عمومیکشاورزی و دامپروری

روش مصرف سم موش کش و جونده کش برومادیالون

برومادیالون یک موش کش قوی به شکل پلت برای از بین بردن موش خانگی ، موش کور و موش صحرایی است. این سم با ایجاد اختلال در روند انعقاد خون و ممانعت از لخته شدن خون به راحتی همه جوندگان را از بین می برد.

پلت های طعمه حاوی برومادیالون بسیار جذاب و لذیذ طراحی شده اند و در کوتاه ترین زمان ممکن جوندگان را به سمت خود جلب می کنند و پس از مصرف با خونریزی داخلی و خارجی باعث مرگ موش و سایر جوندگان می شوند. قیمت خرید و فروش این سم در  بازار متغیر است و از داروخانه های دامپزشکی و فروشگاه های سموم کشاورزی قابل خریداری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

مکانیسم اثر سم موش کش و جونده کش برومادیالون

جوندگان به دلیل نرخ بالای زاد و ولد یکی از آفات مهم کشاورزی خصوصا در انبارها و زمین های زراعی به شمار می روند و عدم کنترل آنها خسارت جبران ناپذیری به بار می آورد. برای کنترل این موجودات نمی توان از سمپاشی استفاده کرد زیرا ساعات عبور و مرور آنها اصلا مشخص نیست بنابراین بهترین روش برای مقابله با آنها استفاده از طعمه های سمی است که آنها را مسموم کرده و در نهایت از بین می برند.

برومادیالون یک ماده آنتی کواگولانت است که با مهار سنتز پروترومبین در فرآیند لخته خون اختلال ایجاد کرده و با خونریزی داخلی منجر به مرگ تدریجی جوندگان و موش ها می شود.

مقدار و روش مصرف سم موش کش و جونده کش برومادیالون

برای استفاده از این سم ابتدا باید مسیر رفت و آمد و لانه جوندگان در مزارع ، انبار ، باغ ها و حتی محیط های مسکونی را شناسایی کنید. جهت از بین بردن این موجودات لازم است ۱۰ گرم از طعمه را در مسیر رفت آمد یا نزدیک لانه قرار دهید تا از آنها تغذیه کند. برای موش های بزرگ  ۱۵ تا ۲۰ گرم از پلت ها را طعمه گذاری کنید.

در صورت استفاده از این طعمه های مسموم موش ها حداکثر طی ۴ تا ۱۰ روز مسموم شده از بین می روند.

ملاحظات اختصاصی سم موش کش و جونده کش برومادیالون

هنگام طعمه گذاری حتما از دستکش استفاده کنید چون اگر طعمه ها بوی انسان بگیرند جوندگان از آنها تغذیه نخواهند کرد.

پلت های مسموم را می توانید در هر جایی که جوندگان دردسر ساز شده اند برای کنترل جمعیت آنها مورد استفاده قرار دهید.

پس از مرگ جونده ها لاشه را جمع آوری کرده و در گودالی حفر کنید یا آتش بزنید تا از مسمومیت ثانویه سایر جانوران جلوگیری شود.

ملاحظات عمومی سم موش کش و جونده کش برومادیالون

در حین طعمه گذاری از خوردن و آشامیدن و استعمال سیگار خودداری کنید تا احتمال مسمومیت به حداقل برسد. در صورت آلوده شدن پوست دست به این مواد حتما موضع را با آب و صابون شستشو دهید.

در صورت مشاهده علائم مسمومیت مانند سردرد ، سرگیجه ، اسهال ، تهوع ، اختلال در بینایی و خونریزی فورا با همراه داشتن برچسب سم به پزشک مراجعه کنید. پادزهر این سم ویتامین k1 است که توسط پزشک تجویز خواهد شد.

سم را در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی و در بسته بندی اصلی نگهداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن