پلاستیکی و پلیمریصنایع شیمیاییغذایی و دارویی

قیمت فروش و خرید پلی الکترولیت | کاربرد پلی الکترولیت چیست؟

پلی الکترولیت ها پلیمرهایی هستند که واحدهای تکرار شونده آنها دارای گروه باردار هستند. پلی کاتیون ها و پلی آنیون ها پلی الکترولیت هستند. این گروه ها در محلول های آبی جدا می شوند و باعث می شوند پلیمرها شارژ شوند. از این رو خواص پلی الکترولیت هم به الکترولیت (نمک) و هم به پلیمرها (ترکیبات با وزن مولکولی بالا) شبیه است و گاهی اوقات پلی نمک نیز نامیده می شود.

محلول های پلی الکترولیت مانند نمک ها همگی رسانای الکتریکی هستند و مانند پلیمرها، محلول های چسبناک ایجاد می کنند. زنجیره های مولکولی باردار نقش بسیار اساسی در تعیین ساختار، ثبات و فعل و انفعالات مجموعه های مختلف مولکولی دارند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

 

مراکز خرید و قیمت فروش پلی الکترولیت در تهران و شهرستان‌ ها

اغلب مراکز خرید و فروش پلی الکترولیت و دیگر مواد شیمیایی در تهران وجود دارند و فروشندگان پلی الکترولیت در سایر استان و شهرستان ها در بیشتر موارد، خرید خود را از تهران انجام می دهند. به همین دلیل، توصیه می شود که در صورت امکان سعی کنید تا خرید مواد شیمیایی از تهران انجام شود. چرا که

  • اغلب شرکت های واردکننده پلی الکترولیت در تهران مستقر هستند.
  • به دلیل اینکه خرید پلی الکترولیت در سایر استان ها و شهرستان ها در بیشتر موارد از طریق چندین واسطه انجام می شود، خرید در تهران می تواند از نظر قیمت مقرون به صرفه تر و ارزان تر باشد.
  • از آنجایی که در تهران به تامین کننده اصلی کالا نزدیک تر هستید و بیشتر انبارهای اصلی مواد شیمیایی در شهر تهران قرار دارند، احتمال اصالت و مرغوبیت کالا نیز افزایش می یابد.

اما باید توجه نمود که تمامی شرکت های بازرگانی مستقر در تهران از نظر تجربه، سابقه و کیفیت در یک سطح قرار ندارند. به همین دلیل در این صفحه و سایر صفحات مرتبط با مواد شیمیایی در سایت جهان شیمی، تلاش کرده ایم برترین و باسایقه ترین شرکت های فعال در زمینه خرید و فروش پلی الکترولیت را به شما معرفی کنیم. شرکت هایی که در بنر بالای این صفحه یا در کادر «فروشندگان پیشنهادی» در پایان این مقاله معرفی شده اند، همگی به طور مرتب مورد بازبینی قرار می گیرند. خالی از لطف نیست که یادآور شویم از جمله مهمترین شرایط شرکت ها برای قرار گرفتن در بخش های مذکور و معرفی به خریداران، میزان سابقه، اعتبار و تجربه آن ها است.
 

کاربرد پلی الکترولیت ها

زمینه های فنی و صنعتی مختلف از خصوصیات منحصر به فرد این ترکیبات بهره برداری می کنند. بسیاری از مولکول های بیولوژیکی از جمله پلی پپتیدها، گلیکوزامینو گلیکان ها و DNA پلی الکترولیت های طبیعی هستند. از پلی الکترولیت های طبیعی و مصنوعی در صنایع مختلف استفاده می شود. این ترکیبات کاربردهای زیادی دارند که بیشتر مربوط به ویژگی های جریان پذیری و پایداری محلول های آبی و ژل های آنها است. به عنوان مثال، می توان از آنها برای بی ثبات سازی سوسپانسیون کلوئیدی و شروع لخته سازی (رسوب) استفاده کرد.

آنها همچنین می توانند برای انتقال بار سطحی به ذرات خنثی مورد استفاده قرار گیرند که آنها را قادر می سازد تا در محلول آبی پراکنده شوند. بنابراین اغلب از آنها به عنوان غلیظ کننده، امولسیون کننده، نرم کننده، پاک کننده و حتی گیرنده استفاده می شود. از آنها در تصفیه آب و بازیابی نفت استفاده می شود. بسیاری از صابون ها، شامپوها و مواد آرایشی شامل پلی نمک ها هستند. علاوه بر این آنها به بسیاری از غذاها و به مخلوط های بتن (فوق روان کننده) اضافه می شوند.

برخی از پلی الکترولیت هایی که روی برچسب های مواد غذایی ظاهر می شوند شامل پکتین، کاراگینان، آلژینات ها و کربوکسی متیل سلولز اکثرا منشأ طبیعی دارند. سرانجام این ترکیبات در مواد مختلفی از جمله سیمان استفاده می شوند. از آنجا که برخی از آنها محلول در آب هستند برای کاربردهای بیوشیمیایی و پزشکی نیز مورد بررسی قرار گرفته اند. کاربرد پلی الکترولیت های زیست سازگار برای پوشش های ایمپلنت، برای رهش کنترل شده داروها و سایر کاربردها در حال بررسی است.

پلی الکترولیت چیست و از خواص و کاربرد آن چه می دانید؟

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی پلی الکترولیت ها

خواص این ترکیبات در محلول با اثر متقابل الکترواستاتیک بین گروه های باردار در زنجیره و یون های با وزن مولکولی کم در محلول تعیین می شود. میدان الکترواستاتیک قوی تولید شده توسط بارهای موجود در این ترکیبات تأثیر قابل توجهی بر ساختار مولکول دارد به این معنی که به طور قابل توجهی ساختارهای ماکرومولکولی را تغییر می دهد.

با افزایش درجه تفکیک، اندازه موثر زنجیره ها (فاصله انتها به انتها، شعاع هیدرودینامیکی و غیره) افزایش می یابد و مولکول های پیچ خورده ای درست می شوند و در درجات بالایی از تفکیک پلی الکترولیت به شکل تقریباً خطی و شبیه چوب دیده می شوند.

وقتی درجه تفکیک تغییر می کند، خصوصیات فیزیکوشیمیایی تغییر قابل ملاحظه ای می کند. به عنوان مثال، ویسکوزیته محلول بسته به غلظت پلی الکترولیت در محلول، درجه تفکیک آن و غلظت یون آزاد (یونهای با وزن مولکولی پایین در محلول) می تواند صد درصد یا بیشتر افزایش یابد.

نظریه ای که برای محلول های الکترولیت با وزن مولکولی کم مطرح است برای محلول های پلی الکترولیت معتبر نیست. یون های با وزن مولکولی کم که در هنگام تفکیک گروه های قطبی این ترکیبات ظاهر می شوند، یک ابر ضد یون منتشر در اطراف سطح بارگذاری شده پلیمرها ایجاد می کنند. ترکیب محلول و مقدار آن بر ساختار و پویایی پلی نمک ها در محلول و همچنین ظرفیت تورم و پاسخ ویسکو الاستیک ژل های پلی نمک تأثیر می گذارد.

رایج ترین گروه های پلی الکترولیت ها

سه گروه رایج آنیونی در این ترکیبات کربوکسیلات (–COO-)، فسفونات (–PO3H- ، –PO32-) و سولفونات (–SO3- ) هستند و متداول ترین گروه های کاتیونی، آمونیوم اولیه، ثانویه و کواترنر هستند (–NH3 + = NH2 + و ≡N + ). نوع گروه یونی، تعداد یون ها و ساختار واحد تکراری خصوصیات پلی الکترولیت ها مانند حلالیت در آب و سایر مایعات پیوند دهنده قطبی و هیدروژن ( الکل ها و غیره)، رسانایی الکتریکی و گرانروی محلول را تعیین می کند. برخلاف پلیمرهای غیر یونی، این خصوصیات به شدت به PH و نوع نمک بستگی دارد.

این ترکیبات می توانند از طریق شیمیایی با تعداد کمی از ترکیبات اتصال عرضی مناسب ایجاد کنند. پلی الکترولیت ها ساختارهای سه بعدی را تشکیل می دهند که به جای حل شدن در آب متورم می شوند. آنها می توانند از طریق پیوند هیدروژنی با مولکول های آب مقادیر زیادی از مایع را نسبت به جرم خود حفظ کنند.

هنگامی که این ترکیبات کمی بهم پیوسته باشند، آنها را هیدروژل یا پلیمرهای فوق جاذب (SAP) می نامند. توانایی آنها در جذب آب عامل غلظت یونی محلول آبی است. در آب دیونیزه و آب مقطر، SAP ها ممکن است آب را تا ۵۰۰ برابر وزن خود و از ۳۰ تا ۶۰ برابر حجم خود جذب کنند، یعنی یک هیدروژل می تواند بیش از ۹۹٪ مایع باشد. قدرت جذب و تورم کل SAP توسط نوع و مقدار لینک های عرضی در ساختار کنترل می شود. با دانستن خصوصیات فوق می توان به تولید پلی الکترولیت پرداخت.

پلی الکترولیت چیست و از خواص و کاربرد آن چه می دانید؟

انواع پلی الکترولیت ها

دو نوع پلی الکترولیت طبیعی و مصنوعی در مقیاس وسیعی تولید می شوند. پلی الکترولیت های طبیعی رایج عبارتند از پکتین (اسید پلی گالاکتورونیک)، آلژینات (اسید آلژنیک)، کربوکسی متیل سلولز و پلی پپتیدها. نمونه هایی از انواع مصنوعی رایج عبارتند از: اسید پلی اکریلیک، سولفونات پلی استایرن، پلی آلی آمین، کربوکسی متیل سلولز و نمک های آنها.

برخی از پلی الکترولیت های دیگر در مقایسه با گروه های جانبی باردار، دارای گروه های باردار در زنجیره اصلی هستند. این کلاس از پلی نمک ها معمولاً به عنوان پلی یونن ها شناخته می شوند. متداول ترین گروه باردار در ساختار اصلی آنها آمونیوم کواترنر است. این پلی آمین های یونی معمولاً از طریق واکنش منشاتکین آمین های مختلط و آلکیل دی هالیدها ساخته می شوند.

تعداد زیادی از دی هالیدها و آمین های ناپایدار به صورت تجاری در دسترس هستند که اجازه سنتز تعداد زیادی از پلی اتیلن های کاملاً مشخص از مواد اولیه نسبتاً ارزان و یک مسیر سنتز ساده را می دهد. فاصله یونی روی ستون اصلی پلیمر، یعنی چگالی بار و وزن مولکولی به راحتی قابل تنظیم است. علاوه بر این، بسیاری از گروه های عملکردی دیگر می توانند به راحتی ترکیب شوند، که به شما امکان اتصال متقابل و تنظیم خواص فیزیکی و مکانیکی را می دهد.

قیمت خرید و فروش پلی الکترولیت

برای خرید این ترکیبات می توانید بطور مستقیم با وارد کننده پلی الکترولیت تماس بگیرید. قیمت الکترولیت ها با توجه به نوع کاربرد و مقدار مورد نیاز شما متفاوت است. مثلا پلی الکترولیت مایع و جامد از نظر قیمت با یکدیگر متفاوت هستند.

پلی الکترولیت کاتیونی

پلی الکترولیت کاتیونی یک ترکیب پلیمری خطی است، زیرا دارای انواع گروه های باردار، میل ترکیبی و جذب بالا و بسیاری از مواد تشکیل دهنده و دارای پیوند هیدروژنی است. عمدتا به طور کامل در آب سرد حل می شود. با اضافه کردن مقدار کمی از این پلی الکترولیت می توانید اثر لخته سازی زیادی ایجاد کنید.

این ترکیب پلیمری عمدتا در لخته سازی کلوئیدی با بار منفی، کدورت، سفید کننده، جذب، چسب و سایر عملکردها، برای رنگرزی، کاغذ، مواد غذایی، ساخت و ساز، متالورژی، فرآوری مواد معدنی، زغال سنگ، نفت و صنایع فرآوری و تخمیر محصولات آبی، کلوئیدهای آلی با سطوح بالاتر تصفیه فاضلاب، به ویژه برای فاضلاب شهری استفاده می شود.

پلی الکترولیت آنیونی

این ترکیب پلیمری ویسکوزیته کمتری دارد و سریع تر حل می شود. در صنایع معدنی، صنایع کاغذسازی، کارخانه های فاضلاب شهری و تصفیه خانه ها استفاده می شود. به دلیل قدرت پاک کنندگی فوق العاده و مطمئن بسیار مورد توجه است. پلی الکترولیت آنیونی کاربردهای گسترده ای در تصفیه آب، بازیافت روغن، حذف رنگ، کاغذ سازی، پردازش مواد معدنی دارد. به دلیل اینکه دارای امولسیون های آنیونی و پلی آکریل آمیدهای خشک است می تواند در هر جایی که جداسازی مایع/جامد در تصفیه پساب های صنعتی مورد نیاز است، استفاده شود.

پلی الکترولیت چینی

پلی الکترولیت چینی یکی از انواع محصولات موجود در بازار ایران است که برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید پلی الکترولیت چینی را با خرید آنلاین یا حضوری از فروشگاه های مواد شیمیایی به راحتی تهیه نمایید.

پلی الکترولیت مایع

پلی الکترولیت مایع پلیمرهای محلول در آب هستند که از یک زنجیره پلیمری ترکیب شده با بارهای یونی تشکیل شده اند. بسته به ماهیت بار یونی، پلی الکترولیت را می توان به دو دسته کاتیونی، آنیونی و غیر یونی طبقه بندی کرد. پلی الکترولیت ها نیز بر اساس وزن مولکولی آنها طبقه بندی می شوند. پلی الکترولیت ها برای جداسازی جامد و مایع در تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری ساخته شده اند.

خرید پلی الکترولیت

پلی الکترولیت ها برای انتقال بار سطحی به ذرات خنثی استفاده می شوند و آنها را قادر می سازند که در محلول آبی پراکنده شوند. بنابراین اغلب به عنوان غلیظ کننده، امولسیفایر، حالت دهنده، شفاف کننده و حتی کاهش دهنده کشش در تصفیه آب و برای بازیافت روغن استفاده می شوند. این ویژگی های کاربردی باعث می شود این پلیمر به عنوان یک ماده تولیدی برای استفاده در صنایع مختلف خرید و فروش شود.

پلی الکترولیت تصفیه آب

پلی الکترولیت ها لخته سازهای شیمیایی هستند که در تصفیه آب استفاده می شوند. آنها عمدتا در مرحله انعقاد-لخته سازی و در تهویه و ضخیم شدن خط لجن عمل می کنند. مزایای پلی الکترولیت برای تصفیه آب شامل عملکرد بهتر در دوزهای پایین تر، محتوای جامد بالا و رطوبت کمتر در لجن آبگیری، افزایش نرخ فیلتراسیون و شفافیت مایع رویی، پایین آوردن مواد جامد معلق در فیلتر تجهیزات آبگیری لجن می شود.

پلی الکترولیت شیان

پلی الکترولیت شیان به عنوان یک عامل لخته ساز برای تولید آب آشامیدنی تایید شده است، به ویژه در مناطقی که آب های سطحی حاوی مواد جامد معلق هستند استفاده می شود. این پلی الکترولیت را می توان به تنهایی یا بیشتر در ترکیب با نمک های فلزی استفاده کرد. نتیجه تشکیل لخته‌های فیزیکی بزرگتر است که سریع ‌تر ته نشین می ‌شوند و فیلترپذیری بهتر و کاهش حجم در لجن را ایجاد می ‌کنند. علاوه بر این با کاهش بار یونی می تواند به کاهش خورندگی آب نیز کمک کند.

قیمت پلی الکترولیت

طیف وسیعی از پلی الکترولیت ها با نام های تجاری متفاوت و در وزن های مولکولی مختلف و چگالی شارژ بسته به نیاز مشتری با قیمت های متفاوت در دنیا به فروش می رسد که با توجه به ویژگی ها و کاربرد قیمت های متفاوتی برای آنها در نظر گرفته شده است. پلی الکترولیت ها عمدتا در فرآیندهای شناور، تخلیه اولیه، ضخیم شدن و آبگیری لجن آلی، چه در تصفیه پساب های صنعتی و چه در کارخانه های فاضلاب استفاده می شوند.

تفاوت پلی الکترولیت کاتیونی و آنیونی

پلی الکترولیت های کاتیونی و آنیونی مواد پلیمری با بارهای مختلف هستند. تفاوت کلیدی بین پلی الکترولیت کاتیونی و آنیونی در این است که پلی الکترولیت های کاتیونی می توانند در محلول های آبی جدا شوند تا گونه های پلیمری با بار مثبت تشکیل دهند، در حالی که پلی الکترولیت های آنیونی می توانند در محلول های آبی جدا شوند و گونه های پلیمری با بار منفی ایجاد کنند.

کاربرد پلی الکترولیت

پلی الکترولیت ها در طیف گسترده ای به صورت (منعقد کننده ها و لخته کننده ها)، مایع و جامد برای جداسازی موثر جامد یا مایع در مواردی مانند شفاف سازی آب خام، حذف رنگ، آبگیری لجن، روغن زدایی، پاکسازی رنگ و کاربردهای فرآیند صنعتی در صنایع فولاد ،معدن، پالایشگاه ها،مواد شیمیایی،منسوجات و سیمان بطور گسترده به کار برده می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا