عمومی

کاربرد سولفات کبالت چیست؟ قیمت خرید و فروش آن

امروزه مواد شیمیایی نقش مهمی در زندگی بشر ایفا می کنند. صنایع توانسته‌اند با شناخت خواص ترکیبات شیمیایی از آن‌ها در جهت پیشرفت و بهبود محصولات تولیدی استفاده کنند. سولفات کبالت از ترکیبات شیمیایی معدنی و مهمی است که به دلیل خواص و ویژگی های شیمیایی در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. نوع هیدراته سولفات کبالت از رایج ترین انواع آن بشمار می آید. از خواص سولفات کبالت می توان به رنگ قرمز کریستالش اشاره نمود. کاربرد سولفات کبالت در صنایع رنگ و شیشه، پزشکی ،کشاورزی و… صورت می پذیرد. تولید کننده و وارد کننده سولفات کبالت تعیین کننده قیمت انواع سولفات کبالت خواهد بود. خرید و فروش سولفات کبالت در بازار جهانی به دلیل مصارف گسترده، بسیار صورت می پذیرد. سولفات کبالت ۷ آبه از رایج ترین انواع این ماده بشمار می آید.

نشریه علمی جهان شیمی فیزیک قبلا هم به بررسی بسیاری از ترکیبات شیمیایی مانند اسید و باز ها پرداخته است. ترکیبات مهم صنعتی مانند اسید فسفریک، اسید سیتریک و اسید نیتریک نیز در این نشریه بررسی شده اند. در ادامه این مقاله می خواهیم به بررسی خواص و کاربرد سولفات کبالت و انواع آن بپردازیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

سولفات کبالت چیست

سولفات کبالت از نمک های کبالت محسوب می شود. این نمک پر کاربرد از ترکیبات کبالت و سولفات ایجاد شده است. بیشتر ترکیبات سولفات فلزی برای کاربردهایی مانند تصفیه آب و… به راحتی در آب حل می شوند. این ماده از نمک های اسیدی بشمار می آید. تولید سولفات کبالت در گریدهای مختلف صورت گرفته و برای مصارف صنعتی، دارویی، کشاورزی، نظامی، فنی، غذایی و… استفاده می شود. این ماده از نمک های سولفات و استرهای اسید سولفوریک بشمار می آید و از جایگزینی یک یا هر دو هیدروژن آن ها با فلز تشکیل خواهد یافت.

کاربرد سولفات کبالت چیست؟ قیمت خرید و فروش آن
کاربرد سولفات کبالت چیست؟ قیمت خرید و فروش آن

نمک های اسیدی مانند سولفات کبالت در آب محلول هستند. مقدار pH در محلول بدست آمده کمتر از ۷ بوده و حاوی غلظت متوسطی از ​​یون های هیدروژن خواهد بود. کاربرد نمک‌های اسیدی می تواند برای صنایع ارزشمند باشد. این مواد به عنوان اسید واکنش داده و باز ها را خنثی می کنند. اما از فواید استفاده از ترکیب ذکر شده این است که میزان گرمای حاصل از خنثی سازی باز توسط آن ها بسیار کمتر از خنثی سازی اسیدهای معدنی و… است.

این ماده علاوه بر انحلال پذیری مطلوب در آب، در الکل هایی مانند متانول نیز میزان انحلال پذیری بالایی دارد. از خواص سولفات کبالت می توان به این اشاره کرد که یک نمک مغناطیسی بوده و تعداد الکترون های آن فرد است.

سولفات کبالت ۷ آبه

رایج ترین شکل این ترکیب سولفات کبالت ۷ آبه است که با فرمول CoSo۴ (۷)H۲O شناخته می شود. این ترکیب به صورت پودری کریستالی و قرمز رنگ موجود بوده و در آب محلول است. دمای ذوب این ماده ۹۶.۸ درجه سانتی‌گراد و اسیدیته آن نیز حدود ۴ است. در دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد سولفات کبالت ۷ آبه کاملا بی آب خواهد شد.

انواع سولفات کبالت

 • بی آب
 • مونو هیدرات
 • هگزا هیدرات
 • هپتا هیدرات یا همان سولفات کبالت ۷ آبه

توجه شود که فرم رایج این ماده همان سولفات کبالت ۷ آبه است که کریستال هایی به رنگ قرمز دارد.

تولید سولفات کبالت

 • روش اول: اکسید کبالت را در محلول رقیقی از اسید سولفوریک حل می کنند. این واکنش در حضور اتمسفر هوای کم اکسیژن و هیدروژن یا گاز بی اثر صورت می پذیرد.
 • روش دوم: خالص سازی سولفات کبالت از محلول اسیدی سولفات کبالت اسیدی در یک مبدل یونی صورت می پذیرد.
 • روش سوم: تولید این ماده در فرآیند استخراج و تولید فلزاتی نظیر نیکل و مس نیز صورت می پذیرد.

کاربرد سولفات کبالت

کاربرد در ساخت آلیاژ

در برخی موارد نیاز است تا آلیاژ تولید شده دارای مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت در برابر درجه حرارت بالا، مقاومت در برابر خوردگی و… باشد. در این مواقع از خواص کبالت در آلیاژها استفاده می شود. فولاد HSS یکی از همین آلیاژهاست. از خواص و کاربرد این ماده جهت افزایش مقاومت فولاد HSS در برابر گرما و دما استفاده می شود. بررسی ها نشان داده است که تولید این نوع فولاد و تقاضا برای آن در بازار جهانی رو به افزایش است. بنابراین تولید سولفات کبالت و تقاضا برای آن در صنایع نیز افزایش خواهد یافت.

کاربرد در تولید سوپر آلیاژها

انواع جت و هواپیماها و تجهیزاتی که در آن ها قرار داده می شوند باید به دلیل شرایطی که ممکن است تحت آن قرار گیرند از موادی با کیفیت مطلوب ساخته شوند. سوپر آلیاژها برای همین منظور طراحی شده اند. سوپر آلیاژها، آلیاژ هایی که قادر به تحمل دمای حرارتی بالا و فشار مکانیکی زیاد هستند را سوپر آلیاژ می نامند. این سوپر آلیاژ ها به ۳ دسـته پایه کبالت، پایه آهن و پایه نیکل تقسیم می شوند.

کاربرد ابر آلیاژهای پایه کبالت

 • کاربرد در توربین های گازی
 • استفاده در موتور موشک ها
 • کاربرد در راکتورهای هسته ای
 • استفاده در نیروگاه ها
 • کاربرد در انواع تجهیزات شیمیایی

ویژگی آلیاژهای پایه کبالت

 1. نقطه ذوب بالاتری نسبت به آلیاژهای نیکل یا آهن دارند.
 2. در برابر اتمسفر توربین گازی از مقاومت گرمایی بالایی برخوردارند.
 3. قابلیت جوشکاری مطلوبی نیز دارند.

کاربرد سولفات کبالت در تولید باتری

مصرف این ماده در ساخت باتری هایی وسایل نقلیه برقی نیز دیده می شود. در واقع در ساخت باتری های لیتیومی کاربرد این ترکیب بسیار مهم است. کبالت در این باتری ها به عنوان کاتد صورت گرفته و به طور قابل ملاحظه انرژی و قدرت باتری را افزایش داده و منجر به بهبود عملکرد نسبت به باتری های فاقد کبالت می شود.

کاربرد سولفات کبالت چیست؟ قیمت خرید و فروش آن
کاربرد سولفات کبالت چیست؟ قیمت خرید و فروش آن

کاربرد در تولید رنگدانه

یکی از کاربرد سولفات کبالت تولید پیگمنت های رنگی است. از (CoSO4) برای تزیین ظروف چینی، شیشه و سرامیک، لعاب و مینا استفاده می شود. درواقع استفاده از آن قدمتی دیرینه دارد. همچنین در تولید انواع جوهر نی از آن به عنوان خشک کننده رنگ و لاک استفاده می شود.

کاربرد در آبکاری

کبالت از عناصری است که می توان از آن برای جلوگیری از خوردگی فلزات دیگر بهره برد. در آبکاری فلزاتی همچون نیکل نیز می توان از خواص کبالت بهره برد. استفاده از آن در آبکاری موجب شفافیت محصول و جلوگیری از اکسیداسیون می گردد. البته در آبکاری فلز نیکل مقدار کمی از CoSO۴ استفاده می شود. زیرا از لحاظ قیمتی برای صنایع به صرفه نیست.

کاربرد سولفات کبالت در پزشکی

از این ماده در پزشکی به عنوان فلز راديواكتيو در پرتودرمانی استفاده می شود. دیگر کاربرد پزشكی كبالت در ويتامين B12 دیده می شود. ويتامين B12 و كبالت برای درمان انواعی خاص از مشکل كم خونی بكار می روند. جالب است بدانید در مسموميت های ناشی از سيانيد از نمک ها كبالت به طور تزريقی به عنوان پادزهر استفاده می شود.

کاربرد در کشاورزی

فرآیند رشد گیاه بسیار مهم است. کبالت قادر است در بهبود این فرآیند موثر واقع شود. در واقع با استفاده از کبالت می توان پتانسیل کاملی برای رشد گیاهان فراهم نمود. افزایش میزان مقاومت گیاه در برابر خشکی و بی آبی و جذب CO۲ از مزایای مصرف این ماده در صنعت کشاورزی است. بنابراین با مصرف این ماده می توان به رشد کامل و جوانه سالم در گیاهان کمک نمود.

بسیاری از واکنش های شیمیایی و بیولوژیکی که در گیاه رخ می دهد نیز تحت تاثیر کبالت قرار دارد. جز اصلی ویتامین B12 و پروپیونات از کبالت تشکیل شده است. یکی از منابع اصلی انرژی مورد استفاده گیاه برای ادامه رشد و نمو پروپیونات است. ویتامین B12 نیز برای تقسیم سلولی نقش بسیار مهمی را در رشد گیاه ایفا می کند. توانایی تثبیت نیتروژن حبوبات در گیاه نیز به وجود کبالت وابسته است.

برای تامین نمودن میزان کبالت موجود در خاک کشاورزی می توان از کودهای حاوی کبالت استفاده نمود. البته نحوه مصرف کودهای حاوی خواص سولفات کبالت باید بعد از آزمایش خاک و مشخص شدن میزان pH تعیین شود.

کاربرد در دامداری

ویتامین B12 نیاز به کبالت دارد. جالب است بدانید از مکمل های حاوی کبالت می توان در غذای دام های نشخوارکننده، مانند گوسفند، گاو و بز استفاده نمود. زیرا این دام ها توانایی سنتز ویتامین B12 را دارند. ویتامین B12 متابولیسم انرژی و همین طور گلبول های قرمز را افزایش می دهد. این مکمل ها زمانی بیشتر استفاده می شوند که مقدار کبالت موجود در علوفه ها کم باشد. در واقع خاک هایی که میزان کبالت در آن ها کم است موجب می شوند تا درصد کبالت گیاهان نیز کاهش یابد.

کبالت یک کاتالیست پرمصرف

کبالت کاتالیست های مختلفی دارد. انواع این کاتالیست ها به صورت سولفاته، اکسیدی، هیدروکسیدی، دی استات، دی کلرید و یا کربوکسیلاته وجود داشته و بر حسب نیاز مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد سولفات کبالت به عنوان کاتالیست برای حذف گوگرد از فراورده های نفتی به کار می رود.

کبالت با حذف سولفور در واکنش سولفوریزه شدن، از آزاد سازی آلاینده سولفور به هوا جلوگیری می کند. بنابراین با استفاده از این ماده با ارزش صنعتی می توان گوگرد را از گاز طبیعی و از فرآورده های نفتی تصفیه شده حذف نمود. با حذف گوگرد می توان به بالا بردن کیفیت سوخت ها و حفظ سلامت محیط زیست و کاهش آلودگی هوا نیز کمک نمود.

خطرات و عوارض سولفات کبالت

 • در صورت استنشاق، ممکن است این ماده موجب ایجاد حساسیت یا علائم آسم و مشکلات تنفسی در افراد گردد.
 • حساسیت های پوستی نیز از سایر عوارض این ماده است.
 • واکنش های آلرژیک شامل بثورات پوستی، خارش، تورم، مشکل تنفسی، سوزن سوزن شدن دست و پا، بروز سرگیجه، و… می توانند از عوارض این ماده شیمیایی باشند.
 • قلب، کلیه و تیروئید نیز می توانند تحت اثر این ماده آسیب ببینند.
 • در صنایع مختلف ماند صنایع پزشکی، نظامی و… کاربرد کبالت سولفات دیده می شود. در صورت تماس طولانی مدت با آن، ممکن است خطر ابتلا به سرطان افزایش یابد.
 • در صورت تماس این ترکیب با افراد باردار خطر سقط جنین افزایش خواهند یافت.
 • اثرات زیست محیطی بسیار مخربی برای این ماده وجود داشته و ورود آن به آب های آزاد می تواند موجب مرگ آبزیان گردد.
کاربرد سولفات کبالت چیست؟ قیمت خرید و فروش آن
کاربرد سولفات کبالت چیست؟ قیمت خرید و فروش آن

تولید کننده و وارد کننده سولفات کبالت

هپتاهیدرات کبالت در تولید رنگدانه ها و سایر نمک ها استفاده های فراوانی دارد. در واقع کاربرد صنعتی گسترده برای این ماده منجر شده است تا تولید و واردات آن بسیار صورت پذیرد. تولید کننده سولفات کبالت با تولید این ماده علاوه بر اینکه به پیشرفت صنعت کمک می کند به سود مطلوبی نیز دست می یابد. کاربرد این ماده در کشور ما ایران نیز صورت گرفته و بسیاری از شرکت ها وارد کننده سولفات کبالت در ایران هستند.

افزایش تقاضا برای این ماده در جهان رو به افزایش است و پیش بینی می شود تا چند سال آینده بازار پر رونق تری را شامل گردد.

قیمت سولفات کبالت

همان طور که پیش تر هم اشاره شد انواع مختلفی از این ماده در دسترس است. بنابراین هر یک از این انواع می توانند در بازار خرید و فروش از قیمت های متنوعی برخوردار باشند. کیفیت محصول و درصد خلوص آن نیز از جمله موارد دیگر موثر بر قیمت هستند. در رابطه با محصولات وارداتی نیز قیمت مواد شیمیایی مانند ترکیبات کبالت می تواند به نرخ ارز وابسته باشد. شرکت های تولید کننده و وارد کننده مختلفی برای تولید این محصول وجود دارند. محصولات هریک از این شرکت ها قیمت های مختلفی دارند. برای اطلاع از قیمت این محصول می توانید به سایت های اینترنتی شرکت های فروشنده مراجعه نموده و قیمت محصول مورد نظرتان را دریافت نمایید.

خرید و فروش سولفات کبالت

به دلیل کاربرد گسترده این ترکیب در صنعت، در بازار جهانی تقاضا برای آن رو به افزایش است. بنابراین خرید و فروش این ماده بسیار صورت می پذیرد. خرید و فروش مشتقات کبالت در ایران نیز صورت می گیرد. برای خرید این ماده می توانید به مراکز معتبر فروش مواد شیمیایی مراجعه نمایید. فروش سولفات کبالت به صورت حضوری و آنلاین به راحتی امکان پذیر است.

سولفات کبالت چینی

سولفات کبالت چینی یک جامد مونوکلینیک بدون بو است که در آب محلول است، به آرامی در حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد مایع می شود و در دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد آب خود را از دست می دهد. این ماده در تهیه رنگدانه ها و همچنین در ساخت سایر نمک های کبالت گنجانده شده است. سولفات کبالت چینی در مواد شیمیایی کشاورزی (غیرآفت کش)، در حمام های آبکاری، باتری های ذخیره سازی، جوهرهای سمپاتیک و محصولات تصفیه آب و سوخت و محصولات برقی و الکترونیکی استفاده می شود.

کاربرد سولفات کبالت

سولفات کبالت یک نمک معدنی دو ظرفیتی است که کاربردهای بسیار زیادی در صنایع شیمیایی دارد. این ترکیب شیمیایی بیشتر به عنوان یک کاتالیست مورد استفاده قرار می گیرد. سایر کاربردهای این ماده شیمیایی استفاده در تولید آلیاژ، تولید رنگ، پوشش، لعاب کاشی و ساخت باتری ها است.

سولفات کبالت مرک

مرک یک شرکت تولید کننده محصولات شیمیایی مختلف در کشور آلمان است. محصولات این شرکت بسیار شناخته شده است و کیفیت بسیار خوبی دارد. شما می توانید به راحتی سولفات کبالت مرک را در بازار کشور ایران یافت کرده و آن را خریداری و استفاده کنید.

تولید کننده سولفات کبالت

سولفات کبالت از آنجایی که در صنایع بسیار کاربرد دارد و امروزه در تولید باتری ها بسیار استفاده می شود، توسط بسیاری از شرکت های تولید کننده محصولات شیمیایی، تولید و به بازار عرضه می شود. این ماده شیمیایی در کشور ایران نیز توسط بسیاری از شرکت های تولید کننده مواد شیمیایی تولید می شود و به کشورهای همسایه نیز صادر می شود.

فرمول شیمیایی کبالت سولفات

فرمول شیمیایی این ترکیب شیمیایی CoSO۴.۷ H۲O است. این ماده شیمیایی در بازار به صورت پودری قرمز رنگ یافت می شود. سولفات کبالت در کتاب های قدیمی به عنوان زاج سرخ شناخته می شود.

فرمول شیمیایی کبالت lll سولفات

فرمول شیمیایی کبالت lll سولفات Co۳SO۴ است. این ترکیب شیمیایی در آب حلالیت کمی دارد، اما در اتانول به خوبی حل می شود. از کبالت lll سولفات بیشتر در صنعت کشاورزی برای تولید کودهای سولفاته و صنایع تولید رنگدانه قرمز استفاده می شود.

سولفات کبالت ایرانی

امروزه شرکت های تولید کننده ایرانی، سولفات کبالت را برای نیاز صنایع مختلف تولید و به بازار عرضه می کند. سولفات کبالت ایرانی کیفیت و قیمت مقرون به صرفه ای دارد و با رقبای خارجی خود به خوبی رقابت کرده است. سولفات کبالت ایرانی در میان تولید کنندگان بسیار محبوب شده است و بسیار استفاده می شود.

قیمت سولفات کبالت

قیمت سولفات کبالت در بازار کشور ایران به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. عوامل موثر بر قیمت این ترکیب شیمیایی شامل کشور تولید کننده، خلوص ماده و نوسانات بازار ارز است. برای اطلاع از قیمت سولفات کبالت می توانید به سایت های فروش محصولات شیمیایی مراجعه کنید.

فروش سولفات کبالت

سولفات کبالت توسط بسیاری از فروشگاه های محصولات شیمیایی به بازار عرضه می شود. این ماده شیمیایی امروزه توسط بسیاری از تولید کنندگان ایرانی تولید و به فروش می رسد. شرکت های زیادی نیز وجود دارد که سولفات کبالت را از خارج کشور وارد کشور ایران کرده و با فروش این محصول نیاز بازار را برآورده می کنند.

خرید سولفات کبالت

شما می توانید به راحتی سولفات کبالت را خریداری کنید. امروزه سایت های زیادی وجود دارد که محصولات شیمیایی را به فروش می رسانند. شما با مراجعه به این سایت ها به راحتی می توانید سولفات کبالت مورد نیاز خود را در حجم های مختلف خریداری و استفاده کنید. توصیه می شود مواد شیمیایی را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی خواص و کاربرد سولفات کبالت در صنعت پرداختیم. سولفات کبالت ماده ای شیمیایی و معدنی است که کاربرد های صنعتی گسترده ای دارد. با توجه به افزایش تقاضا برای این محصول، تولید و خرید و فروش آن نیز رو به افزایش است. البته مصرف آن با تمام فوایدی که دارد ممکن است موجب بروز عوارضی برای انسان گردد. همچنین از لحاظ زیست محیطی نیز ممکن است به محیط زیست آسیب هایی را وارد کند. بنابراین در مصرف آن باید جوانب احتیاط رعایت شود تا از بروز عوارض جدی پیشگیری گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا