صنایع شیمیاییعمومی

از خاک بالکلی و کاربردهای آن در صنایع بیشتر بدانید!

بالکلی (Ball clays) یا رس صنعتی، خاک های رسوبی دانه ریز و بسیار پلاستیکی هستند که عمدتاً در ساخت سفال سفید استفاده می شوند و به دلیل انعطاف پذیری ، مقاومت در برابر آتش و رنگ روشنی که دارند، ارزشمند هستند. بالکلی ها دارای ترکیبات بسیار متغیری هستند و از مخلوطی تشکیل می شوند که در درجه اول از کائولینیت ، میکا و کوارتز تشکیل شده  که هر یک از آنها خواص مختلفی به خاک رس می بخشند.

بالکلی ماده معدنی بسیار کمیابی است که در نقاط کمی از جهان یافت می شود. نام این ترکیب که رس توپی یا گلوله ای نیز نامیده می شود به روشهای اولیه استخراج آن برمی گردد که ابزارهای دستی مخصوصی برای استخراج رس به شکل مکعب های حدود ۳۰ سانتی متر استفاده می شد این مکعب ها سپس گرد می شدند و به شکل گلوله در می آمدند. در ادامه در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

خاک‌های صنعتی یا رس ‌های پلاستیکی انواع مختلفی دارند و شامل  رس معمولی و شیل ، بال‌کلی ، خاک نسوز ، بنتونیت ، فولرارث یا گل سرشور و کائولن هستند.

ویژگیهای بالکلی

این نوع از خاک های رس معمولاً حاوی سه ماده معدنی غالب هستند  و از ۲۰-۸۰٪ کائولینیت ، ۱۰-۲۵٪ میکا و ۶-۶۵٪ کوارتز تشکیل شده اند. علاوه بر این ، مواد معدنی جانبی دیگر و برخی مواد کربنی نیز در مواد تشکیل دهنده آن وجود دارد. تنوع گسترده هم در ترکیبات معدنی و هم در اندازه ذرات رس باعث ویژگیهای مختلفی در این رسوبات شده است.

برخی از خواص رس توپی شامل موارد زیر است:

  • انعطاف پذیری بالا
  • قدرت بالای ضد آتش
  • خواص رئولوژیکی بسیار کنترل شده
  • محتوای آلی کنترل شده
  • باقی مانده کنترل شده
  • کارایی عالی

خاک بالکلی تحت پردازش محدودی قرار می گیرد که بیشترین آن کاهش سایز است و حدود ۷۰٪ به این شکل فروخته می شود. این پردازش اجازه می دهد تا رس ها راحت تر مورد استفاده قرار گرفته و مخلوط شوند. برخی نیز خشک و آسیاب شده و به صورت فله یا کیسه ای فروخته می شوند. برای بازار لوازم بهداشتی برخی از محصولات تصفیه می شوند تا ناخالصی ها را حذف کنند و به دو صورت دوغاب و خشک فروخته می شوند. زباله های حاصل مشکل مهمی ایجاد نمی کند و محصولات جانبی شن و ماسه به عنوان سنگدانه در بازار ساخت و ساز فروخته می شود.

از خاک بالکلی و کاربردهای آن در صنایع بیشتر بدانید!
از خاک بالکلی و کاربردهای آن در صنایع بیشتر بدانید!

کاربردهای خاک بالکلی

سرامیک

رسهای توپی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند ، اما به طور خاص در ساخت سرامیک یک جز حیاتی هستند. کائولن (خاک رس چینی) هنگام  افروختن رنگ بسیار سفیدی تولید می کند ولی اگر به تنهایی استفاده شود  شکننده و ضعیف است و باید با خاک بالکلی مخلوط شود تا یک ماده اولیه قابل کاربرد و قابل انعطاف تولید کند.

رسهای توپی خام در نتیجه منشأ رسوبی ، طیف وسیعی از رنگها را دارند. با این حال ، بسیاری از آنها توسط صنایع سرامیک به خاطر رنگ سفیدی  که توسط سطح آهن و سایر اکسیدهای رنگی / روان کننده در خاک تعیین می شود ، ارزش گذاری می شوند.

تجهیزات بهداشتی

بدنه سرامیکی برای لوازم بهداشتی معمولاً شامل ۳۰٪ خاک رس توپی برای ایجاد قابلیت انعطاف پذیری و کارایی بهتر و ۲۰٪ کائولن ، ۳۰٪ فلدسپات و ۲۰٪ کوارتز / سیلیس است.

کارد و چنگال

کارد و چنگال سرامیکی از این رس سفالی استفاده می کند تا قابلیت انعطاف پذیری بالا و رنگ سفید همراه با کائولن ، فلدسپات و کوارتز را فراهم کند.

کاشی های دیواری و کف

همراه با تالک ، فلدسپات ، کوارتز / سیلیس و کائولن ، از رس های توپی یا بال کلی برای خاصیت پلاستیکی و اتصال دهنده آنها استفاده می شود.

خاک رس نسوز

توانایی مقاومت در برابر اثرات دمایی بسیار بالا بالکلی یا رس سفالی را برای استفاده در محصولات نسوز مانند عایق های کوره و مبلمان ایده آل می کند.

سرامیک های ساختمانی

مصالح ساختمانی مانند آجر ، لوله های سفالی و کاشی های سقف همه حاوی خاک رس صنعتی هستند.

عایق های چینی الکتریکی

در اجزای چینی الکتریکی رس های توپی را پیدا می کنید که عایقی برای جریان های ولتاژ بالا فراهم می کنند.

کاربردهای غیر سرامیکی بالکلی

این خاک ها در باغداری ، کشاورزی و پلیمر ها ، چسب ها ، پلاستیک ها ، مواد درزگیر ، کودها و حشره کش ها به عنوان پرکننده و توسعه دهنده استفاده می شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا