غذایی و دارویی

آشنایی با کاربردها و قیمت خرید و فروش ایزوله سویا

ایزوله سویا (Soy Isolate) پروتئینی است که از دانه های سویا مشتق شده است و محتوی مقدار کمی چربی و پروتئین است. ایزوله سویا که به نام پروتئین سویا نیز شناخته می شود یکی از مشتقات سویا است که کاربردهای گسترده ای دارد و به عنوان جایگزین گوشت و لبنیات مورد استفاده قرار می گیرد.

ایزوله سویا در واقع پروتئینی است که از سویا جدا می شود این ماده از کنجاله سویا تهیه می شود که پوست آن کنده شده و چربی آن گرفته شده است.  پروتئین سویا از سال ۱۹۵۹ به دلیل خواص عملکردی در غذاها استفاده می شود.

به طور کلی تخمین زده می شود که پروتئین سویا حداقل ۶۰-۷۰٪ پروتئین کل سویا را در خود داشته باشد. ایزوله سویا یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده انواع سس ها ، انواع سوپ ها، لبنیات، نان، میوها، دسرها ، ماکارانی و مکمل های ورزشی است. در ادامه در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

قیمت خرید و فروش ایزوله سویا در بازار ایران تابع پارامترهای مختلفی مانند نوسانات قیمت ارز است و در حال حاضر امکان خرید ایزوله سویا از طریق سایت های اینترنتی و همچنین شرکت های تولید کننده وجود دارد.

مزایای تغذیه ای ایزوله سویا

پروتئین سویا یک پروتئین کامل گیاهی است که حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری برای رشد است و از نظر کیفیت با پروتئین موجود در گوشت ، شیر و تخم مرغ برابر است. از طرف دیگر ، محتوای چربی بسیار کمی دارد.  پروتئین سویا ممکن است خطر بیماری کرونر قلب را کاهش دهد. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد پروتئین سویا می تواند به پیشگیری از پوکی استخوان ، برخی سرطان ها و علائم یائسگی کمک کند.

با این حال ایزوله سویا ممکن است فواید کمتری برای سلامتی نسبت به دانه های سویا کامل یا کنسانتره پروتئین سویا داشته باشد. زیرا طی فرآیند تولید آن پروتئین ها با الکل شسته می شوند و اکثر ایزوفلاون های آن از بین می روند. ایزوفلاون ها فواید زیادی برای سلامتی دارد به عنوان مثال باعث گشاد شدن عروق شریانی ، کاهش کلسترول و مهار تصلب شرایین می شوند.

در برخی مطالعات حیوانی مشخص شده است که پروتئین ایزوله سویا با تعدیل متابولیسم استروژن ، کاهش تکثیر سلولهای توموری و القای آپوپتوز سلول توموری ، میزان و رشد تومور را کاهش می دهد. ایزوله پروتئین سویا همچنین ممکن است از تکثیر سلولهای اندوتلیال جلوگیری کند.

فیتواستروژن های ایزوفلاون موجود در این ترکیب  فعالیت های شبه استروژنی اندکی نشان می دهند که ممکن است تعادل هورمون را تنظیم کرده و ریسک سرطان پستان ، بیماری های قلبی و پوکی استخوان را کاهش دهد.

آشنایی با خواص و قیمت خرید و فروش ایزوله سویا
آشنایی با خواص و قیمت خرید و فروش ایزوله سویا

موارد مصرف ایزوله سویا

ایزوله سویا که  گاهی اوقات پروتئین سویا چینی نیز نامیده می شود کاربردهای متنوعی دارد و شما می توانید به روش های مختلف آن را استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید آنرا به نوشیدنی مورد علاقه خودتان اضافه کنید یا از آن در شیک های شیر یا اسموتی ها استفاده کنید.

علاوه بر آن می توان آن را روی غذاها و سالادها پاشید تا محتوای پروتئین را افزایش دهد. ماست خانگی سویا که غالباً آبکی است را می توان با افزودن مقداری ایزوله پروتئین سویا ، غلیظ تر کرد.

پروتئین سویا در مقایسه با سایر محصولات سویا  طعمی بسیار خنثی دارد و از آنجا که بیشتر کربوهیدرات های آن حذف می شوند ، مصرف آن باعث نفخ شکم نمی شود. پیدا کردن ایزوله خالص سویا در فروشگاه ها دشوار است و بیشتر توسط صنایع غذایی استفاده می شود و مصرف کنندگان کمتر از آن استفاده می کنند. این ماده به طور عمده در ترکیب با سایر مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

این ترکیب در صنایع غذایی به دلایل تغذیه ای (افزایش محتوای پروتئین) ، حسی (احساس بهتر دهان ، طعم ملایم) و عملکردی (برای کاربردهایی که به امولسیون ، جذب آب و چربی و خواص چسبندگی نیاز دارند) استفاده می شود.

 پروتئین سویا در محصولات غذایی زیر استفاده می شود:

  • تنقلات، اسنک ها
  • جایگزین های غذا
  • غلات صبحانه
  • نوشیدنی های انرژی زا
  • نوشیدنی های آماده برای کاهش وزن
  • سوپ ها ، سس ها و غذاهای آماده
  • غذاهای پخته شده
  • بستنی ، ماست و سایر محصولات لبنی یا غیر لبنی
  • جایگزین های گوشت
  • گوشت فرآوری شده ، مرغ و محصولات ماهی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا