عمومی

صادرات مواد شیمیایی و سودآوری این تجارت

صادرات مواد شیمیایی تجارت پر سودی است که می توان در بخش های مختلف تولیدی خصوصاً صنعت نفت و پتروشیمی بر روی آن سرمایه گذاری کرد. مواد شیمیایی را اکنون می توان جزء کالاهای اساسی و ضروری دنیا دانست زیرا همه کشورها به نوعی وارد کننده یا صادر کننده آن هستند. ترکیبات شیمیایی برای صنایع مختلف مورد نیاز هستند و عدم تأمین آنها به هر دلیلی می تواند ضربه بزرگی به اقتصاد کشورهای مختلف بزند.

در کشور ما با توجه به وجود منابع نفتی می توان با توسعه پتروشیمی به یکی از قطب های صادر کننده مواد شیمیایی تبدیل شد و با تجارت این مواد اساسی به توسعه چرخه اقتصادی کشور بیش از پیش کمک کرد. برخی از ترکیبات شیمیایی صادراتی ایران در حال حاضر شامل پروپان، بوتان، پلی اتیلن سنگین، متانول، بنزن، کود اوره و فورفورآلدئید هستند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

اهمیت مواد شیمیایی در زندگی امروزه

مواد شیمیایی اهمیت بسیار زیادی در صنایع تولیدی دارند. بازار مواد شیمیایی اکنون بسیار پررونق و گسترده است و همه کشورهای جهان صادر کننده و وارد کننده این ترکیبات هستند. در واقع مواد شیمیایی باعث رونق و تولید اقتصادی می شوند زیرا همه چیز از لباسی که می پوشیم تا غذایی که می خوریم وابسته به مواد شیمیایی هستند.

وابستگی صنایع مختلف به مواد شیمیایی تا حدی است که بدون تأمین مواد شیمیایی اولیه بسیاری از صنایع از کار خواهند افتاد. به دلیل این اهمیت گسترده اکنون صادرات مواد شیمیایی می تواند یک تجارت پرسود برای هر کشوری باشد. ایران نیز با دسترسی به منابع فوق العاده ای همچون نفت خام می تواند صادر کننده بسیاری از مواد شیمیایی به سراسر جهان باشد.

در حال حاضر مواد شیمیایی اولیه در گریدهای مختلف برای صنایع مختلف خرید و فروش می شوند و نمی توان اهمیت آنها را تولید کالاهای اساسی و مورد نیاز انسان نادیده گرفت.

صادرات مواد شیمیایی و سودآوری این تجارت
صادرات مواد شیمیایی و سودآوری این تجارت

چالش های موجود در بازار صادرات مواد شیمیایی

مانند واردات مواد شیمیایی صادرات این ترکیبات نیز قوانین و چالش های مختلفی دارد. بنابراین اگر می خواهید وارد این تجارت شوید اولین کاری که برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهید آگاهی کامل از قوانین و مقررات آن است. یکی از مهمترین مشکلات این بازار قیمت های متفاوت مواد شیمیایی اولیه است که می تواند خریداران و فروشندگان را با مشکلات مختلفی روبرو کند.

در رابطه با تجارت مواد شیمیایی یکی از مهمترین اطلاعاتی که به آن نیاز دارید تقاضای کشورهای همسایه در رابطه با مواد شیمیایی است. با آگاهی از این مسئله شما می توانید کالاهای خاص را برای سودآوری بیشتر با هزینه کمتر نسبت به اروپا به کشورهای همسایه صادر کنید.

به عنوان مثال برای کشور ما عراق و ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است و می توان با سرمایه گذاری مالی و انسانی در این زمینه از سودآوری های این بازار بهره مند شد. عراق در حال حاضر مستعد واردات مواد شیمیایی برای توسعه کشور خودش است و ایران می تواند از این فرصت به نفع خود استفاده کند. سایر کشورهای همسایه که می توان مواد شیمیایی را به آنها صادر کرد افغانستان، گرجستان، ترکمنستان و پاکستان هستند.

شرایط لازم جهت صادرات مواد شیمیایی

برای صادرات مواد شیمیایی به اسناد و مدارکی نیاز دارید تا بتوانید به راحتی این تجارت سودآور را انجام دهید. در ادامه مقاله در رابطه با این اسناد و مدارک توضیحاتی ارائه می شود.

کارت بازرگانی معتبر به نام صادر کننده

کارت بازرگانی مجوزی است که به شخص یا شرکت صادر کننده که می خواهد به تجارت خارجی مواد شیمیایی  بپردازد، داده می شود. در حال حاضر اعتبار کارت بازرگانی یکسال است و برای گرفتن آن باید به وب ‌سایت اتاق بازرگانی استان خود مراجعه کرده و ثبت نام کنید.

مجوز صدور

مجوز صدور جهت صادرات مواد شیمیایی برای ترکیبات و کالاهایی لازم است که وزرات بازرگانی برای صادرات آنها موافقت کلی خود را اعلام نکرده است. به عنوان مثال شما برای صادرات انواع کود شیمیایی، سیمان خاکستری، ضدعفونی‌ کننده ، برخی محصولات پتروشیمی‌، حلال‌ ها ، نفت خام و فرآورده‌های پالایشگاهی نیاز به مجوز صدور دارید.

گواهی استاندارد

گواهی استاندارد یکی دیگر از مدارک لازم جهت صادرات مواد شیمیایی است که می توانید برای کالاهای خاص در رابطه با آن اطلاعات کسب کرده و در صورت لزوم این مجوز را نیز دریافت کنید. علاوه بر موارد فوق برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه برخی شرکت ها خدمات مشاوره را در زمینه صادرات مواد شیمیایی ارائه می دهند.  شما می توانید برای ورود به بازار چالش برانگیز مواد شیمیایی از خدمات مشاوره آنها استفاده کنید.

صادرات مواد شیمیایی و سودآوری این تجارت
صادرات مواد شیمیایی و سودآوری این تجارت

صادرات مواد شیمیایی ایران به اروپا

ایران همچون سال های قبل به کشورهای اروپایی از جمله آلمان ،هلند ، ایتالیا ، اسپانیا و بلژیک مواد شیمیایی صادر می کند و با سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه می توان به رونق اقتصادی کمک کرد. در این مدت ایران به روسیه و بلاروس نیز صادرات داشته است و توان افزایش آن را نیز دارد. بنابراین با توسعه صنایع پتروشیمی و تبدیلی می توان تولید مواد شیمیایی اولیه را افزایش داد و در جهت منافع اقتصادی گام های بزرگتری برداشت.

مهمترین ترکیبات شیمیایی صادراتی در ایران

مواد شیمیایی اولیه ، ترکیبات شوینده، ترکیبات رنگ سازی ، مواد شیمیایی مورد نیاز در صنایع دارویی بخشی از ترکیباتی است که ایران صادر کننده آنهاست. صادرات مواد پلیمری و پتروشیمی نیز همواره جایگاه ویژه ای در صادرات مواد شیمیایی داشته است. بسیاری از مواد پلیمری و پتروشیمی در حال حاضر به کشورهای همسایه مانند افغانستان ، ترکیه  ، عراق و برخی از کشورهای اروپایی صادر می شوند. انواع پلی اتیلن ، پلی استایرن ، پی وی سی برخی از این ترکیبات هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا