صنایع شیمیاییعمومی

گالوانیزه گرم چیست و چه مزایایی دارد؟

گالوانیزه گرم (Hot galvanizing) یکی از روش های گالوانیزاسیون است که به منظور جلوگیری از خوردگی و آسیب قطعات فلزی انجام می شود. گالوانیزه گرم با فرو بردن قطعات آهنی یا فولادی در یک وان مذاب روی با دمایی حدود ۴۶۰ درجه سانتی گراد جهت پوشش دهی قطعات صورت می گیرد.

سه مرحله اساسی در فرآیند گالوانیزه گرم شامل آماده سازی سطح ، گالوانیزه و بازرسی است. این روند ذاتاً ساده است و مزایای ویژه ای نسبت به سایر روشهای محافظت در برابر خوردگی دارد. در این روش آهن و فولاد به طور متالورژیکی با روی مذاب واکنش نشان می دهند تا یک پوشش آلیاژی محکم با مقاومت بالا در برابر خوردگی ایجاد کنند. در ادامه در نشریه جهان شیمی فیزیک در این رابطه توضیحات بیشتری ارائه می شود.

گالوانیزه کردن فلز به آن خاصیت ضد خوردگی می بخشد. بدون پوشش رویی محافظ  فلز در معرض آب و هوا باقی قرار گرفته و به طور بالقوه اکسید می شود و خیلی سریعتر از بین می رود. فولاد گالوانیزه گزینه ای مقرون به صرفه برای استفاده به جای موادی مانند فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم به منظور جلوگیری از خوردگی است.

تاریخچه گالوانیزه گرم

در سال ۱۷۴۲ ، شیمی دان فرانسوی ، پائول ژاک مالوئین ، طی سخنرانی در آکادمی رویال فرانسه ، روشی برای پوشش آهن با فرو بردن آن در روی مذاب توصیف کرد.

در سال ۱۷۷۲ ، لوئیجی گالوانی (ایتالیا) ، که از اصطلاح گالوانیزه را بکار برد طی آزمایش پاهای قورباغه ، فرایند الکتروشیمیایی که بین فلزات انجام می شود را کشف کرد.

در سال ۱۸۰۱ ، آلساندرو ولتا با کشف الکترو پتانسیل بین دو فلز و ایجاد یک سلول خورنده تحقیقات مربوط به گالوانیزه را ادامه داد.

در سال ۱۸۳۶ شیمیدان فرانسوی استانیسلاساس سورل برای کشف روش پوشش آهن با روی حق ثبت اختراع را بدست آورد . در این روش پس از پاک کردن فلز  با اسید سولفوریک ۹٪ (H2SO4) قطعات با کلرید آمونیوم (NH4Cl) فلاکس زنی می شوند.

امروزه بیش از ۶۰۰۰۰۰ تن روی سالانه در آمریکای شمالی برای تولید فولاد گالوانیزه گرم و  ۲۰۰،۰۰۰ تن برای فرآیند پس از ساخت و ۴۰۰،۰۰۰ تن برای فرآیند گالوانیزه مداوم مصرف می شود. گالوانیزه تقریباً در هر برنامه کاربردی و صنعتی که آهن یا فولاد استفاده می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

فرآيندهای شيميايی ، خمير و کاغذ ، اتومبيل و صنايع حمل و نقل تنها معدودی از برنامه هایی هستند که در طول تاریخ برای كنترل خوردگی از گالوانیزه استفاده كرده و می کنند. گالوانیزه گرم نیز دارای سابقه طولانی و اثبات شده رو به رشد و موفق در برنامه های مختلف در سراسر جهان است.

گالوانیزه گرم چیست و چه مزایایی دارد؟
گالوانیزه گرم چیست و چه مزایایی دارد؟

مراحل گالوانیزه گرم

آماده سازی سطح

هنگامیکه قطعات فولادی یا آهنی به تأسیسات گالوانیزه می رسد آنها را به سیم آویزان کرده یا در سیستم رکاب قرار می دهند که با استفاده از جرثقیل بتوان آنها را جابجا کرد. سپس قطعات فلزی از یک سری مراحل تمیزکاری عبور می کنند مثلا چربی زدایی باعث حذف خاک ، روغن و باقیمانده های آلی می شود ، در حالی که حمام اسیدی اکسید آهن  و پوسته ها را از بین می برد.

مرحله آماده سازی نهایی شامل فلاکس زنی است که باعث می شود اکسیدهای باقیمانده برداشته شود و فولاد و آهن را با یک لایه محافظ بپوشاند تا از تشکیل اکسید بیشتر قبل از گالوانیزه جلوگیری کند. آماده سازی مناسب سطح قطعات بسیار مهم است  زیرا روی با قطعات کثیف واکنش نشان نمی دهد.

گالوانیزه کردن

پس از آماده سازی سطح ، فولاد و آهن در حمام مذاب روی فرو می روند. این قطعات  با زاویه ای درون حمام فرو می روند که باعث می شود روی  در کل قطعه جریان یابد. در حالی که قطعات در روی غوطه ور هستند آهن و فولاد به طور متالورژیکی با روی واکنش نشان می دهد تا یک سری لایه های میان فلزی روی در سطح آنها تشکیل شود.

بازرسی

مرحله آخر بازرسی پوشش است. با استفاده از یک بازرسی بصری می توان به صورت دقیق  کیفیت پوشش را مشخص کرد. علاوه بر این ، می توان از یک ضخامت سنج مغناطیسی برای تأیید ضخامت پوشش مطابق با الزامات استاندارد استفاده کرد.

مزایای گالوانیزه گرم

گالوانیزه گرم مزایای بسیاری برای قطعات فولادی فراهم می کند. لایه های آلیاژ روی- آهن متالورژی نه تنها مانعی بین فولاد و محیط ایجاد می کنند  بلکه از نظر کاتدی نیز از فولاد محافظت می کند. حافظت کاتدی ارائه شده توسط روی به معنای پوشش گالوانیزه است که خود را برای محافظت از فولاد زیرین در برابر خوردگی قربانی می کند.

روکش محکم چسبنده ایجاد شده استحکامی حدود ۳،۶۰۰ psi دارد و در برابر سایش بسیار مقاوم است ، زیرا لایه های بین فلزی سخت تر از فولاد پایه هستند. بنابراین حتی اگر این پوشش آسیب دیده باشد ، پوشش روی قربانی باعث می شود تا فولاد در معرض تا ۴/۱ اینچ محافظت نشود.

علاوه بر محافظت کاتدی که توسط گالوانیزه گرم ارائه می شود  چند ویژگی دیگر این پوشش باعث افزایش ماندگاری قطعات فلزی می شود. واکنش آبکاری گالوانیزه یک فرایند انتشاری است ، به این معنی که پوشش به صورت عمودی بر روی سطح ایجاد می شود  و اطمینان حاصل می کند که همه گوشه ها و لبه ها دارای حداقل ضخامتی برابر با سطوح مسطح هستند. علاوه بر این ، غوطه وری کامل در حمام روی ، پوشش کامل فولاد و آهن از جمله فضای داخلی سازه های توخالی را نیز فراهم می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن