صنایع شیمیاییعمومی

کاربردها و قیمت خرید و فروش خاک تونسیل

خاک تونسیل نوعی خاک اکتیو جهت تصفیه و رنگبری انواع روغن های صنعتی و فراورده های نفتی با نقطه اشتعال پایین است. خاک تونسیل برای تصفیه پساب کارخانه های رنگسازی به دلیل مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر روش ها بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

خاک تونسیل یا خاک رنگبر از بقایای فسیلی دیاتومه ها که نوعی جلبک های تک سلولی هستند بدست می آید و جهت تصفیه مورد استفاده قرار می گیرد. ذخایر فسیلی زیادی از دیاتومه ها در سراسر جهان وجود دارد ولی خلوص بالایی جهت استفاده تجاری ندارند. قیمت خرید و فروش خاک تونسیل به عوامل متعددی بستگی دارد و به دلیل کاربرد گسترده بازار آن بسیار پر رونق می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

این خاک معمولا حاوی ۱۰–۱۸٪ رطوبت است که اگر کاملاً خشک شود ساختار آن فرو می ریزد و باعث کاهش قدرت رنگبری آن به دلیل کاهش سطح می شود بنابراین تحت شرایط خاص آماده سازی شده و در کیسه های ۲۵ کیلویی به بازار عرضه می شود.

خاک تونسیل چیست؟

این ترکیب که به نام های دیگری از جمله خاک کمک تصفیه ، خاک رنگبر یا خاک دیاتومه شناخته می شود ترکیبی با تخلخل بالا ، سطح تماس بالا ، نفوذ پذیری ، ظرفیت جذب بالا و تراکم پایین است که به دلیل این ویژگیهای خاص کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارد.

این خاک از نظر شیمیایی کاملاً خنثی بوده و واکنش شیمیایی خاصی نشان نمی دهد ولی دارای ذرات زبر و قدرتمندی است که یک قالب پایدار تشکیل می ‌دهند و به همین دلیل به راحتی ته نشین نمی شوند و می توان آنرا به راحتی به محلول های مختلف جهت تصفیه اضافه کرد.

خاک کمک تصفیه استریل و خنثی بوده به همین دلیل در فیلتراسیون مایعات غذایی ، صنایع نوشابه سازی و داروسازی نیز کاربرد گسترده ای دارد. از نظر چگالی این خاک ۲۰ تا ۵۰ درصد سبک تر از سایر فیلتر ها بوده  می توانند به تصفیه اجزای کمتر از میکرون نیز  کمک کنند.

 کاربردها و قیمت خرید و فروش خاک تونسیل
کاربردها و قیمت خرید و فروش خاک تونسیل

کاربردهای خاک تونسیل

خاک تونسیل مشتق شده از ماده معدنی رس طبیعی بنتونیت است. این خاک توسط یک فعال سازی اسیدی ایجاد می شود که ساختار لایه ای خاص آن را تغییر می دهد.  تبادل یونی با پروتون ها باعث می شود آب اضافی بین لایه ها وارد شود و مواد معدنی متورم شوند.

بدین ترتیب مساحت سطحی آن پنج برابر افزایش می یابد و سطح فعال شده تا حد زیادی بزرگ شده  و می تواند تمام مواد و ناخالصی های ناخواسته را جذب کند.

مهمترین کاربرد این خاک به عنوان کمک تصفیه  در پالایش انواع مختلف مایعات از جمله فاضلاب صنعتی و پساب های کارخانجات صنعتی ، تولید شکر ، کارخانجات تولید روغن خوراکی و صنعتی ، تولید کنستانتره و آبمیوه ها ، تولید آب معدنی و آشامیدنی است.

علاوه بر این خاک رنگبر برای فیلتراسیون  ذرات ریزی که قابل فیلتر شدن با صافی های کاغذی نیستند مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل ویژگی  سایندگی  خفیف در محصولاتی مانند خمیر دندان ، اسکراب صورت بکار می رود .

این ترکیب برای حذف ذرات ریز مانند رنگ و بو ، روغن و شربت ها بکار می رود و به جذب  مواد کلوئیدی کمک می کند. تخلخل زیاد و عدم واکنش شیمیایی با موادی که تصفیه می‌شوند از مزایای مهم خاک تونسیل برای صاف کردن شربت ها و مایعات با غلظت زیاد با سرعت نسبتاً بالا است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا