صنایع شیمیایی

سولفات نیکل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سولفات نیکل ترکیبی معدنی به رنگ زرد، سبز یا آبی است که با گرم کردن گازهای سمی تولید می کند. سولفات نیکل در آبکاری و به عنوان یک واسطه شیمیایی برای تولید سایر ترکیبات نیکل استفاده می شود.

این ترکیب شیمیایی همچنین به عنوان سولفات نیکل (II) شناخته می شود و فرمول شیمیایی آن NiSO4 است. سولفات نیکل در حالت بدون آب، جامدی کریستالی به رنگ زرد- سبز است که می تواند به صورت هگزاهیدرات آبی – سبز یا هپتاهیدرات سبز رنگ نیز وجود داشته باشد.

سولفات نیکل به عنوان مینرال کمیاب در طبیعت یافت می شود و نوع هپتاهیدرات آن در هوا نسبتا ناپایدار است و نوع منوهیدرات آن جزء ترکیبات معدنی بسیار نادر طبقه بندی می شود. این ماده بر اساس شرایط محیطی و قرارگرفتن در معرض رطوبت می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد.

کاربرد سولفات نیکل چیست

سولفات نیکل معمولاً به عنوان محصول فرعی پالایش مس به دست می آید و با انحلال فلز نیکل یا اکسیدهای نیکل در اسید سولفوریک نیز تولید می شود.

سولفات نیکل در تولید مواد تثبیت کننده رنگ در رنگرزی و چاپ بر روی منسوجات، آبکاری، پوشش رنگ ها و جلاها مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر مصارف سولفات نیکل می توان به کاربرد آن در صنعت تولید کاشی و سرامیک، سیاه کردن روی و تولید برنز نیز اشاره کرد. این فلز در ترکیب گوشواره، انگشتر، سکه ها و مدال های ورزشی وجود دارد.

سولفات نیکل در آزمایشگاه ها برای ارزیابی حساسیت مغناطیسی مورد استفاده قرار می گیرد. همه اشکال سولفات نیکل سمی و سرطان زا هستند و باید با اقدامات فوری مانع از انتشار آنها در محیط زیست شد.

عوارض و خطرات برای سلامتی

سولفات نیکل بر ریه ها، کلیه ها، دستگاه گوارش و سیستم عصبی تأثیر می گذارد و به عنوان یک ماده سرطان زا شناخته می شود و قرار گرفتن در معرض آن خطر ابتلا به سرطان ریه و بینی را افزایش می دهد.

نیکل یکی از عناصری است که در خاک، آب، هوا و بیوسفر وجود دارد و بیشتر برای ساخت فولاد ضد زنگ استفاده می شود. نیکل شایعترین علت حساسیت به فلز است و آلرژی نسبت به آن یک مشکل پوستی مزمن و عود کننده است که زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند و ممکن است در هر سنی بروز کند. قرار گرفتن در معرض این ماده می تواند باعث ایجاد درماتیت شدید، حساسیت پوستی و شبه آسم شود.

نیکل در بیشتر مواد خوراکی موجود در رژیم غذایی وجود دارد و مواد غذایی به عنوان منبع اصلی قرار گرفتن در معرض نیکل در نظر گرفته می شوند. شایان ذکر است که به دلیل تفاوت در مقدار نیکل در خاک، ممکن است میزان نیکل در مواد غذایی از نظر مکانی متفاوت باشد.

با این حال، برخی از غذاها به طور معمول حاوی مقدار زیادی نیکل هستند و در افراد حساس به نیکل می توانند درماتیت را تحریک کند. انتخاب دقیق مواد غذایی با غلظت نیکل نسبتاً کم می تواند باعث کاهش جذب نیکل بطور روزانه شود.

نیکل در خوراکی هایی مانند آجیل، لوبیا خشک و نخود فرنگی، دانه سویا و شکلات یافت می شود. بدن به مقدار بسیار کمی نیکل نیاز دارد و این ماده اغلب به عنوان عناصر کمیاب در ترکیب مولتی ویتامین ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سولفات نیکل بلژیک

سولفات نیکل بلژیک برای استفاده در فرمولاسیون های نیکل الکترولس تولید می شود و خالص ترین شکل موجود در بازار است. با توجه به مشخصات مورد نیاز از مواد اولیه با دقت انتخاب شده تولید می شود و تحت آزمایش کنترل کیفیت دقیق قرار می گیرد.

از این سولفات نیکل همچنین می توان برای اهداف گسترده ای به جز آبکاری مانند رنگ آمیزی آلومینیوم، کاتالیزورها و مواد باتری استفاده کرد. این ماده باید در ظرف محکم نگه داری شود زیرا حتی در یک محیط بسته در معرض دمای بالای ۶۰-۶۵ درجه سانتی گراد در معرض تخریب است.

سولفات نیکل ۶ آبه

سولفات نیکل ۶ آبه یک ترکیب معدنی است که به عنوان ماده خشک کننده، در رنگ آمیزی فلزات، در سرامیک ها و برای تولید خشک کن ها برای استفاده در سپرهای محافظ استفاده می شود. به طور گسترده در قاب های سربی استفاده می شود، در حالی که آلیاژ Cu-Ni-Sn در پایانه ها، گیره ها و فنرها استفاده می شود.

سولفات نیکل شش آبه

سولفات نیکل در حمام های آبکاری و برای تولید سایر ترکیبات نیکل به عنوان مثال هیدروکسید نیکل اغلب به کار برده می شود. ترکیبات نیکل بسیار قابل اشتعال است بنابراین باید در هنگام استفاده احتیاط کرد.

سولفات نیکل یومیکور

سولفات نیکل یومیکور یک شکل شیمیایی از نیکل است که به عنوان یک جزء بسیار مهم در ساخت اجزای کاتدی باتری ها توسط بخش خودروهای الکتریکی (EV) ارزش زیادی دارد. ظهور باتری ‌های لیتیوم یونی و استفاده از آن‌ها در خودروهای الکتریکی، همراه با فشار جهانی برای کاهش انتشار سوخت‌های فسیلی، انقلابی در بخش نیکل ایجاد کرده است. مزیت اصلی استفاده از سولفات نیکل یومیکور در باتری ها این است که چگالی انرژی بالاتر و ظرفیت ذخیره سازی بیشتر را با هزینه کمتر ارائه می دهد.

قیمت کلرید نیکل

قیمت کلرید نیکل باتوجه به میزان خلوص آن متفاوت است و اغلب با قیمت های متفاوتی در بازار به فروش می رسد. بیشترین مقدار کلرید نیکل تولیدی برای آبکاری استفاده می شود. انحلال نیکل فلزی آند را تسریع می کند، در حالی که برای افزایش سطح الکترولیت محلول عمل می کند. در انواع آبکاری نیکل، ناخالصی هایی مانند روی، مس، سرب و آهن مورد نیاز نیست. بنابراین، به کلرید نیکل با خلوص بالا نیاز است.

تولید سولفات نیکل

سولفات نیکل یک ترکیب معدنی است که بسته به اشکال هیدراته آن در حالت های مختلف وجود دارد. سولفات نیکل را می توان در آزمایشگاه با حل کردن اکسید نیکل در اسید سولفوریک تهیه کرد. این واکنش محلول غلیظی از سولفات نیکل هپتا هیدرات تشکیل می دهد. هنگام حرارت دادن این محلول غلیظ، هگزا هیدرات سولفات نیکل کریستالی برای استفاده تجاری به دست می آید. سپس ناخالصی های آن با استفاده از محلول رقیق شده کربنات باریم از کریستال ها جدا می شود. این روش به طور گسترده ای برای تولید سولفات نیکل در مقادیر زیاد استفاده می شود.

روی کربنات

روی کربنات یک پودر کریستالی سفید است که به طور طبیعی به صورت توده های دانه ای یا خاکی ایجاد می شود. به شکل خالص، بی رنگ، شفاف است، اما بیشتر با وجود آهن، منگنز ، مس، و غیره دارای رنگ می شود و زمانی که تجزیه می شود اکسید روی و دی اکسید کربن تشکیل می شود. این ترکیب عمدتا در پمادها استفاده می شود و جای کربنات ناخالص سابق را که کالامین نامیده می شود را می گیرد. همچنین در سطوح ملتهب به عنوان قابض و جاذب استفاده می شود.

قیمت سولفات نیکل

قیمت سولفات نیکل بر اساس درجه هیدراتاسیون متفاوت است. گرد و غبار این ماده معدنی بسیار قابل اشتعال است. نمک های ترکیبات نیکل ماهیت سمی دارند و سولفات نیکل یک سرطان زا شناخته شده است. این ماده به عنوان الکترولیت برای کاربرد فلزکاری آبکاری نیکل است. همچنین به عنوان ماده خشک کننده، در رنگ آمیزی فلزات، در سرامیک ها و برای تولید خشک کن ها در سپرهای محافظ استفاده می شود.

فروش سولفات نیکل

سولفات نیکل معمولا با قیمتی بالاتر از قیمت اصلی نیکل به فروش می رسد. مصرف کنونی جهانی نیکل ۲.۳ میلیون تن در هر سال است که اکثریت آن برای فولاد ضد زنگ مصرف می شود. به علت تقاضای بالا برای این ماده قیمت های متفاوتی برای فروش توسط تولید کنندگان ارائه می شود. استفاده از سولفات نیکل در باتری ها با بالا بردن ظرفیت ذخیره سازی زمان ماندگاری شارژ را افزایش می دهد که برای عملکرد دوربرد EV مهم است. نیکل همچنین باتری ها را در هنگام شارژ و استفاده پایدار و ایمن نگه می دارد.

خرید سولفات نیکل

سولفات نیکل به دلیل کاربرد فراوان در صنعت توسط تولیدکنندگان صنایع مختلف به صورت عمده خریداری می شود. سولفات نیکل به عنوان یک الکترولیت در عملیات تکمیل سطوح فلزی مانند آبکاری و پالایش الکتریکی استفاده می شود. سولفات نیکل همچنین به عنوان لایه محافظ برای انواع فلزات و انواع مختلفی از کاتالیزورها و ترکیبات نیکل توسط این فرآیند ساخته می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا