شد. این دارو به طور عمده به صورت تغییر نیافته از طریق ادرار دفع خواهد شد. لازم به ذکر است که مقداری از این دارو به شیر مادر نیز منتقل می شود؛ پس در صورتی که در دوران شیردهی به سر می برید، حتما پزشک خود را مطلع کنید.

در بیمارانی که عملکرد کلیوی طبیعی دارند، این دارو به مدت ۱ الی ۲ ساعت در بدن باقی خواهد ماند. اما در صورتی که بیمار دچار مشکلات شدید کلیوی باشد، نیمه عمر دارو در بدن به ۵۰ الی ۱۲ ساعت افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است که این دارو از طریق همودیالیز یا دیالیز صفاقی از بدن خارج خواهد شد.

آمپول سفازولین چیست؟ کاربرد و عوارض آن
آمپول سفازولین چیست؟ کاربرد و عوارض آن

موارد منع مصرف آمپول سفازولین

در صورتی که بیمار هر گونه سابقه حساسیت به داروهایی چون پنی سیلین ها، سفالوسپورین ها یا پنی سیلامین داشته باشد، مجاز به استفاده از آمپول سفازولین نخواهد بود. همچنین این دارو برای بیماران مبتلا به پورفیری، منع مصرف دارد.

اثر بر آزمایش های تشخیصی

آمپول سفازولین به طور کاذب سبب افزایش غلظت کراتینین ادرار خواهد شود.

نتیجه آزمون کومبس نیز در صورت مصرف سفازولین مثبت خواهد شد.

این دارو ممکن است به صورت کاذب سبب مثبت شدن نتایج آزمایش قند ادرار به روش سولفات مس شود.

گاهی اوقات نیز ممکن است سطح  AST، ALT، ALP  و بیلی روبین، GGT  و LDH افزایش یابد.

سفازولین سبب افزایش تعداد ائوزینوفیل و کاهش تعداد نوتروفیل، گلبول های سفید و پلاکت ها خواهد شد.

مسمومیت و عوارض

به طور کلی آمپول سفازولین نیز مانند هر آنتی بیوتیک دیگری دارای عوارضی خواهد بود. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حساسیت مفرط با منشاء عصبی – عضلانی و تشنج ناشی از غلظت زیاد این دارو در ‏CNS‏

قلبی ـ عروقی: فلبیت، ترومبوفلبیت (در اثر تزریق وریدی)

پوست: بثورات ماکولی پاپولی و اریتماتوز، کهیر، درد، سفتی، آبسه های غیرعفونی، پوست اندازی در محل تزریق، خارش، سندرم استیون – جانسون

دستگاه گوارش: کولیت سودوممبران، تهوع، بی اشتهایی، استفراغ، اسهال، التهاب زبان، اختلال گوارشی، کرامپ های شکمی، خارش مقعد، کاندیدای دهانی، کاندیدیازیس

خون: نوتروپنی، لکوپنی، ائوزینوفیلی، ترومبوسیتوپنی

سایر عوارض: واکنش های حساسیت مفرط نظیر آنافیلاکسی و بیماری سرم

برای رفع مسمومیت توسط سفازولین، از روش همودیالیز استفاده می کنند.

تداخل دارویی ‏آمپول سفازولین

‏پروبنسید برای ترشح لوله ای در کلیه ها، به رقابت با سفالوسپورین ها می پردازد و بنابراین، دفع کلیوی این داروها را مهار می کند. ‏از همین رو، مصرف همزمان پروبنسید با آمپول سفازولین می تواند موجب افزایش غلظت و طولانی شدن وجود دارو در سرم ‏شود.

در موارد مصرف سفازولین در بیمارستان، بیمار به طور مرتب مانیتور خواهد شد.

مصرف همزمان آمپول سفازولین با داروهایی که باعث مسمومیت کلیوی می شوند نظیر وانکومایسین، کلیستین، پلی میکسین ‏B‏ و آم ‏ینوگلیکوزیدها و یا داروهای ادرارآوری که در قوس هنله اثر می گذارند، خطر مسمومیت کلیوی را افزایش خواهد داد.

داروهایی که اثر باکتریوستاتیک دارند مانند تتراسیکلین ها، اریترومایسین یا کلرامفنیکل، ممکن است ‏فعالیت باکتری کشی آمپول سفازولین را متوقف کنند.

مصرف این دارو در بارداری و شیردهی حتما باید توسط پزشک کنترل شود.

توصیه های دارویی سفازولین

اگر سابقه ابتلا به هر گونه بیماری کلیوی و کبدی دارید، حتما پزشک خود را مطلع کنید.

در صورتی که یک نوبت تزریق آمپول سفازولین را فراموش کردید، به محض یاد آوری، دارو را مصرف کنید. در یک نوبت تزریق، دوز دارو را دو برابر نکنید.

مخلوط کردن سفازولین با سایر داروها به خصوص آمینوگلیکوزیدها در یک محلول ممنوع است.

در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال، پزشک خود را مطلع کنید.

معمولا بعد از مصرف سفالوسپورین بیمار مستعد خونریزی خواهد شد. بنابراین هرگونه خون دماغ شدن یا اسهال خونی را حتما به پزشک اطلاع دهید.

نگهداری آمپول سفازولین

شرایط نگهداری این دارو کمی خاص است. از آنجایی که این دارو برای مصرف چند روز تجویز می شود، حتما روش نگهداری آن را از پزشک داروساز بپرسید.

ممکن است این دارو نیاز به نگهداری در یخچال یا فریزر داشته باشد. در این صورت، دارو را حدود یک ساعت قبل از مصرف از یخچال خارج کرده، تا با اتاق هم دما شود.

 

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

  1. آمپول سفازولین نیاز به تست دارد؟

    هنگام معاینه پزشک شرح حال شما را بررسی می کنه.
    سپس نیاز به معاینه مهبل و اندامهای تناسلی شما بوده و پس از آن از ترشحات مهبل شما نمونه جمع آوری کرده و جهت بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه می فرستن.
    به خاطر داشته باشید ۲ روز قبل از معاینه دوش واژن یا اسپری مهبل و هر درمان مهبلی بایستی قطع شده و هیچگونه دستکاری طی دو روز نبایستی انجام پذیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا