آرایشی و بهداشتیپلاستیکی و پلیمریصنایع شیمیاییغذایی و دارویی

کربنات منیزیم چیست ؟

کربنات منیزیم Magnesium carbonate نمکی معدنی و پودری سفید رنگ با فرمول شیمیایی MgCO3 است. کربنات منیزیم به عنوان کود و ماده آنتی اسید عمل کرده و از آن در ساخت موادی که قادر به تحمل درجه حرارت بسیار بالا هستند، استفاده می شود.

به این ماده شیمیایی مگنزیت یا هیدرومگنزیت یا بارینگتونیت نیز گفته می شود و فرم های هیدراته شده آن مانند دی، تری، تتراهیدرات ها به صورت مینرال موجود هستند.

کربنات منیزیم به صورت توده های سبک، سفید، شکننده یا به صورت پودر سفید وجود دارد که بی بو است و در هوا پایدار است. این ماده شیمیایی عملا در آب نامحلول است ولی با این وجود واکنش قلیایی ضعیفی با آن نشان می دهد. این ماده در الکل نامحلول است اما توسط اسیدهای رقیق به سرعت حل می شود.

هیدرومگنزیت ترکیبی با رنگ سفید یا زرد مایل به سبز یا خاکستری-سفید یا قهوه ای است که به صورت پودر کریستالی یا فرم جامد کریستالی بدست می آید. این ترکیب ماده معدنی مهمی برای استخراج منیزیم است.

کاربردهای کربنات منیزیم چیست 

اولین کاربرد کربنات منیزیم تولید اکسید منیزیم از طریق کلسینه کردن است. مینرال های منیزیت و دولومیت برای تولید آجرهای نسوز استفاده می شوند. این ماده برای ساخت کف سازه ها، کامپوزیت های ضد حریق و خاموش کننده آتش و تولید خمیردندان مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگر کاربردهای این ماده شیمیایی در سرکوب کردن دود در پلاستیک ها، به عنوان ماده پر کننده، ماده تقویت کننده لاستیک نئوپرین، ماده خشک کننده، ملین برای روده ها و حفظ رنگ در مواد غذایی است.

علاوه بر این، از کربنات منیزیم با خلوص بالا به عنوان آنتی اسید و به عنوان یک افزودنی در نمک سفره استفاده می شود تا با خاصیت جاذب رطوبت مانع چسبیدن بلورهای نمک به هم شود.

این ماده به عنوان ماده خشک کننده در مواد غذایی کاربرد دارد و در ساخت محصولات دارویی، ساخت لوازم آرایشی – بهداشتی، در تهیه آب معدنی استفاده می شود.

این ماده به عنوان ماده آنتی کیک در مواد غذایی و به عنوان یک عامل فیلتر کننده، ماده اطفاء حریق و همچنین در جوهرهای چاپی و به عنوان یک پوشش سفید مات برای صفحات نمایش استفاده می شود.

کربنات منیزیم، که اغلب به عنوان گچ شناخته می شود به عنوان ماده خشک کننده کف دست ورزشکاران در صخره نوردی ، ژیمناستیک و وزنه برداری مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده در تاکسیدرمی برای سفید کردن جمجمه ها استفاده می شود و به این ترتیب که آن را با پراکسید هیدروژن مخلوط کرده و روی جمجمه مورد استفاده قرار می دهند.

خطرات و ایمنی کربنات منیزیم

این ماده شیمیایی برای انسان سمی نیست ولی موقع استنشاق یا در تماس با چشم و پوست باعث تحریک می شود.

کربنات منیزیم به عنوان آنتی اسید مورد استفاده قرار می گیرد و باعث خنثی سازی یا کاهش اسید معده می شود. این ماده به تسکین علائم اسیدیته بیش از حد معده در بیماران مبتلا به سوء هاضمه، سوزش سردل یا اختلال ریفلاکس معده کمک می کند.

به نظر می رسد کربنات منیزیم نسبت به اکسید منیزیم و کلرید و سولفات منیزیم به خوبی جذب می شود. عوارض جانبی عمده این ماده شامل کاهش هوشیاری، سردرد، خواب آلودگی یا سرگیجه، کاهش اشتها، حالت تهوع، استفراغ و ضعف است.

در صورت تماس این ماده شیمیایی با چشم ها، پلک های بالا و پایین را با آب فراوان حداقل به مدت ۱۵ دقیقه بشوئید. در صورت بلع تصادفی فرد را وادار به استفراغ نکرده و به پزشک مراجعه کنید.

در صورت استنشاق به فضای باز رفته و اگر مشکل تنفسی دارید حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید. اگر این ماده با پوست شما تماس پیدا کرد محل را حداقل به مدت ۱۵ دقیقه با آب بشوئید و در صورت ایجاد هرگونه علامتی به مراکز درمانی مراجعه کنید.

کربنات منیزیم دارویی

کربنات منیزیم دارویی یک داروی ضد اسید متداول است که به عنوان یک داروی کمکی استفاده می شود. این کربنات منیزیم یک مکمل معدنی است که برای پیشگیری و درمان مقادیر کم منیزیم در خون استفاده می شود. به عنوان یک آنتی اسید برای خنثی کردن اسیدیته معده از طریق واکنش با اسید هیدروکلریک برای تشکیل کلرید منیزیم محلول و دی اکسید کربن عمل می کند. یکی از نقش های اصلی این دارو این است که به عنوان یک کوفاکتور، یک مولکول کمکی در واکنش های بیوشیمیایی که به طور مداوم توسط آنزیم ها انجام می شود، عمل می کند.

کربنات منیزیم خوراکی

کربنات منیزیم خوراکی از هیدروکسید منیزیم تولید می شود و به عنوان یک ماده معدنی طبیعی نیز در طبیعت وجود دارد. این ماده به عنوان تنظیم کننده اسیدیته و یک ماده قلیایی بطور گسترده برای جلوگیری از تغییر رنگ و کیک شدن (caking) مواد غذایی و به عنوان سفید کننده در غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. مصرف بیش از حد این ماده از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها می تواند باعث فلج شدن ماهیچه های روده شود که می تواند باعث انسداد روده شود.

کربنات منیزیم ورزشی

کربنات منیزیم ورزشی یک فرمول غیرچسبنده است که به ورزشکاران هنگام استفاده در طول تمرین، تقریباً در هر بار وزنه زدن کمک می کند عملکرد بهتری داشته باشند. کربنات منیزیم رطوبت دست های عرق کرده را جذب می کند و اصطکاک ایجاد می کند که چسبندگی را بهبود می بخشد و از لغزش جلوگیری می کند. این یک مزیت کاربردی است، به خصوص در طول لیفت، کشش ها و وزنه های معکوس که در آن دست های نرم می توانند تعداد تکرارهای ورزشکاران را کاهش دهند.

کاربرد کربنات منیزیم

کربنات های منیزیم را می توان به عنوان منبع منیزیم برای ساخت ترکیبات کاتالیزور استفاده کرد. همچنین در صنعت غذا به عنوان ماده ضد انباشتگی در نمک پخت و پز و به عنوان عامل قالب گیری در ساخت بیسکویت استفاده می شود و به عنوان منبع کربنات در نوشابه ها نیز کاربرد دارد. کربنات منیزیم به عنوان پرکننده معدنی در کاغذسازی استفاده می شود و سفیدی و قوام کاغذ را بهبود می بخشد. در کاغذ سیگار، یک تنظیم کننده احتراق است.

تولید کننده کربنات منیزیم

کربنات منیزیم از طریق استخراج منیزیت معدنی بدست می آید. ۷۰ درصد از کربنات تولیدی در جهان توسط کشور چین استخراج و آماده می شود. البته در آزمایشگاه، کربنات منیزیم را می توان با واکنش هر نمک محلول منیزیم و بی کربنات سدیم تهیه کرد. این ماده معدنی برای مبارزه با افسردگی، کاهش فشار خون، کمک به پیشگیری از میگرن، کاهش مقاومت به انسولین و افزایش عملکرد ورزشی استفاده می شود.

فرمول منیزیم هیدروژن کربنات

Mg(HCO3)2 فرمول منیزیم هیدروژن کربنات است که یک پودر سفید رنگ در دمای اتاق است. این محصول کربنات منیزیم هیدراته، محتوای اکسید منیزیم ۴۰.۰٪ ~ ۴۳.۵٪، پودر غیر سمی، بی بو، تقریبا بی مزه است. در هوا پایدار است، تقریبا در آب یا اتانول نامحلول است، اما می تواند آب را کمی قلیایی کند. با تولید دی اکسید کربن در اسید رقیق حل می شود. منیزیم هیدرژن کربنات عمدتا در صنعت داروسازی، برای درمان زخم معده و اثنی عشر و سایر شرایط استفاده می شود.

اکسید منیزیم

اکسید منیزیم به عنوان پودر سوزاننده در بخش های کوچک به فروش می رسد.این ترکیب عمدتا برای تولید مواد نسوز ، به ویژه آجر اسپینل منیزیا، آجر کربن منیزیا، آجر منیزیا، آجر کروم منیزیا و آجر دولومیت منیزیا استفاده می شود.این دیرگدازهای اساسی به عنوان آستر در کوره ها برای تولید فولاد، سیمان، شیشه، آهک و غیره استفاده می شود. از اکسید منیزیم در تولید محصولات رژیمی و همچنین در ساخت آب های معدنی مصنوعی و رنگ ها نیز استفاده می شود.

خرید کربنات منیزیم

کربنات منیزیم یک نمک غیرآلی است که اغلب با استخراج منیزیت به دست می آید. کربنات منیزیم به دو صورت کربنات منیزیم سنگین که به صورت پودر دانه ای و کربنات منیزیم سبک به صورت پودر ریز توسط تولید می شود و خریداران با توجه به نیاز خود آن را خریداری می کنند. علاوه بر این، کربنات منیزیم با خلوص بالا به عنوان آنتی اسید و به عنوان یک افزودنی در نمک خوراکی برای حفظ جریان آزاد آن استفاده می شود. کربنات منیزیم می تواند این کار را انجام دهد زیرا در آب حل نمی شود، فقط در اسید حل می شود و در آنجا حباب می زند.

قیمت کربنات منیزیم

کربنات منیزیم به عنوان یک افزودنی غذایی به عنوان E504 شناخته می شود که تنها عارضه جانبی شناخته شده آن به عنوان یک ملین در غلظت های بالا است. این ماده در تاکسیدرمی برای سفید کردن جمجمه به همراه پراکسید هیدروژن استفاده می شود. همچنین به عنوان یک پوشش سفید مات برای صفحات نمایش نیز کاربرد دارد. قیمت کربنات منیزیم باتوجه به نوع آن و همچنین درجه خلوص آن متفاوت است.

فروش کربنات منیزیم

کربنات منیزیم اغلب به صورت دو گرید کربنات منیزیم سبک و سنگین به فروش می رسد که فرم سبک ۲-۲.۵ برابر حجیم تر از فرم سنگین است. فرم سبک کربنات منیزیم به دلیل ساختار کریستالی متخلخل چگالی کمتری دارد و اغلب به عنوان گچ کوهنوردی، باشگاه یا وزنه برداری استفاده می شود. فرم سنگین به دلیل ساختار کریستالی غیرقابل نفوذ چگالی بالاتری دارد، این گرید معمولا به عنوان مناسب ترین بافر در کاغذ و سایر مواد انتخاب می شود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا