کشاورزی و دامپروری

سم قارچ کش تیلت چیست و چه کاربردی دارد؟

سم قارچ کش تیلت یک آفت کش سیستمیک با ماده موثره  پروپیکونازول است که برای پیشگیری و درمان بیماریهای قارچی در گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. سم تیلت در ایران برای کنترل بیماریهایی مانند سیاهک هندی گندم، فوزاریوم سنبله گندم، سپتوریوز گندم، سیاهک آشکار نیشکر، سوختگی غلاف برنج و زنگ های غلات مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین نتیجه مصرف قارچ کش تیلت در مراحل اولیه بیماری حاصل می شود.

لازم به ذکر است که تیلت نام تجاری قارچ کش پروپیکونازول است که متعلق به گروه تری آزول ها بوده و با جلوگیری از بیوسنتز ارگوسترول قارچ های مضر را از بین می برد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قارچ کش پروپیکونازول در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

کاربرد سم قارچ کش تیلت

سم تیلت از گروه تريازول‌ها است و به صورت سیستمیک از ريشه به برگ و برعكس منتشر شده و اثر پيشگيری و درمانی کننده برای آسكوميست‌ها و بازيديوميست‌ها دارد. مکانیسم اثر اين سم جلوگیری از بيوسنتز ارگوسترول در قارچ‌ها و در نتیجه جلوگیری از تشكيل غشاء سلولی است.

از دیگر مصارف  قارچ کش تیلت كنترل طيف وسيعی از بيماری های  قارچی از جمله زنگ‌ غلات، سفيدک پودری ، لكه‌ قهوه‌ ای، لكه چشمی، سپتوريوز و كپک دوده‌ ای در غلات، لكه ‌برگی رامولاريايی، زنگ و سفيدک پودری در چغندرقند، لكه قهوه‌ ای و سوختگی غلاف در برنج، زنگ سير و تره و بسیاری از بیماریهای دیگر است.

قیمت خرید و فروش سم قارچ کش تیلت

قارچ کش تیلت در ظروف نیم لیتری عرضه می شود و می توان با رقیق کردن آن به نسبت ذکر شده بر روی ظرف آنرا برای بیماریهای قارچی مختلف مورد استفاده قرار داد.

مقدار و زمان استفاده سم قارچ کش تیلت

زمان مصرف سم  تیلت برای سیاهک هندی گندم زمانی که ۸۰% بوته ها به سنبله رفته باشند نیم لیتر درهکتار است.

برای کنترل بیماری فوزاریوم سنبله گندم، این سم حداقل یک نوبت در مرحله گلدهی استفاده می شود و می توان آنرا پس از ۷ روز تکرار کرد. مقدار مصرف این سم برای فوزاریوم سنبله گندم یک لیتر در هکتار به صورت محلول پاشی می باشد.

مقدار مصرف سم تیلت برای بیماری سوختگی غلاف برنج  یک لیتر در هکتار است و می توان برای کنترل سیاهک آشکار نیشکر قبل از کاشت قلمه ها آنها را در سم فرو برد.

عوارض سم قارچ کش تیلت

یکی از عوارض اصلی سم پروپیکونازول احتمال حساسیت زایی آن است. LD50 تیلت برای پستانداران ۱۵۱۷ میلی گرم بر کیلوگرم است و برای ماهی ها و سایر آبزیان نیز خطرناک است اما برای زنبور عسل غیرسمی است. به همین دلیل باید از شستشوی ظروف سم پاشی در رودخانه ها و نهرها خودداری کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا