پلاستیکی و پلیمریرنگ و رزینصنایع شیمیایی

قیمت فروش و خرید متیل اتیل کتون (mek) | کاربرد متیل اتیل کتون چیست؟

متیل اتیل کتون یا بوتانون که به نام اختصاری MEK نیز شناخته می شود یک مایع بی رنگ با بویی شیرین شبیه ترکیب نعنا با استون است.  در آب حل می شود و به عنوان یک حلال صنعتی کاربرد گسترده ای دارد.
یک ماده سنتتیک است اما در منابع طبیعی موجود در محیط زیست نیز وجود دارد. نیمی از تولید متیل اتیل کتون در صنایع رنگ سازی و ساخت پوشش ها استفاده می شود و در تولید چسب و حلال های پاک کننده نیز کاربرد دارد. وبسایت نشریه جهان شیمی فیزیک شما را با این حلال در ادامه این مقاله بیشتر آشنا میکند .
کاربرد اولیه این ماده به عنوان حلال است و از نظر تولید تجاری حلال متیل اتیل کتون بعد از استون در رتبه دوم قرار دارد. این ترکیب در تولید رنگ ، تمیز کردن لوازم الکترونیکی ، به عنوان طعم دهنده در مواد غذایی و برای استریل کردن لوازم جراحی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا بطور موثری باکتریها را از بین می برد.
متیل اتیل کتون بطور طبیعی توسط بعضی از درختان تولید می شود و در بعضی از میوه ها و سبزیجات نیز در مقادیر اندک یافت می شود. این ماده ترکیب طبیعی برخی از خوراکیها مانند آب سیب ، لوبیا ، مرغ ، عسل و انواع پنیر است و از طریق اگزوز اتومبیل ها و کامیون ها وارد هوا می شود.

 

مراکز خرید و قیمت فروش متیل اتیل کتون در تهران و شهرستان‌ ها

اغلب مراکز خرید و فروش متیل اتیل کتون و دیگر مواد شیمیایی در تهران وجود دارند و فروشندگان متیل اتیل کتون در سایر استان و شهرستان ها در بیشتر موارد، خرید خود را از تهران انجام می دهند. به همین دلیل، توصیه می شود که در صورت امکان سعی کنید تا خرید مواد شیمیایی از تهران انجام شود. چرا که

  • اغلب شرکت های واردکننده متیل اتیل کتون در تهران مستقر هستند.
  • به دلیل اینکه خرید متیل اتیل کتون در سایر استان ها و شهرستان ها در بیشتر موارد از طریق چندین واسطه انجام می شود، خرید در تهران می تواند از نظر قیمت مقرون به صرفه تر و ارزان تر باشد.
  • از آنجایی که در تهران به تامین کننده اصلی کالا نزدیک تر هستید و بیشتر انبارهای اصلی مواد شیمیایی در شهر تهران قرار دارند، احتمال اصالت و مرغوبیت کالا نیز افزایش می یابد.

اما باید توجه نمود که تمامی شرکت های بازرگانی مستقر در تهران از نظر تجربه، سابقه و کیفیت در یک سطح قرار ندارند. به همین دلیل در این صفحه و سایر صفحات مرتبط با مواد شیمیایی در سایت جهان شیمی، تلاش کرده ایم برترین و باسایقه ترین شرکت های فعال در زمینه خرید و فروش متیل اتیل کتون را به شما معرفی کنیم. شرکت هایی که در بنر بالای این صفحه یا در کادر «فروشندگان پیشنهادی» در پایان این مقاله معرفی شده اند، همگی به طور مرتب مورد بازبینی قرار می گیرند. خالی از لطف نیست که یادآور شویم از جمله مهمترین شرایط شرکت ها برای قرار گرفتن در بخش های مذکور و معرفی به خریداران، میزان سابقه، اعتبار و تجربه آن ها است.

کاربردهای متیل اتیل کتون در صنایع

این ماده شیمیایی با خواص شیمیایی برجسته از جمله ویسکوزیته بالا ، قیمت خرید و فروش مناسب متیل اتیل کتون , دمای نقطه جوش پایین ، حلالیت و تبخیر بالا مشخص می شود و به همین دلیل به عنوان یک حلال متیل اتیل کتون کاربردهای گسترده ای دارد.
در مقایسه با حلال های معمولی (تولوئن ، زایلن بوتانول ، و غیره) MEK عملکرد انحلال و میزان فراریت بهتری دارد. این ترکیب می تواند باعث افزایش مقاومت مکانیکی روکش ها شده و آلودگی زیست محیطی کمتری دارد.
این ماده شیمیایی پیش ساز تولید پراکسید متیل اتیل کتون است که کاتالیزور واکنش های پلیمریزاسیون رزین های پلی استر اشباع نشده است. جالب است بدانید که فتواکسیداسیون آلاینده های هوا از جمله هیدروکربن ها و بوتان باعث تولید متیل اتیل کتون می شود.
این ماده به عنوان یک حلال ، برای ساخت مواد شیمیایی دیگر و تولید موم از نفت استفاده می شود و در تولید روکش های سطحی ، جوهرهای چاپی ، واسطه های شیمیایی ، نوارهای مغناطیسی و به عنوان ماده پایه جهت استخراج روغن ها ، موم ها و رزین ها استفاده می شود.

ایمنی MEK برای سلامتی

MEK یک افزودنی غذایی غیرمستقیم است که از طرف FDA ایمنی آن تائید شده است . این ماده اشتعال زاست و با اکثر مواد اکسیده شده واکنش نشان داده و می تواند منجر به آتش سوزی و انفجار شود.
اگر غلظت این ترکیب در هوا آنقدر زیاد باشد که قابلیت اشتعال داشته باشد برای انسان ها غیر قابل تحمل است زیرا بخارات آن باعث تحریک چشم ها و سیستم تنفسی خواهد شد.
MEK در دود سیگار نیز وجود دارد و باعث تحریک چشم ها و بینی می شود و فقط در مقادیر بالا می تواند بطور جدی سلامت افراد را به خطر بیاندازد. تماس طولانی مدت با این ماده می تواند باعث خشکی چشم ، درماتیت ، سردرد و مشکلات عصبی شود.
حلال متیل اتیل کتون بطور طبیعی در آب های آشامیدنی و آب های سطحی در مکان های مختلف یافت می شود. شما می توانید با مصرف محصولات خانگی حاوی مواد شیمیایی نیز در معرض این ماده قرار بگیرید .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا