صنایع شیمیاییعمومی

گالوانیزه لوله چگونه انجام می شود و چه مزایایی دارد؟

گالوانیزه لوله به روش های متفاوتی صورت می گیرد و باعث افزایش دوام لوله هایی از جنس فلزات مختلف می شود. گالوانیزه لوله بیشتر با گالوانیزه گرم انجام می شود که پوشش کامل تر و ضخیم تری ارائه می دهد.

این لوله های جزء پرکاربرد ترین محصولات گالوانیزه هستند که برای جلوگیری از پوسیدگی و خوردگی با روکش روی مقاوم سازی می شوند. ضخامت لایه روی بکار رفته در سطح لوله ها معمولا ۱۵ میکرون است ولی بسته به کاربرد لوله می تواند ضخامت کمتر یا بیشتری داشته باشد.

لوله های گالوانیزه برای انتقال آب ، در دکل های مخابراتی و سازه های فلزی ، محافظت از کابل برق و به مقدار کمتر در لوله کشی ها مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

مزایای گالوانیزه لوله

این لوله های نسبت به لوله های فلزی فاقد روکش، هزینه تعمیر و نگهداری کمتری دارند و مقاومت آنها نسبت به خوردگی در شرایط محیطی مختلف بسیار بالاتر است.

جالب است بدانید ماندگاری و دوام این لوله ها حدود ۴۰ تا ۵۰ سال است که می تواند باعث صرفه جویی در هزینه ها شود. علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی این لوله در مقابل ضربه نیز مقامت بالایی دارند و کار نصب آنها نسبت به لوله های دیگر ساده تر است.

این لوله ها به راحتی قابل بازرسی هستند زیرا روکش روی از نظر بصری کاملا مشخص است و ضخامت لایه محافظ نیز می تواند با دستگاه اندازه گیری شود.

معایب گالوانیزه لوله

از آنجاییکه روکش روی بر سطح لوله ها اعمال می شود لایه داخلی آن یک فلز معمولی و بدون روکش است که به مرور زمان در اثر خوردگی و رسوب دچار پوسیدگی شده و حرکت آن به سمت خارج باعث تخریب ساختار لوله خواهد شد.

یکی دیگر از معایب مهم استفاده از لوله های دارای پوشش روی این است که به مرور زمان و استهلاک لایه داخلی روده عناصر فلزی روکش وارد آب آشامیدنی شده و در مقدار بالا ممکن است باعث تغییر رنگ آب و مسمومیت مشترکان شود.

گالوانیزه لوله چگونه انجام می شود و چه مزایایی دارد؟
گالوانیزه لوله چگونه انجام می شود و چه مزایایی دارد؟

انواع لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه گرم

در گالوانیزاسیون گرم سطح لوله ها ابتدا از هرگونه آلودگی و زنگ آهن پاک شده و پس از آماده سازی سطح لوله ها توسط روی مذاب پوشانده می شود.

لوله گالوانیزه سرد

این لوله ها روکش نازک تری نسبت به لوله گالوانیزه گرم دارد و با سطح ماتی که دارد کاملا قابل تشخیص است. این نوع از محصولات برای مصارف خانگی مناسب هستند.

لوله آهنی

این لوله ها در دو نوع متوسط و سبک موجود هستند و به آنها لوله درزگیر نیز گفته می شود. این محصولات به رنگ خاکستری و در اندازه های شش متری در دسترس هستند.

اتصال لوله گالوانیزه

نوع دیگری از محصولات محافظت شده هستند که بدون نیاز به جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند زیرا جوشکاری روکش آنها را از بین می برد. این لوله ها با استفاده از دنده های پیچی در ابتدا و انتهای لوله قرار گرفته و سپس آب بندی می شود.

نحوه گالوانیزه لوله

گالوانیزاسیون به روش های مختلفی صورت می گیرد ولی رایج ترین روش ، گالوانیزاسیون گرم است که در آن لوله ها در یک محلول روی مذاب قرار می گیرند.

قبل از انجام عملیات ابتدا طبق استاندارد لوله ها آماده سازی می شوند یعنی سطح آنها از آلودگی ها پاک می شود تا روکش به بهترین نحو ممکن روی فلز بچسبد و پوشش کاملی ایجاد کند.

پس از رفع چربی ها و آلودگی های احتمالی لوله ها وارد محلول فلاکس می شوند تا لوله ها آمادگی جذب روی بیشتری را داشته باشند. پس آغشته شدن به فلاکس لوله ها وارد دستگاه گالوانیزاسیون شده و در کوره های مخصوص حرارت می بینند.

سپس لوله ها به مدت یک دقیقه وارد حمام روی شده و پس از خارج شدن به سرعت در آب سرد فرو برده می شوند تا از تشکیل آلیاژ بر روی سطح آنها جلوگیری شود.

با این روش لوله های با روکش سخت و مقاوم تولید می شود که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند و مدت بیشتری قابل استفاده هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا