عمومی

عسل تقلبی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

عسل تقلبی (fake honey) اکثر اوقات همان عسل واقعی است که برای افزایش مقدار سایر مواد به آن اضافه شده است. عسل تقلبی معمولا شامل افزودنی های دیگری مانند گلوکز ، دکستروز ، ملاس ، شربت قند ، آرد ، شربت ذرت ، نشاسته یا هر محصول مشابه دیگر به غیر از شهد گل است.

برای تولید عسل تقلبی حتی می توان عسل واقعی را به آن اضافه کرد. برخی می گویند افزودن قند معکوس به عسل طبیعی به بهبود کیفیت آن و به خصوص هضم راحت تر آن کمک می کند.

عسل مصنوعی مترادف قدیمی برای شربت قند معکوس است – مایعی که با روشهای شیمیایی تولید می شود و هیچ ارتباطی با زنبورهای عسل ندارد . با این وجود از نظر محاوره ای عسل مصنوعی یک عسل جعلی است. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک بیشتر در این رابطه توضیح خواهیم داد.

چرا عسل تقلبی تولید می شود؟

زیرا ارزانتر است. عسل مصنوعی تولید شد تا در نانوایی ها و قنادی ها به عنوان شیرین کننده برای نان و سایر انواع شیرینی مانند شیرینی های زنجبیلی و سایر محصولات پخته شده مورد استفاده قرار گیرد.

عسل تقلبی معمولاً مقداری عسل است که با دیگر شربت های قند مخلوط می شود. این شربت ها از گیاهانی مانند نیشکر ، ذرت یا برنج تهیه می شوند. آنها می توانند ارزان تر و آسان تر از عسل تولید شوند.اگرچه این شربت ها برای سلامتی مضر نیستند ولی ممکن است دارای مواد مغذی ، سطح شیرینی و شاخص های گلیسمی متفاوت بوده و تحت پردازش های مختلفی قرار بگیرند.

این نوع عسل در رستوران ها به عنوان شیرین کننده نوشیدنی های مختلط ، طعم دار کردن گوشت برای کباب ها و هرچه که باید شیرین باشد استفاده می شود. آنها هرگز از عسل واقعی استفاده نمی کنند زیرا برایشان مقرون به صرفه نیست.

این عسل برخلاف نوع طبیعی هیچ مزیتی برای سلامتی ندارد و به دلیل داشتن محتوای قند بالا می تواند سلامتی شما را با بالا بردن سطح قندخون به خطر بیاندازد. این عسل خواص آنتی اکسیدانی ندارد و تاثیری بر روی بهبود زخم ها نخواهد داشت.

ترکیبات موجود در عسل تقلبی

عسل مصنوعی بیشتر حاوی ساکارز معکوس بدست آمده از چغندر یا نیشکر است. این عسل می تواند با یا بدون شکر نشاسته یا شربت نشاسته تولید شود. برای شباهت به عسل واقعی از نظر ظاهری طعم و عطر به آن اضافه می شود. بسته به روش تولید ، چنین عسلی حاوی ترکیبات قندی ، مواد معدنی ، ساکارز و هیدروکسی متیل فورفورال است و شامل:

  • قند معکوس – که گلوکز و فروکتوز است
  • ساکارز
  • آب
  • خاکستر
  • محصولات قندی  نشاسته ای

pH مخلوط  نهایی باید ۵/۲ باشد و عطر آن در درجه اول اتیل استر فنیل استیک و گاهی اوقات دی استیل و غیره است. مقدار فورفورال هیدروکسی متیل آن ۱۴/۰ − ۰۸/۰٪ است. رنگ این نوع عسل بسته به درخواست با رنگ های غذایی معتبر یا مصنوعی است تنظیم می شود.

عسل تقلبی چگونه تهیه می شود؟

عسل مصنوعی  طی مراحل زیر تولید می شود:

ساکاروز (محلول ۷۵٪) با استفاده از هیدرولیز اسیدی با استفاده از هیدروکلریک ، سولفوریک ، فسفریک ، کربنیک ، فرمیک ، لاکتیک ، تارتاریک یا اسید سیتریک یا در موارد کمتری با استفاده از آنزیم به گلوکز و فروکتوز تبدیل می شود.

اسید مورد استفاده برای وارونگی با کربنات سدیم یا بی کربنات ، کربنات کلسیم و غیره خنثی می شود. قند وارونه سپس معطر می شود و گاهی اوقات نیز با عسل طبیعی طعم دار می شود. برای تسهیل تبلور ، آن را با مخلوط قند معکوس ترکیب می کنند و سپس با دستگاه های خودکار بسته بندی می شود.

عسل مصنوعی در واقع از شربت ساکارز معکوس و خنثی ساخته می شود. برای جلوگیری از تبلور ، حداکثر ۲۰٪ از شربت نشاسته غنی شده دکسترین متناسب با محصول نهایی به آن اضافه می شود.

این عسل عطر و مزه خاص عسل طبیعی را ندارد . شما با بازکردن درب عسل می توانید حتی از طریق رایحه اصل بودن عسل را تشخیص دهید. عسل تقلبی معمولا بی مزه است و طعم خاص عسل پس از گذاشتن آن در دهان حس نخواهد شد.

عسل تقلبی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
عسل تقلبی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

آیا باید از مصرف عسل تقلبی خودداری کرد؟

عسل مصنوعی چیزی جزء قند نیست و آسیب های آن شبیه به قند معمولی است. این ماده به دلیل شیرینی بهترین ترکیب اولیه برای تولید عسل است پس نباید نگران سلامتی خودتان باشید زیرا دقیقا مانند مانند قند ساده عمل می کند.

عسل واقعی گران است و خاصیت ضد التهابی و ضد قارچی دارد ولی عسل تقلبی هیچ خاصیتی برای بدن ندارد. این نوع عسل در اصل از قندهای مختلف عمدتاً گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است. رنگ عسل از بی رنگ تا قهوه ای تیره متغیر است. قوام آن می تواند مایع ، چسبناک یا جزئی تا کاملاً متبلور باشد. عطر و طعم آن متفاوت است  و معمولا مشابه با گیاهانی است که عسل از شهد آنها تهیه شده است.

روش تشخیص عسل تقلبی از واقعی

برای تشخیص نوع عسل مقداری از آنرا بین دو انگشتتان بگیرید اگر عسل جذب پوست شد طبیعی است و در صورت چسبندگی بالا بین انگشتان مصنوعی است. چسبندگی بیشتر به معنی استفاده بیشتر از قندهای مصنوعی یا شکر است.

یک راه دیگر برای تشخیص طبیعی بودن عسل این است که یک قطره از آنرا روی حوله کاغذی قرار دهید. عسل طبیعی به دلیل محتوای آب کم برای مدت طولانی به داخل آن نفوذ نخواهد کرد.

در واقع محتوای آب عسل واقعی ۰% است زیرا وجود آب رشد قارچ ها را افزایش می دهد و زنبورهای عسل از حضور قارچ ها در کندوی خود متنفر هستند.

یک راه دیگر این است که قطره ای از عسل را در نزدیکی مورچه ها قرار دهید. از آنجاییکه زنبورهای عسل کندوی خود را روی درختان و صخره ها در کنار مورچه ها ایجاد می کنند، عسل خالص حاوی ترکیباتی است که هیچ آفتی به آن نزدیک نمی شود و مورچه به آن نزدیک نخواهند شد.

روش دیگر شناسایی عسل تقلبی از اصل این است که یک قاشق غذاخوری عسل را دراخل یک لیوان آب بریزید. عسل واقعی به صورت توده ته لیوان جمع می شود اما عسل مصنوعی شروع به حل شدن می کند.

جالب است بدانید:

همچنین می توانید برای تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن عسل مقداری از آنرا روی نان تست بمالید اگر بعد از چند دقیقه نان نمدار شد عسل شما تقلبی است.

یکی دیگر از روش های تشخیص استفاده از کبریت است مقداری عسل را داخل ظرفی ریخته و یک کبریت روشن داخل آن بیاندازید. عسل طبیعی فورا آتش می گیرد ولی برای عسل تقلبی همچین مسئله ای رخ نمی دهند.

در نهایت برای اینکه عسل خالص تهیه کنید و از خواص آن برای سلامتی بهره مند شوید حتما سعی کنید از مکانهای معتبر خرید کنید زیرا این ماده غذایی به راحتی  می تواند به صورت مصنوعی تهیه شود و سودجویان در همه جای دنیا اینکار را برای منافع خودشان انجام می دهند.

البته در حال حاضر نه تنها عسل بلکه تمام ترکیبات پرمصرف به صورت تقلبی نیز تهیه می شوند و باید با احتیاط بیشتری نسبت به قبل اقدام به خرید خوراکی های مختلف کرد تا از عوارض محصولات تقلبی در امان ماند.

یکی از مهمترین اصول شناخت محصولات تقلبی قیمت پایین تر آنهاست پس از اگر هرچیزی با قیمت نامعقول عرضه شد حتما در سلامت آن شک کنید و برای حفظ سلامتی خودتان از خرید آن خودداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن