غذایی و داروییکشاورزی و دامپروری

سم قارچ کش چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سم قارچ کش آفت کشی است که باعث از بین رفتن یا جلوگیری از رشد قارچ ها و اسپورهای آنها می شود. از سم قارچ کش می توان برای کنترل قارچ هایی که به گیاهان آسیب می رسانند از جمله زنگ زدگی ، کپک زدگی و آفت زدگی استفاده کرد.

این سموم همچنین ممکن است برای کنترل مخمر و کپک مورد استفاده قرار گیرند. قارچ کش ها به طرق مختلف کار می کنند ، اما بیشتر آنها به غشای سلول قارچی آسیب می رسانند یا در تولید انرژی در سلول های قارچی تداخل ایجاد می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

سم قارچ کش چیست؟

سم قارچ کش که به آن آنتی مایکوتیک نیز گفته می شود ، هر ماده سمی است که برای از بین بردن یا جلوگیری از رشد قارچ استفاده می شود. به طور کلی از قارچ کش ها برای کنترل قارچ های انگلی استفاده می شود که باعث خسارت اقتصادی به گیاهان زراعی یا گیاهان زینتی می شود و سلامت حیوانات اهلی یا انسان را به خطر می اندازد.

بیشتر قارچ کش های کشاورزی و باغی به صورت اسپری یا گرد و غبار استفاده می شوند. زمان استفاده سم قارچ کش برحسب نوع آن و همچنین محصول متفاوت است مثلا قارچ کش بذر قبل از جوانه زنی به عنوان یک پوشش محافظ استفاده می شود.

زمان استفاده از سم قارچ کش سیستمیک که در سراسر بافت پخش می شوند نیز بر اساس نوع محصول متفاوت خواهد بود. در پزشکی  و دامپزشکی ، قارچ کش های دارویی معمولاً به صورت موضعی یا به عنوان داروهای خوراکی تجویز می شوند.

مزایای استفاده از سم قارچ کش

قارچ کش ها برای امنیت غذایی جهانی ضروری هستند و پیش بینی می شود که استفاده از آنها افزایش یابد. قارچ کش ها به دلیل کاربردهای مکرر و پیشگیری کننده ، می توانند در اكوسيستم های آبزی به آبهای سطحی در حوضه های آبریز كشاورزی در کل فصل رشد برسند. با این حال ، در مقایسه با علف کش ها و حشره کش ها ، قرار گرفتن در معرض و اثرات قارچ کش کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

درکشاورزی مصرف سم قارچ کش عمدتا در میوه ها و سبزیجات استفاده می شود و این سموم بیش از ۳۵٪ از سهم بازار آفت کش ها را در سراسر جهان به خود اختصاص می دهد. از نظر جغرافیایی ، اروپا به عنوان بازار غالب قارچ کش ها با کاربردهای عمده آن در غلات  به عنوان مثال  گندم و در تولید میوه ها با استفاده خاص در انگور و سبزیجات در نظر گرفته می شوند.

در ایالات متحده ۸۰٪ از كل قارچ كش ها در آمریكای شمالی  مورد استفاده قرار می گیرد و این سموم  كمتر از ۱۰٪ است از کل توده سموم دفع آفات را تشکیل می دهند. دیتیوکاربامات ها ، کلرونیتریل ها ، مهارکننده های دمتیلاسیون (DMIs) و استروبیلورین ها گروه های عمده قارچ کش را تشکیل می دهند که تقریباً ۶۵ ، ۱۲ ، ۷ و ۶ درصد از کل قارچ کش مصنوعی مورد استفاده در ایالات متحده را تشکیل می دهند. قیمت سم قارچ کش بر اساس نوع آن متفاوت است و بازار خرید و فروش سم قارچ کش در حال حاضر بسیار گسترده و پر رونق است.

سم قارچ کش چیست و چه کاربردی دارد؟
سم قارچ کش چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد سم قارچ کش

قارچ کش ها بر روی بذرها یا مستقیماً روی محصولات استفاده می شوند. بسیاری از قارچ کش ها دارای عملکرد سیستمیک هستند ، به این معنی که می توانند در بافتهای گیاهان جذب شوند و از آنها در برابر آفات و عوامل بیماری زا مانند حشره کش ها محافظت کنند.

بذرهای که با این سموم تیمار می شوند در برابر پاتوژن های موجود در خاک مقاوم هستند اما پتانسیل ماندگاری آنها در غلظت کم فقط تا چندین ماه در گیاه یا ریزوسفر می باشد.

عوارض استفاده از سم قارچ کش

علیرغم استفاده شدید از قارچ کش ها عوامل بیماری زای قارچی مسئول ۷-۲۴٪ از دست دادن بازدهی محصولات کشاورزی هستند و از طرفی می توانند تا حدی به توسعه مقاومت در برابر قارچ کش های رایج منجر شود.

بسته به ژنوم پاتوژن و نحوه عملکرد قارچ کش ، پاتوژن های قارچی می توانند ظرف چند سال از قرار گرفتن در معرض مقاومت ایجاد کنند. این مسئله نیاز به جستجوی مداوم برای قارچ کش های جدید و استراتژی های درمانی جدید را نشان می دهد. اقدامات موثر برای جلوگیری از مقاومت شامل كاهش مقدار و فراوانی كاربرد یا استفاده تركیبی چندین قارچ كش با حالتهای مختلف می باشد.

در مورد مصرف سم قارچ کش بطور مستقیم روی محصولات، خطر انتقال قارچ کش به سیستم های آبزی مجاور افزایش می یابد زیرا برخلاف اکثر سموم دفع آفات این آفت کش ها معمولاً به عنوان  پیشگیری کننده و اغلب به دفعات مثلا ۱۰ بار در هر فصل برای هدف قراردادن محصولاتی مانند انگور استفاده می شوند.

نکات مهم در رابطه با سم قارچ کش

بیماری قارچی در گیاهان به راحتی قابل تشخیص نیست. برای کمک به شناسایی بیماری گیاه با دفتر ترویج کشاورزی شهرستان محلی خود تماس بگیرید تا یک استراتژی درمانی به شما پیشنهاد دهند.

غالباً ، بیماری های گیاهی هنگام خیس شدن برگ منتقل می شوند. برای خشک نگه داشتن برگها می توان از آبیاری در سطح زمین و گردش هوا مناسب استفاده کرد.

بسیاری از قارچ کش ها در سطح بافت های گیاه باقی می مانند و در تمام گیاه پخش نمی شوند ولی برخی دیگر به کوتیکول نفوذ کرده و در تمام گیاه منتشر می شوند.

قیچی هرس و سایر ابزارها می توانند بیماری های گیاهان را از یک گیاه به گیاه دیگر منتقل کنند. برای جلوگیری از انتشار عوامل بیماری زای قارچی مرتبا باید این وسیله ها را ضدعفونی کنید.

اگرچه این سموم می توانند ایجاد علائم جدید را کند یا متوقف کنند ولی بسیاری از قارچ کش ها فقط برای جلوگیری از بیماری طراحی شده اند و پس از ایجاد علائم خیلی موثر نخواهند بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا