کشاورزی و دامپروری

همه چیز در مورد سم حشره کش فن والريت

فن والريت (Fenvalerate) حشره کشی غير سيستمیک با اثر تماسی و گوارشی و با نام تجاری سومیسیدین (Sumicidin ) است. فن والريت از گروه حشره كش های پيرتروئيدهاي سنتتیک با قدرت حشره ‌كشی زياد است که سمیت متوسطی برای انسان دارد.

در حیوانات آزمایشگاهی به دنبال قرار گرفتن در معرض حاد یا کوتاه مدت فن والريت سمیت سیستم عصبی مرکزی مشاهده می شود. این ترکیب کاربردهای زیادی در برابر طیف گسترده ای از آفات از جمله برخی از مخرب ترین انواع آنها دارد.

میزان باقی مانده این سم  در محصولات در صورت استفاده کنترل شده به حداقل می رسد. برای آگاهی بیشتر در رابطه با این حشره کش با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

مكانيسم اثر سم فن والريت

فن والريت یک سم سریع الاثر است که اين تأثير ربطی به اثر كشندگی آن ندارد زيرا مقدار سم لازم برای ايجاد مرگ و مير معمولاً بسيار بيشتر از مقداری است كه برای فلج كردن حشرات مورد نياز می ‌باشد.

این سم با اثر مهارکنندگی اعصاب باعث افتادن سريع حشرات می ‌شود. فن والريت با افزایش رها سازی گاما آمينو بوتريک اسيد(GABA)  در ناحيه پيش سيناپسی ميزان حساسيت ناحيه پس سيناپسی را به تحريكات عصبی كاهش داده و با ممانعت از انتقال پيامهايی عصبی حشره را از بین می برد.

سم فن والريت توسط لايه كوتيكول حشرات و سطح برگ به راحتی جذب می شود و به دلیل چربی دوست بودن در مقابل باران مقاوم است. خاصيت حشره كشی سومیسیدین به مقدار توصيه شده برای هر آفت و مقدار پوششی كه روی سطح برگ ایجاد می کند، بستگی دارد.

تاثیرات اکولوژیک فن والريت

فن والريت یک سم عالی برای آفاتی است که به حشره کش های ارگانوکلرین ، ارگانوفسفره و کاربامات مقاوم هستند. گونه هایی شامل مگس ها ، کک ها ، کرم های شکاری ، برگ خواران ، کاترپیلارها ، فلس داران و سایر حشرات مکنده با این آفت کش نابود می شوند.

این آفت کش بیشتر برای زنبورها و ماهی ها سمی است. این ماده در برخی از کنسانتره های قابل امولسیون ، ULV ، پودرهای مرطوب شونده ، فرمولاسیون های آهسته رهش ، مه های حشره کش و گرانول یافت می شود.

Fenvalerate بیشتر برای کنترل حشرات موجود در مواد غذایی ، خوراک دام و محصولات پنبه ای و همچنین برای کنترل مگس ها و کنه ها در انبارها و اصطبل ها استفاده می شود. این آفت کش گیاهان را تحت تأثیر قرار نمی دهد و برای مدت زمان طولانی فعال است. فن والريت ممکن است پوست و چشم را در حین تماس تحریک کند و در صورت بلع نیز خطرناک است.

همه چیز در مورد حشره کش فن والريت
همه چیز در مورد حشره کش فن والريت

موارد مصرف حشره کش فن والريت

این سم برای طیف گسترده ای از آفات از جمله کنترل آفات در میوه های انگور ، زیتون ، هوپس ، آجیل ، سبزیجات ، خیار ، پنبه ، آفتابگردان ، غلات ، سورگوم ، سیب زمینی ، چغندر ، بادام زمینی ، لوبیای سویا ، تنباکو ، نیشکر ، گیاهان زینتی ، جنگلی و در زمین های غیر زراعی موثر است.

عوارض فن والريت برای انسان و حیوانات

تماس پوستی یا استنشاق این سم با عوارضی همراه نیست یا اینکه عوارض خفیفی به دنبال دارد. ولی در پی مصرف زیاد ، بیماران ممکن است دچار کما ، تشنج و کزاز شدید عضلات شود که چند روز و گاهی اوقات هفته ها  طول می کشد تا بهبود یابند.

در صورت تماس پوستی ، سوزن سوزن شدن و خارش همراه با اریتم لکه دار روی صورت یا سایر نواحی در معرض دیده می شود که با تعریق یا لمس تشدید می شوند.

این سم در صورت ورود به چشم باعث اشک ریزی و ورم موقت ملتحمه خواهد شد. استنشاق فن والريت باعث تحریک دستگاه تنفسی با سرفه ، تنگی نفس خفیف ، عطسه و رینوره خواهد شد. در صورت بلع ممکن است باعث تهوع ، استفراغ و درد شکم می شود.

سمیت سیستمیک به دنبال بلع مقدار بالای این سم اتفاق می افتد. علائم سیستمیک ممکن است بعد از تماس گسترده پوستی ایجاد شود و عوارض آن شامل سردرد ، سرگیجه ، بی اشتهایی  و ترشح بیش از حد بزاق است. مسمومیت شدید غیر معمول است ولی باعث ایجاد اختلال در هوشیاری ، سفتی عضلات،  تشنج و به ندرت ادم ریوی خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا