آرایشی و بهداشتیپلاستیکی و پلیمریرنگ و رزینصنایع شیمیاییغذایی و دارویی

بوتیل استات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بوتیل استات مایعی شفاف و به شدت اشتعال پذیر با بویی شبیه موز است. بوتیل استات انحلال پذیری کمی در آب دارد اما در انواع الکل، کتون، گلیکول و استر به راحتی حل می شود. این ماده که به نام بوتیل اتانوئات نیز شناخته می شود یک ترکیب آلی است که بیشتر به عنوان حلال در تولید لاک و تولید اسانس های میوه بکار می رود.

این ترکیب حلالی با دمای جوش بالا و قطبیت متوسط است که در دمای اتاق یعنی دمای ۲۴ درجه سانتی گراد مشتعل می شود بنابراین باید در جای خنک و خشک و به دور از ترکیبات اکسید کننده، نور خورشید، حرارت و آتش نگهداری شود.

بوتیل استات یک استر بی رنگ و شفاف با فرمول مولکولی C6H12O2 است. بوتیل استات یک ترکیب آلی با کاربردهای گوناگون از جمله طعم دهنده غذا، حلال در فرآیند تولید لاک، جلا، جوهر، چسب و بعضاً به عنوان یک حلال با نقطه جوش بالا است.

استات بوتیل به سه شکل ایزومریک وجود دارد. ایزومرها دو یا چند شکل از یک ترکیب شیمیایی با فرمول مولکولی یکسان، اما فرمول های ساختاری متفاوت و خصوصیات شیمیایی و فیزیکی متفاوت هستند. این ماده به دلیل رطوبت گیری پایین، قدرت حلالیت بالا و مقاومت در برابر هیدرولیز به عنوان یک ماده استخراج کننده در صنایع دارویی و در صنایع شیمیایی به کار می برد. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد.

قیمت خرید و فروش بوتیل استات

بوتیل استات ایزومرهای زیادی دارد که از واکنش اسید استیک با بوتیل الکل تولید می شوند و اکثرا به عنوان حلال در صنعت تولید پلاستیک، منسوجات و چرم و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. ان – بوتیل استات محبوب ترین ایزمر بوتیل استات است و هر ساله در ایالات متحده هر ساله حدود ۱۰۰،۰۰۰ کیلوگرم از این ماده تولید می شود و ۹۰% آن در صنایع مورد استفاده قرارمی گیرد. قیمت این ترکیب بسته به خلوص و شرکت تولید کننده متفاوت است. و بازار خرید و فروش گسترده ای دارد.

روش تولید بوتیل استات

رایج ترین روش تولید استات بوتیل توسط استری شدن بوتانول و استیک اسید است که سپس توسط کاتالیزوری مانند اسید سولفوریک گرم می شود. در این واکنش اگر از ایزومر بوتانول استفاده شود، شما ایزومری از بوتیل استات خواهید داشت.

بوتیل استات یک استر است و استرها با اسیدها واکنش می دهند تا گرما را همراه با الکل ها و اسیدها آزاد کنند. اسیدهای اکسید کننده قوی ممکن است یک واکنش شدید ایجاد کنند که به اندازه کافی گرمازا باشد تا محصولات واکنش را مشتعل کند. گرما همچنین با اثر متقابل استرها با محلولهای سوزاننده ایجاد می شود. هیدروژن قابل اشتعال با اختلاط استرها با فلزات قلیایی و هیدریدها تولید می شود. این ماده به بسیاری از پلاستیک ها حمله می کند.

بوتیل استات چیست و چه کاربردهایی دارد ؟
بوتیل استات چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

خواص فیزیکی و شیمیایی بوتیل استات

بوتیل استات مایعی بی رنگ یا مایل به زرد است که به شدت بوی میوه ای می دهد. سوزش و سپس طعم شیرین آن یادآور طعم آناناس است. این ترکیب با عوامل اکسیدکننده قوی، اسیدهای قوی و بازهای قوی سازگار نیست.

این ترکیب با اتانول، اتیل اتر و کلروفرم قابل اختلاط است و بسیاری از پلاستیک ها و رزین ها را حل می کند. به طور تجربی تعیین و تشخیص غلظت آستانه بو به ترتیب ۳۰ میکروگرم در متر مکعب (ppm 3/6) و ۱۸ میکروگرم در متر مکعب است.

کاربردهای بوتیل استات در صنایع غذایی

این ماده بطور طبیعی در بسیاری از میوه ها یافت می شود و در تولید خوراکی‌هایی مانند پنیر، بستنی، شیرینی ها و کالاهای پخته شده مورد استفاده قرار می گیرد.از آنجاییکه این ماده دارای بوی میوه ای خاصی است می تواند به عنوان ادویه ترشی جات استفاده شود. علاوه بر این، می توان از آن به عنوان ماده خشک کننده سریع مواد حساس به نور نیز استفاده کرد.

این ماده در صنایع غذایی به عنوان یک ماده طعم دهنده و خصوصا برای ایجاد طعم سیب و موز در آب نبات ها و آب میوه ها استفاده می شود. جالب است بدانید که طعم دلپذیر سیب ها خصوصا سیب سرخ از این ماده نشأت می گیرد. بوتیل استات به دلیل حلالیت کم در آب برای تولید جوهرهایی که برای مارک کردن سبزیجات و میوه ها استفاده می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

این ترکیب در صنایع رنگ / لاک، پوشش، مواد آرایشی، چرم، پاک کننده و صنایع دارویی کاربرد دارد. متداول ترین کاربرد صنعتی استات بوتیل در تولید لاک و رنگ (به دلیل فراریت کم ) و به عنوان حلال است. علاوه بر این، این محصول در تولید چرم مصنوعی، چسب، پلاستیک و پوشش های سخت و روکش های سطحی استفاده می شود.

کاربردهای بوتیل استات در صنایع

متداول ترین کاربرد بوتیل استات به عنوان حلال در تولید لاک و رنگ است. از کاربردهای دیگر این ماده می توان به تولید چسب ها و روکش های سخت اشاره کرد. این ماده در صنعت داروسازی به عنوان حلال یا ماده استخراج کننده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده همچنین در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، به عنوان حلال در عطرها و به عنوان ماده ضد خوردگی در محصولات پاک کننده کننده و مراقبت از خودرو نیز بکار می رود.

این ماده در تولید فیلم عکاسی، رزین، روکش مبلمان و وسایل خانه و ظروف مورد استفاده قرار می گیرد. از دهه ۱۹۹۰، این ترکیب جایگزین حلال های دیگری شده است که جزء آلاینده های زیست محیطی خطرناک محسوب می شوند.این ماده همچنین همراه با بوتانول برای افزایش مقاومت رنگ و حلالیت بهتر آنها در صنایع رنگسازی نیز کاربرد گسترده ای دارد.

حلالیت بالا و مقاومت در برابر هیدرولیز شدن از ویژگیهای اساسی بوتیل استات برای استفاده در صنایع شیمیایی و دارویی است. این ماده در ترکیب با بنزن برای جلوگیری از کوبش موتور استفاده قرار می گیرد و به راحتی نیتروسلولز را حل می کند و به عنوان حلال در تولید لاک های نیتروسلولزی مورد استفاده قرار می گیرد.

بوتیل استات چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

این ماده به طور گسترده ای در رنگ نیترو، رنگ اکریلیک، رنگ پلی اورتان، رنگ پلی استر، رنگ آمینه، رنگ اپوکسی و سایر حلال ها استفاده می شود. به عنوان یک حلال برای فرآیند تولید رزین مصنوعی و رقیق کننده استفاده می شود.

در صنعت داروسازی استات بوتیل را می توان به عنوان آنتی بیوتیک، هورمون، ویتامین و در فرآیند تولید عصاره استفاده کرد فراریت این ترکیب متوسط ​​است و با نفوذ پذیری خوب در پوست می تواند به عنوان جاذب دارو به عنوان ترکیب تقویتی استفاده شود.

استات بوتیل می تواند به عنوان یک محیط واکنش برای سنتز تری آلکیل آمین اکساید، اتیلن دی آمین N-di-اتیل و غیره استفاده شود. همچنین می تواند برای فرآیند بازیابی اسید استیک برای آزوتروپ مورد استفاده قرار گیرد.

بوتیل استات یک حلال مفید در آزمایشگاه شیمی است و در تولید پنی سیلین-G که ماده اصلی بسیاری از آنتی بیوتیک های تجاری است، استفاده می شود. جالب است بدانید که بوتیل استات توسط حشرات در قالب فرمون زنگ دار در مواقعی که در معرض خطر دشمن قرار می گیرند، ترشح می شود تا سایر حشرات را از خطر آگاه کنند.

ایمنی و خطرات بوتیل استات برای سلامتی انسان

اطلاعات نسبتا کمی در مورد تاثیر بوتیل استات بر سلامت انسان ها در دسترس است. این ماده شیمیایی در تماس با پوست باعث ایجاد بثورات جلدی شده و مشکلات تنفسی و سوزش چشم ها نیز از عوارض قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی است.

در مقایسه با دیگر ترکیبات آلی مشابه، فرض بر این است که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض غلظت های بالا بوتیل استات باعث آسیب به سیستم عصبی می شود. از آنجا که بیشتر افراد با بوتیل استات خالص روبرو نمی شوند ریسک بسیار کمی برای این عوارض وجود دارد مگر کارگرانی که در صنایع مختلف هر روز با این ماده شیمیایی در تماس هستند.

بوتیل استات در صورت بلع سمیت کمی دارد و مقدار کم آن نمی تواند مشکلی ایجاد کند. در هر صورت آسپیراسیون این ماده به ریه ها در حین بلع یا استفراغ می تواند باعث آسیب ریوی و مرگ شود. بنابراین در صورت بلعیده شدن نباید فرد را وادار به استفراغ کنید.

برای جلوگیری از تماس با پوست و چشم باید از تجهیزات محافظت شخصی از جمله عینک و دستکش لاستیکی یا پی وی سی استفاده شود. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض بخارات، باید کنترل های مناسب شامل تهویه طبیعی یا کافی انجام شود. برای اطلاعات بیشتر به SDS محصول مراجعه کنید.

استات بوتیل هم با آتش و هم در واکنش با هوا و آب جزء مواد به شدت قابل اشتعال طبقه بندی می شود. این ماده تحت دمای بالا و شعله های آتش به راحتی قابل اشتعال است. بخارات آن نیز سنگین بوده و می تواند به یک منبع احتراق منتقل شده و با هوا مخلوط های انفجاری تشکیل می دهند بنابراین باید در مراحل کار و توزیع این ماده احتیاط های لازم انجام شود.

روش ذخیره سازی بوتیل استات

ذخیره سازی باید در یک مکان خنک، خشک و دارای تهویه مناسب و به دور از سایر عوامل اکسید کننده و اسیدهای قوی صورت بگیرد. استات بوتیل باید در معرض تابش مستقیم آفتاب، گرما و شعله های آزاد قرار نگیرد و در ظروف کاملا بسته مانند مخازن ساخته شده از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا فولاد کربنی نگهداری شود.

ظروفی که باز می شوند باید با درب بسته و در سطح زمین نگه داشته شوند تا از ریختن و نشت آنها جلوگیری شود. اطمینان از جلوگیری از ورود استات بوتیل به فاضلاب ها، زیرزمین ها یا آبراهه ها و سرکوب بخارات آن در صورت لزوم برای کاهش گسترش خطر، مهم است.

بوتیل استات صدفی

بوتیل استات صدفی با خلوص۹۹% مایعی با بوی میوه ای قوی است که معمولابه عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می شود. علاوه بر استفاده در صنایع غذایی، به عنوان حلال برای لاک ها، جوهرها و چسب های مبتنی بر نیتروسلولز و همچنین در ساخت چرم مصنوعی، فیلم عکاسی، شیشه ایمنی و پلاستیک نیز به کار برده می شود. بوتیل استات یکی از مشتقات مهم ان-بوتیل الکل است که به صورت تجاری تولید می شود و به عنوان حلال در رنگ ها و پوشش ها با خشک شدن سریع استفاده می شود.

بوتیل استات چینی

بوتیل استات چینی یکی از انواع این ماده شیمیایی است که در گریدهای مختلف با کیفیت گوناگون در بازار ایران موجود است. شما می توانید با قیمت های مختلف این ترکیب را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید.

بوتیل استات چیست

بوتیل استات یک استر مایع بی رنگ و قابل اشتعال در دمای اتاق است. این ماده شیمیایی در بسیاری از انواع میوه ها وجود دارد و به سیب یا موز طعم شیرین می دهد. در صنایع غذایی از آن به عنوان طعم دهنده میوه های مصنوعی در محصولاتی مانند آب نبات، بستنی، پنیر و محصولات پخته استفاده می شود.

این ماده شیمیایی در صنایع بیشتر به عنوان یک حلال با نقطه جوش بالا با قطبیت متوسط ​​استفاده می شود. همچنین به عنوان حلال در لاک ناخن همراه با اتیل استات استفاده می شود. این ماده شیمیایی معمولا توسط فرآیند فیشر استریفیکاسیون بوتانول (یا ایزومر آن برای ساخت ایزومر بوتیل استات) و اسید استیک در حضور اسید سولفوریک کاتالیزوری در شرایط رفلاکس توسط این واکنش تولید می شود.

نرمال بوتیل استات

نرمال بوتیل استات یک ترکیب شیمیایی پرمصرف در صنایع شیمیایی است. این ماده شیمیایی معمولا به عنوان حلال در تولید لاک، جوهر و چسب استفاده می شود. این محصول مایعی بی رنگ با بوی میوه است. این ماده شیمیایی با نقطه اشتعال ۲۴ درجه سانتی گراد بسیار قابل اشتعال است و با تمام حلال های آلی رایج (الکل ها، کتون ها، گلیکول ها، استرها) به شدت قابل اختلاط است. این ماده شیمیایی اختلاط پذیری کمی در آب دارد.

قیمت بوتیل استات

قیمت بوتیل استات در بازار می تواند بسیار متغیر باشد. قیمت این ماده شیمیایی به نوسانات بازار ارز، کیفیت محصول و کشور تولید کننده آن بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت این محصول می توانید به سایت های فروش محصولات شیمیایی مراجعه کنید.

بوتیل استات موارد مصرف

بوتیل استات موارد مصرف بسیار زیادی دارد. یکی از مهمترین مصرف این ماده شیمیایی به عنوان یک حلال برای تولید رنگ، لاک، چسب و پوشش های سخت شده است. بوتیل استات در صنعت داروسازی به عنوان حلال یا عامل استخراج استفاده می شود. سایر کاربردهای این ماده شیمیایی استفاده در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، به عنوان یک عامل ضد خوردگی و استفاده در محصولات مراقبت از خودرو است.

خطرات بوتیل استات

بوتیل استات یک ماده شیمیایی است؛ بنابراین هنگام کار با آن باید اقدامات احتیاطی را رعایت کنید. شناخته شده است که بوتیل استات باعث بروز مشکلات تنفسی می شود. برای جلوگیری از هر گونه آسیب به سیستم عصبی، باید از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض غلظت های بالای این ماده اجتناب کرد. همچنین توصیه می شود هنگام کار با بوتیل استات از وسایل حفاظت شخصی مانند دستکش، ماسک و عینک استفاده کنید.

بوتیل گلیکول استات

بوتیل گلیکول استات یک ترکیب شیمیایی بسیار پرکاربرد در صنایع شیمیایی است. بوتیل گلیکول استات در بازار به صورت یک مایع زرد رنگ با بوی ملایم و میوه ای یافت می شود. این ماده شیمیایی ویژگی های بسیار خاصی مانند حالت روغنی، قدرت حلالیت بالا و دمای بالا تبخیر را دارد. این خواص باعث کاربرد بسیار زیاد این ماده در صنایع مختلف می شود.

کاربرد نرمال بوتیل استات

نرمال بوتیل استات یک ماده شیمیایی پرکاربرد در صنایع شیمیایی است. این ماده شیمیایی در برخی از محصولات غذایی یافت می شود. سایر کاربردهای این ماده شیمیایی عبارتند از:

از این ماده شیمیایی به عنوان حلال برای لاک ها نیز استفاده می شود. نرمال بوتیل استات نیتروسلولز مورد استفاده در لاک ها را به راحتی حل می کند. بنابراین به عنوان حلال در ساخت لاک های نیتروسلولزی استفاده می شود.

این ماده شیمیایی همچنین عنوان یک حلال در تولید لاک ناخن، پاک کننده ناخن، پوشش پایه و سایر محصولات مراقبت از ناخن استفاده می شود. از بوتیل استات همچنین به عنوان یک افزودنی به بنزین برای جلوگیری از ضربه زدن موتور استفاده می شود.

جایگزین بوتیل استات

جایگزین بوتیل استات در بسیاری از صنایع شیمیایی، متیل استات است. متیل استات یک حلال صنعتی بسیار پرکاربرد است که از استری شدن الکل متانول و اسید استیک استیک در صنعت به دست می آید.

خرید بوتیل استات

برای خرید بوتیل استات شما می توانید به سایت های فروش محصولات شیمیایی یا نمایندگی فروش این محصولات در شهر های خود مراجعه کنید. توصیه می شود بوتیل استات را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

فروش بوتیل استات

بوتیل استات یک ماده شیمیایی پرکاربرد در صنایع شیمیایی است. به دلیل تقاضای زیاد برای این ماده شیمیایی، فروش آن از طریق بسیاری از سایت های اینترنتی انجام می شود. شما می توانید این ماده شیمیایی را اینترنتی سفارش داده و در محل مورد نظر تحویل بگیرید.

کاربرد بوتیل استات

بوتیل استات یک مایع بی رنگ شفاف با بوی میوه ای شبیه موز است. این ماده شیمیایی دارای نقطه جوش ​​و فراریت متوسطی ​​است. این یک ماده شیمیایی بسیار همه کاره است و قدرت حلالیت خوبی برای نیترات سلولز، پلیمرها، رزین ها و روغن ها دارد. قدرت حلالیت آن شبیه ایزو بوتیل استات و متیل ایزوبوتیل کتون است و برای استفاده به عنوان جایگزینی برای این مواد شیمیایی در بسیاری از فرمول ها مناسب است.

بوتیل استات عمدتا به عنوان یک حلال استفاده می شود. این ماده شیمیایی اغلب در ترکیب با n- بوتانول در رنگ ها استفاده می شود. بوتیل استات همچنین کاربردهای عمده ای در صنعت چرم و در ساخت چسب ها و پوشش های سخت شده دارد. رطوبت سنجی کم، حلالیت بالا و مقاومت در برابر هیدرولیز باعث می شود که به عنوان یک عامل استخراج در آماده سازی های دارویی و در صنایع شیمیایی نیز استفاده شود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا