تصفیه آب

قیمت خرید قرص کلر – فروش و راهنمای کاربرد قرص کلر در استخر

این مقاله شامل اطلاعات مفید و کاربردی درباره ویژگی‌ها، خواص و کاربرد قرص کلر در مصارف خانگی و صنعتی است. همچنین اگر قصد خرید قرص کلر را دارید، برای اطلاع از قیمت خرید و فروش قرص کلر در بازار مواد شیمیایی می‌توانید از لیست پیشنهادی فروشندگان قرص کلر در نیز انتهای مقاله استفاده نمایید. درصد و شرکت تولیدکننده از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت قرص کلر هستند. لازم به ذکر است این لیست همواره با اسامی معتبرترین شرکت‌های خوشنام و با سابقه فعال در زمینه فروش قرص کلر و صنعت مواد شیمیایی به روز می‌شود.

قرص کلر حاوی ترکیبات شیمیایی است که برای ضد عفونی آب استخر و جلوگیری از رشد جلبک ها و دیگر میکروارگانیسم ها در آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد. قرص کلر در واقع به جز کلر از مواد شیمیایی دیگری نیز تشکیل شده است و با درصد ۹۰ در بازار موجود است.

آب استخر برای پاکیزه نگهداشته شدن نیازمند رسیدگی های خاصی است زیرا در این حجم آب بسیاری از جلبک ها، ویروس ها، پروتوزو ها و باکتری ها رشد می کنند و ممکن است سلامت افراد را به خطر بیاندازند. از آنجاییکه آب استخر با پوست افراد تماس مستقیم دارد نمی توان هر ماده شیمیایی را برای ضد عفونی آن مورد استفاده قرار داد. به همین دلیل کلر به صورت قرص و پودر به اشکال خاص در ترکیب با مواد شیمیایی دیگر تولید و عرضه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

 

روش استفاده از قرص کلر

کلر یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی برای ضدعفونی آب است و به طور گسترده برای ضدعفونی استخرهای شنا مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص به دلیل داشتن سولفات مس از تولید جلبک و سبز شدن استخر و لیز شدن کف استخر جلوگیری کرده و باکتریهای بیماریزا و سایر میکروارگانیسم ها را از بین می برد.

 

 

استفاده از این قرص ها ماندگاری آب را افزایش داده و نیاز به تعویض آب استخر را کاهش می دهد. این قرص ها برای استفاده در استخرهای خصوصی و عمومی کارایی خوبی ارائه می دهند.

روش استفاده از قرص کلر

به دلیل آن که انداختن مستقیم قرص در آب استخر ممکن است با توزیع نامناسب کارایی خوبی به همراه نداشته باشد، برای ضد عفونی آب قرص ۲۰۰ گرمی کلر را با استفاده از شناورها یا فیدرهای اتوماتیک به آب اضافه می کنند. در قسمت «روش های پخش قرص کلر در آب» انواع روش ها استفاده از قرص کلر برای ضدعفونی آب استخر به طور کامل توضیح داده شده است.

انواع قرص کلر

در حال حاضر انواع قرص کلر به دو شکل آنزیم دار و ساده با خلوص ۹۰ درصد بصورت قرص های ۲۰ و ۲۰۰ گرمی برای ضد عفونی کردن آب استخرها و جکوزی و آبنماها با حلالیت ۱۰۰ % در آب و بدون ته نشینی در بازار وجود دارد.

از تابستان ۱۴۰۰ نوع فیک یا قلابی قرص کلر هم وارد بازار شد که پودر کلر ایرانی توسط دستگاه پرس شده و بعنوان قرص کلر در بشکه های اسقاطی کلر یا بشکه های کارتنی اسقاطی مواد دیگر بسته بندی و تحت عنوان قرص کلر چینی و هندی و ترکیه ای و … به بازار عرضه شده است که مشکلات زیادی برای مصرف کنندگان بوجود آورده است که در زیر مختصر بعضی از مشکلات نام برده شده است :

 • حل شدن سریع ۱-۲ روزه در شناور و ۱-۲ ساعنه در دستگاه تصفیه استخر
 • کدر شدن آب استخر و سفید شدن و ابری شدن آب و نیاز به تعویض آب
 • ته نشینی لرد حل نشده قرص کلر در استخر
 • عدم میکروب کشی مناسب آب بعلت درصد کم کلر
 • از بین رفتن کلر در مواجه با نور آقتاب

فروشگاه اینترنتی که با مشتری فروشنده مستقیم در گیر نیستند و جوابگویی تلفنی هم فروشنده در سیستم ندارد یکی از مرکز اصلی فروش این نوع قرص های تقلبی هستند که فروشنده هیچ نوع مسئولیت و جوابگویی هم ندارد .

هر یک عدد قرص را می توان برای تصفیه ۱۰ هزار لیتر آب در یک هفته استفاده کرد. از مزایای این قرص اصل این است که به آرامی در آب پخش شده و دیگر نیاز به استفاده مکرر از پودر کلر به صورت روزانه نیست که برای استخرهای ویلاها خیلی خیلی مناسب است.

انواع قرص کلر
انواع قرص کلر

این قرص ها برای ضدعفونی استخرهایی که فقط آخر هفته استفاده می شوند یا در طول هفته امکان ضدعفونی کردن استخر با پودر کلر را ندارند، بسیار ایده آل است تابش نور خورشید پودر کلر استفاده شده در استخر را بی اثر نخواهد کرد . قاتل کلر در استخر روباز نور خورشید است که کلرهای ۹۰% بر خلاف کلرهای ۶۵ و ۷۰ درصد مقاومت خوبی در برابر نور خورشید دارند.

 

مواد شیمیایی مرتبط

احتیاط هنگام مصرف قرص کلر

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان انواع قرص های ضد عفونی کننده را با سایر مواد شیمیایی مانند پاک کننده های خانگی مخلوط نکنید. استفاده از این ترکیبات در استخرهای پرورش ماهی به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا اثرات جانبی زیادی غیر از مرگ نیز برای آنها به دنبال خواهد داشت.

از آنجاییکه گاز حاصل از حل کردن قرص های کلر کات کبود دار در آب بسیار خطرناک است حتما موقع باز کردن بسته بندی کلر و حل نمودن آن در آب از ماسک استفاده کنید و در محیط باز این کار را انجام دهید تا گازهای حاصل از طریق حلق و بینی استشمام نشود.

پودر و انواع قرص را در مکان خشک و خنک و دور از نور آفتاب و به دور از مواد قابل احتراق نگهداری کنید. قرص ها و حتی بسته بندی های آن را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

کاربرد قرص کلر

داشتن استخر در محوطه ویلا نیاز به سرمایه گذاری زیادی ندارد ولی برای حفظ پاکیزگی آب باید تمهیداتی را در نظر بگیرید. مهمترین عامل برای حفظ  پاکیزگی آب استخر افزودن کلر به آب است. کلر انواع مختلفی دارد اما موثرترین و راحت ترین نوع آن قرص های کلر هستند. در ادامه به بررسی کاربرد قرص کلر در تصفیه آب استخرها می پردازیم.

کلربه عنوان ضد عفونی کننده برای حفظ ایمنی آب استخر در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. ضدعفونی کننده های حاوی کلر با از بین بردن عوامل بیماری زا در آب مانع بیماری هایی مانند اسهال، عفونت گوش شناگران و بثورات پوستی از جمله سندرم پای ورزشکار می شوند و به ایمن نگه داشتن آب کمک می کنند.

استفاده از قرص های کلر آسان است و در مقایسه با کلر پودری یا مایع با سرعت بسیار پایدار و یکنواخت در آب استخر پخش می شوند. در طول تجزیه قرص کلر در آب دو ترکیب اسید هیپوکلروس و یون های هیپوکلریت در آب تولید می شود.

کاربرد قرص کلر
کاربرد قرص کلر

هر دو ترکیب با اکسید کردن آلاینده های موجود در استخر، آب را به طور فعال ضدعفونی می کنند. در حالی که یون های هیپوکلریت آهسته تر آزاد می شوند ولی اسید هیپوکلروس به محض تماس با آب شروع به کار می کند. این دو ترکیب میکروب ها را از بین برده و آب را جهت شنا تصفیه و ایمن سازی می کنند.

قرص های کلر یک راه مطمئن موثر و مقرون به صرفه برای ضدعفونی کردن استخر است. آنها طوری طراحی شده اند که به تدریج حل شده و کلر را در آب آزاد می کنند و کوچک و کوچکتر می شوند.

آنها به دلیل سهولت استفاده در بین دارندگان استخر بسیار محبوب هستند. برخلاف گرانولی یا مایع ، هیچ اندازه گیری دقیقی در مورد قرص ها وجود ندارد. بنابراین باید مقدار مناسب قرص را با توجه به اندازه استخر خود مورد استفاده قرار دهید.

میزان مصرف قرص کلر

همانطور که شرح داده شد قرص های کلر در انواع آنزیم دار و ساده ۹۰ درصد ۲۰ و ۲۰۰ گرمی در بازار موجود هستند. میزان مصرف قرص کلر در استخر شنا به حجم آب، اندازه استخر، نوع قرص و همچنین میزان استفاده از آن بستگی دارد. قرص های کلر ۹۰% انتخاب مناسبی برای استخرهای روباز است.

به عنوان مثال قرص ۲۰۰ گرمی ۹۰% کلر را می توانید جهت ضدعفونی ۱۰۰۰۰ لیتر آب برای یک هفته استفاده کنید. اگر با این مقدار کلر به نتیجه مطلوب نرسیدید، می توانید مجددا ۱۰۰ گرم قرص کلر را به ازای هر ۱۰ هزار لیتر آب اضافه کنید. فرمول کلی پذیرفته شده برای استفاده از قرص کلر، ۱ عدد قرص ۲۰۰ گرمی برای هر ۱۰ هزار لیتر آب استخر به مدت یک هفته است.

پس از کلر زنی باید مقدار کلر آب و سطح PH را بررسی نمایید. در بهترین حالت سطح کلر آب بین ppm 1.5 تا ۲ و PH باید در بین ۷.۲ تا ۷.۶ باشد.

 

روش های پخش قرص کلر در آب

کلر یکی از مهمترین ترکیبات ضدعفونی کننده آب است که روش های مختلفی برای استفاده از آن وجود دارد. استفاده از کلرزن های خطی (inline) یکی از روش های پخش کلر در آب است. با این روش مقدار ثابتی کلر در آب حل می شود و می توان آن را بر حسب میزان بار آلودگی و دفعات استفاده از استخر مشخص کرد.

استفاده از کلرزن های گازی روش دیگری است که امروزه کمتر متداول است و درصد بالایی کلر را وارد آب استخر می کند. این روش فقط شب ها که هیچ شناگری در استخر نیست مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های رایج پخش قرص کلر

در این بخش سه روش رایج پخش قرص کلر در آب استخر را معرفی می کنیم.

کلر زن شناور

کلرزن شناور، ظرفی سبد مانند و دارای شیارهایی در اطراف است که در سطح آب استحر شناور شده و به جهات مختلف حرکت می کند. برای پخش قرص کلر و ضدعفونی آب تنها کافی است قرص های کلر را در داخل شناور قرار داده و آن ها بر روی آب رها کنید. کلر زن شناور با حرکت در سطح آب، به آرامی کلر را در آب حل می کند. این روش بسیار ارزان، ساده است اما ممکن است شناور در گوشه ها و یا پشت پله ها و نردبان گیر افتاده و نتواند به طور کامل استخر را کلرزنی نماید.

کلر زن شناور
کلر زن شناور

اسکیمر

با قرار دادن قرص کلر در داخل اسکیمر،جریان آب پرفشار موجود در سیستم فیلتر و گردش آب استخر، کلر را در خود حل کرده و در ادامه وارد آب استخر می کند. فراموش نکنید که در زمان خاموش بودن پمپ، قرص های کلر را از اسکیمر خارج کنید تا به سیستم گردش آب آسیبی وارد نشود.

اسکیمر
اسکیمر

دستگاه کلرزن اتوماتیک

روش سوم استفاده از دستگاه کلرزن اتوماتیک یا کلریناتور است که به راحتی پارامترهای کیفی آب را اندازه گیری کرده و با دریافت فرمان شروع یا توقف کار تزریق کلر را با اندازه مشخص انجام می دهند. استفاده از سیستم های اتوماتیک برای استخرهای خصوصی و عمومی بسیار راحت و مناسب است زیرا احتمال خطای انسانی را به حداقل رسانده و سلامت و کیفیت آب استخر را تضمین می کند. استفاده از دستگاه کلر زن اتوماتیک راه کاری بسیار کارآمد و البته گران قیمت برای ضد عفونی آب است.

 

قیمت قرص کلر

قیمت خرید و فروش قرص کلر تابعی از قیمت کشور تولید کننده و قیمت روز ارز دارد و در بازار متفاوت است و شما می توانید از طریق شرکت های معتبری که در ادامه معرفی می شوند، با بهترین قیمت، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید. همانطور که گفته شد درصد خلوص مواد شیمیایی از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت آن ها هستند. در مورد قرص های کلر نیز شرایط به همین صورت است. برای مثال قیمت قرص کلر ۲۰۰ گرمی که به صورت پنج عددی و در یک محفظه پلاستیکی درب دار نگهداری می شود، متفاوت با محصولاتی است که در حجم بالا توزیع و پخش می شوند. تهیه از شرکت های وارد کننده اصلی نیز عامل مهم دیگری در تعیین قیمت قرص کلر است.

فروش ‌قرص کلر

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت خرید و فروش قرص کلر از لیست فروشندگان پیشنهادی در قسمت بعد استفاده نمایید. این لیست شامل معتبرترین خریداران و فروشندگان قرص کلر در بازار مواد شیمیایی است. برای آگاهی از  اطلاعات تماس، حوزه فعالیت، آدرس، تلفن و سایر کانال های ارتباطی فروشنده موردنظر، تنها کافی است روی گزینه «اطلاعات تماس» کلیک کنید.

خرید قرص کلر

نکته مهم در خرید قرص کلر

اگر به دنبال خرید قرص کلر هستید بسیار مهم است که حتما محصول مورد نظر خود را از فروشندگان معتبر تهیه نمایید. هم اکنون قرص کلر ۹۰% (معمولا چینی) در بازار موجود است. اما متاسفانه برخی از افراد سودجو  کلر ۶۵% به عنوان قرص های کلر پرس شده ۹۰% به فروش می رسانند. البته کیفیت قرص های تقلبی در زمان استفاده در استخر به طور کامل قابل مشاهده است.


کلام پایانی

اگرچه استفاده از کلر راهکار بسیار مناسبی برای از ضدعفونی آب استخر و از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌ها است اما بسیار مهم است که هرگز کلر را با دیگر مواد شیمیایی و پاک کننده‌های دیگر مخلوط نکنید. ترکیب مواد شیمیایی با یکدیگر می تواند باعث ایجاد واکنش‌های شیمیایی خطرناک شود. همچنین فراموش نکنید که سطح بالای کلر می‌تواند باعث پوست را تحریک کند، پس در هنگام کار با کلر حتما وسایل حفاظت کننده چشم و بینی استفاده کنید.

 • خرید از شرکت ها و فروشگاه های معتبر و ثبت تلفن فروشنده برای تهیه در دفعات بعد
 • بسیار مهم است که  ظرف حاوی کلر در شرایط صحیح نگهداری شود.
 • کلر می‌ تواند بوی شدیدی در فضا ایجاد کند، به همین دلیل در فضای بسته از کلر استفاده نکنید.

نوشته های مشابه

‫۱۶ دیدگاه ها

  1. سلام
   در مورد قرص کلر آنزیم دار و کات کبود دار باید عرض کنیم ۲ کار انجام میدهد اول تصفیه آب و دوم جلوگیری از سبز شدن آب استخر شنا

  1. سلام
   قرص کلر برای تصفیه آب برای شستشو دست و لباس و سیستم بهداشتی گزینه خوبی هست ولی برای شرب خیر

  1. سلام
   قرص کلر بعلت قوی بودن و درصد خلوص بالا ۹۰% برای آب آشامیدنی مناسب نیست ولی قرص کلر بهترین گزینه برای تصفیه آب استخرهای شنا بخصوص ویلاها و نیز تانکرهای آب که برای شستشو استفاده میشوند هست.

  1. سلام
   قرص کلر بهترین گزینه برای استخرهای منازل و ویلاها چه بصورت سرپوشیده و چه باز هست .بو و گاز خاصی که اذیت کننده باشد ندارد.

  1. سلام
   قرص کلر به راحتی در شناور قرص کلر یا دستگاه کلر زن خطی استخر قابل استفاده است و در شناور طی ۲ هفته به مرور حل میشود در سیستم کلر زن خطی ۳تا ۷ روزه حل میشود . این حل شدن آهسته قرص را گزینه خیلی خوبی برای استخرهای شنا ویلاها و منازل مسکونی کرده است.

 1. با عرض ادب خدمت کارشناسان محترم سایت جهان شیمی.سوال بنده این هست که چطور بهترین قرص کلر استخر را انتخاب کنیم؟

  1. سلام
   بهترین قرص کلر استخر قرصی هست که در مدت ۲ هفته به مرور زمان در اّب استخر حل شود و در انتها هیچ باقی مانده ای نداشته باشد و کامل در آب حل شود و قرص های دانه آبی دار یا کات کبود دار بهترین نوع هستند ولی بخاطر تقلب زیاد سعی کنید از جای معتبر تهیه کنید
   قرص کلر بر خلاف پودر کلر ۹۰% باید باشند و معمولا” در ایران قرص های کلر چینی خوب هستند قرص کلر تحت عنوان ایرانی هم نداریم چون ایران توانایی تولید کلر ۶۵% به بالاتر را ندارد.

 2. دوستان دقت کنید که برای خرید قرص کلر از فروشنده معتبر خرید کنید. من متاسفانه یکبار قرص کلر تقلبی خریدم که نمی دونم آهک بود یا شایدم داروی نظافتی و… . بعد از یک روز قرص کاملا وا رفت و تمام آب استخر رو به لجن کشیده شد. بعدش روی آب هم ذرات سفید سفید به وجود اومده که اصلا معلوم نبود چی هستن.

  1. بله این نکته خیلی مهم هست
   من یک هفته بعد از اینکه قرص نامرغوب استفاده کردم، درب کلر زن رو که باز کردم مثل این بود که پودر گچ و چسب داخلش پر کرده باشی. قرص کلر خمیری شده بود و تو آب به خوبی حل نشده بود.
   قرص کلر اگر کیفیت خوبی نداشته باشه یا فاسد و بی کیفیت باشه باعث میشه که تمام سیستم کلرزن خطی جرم بگیره. اینجوری ممکنه هم کلر زن خطی از بین بره و هم مبدل گرمایی بعد از کلر زن جرم بگیره.

 3. سلام
  من قرص کلر از یک سایت آنلاین خریدم ولی بعد از استفاده ذرات زرد رنگی در کف استخر ته نشین شده. پرس و جو کردم بهم گفتم احتمالا قرص ها فاسد بودن. به نظر شما ممکنه قرص های کلری که خریدم تقلبی بوده باشن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا