Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
عمومی

راههایی برای استفاده مفید از ضایعات کاغذ و کارتن

ضایعات کاغذ و کارتن بخش عمده ای از زباله های شهری را تشکیل می دهد که می توان با بازیافت آنها در هزینه ها صرف جویی کرد. ضایعات کاغذ و کارتن در کشور ما طبق آمار ۱۰% از کل زباله های شهری را تشکیل می دهد.

صنعت بازیافت یکی از صنایع پر سودی است که چند سالی است رونق یافته و زمینه اشتغال تعداد زیادی از افراد را فراهم کرده است. این صنعت علاوه بر سود آوری به حفظ محیط زیست نیز کمک می کند. در ادامه در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه می شود.

خریدار ضایعات کاغذ و کارتن برخی از شرکت ها و کارخانه هایی هستند که در شهرهای تهران ، مشهد ، اصفهان ، کرج ، تبریز و … اقدام به جمع آوری این ضایعات می کنند.

کاغدهای باطله و کارتن های خالی بخش عمده ای از زباله های جامد را تشکیل می دهد که از بین بردن آنها با سوزاندن علاوه بر آلودگی هوا می تواند باعث از بین رفتن منابع طبیعی بیشتر برای تولید کاغذ و کارتن شود.

خرید و فروش ضایعات کاغذ و کارتن در تمام شهرهای ایران صورت می گیرد و قیمت روز هر کیلو از این ضایعات تابعی از قیمت جهانی کاغذ و قیمت دلار در ایران است.

استفاده از ضایعات کاغذ و کارتن

ماده اصلی ساخت کاغذ سلولز است که از چوب درختان بدست می آید. از نظر تاریخچه ، تولید کاغذ به ۱۰۵ سال پس از میلاد و کشور چین بر می گردد و پس از آن در اواخر قرن چهاردهم در اروپا نیز کاغذ سازی صورت گرفت.

فرآیند تولید کاغذ بسیار دشوار و پر هزینه است و بطور میانگین برای تولید هر تن کاغذ چند صد تن مواد شیمیایی و کلی درخت استفاده می شود. بنابراین از بین رفتن چنین محصولات پر هزینه ای در صورت تبدیل شدن به ضایعات کار معقولانه ای نخواهد بود.

علاوه بر این با بازیافت کاغذ می توان محصولاتی بدست آورد که فرآیند تولید کاغذ را تسهیل می کند. به عنوان مثال می توان محصولات بدست آمده از بازیافت کاغذ را بدون انجام مراحل تصفیه با خمیر کاغذ دست اول مخلوط کرد تا بتوان مقدار بیشتری کاغذ تولید کرد. تمام کاغذهای فاقد آلودگی و بدون جوهر از جمله کاغذهای کامیپوتری را می توان بدین ترتیب مجددا مورد مصرف قرار داد .

یکی دیگر از راههای استفاده از محصولات بازیافت کاغذ و کارتن مخلوط کردن آن با خمیر کاغذ به همراه انجام مراحل تصفیه است. در این روش می توان کاغذهای حاوی جوهر و رنگ مانند انواع مجلات و روزنامه ها را مورد استفاده قرار داد.

کاغذهای بازیافتی را می توان بدون تصفیه برای مصارفی غیر از تولید مجدد کاغذ استفاده کرد. به عنوان مثال روزنامه و کاغذهای مخلوط بازیافتی را می توان برای تولید مقواهای صنعتی ، کاغذ دیواری و شانه تخم مرغ مورد استفاده قرار داد.

علاوه بر مواد فوق می توان از  کاغذهای باطله و کارتن دور ریخته برای موارد دیگر نیز استفاده کرد که برخی از آنها شامل عایق های سلولزی ، استفاده به عنوان سوخت و صادرات به دیگر کشورها است.

راههایی برای استفاده مفید از ضایعات کاغذ و کارتن
راههایی برای استفاده مفید از ضایعات کاغذ و کارتن

 محصولات حاصل از بازیافت ضایعات کاغذ و کارتن

کاغذهای فلوتینگ، تست لاینر و وایت تاپ برخی از محصولات حاصل از بازیافت کاغذ هستند که می توانند هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد و به حفظ محیط زیست نیز کمک کند. کاغذهای باطله را می توان به عنوان یک ماده خام در نظر گرفت و آنها را به محصولات دیگر تبدیل کرد.

کاغذ فلوتینگ

فلوتینگ نوعی کاغذ است که در لایه میانی ورق کارتن به صورت کنگره ‌ای یا موج ‌دار استفاده می ‌شود. این لایه حکم ضربه ‌گیر را دارد و برای تحمل فشارهای فیزیکی و استاتیکی وارد شده به کارتن مورد استفاده قرار می گیرد.

 کاغذ تست لاینر

کاغذ کرافت نوعی کاغذ است که برای ورق‌ سازی و کارتن ‌سازی استفاده می شود. لازم به ذکر است کرافتی که صد در صد از ضایعات تولید شده باشد تست لاینر نامیده می شود.

وایت تاپ

نوعی کاغذ است که در کارتن سازی برای لایه‌ های بیرونی ورق‌ های کنگره ‌دار استفاده می شود و برای چاپ و زدن برچسب یک طرف آن سفید است.

فواید بازیافت ضایعات کاغذ و کارتن

  1. حفظ درختان و فضای سبز با استفاده کمتر از چوب درختان
  2. جلوگیری از هدر رفتن منابع سلولزی کشور
  3. سود آوری اقتصادی با صادرات ضایعات کاغذ و کارتن به کشورهای دیگر
  4. کاهش آلودگی هوا با جلوگیری از سوزاندن این ضایعات
  5. صرف جویی در انرژی و عدم اسراف در منابع طبیعی ارزشمند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا