صنایع شیمیایی

پودر اروزیل چیست و چه کاربردی دارد؟

اروزیل نام علمی فوم سیلیکا (Fumed Silica) است که ماده ای سبک و حجم دهنده برای بالا بردن غلظت مواد و افزایش خواص چسبندگی  است. اروزیل کاربردهای گسترده ای دارد و در کارخانجات رنگسازی، سنگ های تزئینی، سرامیک سازی، مرکب سازی، روان کننده های بتن و صنعت فایبر گلاس مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده به عنوان غلظت دهنده و جلوگیری از رسوب و براق کننده  در تولید لوازم آرایشی – بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل نرمی و خاصیت صیقل دهندگی  اغلب به عنوان فیلر نیز کاربرد دارد.

اروزیل یا فوم سیلیکا شامل قطرات میکروسکوپی سیلیس آمورف است که از ذرات ثانویه سه شاخه ای ، زنجیره ای و سه بعدی شکل تشکیل شده ‌است. اروزیل همچنین به عنوان سیلیس پیروژنیک نیز شناخته می‌شود زیرا توسط شعله تولید می ‌شود. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

مزایای عملکردی پودر اروزیل

تطبیق پذیری فوم سیلیکا مربوط به مساحت سطحی و ساختار متراکم آن است که هر دو منجر به مزایای عملکرد منحصر به فرد آن می شوند که شامل موارد زیر است:

  • ضد رسوب ، ضخیم کننده و مقاومت در برابر ریزش
  • مقاومت در برابر خراش و سایش
  • روان کننده و آنتی کیک
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • توانایی جذب پیشرفته
  • تقویت
پودر اروزیل چیست و چه کاربردی دارد؟
پودر اروزیل چیست و چه کاربردی دارد؟

ویژگیهای کاربردی اروزیل یا فوم سیلیکا

این ترکیب به دلیل مساحت سطحی بالا توانایی جذب مواد گازی ، جامد و مایع را دارد. مواد مذکور با ایجاد پیوند هیدروژنی یا واکنش اسید- باز جذب فوم سیلیکا می شوند. این ماده رسوب مواد جامد را در سیستم های مایع مانند روکش های رنگی یا رزین ها به تاخیر می اندازد. اروزیل مانع از این می شود که پارتیکل های کوچک مجددا باهم پیوند برقرار کنند. اضافه کردن فوم سیلیکا در طول مرحله پراکندگی باعث بهبود کارایی پیگمانتاسیون در روکش زنی خواهد شد.

این ماده به دلیل اینکه طی فرآیند پیروژنیک تتراکلرید سیلیکون در شعله هیدروژن – اکسیژن بدست می آید خواص جالب توجهی به نمایش می گذارد.

اروزیل از دی اکسید سیلیکون آمورف ریز پراکنده تشکیل شده و سطح آن توسط گروه های سیلانول بسیار واکنشی که برای واکنشهای شیمیایی در دسترس هستند پوشانده شده است. علاوه بر این ، فوم سیلیکا ساختار متخلخلی دارد که مساحت سطحی بالای آنرا نشان می دهد. این ویژگی ها فوم سیلیکا را قادر می سازد به صورت یک ماده جامد پودر مانند روان ، به عنوان یک ماده غلیظ کننده در مایعات مختلف و به عنوان یک تقویت کننده در الاستومرها عمل کند.

کاربردهای اروزیل

با استفاده از این ترکیب به عنوان فیلر تقویت کننده در الاستومرها کاربران می توانند ویژگیهای مکانیکی مانند مقاومت تنشی ، ازدیاد طول تا پارگی و مقاومت سایشی را بهبود ببخشند. این ترکیب همچنین به کنترل تاثیر دما بر خواص مکانیکی تاثیرگذار است.

سیلیکا فوم برای مصارف لمینیت و ژلكوت استفاده می شود و كنترل رئولوژیكی مناسبی را ایجاد می كند و در عین حال باعث بهینه تر شدن برش و افزایش كاربرد نهایی  محصول می شود.

اروزیل دارای دو عملکرد اصلی است ، مقاومت مواد مختلف را افزایش می دهد و به آنها اجازه می دهد در تعداد بیشتری از برنامه ها مطابق با نیازهای دقیق کاربر مورد استفاده قرار گیرند. با کنترل رئولوژی به مهندسین امکان می دهد تا ویسکوزیته یک سیستم را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنند.

اروزیل به عنوان یک ماده ضخیم کننده ، یک ماده غلیظ کننده شیک و یک ماده آنتی کیک در غذاهای پودری عمل می کند. مانند ژل سیلیکا این ترکیب به عنوان یک ماده خشک کننده عمل می کند و به دلیل خاصیت براق کننده در لوازم آرایشی استفاده می شود.

این ماده به عنوان ساینده سبک ، در محصولاتی مانند خمیر دندان استفاده می شود. سایر کاربردها شامل پرکننده در الاستومر سیلیکون و تنظیم ویسکوزیته در رنگها ، پوشش ها ، جوهرهای چاپی ، چسب ها ، مواد آرایشی ، مواد درزگیر ، مواد بهداشتی ، مواد غذایی ، نوشیدنی ها و رزین های پلی استر غیر اشباع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن