کشاورزی و دامپروری

از سم یا آفت کش سايپرمترين و کاربردهای آن چه می دانید؟

سم سايپرمترين (Cypermethrin)  یک آفت کش سنتتیک پیروتیروئیدی است که در مقیاس های بزرگ در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. سايپرمترين يک سم غیرسیستمیک، تماسی و گوارشی با اثرات سریع، پایدار و بسیار موثر روی شب پره ها و حشرات جونده در سیب و پنبه است.

حشره کش سایپرمترین با نام تجاری ریپکورد (Ripcord) با نفوذ به بافت های گیاهی، حشراتی مانند مینوز که درون بافت های گیاه به سر می برند را از بین می برد. این سم با اثرات تماسی نیز چند هفته از محصولات کشاورزی محافظت می کند و اثربخشی آن به مقدار سم مورد استفاده بستگی دارد. بطورکلی به علت قیمت مناسب خرید و فروش سم سایپرمترین برای کسب نتیجه بهتر محصولات زراعی هر ۱۰ تا ۱۴ روز به سم پاشی با این آفت کش نیاز دارند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

مکانیسم اثر سم سايپرمترين چیست ؟

سم حشره کش سايپرمترين یک آفت کش مصنوعی است که البته به طور طبیعی نیز از گل های داوودی استخراج می شود. این سم بلافاصله پس از تماس با حشره بر روی سیستم عصبی تاثیرگذاشته و منجر به فلج آن می شود و از انجام حرکات طبیعی مانند تغذیه و نظافت جلوگیری کرده و بدین ترتیب آفات را از بین می برد.

Cypermethrin برای انسان سمیت کمی دارد و قرار گرفتن در معرض آن در حین استفاده برای حیوانات خانگی و سم پاشی محصولات کشاورزی تقریبا بی خطر است. قیمت خرید و فروش سم سایپرمترین بعلت افزایش قیمت دلار این روزها افزایش شدیدی یافته است . این سم را می توان با انواع سمپاشهای دستی، پشتی، زنبه ای، تراکتوری و هواپیما استفاده کرد. میزان آب مصرفی برای حل کردن آن نیز بستگی به نوع سمپاش و نحوه سمپاشی داشته و قابل تنظیم است.

از آفت کش سايپرمترين و کاربردهای آن چه می دانید؟
از آفت کش سايپرمترين و کاربردهای آن چه می دانید؟

عوارض حشره کش سايپرمترين برای انسان

اثرات سم حشره کش سایپرمترین بر سلامتی انسان و محیط زیست بستگی به میزان و طول مدت حضور سم دارد. اثرات آن همچنین به سلامتی شخص و یا عوامل محیطی خاص وابسته می باشد.

سم سایپرمترین از طریق تماس پوستی یا بلع نسبتاً سمی است و ممکن است باعث تحریک پوست و چشم شود. علائم قرار گرفتن در معرض پوستی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن ، خارش ، احساس سوزش ، از بین رفتن کنترل مثانه ، از دست رفتن تعادل ، تشنج و مرگ احتمالی است. این سم ممکن است بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر منفی بگذارد.

قرار گرفتن در معرض بیش از حد این سم می تواند باعث حالت تهوع ، سردرد ، ضعف عضلات ، ترشح بزاق ، تنگی نفس و تشنج شود. در انسان ، سايپرمترين با هیدرولیز آنزیمی به چندین متابولیت اسید کربوکسیلیک غیرفعال تبدیل می شود که از طریق ادرار دفع می شوند. با اندازه گیری متابولیت های ادرار می توان میزان مواجهه کارگران با این مواد آفت کش را کنترل کرد ، در حالی که مصرف بیش از حد آن ممکن است با اندازه گیری سیپرمترین در خون یا پلاسما تأیید شود.

سرنوشت در محیط زیست سایپرمترین

نیمه عمر معمول سایپرمترین در خاک ۳۰ روز است  اگرچه برحسب شرایط می تواند بین دو تا هشت هفته باشد. میکروب های موجود در خاک به سرعت این آفت کش را تجزیه می کنند و پتانسیل  بسیار کمی برای حرکت در خاک دارد. سایپرمترین در برابر نور خورشید پایدار است و میانگین نیمه عمر آن روی شاخ و برگ گیاهان ۵ روز است. آلودگی آبهای زیرزمینی با این سم بعید به نظر می رسد زیرا محکم به ذرات خاک متصل می شود.

این سم برای ماهی ها بسیار سمی است و برای جلوگیری از آلودگی آب های سطحی باید دستورالعمل ها و اقدامات احتیاطی به دقت رعایت شود. سايپرمترين همچنین برای زنبورها و حشر های آبزی بسیار سمی است و سمیت کمی برای پرندگان دارد.

احتیاطات لازم حین استفاده از سايپرمترين

این سم را در بسته بندی اصلی ، در مکان خشک و خنک و  دور از دسترس کودکان و مواد خوراکی قرار دهید. با پوشیدن لباس های محافظ از تماس با پوست، چشم و لباس جلوگیری نمایید و در صورت تماس تصادفی محل با مقدار زیاد آب شستشو داده و به مراکز درمانی مراجعه کنید. همواره در طول سمپاشی از خوردن ، آشامیدن و کشیدن سیگار خودداری تا تماس با سم به حداقل برسد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن