پلاستیکی و پلمیریرنگ و رزینصنایع شیمیایی

آشنایی با کاربردهای گسترده پلیمرهای پلی اورتان

پلی اورتان که با نام های اختصاری  PUR و PU نیز شناخته می شود نوعی پلیمر است که با ترکیب واحد های آلی با کاربامات (اورتان) ساخته می شود. پلی اورتان ها بسیار متنوع و تطبیق پذیر هستند و در ساخت بسیاری وسایل و محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

در ادامه این مقاله نشریه جهان شیمی فیزیک با این ماده پر کاربرد بیشتر آشنا میشوید . پلی اورتان ها با سایر پلاستیک ها به دلیل ساختار خاص متفاوت بوده و موادی بسیار کارآمد در زندگی انسان ها هستند. پلی اورتان توسط یک واکنش گرمازا بین الکلهایی با دو یا تعداد بیشتری گروه فعال هیدروکسیل (-OH) در هر مولکول و ایزوسیانات هایی که بیش از یک گروه فعال ایزوسیانات ( (-NCO در هر مولکول دارند ساخته می شوند.

گروه تشکیل شده بین دو مولکول از طریق این واکنش “پیوند اورتان” نامیده می شود که بخش اساسی از مولکول پلی اورتان است.

محصولات پلی اورتان کاربردهای بسیاری دارند و بیش از سه چهارم مصرف جهانی محصولات پلی اورتان به صورت فوم هایی است که انواع انعطاف پذیر و سفت و تقریباً سخت در دسترس هستند.

فوم های انعطاف پذیر در تولید لوازم خانگی و تجاری و فوم های سخت در تولید فلزات ، دیواره ها و کف های پلاستیکی ، عایق های حرارتی در بخش ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند.

پلی اورتان همچنین برای ساخت قالب های ساختاری استفاده می شود که شامل قاب درها ، ستونها ، نرده ها ،  پنجره ها ، پایه های تزئینی  و مدالیون هستند.

ویژگیهای اختصاصی پلی اوراتان

خصوصیات فیزیکی و ساختار شیمیایی یک پلی اورتان به ساختار واکنش دهنده های اصلی به ویژه گروه های R1 و R2 آن بستگی دارد. ویژگی پلی اول ها که شامل جرم مولکولی نسبی ؛ تعداد گروه های فعال در هر مولکول و ساختار مولکولی است ، خواص پلیمر نهایی و کاربرد آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

بین ساخت اکثر پلی اورتان ها و ساخت بسیاری از پلاستیک های دیگر تفاوت اساسی وجود دارد. پلیمرهایی مانند پلی (اتان) و پلی (پروپن) در کارخانه های شیمیایی تولید می شوند و به صورت گرانول ، پودر یا فیلم به فروش می رسند. محصولات حاصل از این ترکیبات اولیه با گرم کردن پلیمر ، شکل دادن به آن تحت فشار و خنک سازی تولید می شوند بنابراین ویژگی محصولات نهایی تقریبا بطورکامل به خواص پلیمر اصلی بستگی دارد.

اما پلی اورتان ها معمولاً مستقیماً در محصول نهایی ساخته می شوند. بخش عمده ای از پلی اورتان های تولید شده به شکل بلوک های بزرگ فوم هستند که برای استفاده در کوسن ها یا عایق حرارتی بریده می شوند. واکنش شیمیایی همچنین می تواند در قالب ها اتفاق بیفتد  که از بین آنها می توان به سپر اتومبیل ، محفظه کامپیوتر یا پنل های ساختاری اشاره کرد. پلی اوراتان ها ممکن است به صورت مایع واکنش دهنده روی یک سطح ساختاری یا محصولات نهایی به منظور تولید پوشش اسپری شوند.

کاربردهای پلی اوراتان در صنایع مختلف

پلی اورتان یک دسته ای از مواد همه کاره با پتانسیل بسیار خوب برای استفاده های مختلف ، به ویژه بر اساس ساختار و ویژگیهایشان هستند . خصوصیات مکانیکی ، فیزیکی ، بیولوژیکی و شیمیایی خاص آنها توجه همه صنایع را به آنها جلب کرده است.

ارتقاء ویژگیها و عملکرد محصولات مبتنی بر پلی اوراتان به راحتی می تواند از طریق تغییر در فرآیندهای تولید یا مواد خام مورد استفاده در ساخت محصولات گوناگون اتفاق بیافتد. واضح است که اصلاح مواد اولیه و فرآیند تولید از طریق روشهای مناسب می تواند PU هایی را تولید کند که برای کاربردهای خاص متناسب باشد.

پلی اوراتان ها معمولا به عنوان رنگ و پولیش برای پرداخت نهایی و محافظت از محصولات مورد استفاده قرار می گیرند. این پوشش باعث افزایش سختی و مقاومت در برابر سایش و ماندگاری محصولاتی مانند کفپوش های چوبی می شود.

شایان ذکر است که نسبت به پولیش های روغنی و جلاها ، روکش های پلی اوراتان لایه سخت تری ایجاد می کنند که نسبت به پوسته شدن در معرض شوک های گرمایی و سرمایی ، شکستگی و ترک مقاوم است.

انعطاف پذیری پلی اوراتان ها مزیت دیگری است که باعث می شود آنها بتوانند فرکانس هایی با ارتعاش بالا را تحمل کنند و خیلی سریع به حالت اول برگردند بنابراین می توانند برای تولید محصولات مقاوم در برابر زلزله مورد استفاده قرار بگیرد.

پلی اوراتان ها در کالاهایی مانند مبلمان و فرش های نیز وجود دارد و سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا (EPA) اعلام کرده است که محصولات پلی اورتان کاملاً ایمن و غیر سمی هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن