آرایشی و بهداشتیصنایع شیمیاییغذایی و دارویی

تری سدیم فسفات چیست چه کاربردی دارد؟

تری سدیم فسفات که معمولا TSP نامیده می شود پودری خشک و بی بو است که در آب کاملا حل می شود و محلولی نیمه شفاف قلیایی تشکیل می دهد. تری سدیم فسفات به عنوان ماده پاک کننده ، روان کننده ، افزودنی غذایی ، لکه بر و … در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

وبسایت جهان شیمی فیزیک در این مقاله به تشریح خواص و کاربردهای این ماده  شیمیایی خواهد پرداخت. TSP یک ماده پایدار ، غیر سمی و غیرقابل اشتعال است ولی هنگام کار کردن با آن باید از دستکش استفاده کرد. تری سدیم فسفات یک ماده افزودنی غذایی رایج است که در بسیاری از  خوراکی های فرآوری شده مانند غلات صبحانه ، پنیر ، نوشابه و کالاهای پخته یافت می شود.

این ترکیب شیمیایی استفاده گسترده ای در فرمولاسیون صابون ها و مواد شوینده دارد. محلول تری سدیم فسفات با PH 12 به اندازه کافی قلیایی هست که بتواند گریس ها و روغن ها رانیز کاملا پاک کند. در واقع تری سدیم فسفات یک پاک کننده عالی برای تمیزکردن همه چیز از لباس ها تا جاده ها است.

قیمت پایین و تطبیق پذیری باعث افزایش تولید و مصرف این ماده در صنایع مختلف شده است. با اینحال نگرانی هایی در مورد آلودگی های زیست محیطی ناشی از ترکیبات حاوی فسفات باعث کاهش مصرف تری سدیم فسفات شده است ، هرچند جایگزین های آن مواد کاملا موثری نیستند.

حقایقی در مورد تری سدیم فسفات

اگرچه این ماده  در بسیاری از غذاهای بسته بندی شده مورد علاقه ما وجود دارد اما تری سدیم فسفات برای بسیاری شناخته شده نیست. در حالی که مصرف این ماده به مقدار کم بی خطر است ولی در صورت مصرف زیاد می تواند برای کلیه ها مشکل ساز شود.

TSPهمچنین در محصولات غیر قابل خوردن مانند رنگ و مواد آرایشی استفاده می شود.  طبق گفته دانشگاه کالیفرنیا برکلی ، مقدار کم تری سدیم فسفات مورد استفاده در غذا برای مصرف بدن بی خطر است و از نظر کیفیت غذایی مناسب است. بعلاوه ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آن را به عنوان یک افزودنی به طور کلی به عنوان بی خطر (GRAS) طبقه بندی می کند.

طبق گفته دانشگاه کالیفرنیا برکلی ، TSP به عنوان یک افزودنی غذایی برای اهداف مختلفی از جمله افزایش طعم و ممانعت از ایجاد کیک را دارد. این افزودنی معمولاً در پنیرهای فرآوری شده ، غلات و غلات صبحانه وجود دارد. به ویژه فست فود حاوی مقادیر زیادی تری سدیم فسفات است. فسفات سدیم ، مانند تری سدیم فسفات ، اغلب به محصولات مرغ ، گوشت گاو ، گوشت خوک و غذاهای دریایی خام اضافه می شود تا تردی  را در قطعات کوچک گوشت ها بهبود ببخشد.

تری سدیم فسفات چیست چه کاربردی دارد؟
تری سدیم فسفات چیست چه کاربردی دارد؟

توجه داشته باشید:

استنشاق یا مصرف TSP می تواند منجر به سرفه ، گلودرد ، درد شکم یا حتی شوک شود. اگر در  آزمایشگاه یا محیط دیگر کار می کنید که شامل کار با ترکیب است حتما از لباس محافظ استفاده کنید.

در حالی که تری سدیم فسفات توسط FDA به عنوان یک ماده افزودنی غذایی GRAS طبقه بندی می شود ، برخی از نگرانی ها قابل تأمل است. به طور کلی ، طبق گفته دانشگاه کالیفرنیا برکلی ، مواد افزودنی غذایی فسفات معدنی (مانند تری سدیم فسفات) به خوبی در بدن جذب می شوند و می توانند منجر به افزایش سطح خون شوند. در واقع ، مطالعه ۲۰۱۶ مجله تغذیه کلیه نشان داد که بدن فقط ۴۰ تا ۶۰ درصد فسفر آلی و بیش از ۹۰ درصد فسفر معدنی را جذب می کند.

طبق بنیاد ملی کلیه ، مقادیر بالای فسفر می تواند منجر به استخراج کلسیم از استخوان ها شود که باعث ضعف آنها می شود. افزایش سطح فسفر همچنین می تواند باعث رسوب کلسیم خطرناک  در ریه ها ، چشم ها و قلب شما شده و منجر به افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی شود. برای کسانی که کلیه آنها به طور طبیعی کار می کند به راحتی فسفر اضافی موجود در خون از بین می رود. با این حال ، برای بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه ، کلیه ها ممکن است برای تصفیه فسفر از جریان خون کارامد نباشند.

کاربرد تری سدیم فسفات در صنایع غذایی

تری سدیم فسفات متعلق به دسته افزودنی های غذایی فسفات دار است و از ترکیب سدیم و فسفات معدنی تهیه می شود. تری سدیم فسفات و سایر مواد افزودنی فسفات سدیم کاربردهای مختلفی در صنایع غذایی دارند و در بسیاری از محصولات آماده تجاری یافت می شوند.

این افزودنی ها برای کاهش اسیدیته و بهبود بافت در غذاهایی مانند کالاهای پخته شده و گوشت استفاده می شوند. آنها همچنین به عنوان ور آورنده خمیر عمل می کنند ، به این معنی که باعث افزایش حجم خمیر و حفظ شکل آن می شوند.

اغلب به گوشت و غذاهای دریایی ، سوسیس ، کنسرو ماهی،  نان ها ، کیک ها ، مافین ها و کلوچه ها اضافه می شود تا به حفظ رطوبت ، افزایش ماندگاری و جلوگیری از خراب شدن آنها کمک کند.

علاوه بر این ، افزودنی های فسفات سدیم به حفظ سطح pH این مواد غذایی کمک می کنند و  مانع بیش از حد اسیدی یا قلیایی شدن خوراکی ها می شوند.در محصولاتی مانند سیب زمینی پوره شده به افزایش قوام و حجم  کمک کرده و از تیره شدن رنگ نوشابه ها جلوگیری می کند و مانع جداشدن روغن و آب در پنیرهای  فرآوری شده می شوند.

اگرچه انواع خاصی از تری سدیم فسفات در محصولات پاک کننده و رنگ ها استفاده می شوند  اما باید بدانید که اینها با فسفات سدیم گرید مواد غذایی متفاوت هستند.

تری سدیم فسفات چیست چه کاربردی دارد؟

روش تولید تری سدیم فسفات

طرز تهیه تری سدیم فسفات به این شکل است که این ترکیب از طریق خنثی سازی اسید فسفریک با استفاده از کربنات سدیم تولید می شود که دی سدیم هیدروژن فسفات تولید می کند. دی سدیم هیدروژن فسفات با هیدروکسید سدیم واکنش داده و تری سدیم فسفات و آب تشکیل می دهد.

Na2CO3 + H3PO4 → Na2HPO4 + CO2 + H2O

Na2HPO4 + NaOH → Na3PO4 + H2O

فواید مکمل سدیم فسفات برای ورزشکاران

TSP می تواند پارامترهای خاصی از عملکرد ورزشی را بهبود بخشد. اساس این باور این واقعیت است که فسفات برای چرخه کربس  و تولید انرژی در متابولیسم هوازی مورد نیاز است. البته فسفات ها از منابع دیگری در دسترس هستند که بسیار ملایم تر از TSP هستند. در حالی که TSP فی نفسه سمی نیست ، به شدت برای مخاط معده تحریک کننده است ، مگر اینکه به عنوان بخشی از محلول بافر شده استفاده شود.

قیمت خرید و فروش تری سدیم فسفات

اگر می پرسید تری سدیم فسفات را از کجا تهیه کنیم باید بگوییم که TSP را می توانید از کارخانه ها و شرکت های تولید و توزیع مواد شیمیایی تهیه کنید. قیمت خرید فروش این ترکیب بسته به گرید و وزن بسته بندی آن متفاوت است . تری سدیم فسفات قیمت متغیری در بازار دارد مثلا تری سدیم فسفات ۱۲ آبه با قیمت متفاوتی نسبت به مکمل آن به فروش می رسد.

عوارض و خطرات تری سدیم فسفات برای سلامتی

تری سدیم فسفات گرید غذایی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و توسط آژانس های مهم نظارتی مانند FDA و اتحادیه اروپا ایمن شناخته می شود. اگرچه مصرف مقادیر اندک این ماده برای سلامتی انسان مضر نیست اما از آنجا که بسیاری از افراد به طور روزانه از فست فودها ، گوشت های فرآوری شده و خوراکی های بسته بندی شده استفاده می کنند ، این نگرانی وجود دارد که مقادیر بالای تری سدیم فسفات به بدن آسیب برساند.

فسفر مینرال مهمی است که به طور طبیعی در غذاهایی مانند شیر ، لوبیا ، گوشت ، ماهی ، تخم مرغ ، مرغ و آجیل یافت می شود. این نوع فسفر که به عنوان فسفر آلی شناخته شده و برای سلامتی استخوان ، ترمیم سلولی ، انقباض عضلات ، عملکرد اعصاب و دیگر فرآیندهای حیاتی مورد نیاز است و برخلاف فسفر معدنی برای بدن مفید و ضروری است.

اگر شما رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده مصرف می کنید ، احتمالاً بیشتر از میزان نیاز بدن فسفر می خورید ، که برای سلامتی شما مفید نیست. میزان بالای فسفات با بیماری کلیه ، التهاب روده ، کاهش تراکم استخوان ، بیماری های  قلبی و حتی مرگ زودرس در ارتباط است.

محدود کردن غذاهای حاوی ایت ماده و سایر مواد افزودنی فسفات دار به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی ، بیماری های قلبی ، بیماری التهابی روده و پوکی استخوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به حداقل رساندن غذاهای فرآوری شده و تمرکز روی منابع طبیعی فسفر آلی مانند تخم مرغ ، ماهی ، لوبیا و آجیل می تواند یک راه ساده برای حفظ سلامتی و دریافت فسفر مورد نیاز بدن باشد.

تری سدیم فسفات چیست چه کاربردی دارد؟

چگونه مصرف مواد افزودنی فسفات دار را محدود کنیم؟

دریافت مقدار توصیه شده فسفر از طریق یک رژیم غذایی سالم و متعادل کار دشواری نیست ، زیرا فسفر آلی به طور طبیعی در بسیاری از غذاها یافت می شود. با این حال ، اگر رژیم غذایی غنی از غذاهای فرآوری شده  مصرف می کنید ، احتمال اینکه بیش از نیاز بدن فسفر دریافت کنید وجود دارد که برای سلامتی شما مفید نیست.

مصرف فسفر به دلیل افزایش مصرف مواد افزودنی غذایی حاوی فسفر مانند تری سدیم فسفات ، با گذشت زمان به طور مداوم افزایش یافته است. در حقیقت ، آمریکایی ها طی ۲۰ سال گذشته مصرف فسفر را ۱۰-۱۵ درصد افزایش داده اند.

به طرز حیرت انگیزی ، مطالعات نشان می دهد که افزودنی های فسفر از غذاهای فرآوری شده می توانند تا ۵۰٪ از کل مصرف فسفر روزانه هنگام پیروی از یک رژیم غذایی غربی را تأمین کنند. برای جلوگیری از مصرف زیاد فسفر به صورت مواد افزودنی غذایی ، موارد زیر را محدود کنید:

 • جوش شیرین
 • سوسیس
 • غلات صبحانه قندی
 • مخلوط کیک
 • کنسرو تن
 • نوشیدنی های با طعم میوه
 • کالاهای پخته شده فرآوری شده
 • شام های یخ زده
 • فست فودها
 • کریمرهای غیر لبنی
 • آبهای خوش طعم
 • سس های پنیر

غذاهای فرآوری شده علاوه بر اینکه حاوی مقادیر زیادی مواد افزودنی فسفات سدیم هستند ، غنی از قند ، چربی ، کالری و مواد نگهدارنده هستند که برای سلامتی شما مفید نیستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن