Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
عمومی

جیوه شاقول چیست و چگونه استفاده می شود؟

شاقول جیوه ای به جسمی فلزی گفته می شود که به طنابی سبک آویزان می شود و در گذشته برای یافتن گنج مورد استفاده قرار می گرفت. جیوه شاقول هنوز هم به عنوان ساده ترین ابزار گنج یابی مورد استفاده قرار می گیرد و در اندازه های مختلف ساخته می شود.

برخی بر این باورند که جنس شاقول باید از آلیاژ برنج ۹۹% باشد اما برخی دیگر معتقدند که مهندسی این ابزار بسیار مهمتر از جنس شاقول است.

در ساخت شاقول فلزی یا شاقول جیوه ای ،  جیوه نقر ه ای مایع کاربرد گسترده ای دارد و برای عملکرد ابزار مورد بحث جنس جیوه مایع ، چگالی جیوه ، درصد خلوص جیوه  بسیار تاثیرگذار است.

 

 

تا جاییکه گفته می شود جیوه های آزمایشگاهی بهتر از جیوه های صنعتی برای یافتن گنج عمل می کنند. در ادامه در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

در بازار خرید و فروش جیوه شاقول ، جیوه سبز ، جیوه قرمز و جیوه آبی نیز به چشم می خورد که هیچیک واقعیت ندارند و باید از خرید آنها خودداری کرد.

نحوه عملکرد جیوه شاقول گنج یاب

گنج یا دفینه به مجموعه بزرگی از سکه های طلا و اشیاء با ارزش گفته می شود که گذشتگان برای محافظت آنها را زیرخاک دفن می کردند. عوامل مختلفی مانند مهاجرت یا مرگ صاحب گنج باعث می شد که این گنج ها سالیان زیادی زیرخاک بمانند و سپس توسط باستان شناسان طی کاوش های باستان شناسی یا جویندگان گنج پیدا شوند.

در طول تاریخ ابزارهای مختلفی برای یافتن این دفینه های ارزشمند مورد استفاده قرار گرفته است که یکی از ابتدایی ترین ابزارها جیوه شاقول است که در آن از جیوه نقره ای برای ردیابی گنج ها استفاده می شده است. البته در حال حاضر گنج یاب های بسیار پیشرفته ای تولید شده اند و می توانند با درصد خطای کمتری به یافتن دفینه های ارزشمند کمک کنند.

نحوه استفاده از شاقول برای هرکسی متفاوت است و با تمرین زیاد باید به حرکات شاقول پی برد. این ابزار را می توان در محیط های بسته و غارها نیز مورد استفاده قرار داد ولی بهتر است در شرایط نامساعد جوی خصوصا موقع وزش بادهای شدید از آن استفاده نشود.

 

سایر مقالات مرتبط با جیوه

بهتر است بدانید

برای استفاده از شاقول از هر جنسی که باشد ابتدا باید خوراک هدف را داخل شاقول ریخته و آنرا به صورت عمودی و آویزان نگهدارید تا بتواند آزادانه نوسان کنند.

نحوه عملکرد شاقول به این ترتیب است که وقتی آنرا در دست می گیرید شاقول شروع به حرکت عقب و جلو می کند و شما باید در راستای آن حرکت کنید تا جاییکه حرکت آونگ بیشتر شده و نوک شاقول شروع به حرکت دورانی می کند که نشان می دهد هدف در زیر شاقول قرار دارد. شاقول با جذب یونهای آزاد شده از زمین کار می کند و بدین ترتیب به کشف دفینه ها کمک می کند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام
    افرادی که شاقول دارن شاید در حفاری به استخوان بخورن چرا حساسیت زیادی به استخوان داره یا سنگهای سفید آتش فشانی به بزنی جرقه میزنه یا خاک سیلیس یا رگه سیلیس به نظر من شاقول یا ردیاب جیوه ای که درست میکنن دست مردم میدن به این امثال توجه نمیکنن تقریبا اسباب بازی.. اگه بدون این عیب ها دست مردم میدادن که دفینه یا گنجی تا الان نمانده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا