آزمایشگاهیعمومیغذایی و دارویی

تری سدیم سیترات چیست؟ ویژگی، کاربرد و قیمت خرید و فروش

تری سدیم سیترات (Trisodium Citrate) نمک سدیم اسید سیتریک است که طعم ترشی دارد و مانند نمک های دیگر کمی شور است. تری سدیم سیترات به عنوان سدیم سیترات نیز شناخته می شود. این ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی Na۳C۶H۵O۷ شناخته می شود.

تری سدیم سیترات معمولا به عنوان یک افزودنی غذایی، معمولا برای بهبود طعم یا به عنوان نگهدارنده استفاده می شود. سدیم سیترات معمولا به ترکیبات سه تایی سدیم سیترات، منو، دی و تری سدیم سیترات اشاره دارد. این ترکیب شیمیایی همان چیزی است که به نوشابه ها هم طعم ترش و هم شور می دهد. سدیم سیترات می تواند به عنوان امولسیفایر روغن هنگام تهیه پنیر استفاده شود و اجازه می دهد تا پنیرها بدون چرب شدن ذوب شوند.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

علاوه بر این، تری سدیم سیترات به عنوان یک آنتی اکسیدان در غذا و همچنین یک عامل جدا کننده استفاده می شود. این ترکیب شیمیایی به راحتی در آب حل می شود و عملا در الکل نامحلول است و در هوای مرطوب مایع می شود. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیریک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

سدیم سیترات چیست؟

سدیم سیترات به طور طبیعی در مرکبات، ذرت و برخی از مواد غذایی یافت می شود. نوع تجاری آن به صورت کریستال بی رنگ یا پودر سفید در دسترس است. آنالیز تری سدیم سیترات نشان می دهد که به صورت دی هیدرات تری سدیم سیترات و تری سدیم سیترات دهیدراته در بازار موجود است. تری سدیم سیترات دی هیدرات قیمت و کاربرد متفاوتی با قیمت سدیم سیترات دارد.

این ترکیب شیمیایی معمولا برای بهبود عملکرد ورزشکاران و به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می شود. این نمک به طور طبیعی منبع قوی از آنتی اکسیدان ها است و معمولا به عنوان نگهدارنده طبیعی در مواد غذایی استفاده می شود. برخی از تولید کنندگان نیز از این ماده در نوشیدنی های تولیدی خود برای افزایش اسیدیته یا امولسیون پنیر در طول فرایند پیری استفاده کرده اند. این ماده ممکن است به غذاها و نوشیدنی ها یا اسموتی ها و نوشیدنی های دیگر اضافه شود.

روش تولید تری سدیم سیترات

اسید سیتریک ممکن است از میوه ها و یا از طریق تخمیر مخمر یا حتی با استخراج حلال تولید شود. سپس سیترات سدیم با خنثی سازی اسید سیتریک با هیدروکسید سدیم تولید می شود. فرایند تولید این ترکیب شیمیایی در مقیاس بزرگ معمولا از ملاس (یا سایر ذخایر قند) صورت می گیرد. از این ترکیب شیمیایی در تولید ده ها محصول مراقبت شخصی مانند شامپو، نرم کننده، ضد آفتاب، مرطوب کننده صورت، لوازم آرایش، دستمال مرطوب کودک، شوینده مایع لباسشویی و صابون استفاده می شود.

تری سدیم سیترات چیست؟ ویژگی، کاربرد و قیمت خرید و فروش
تری سدیم سیترات چیست؟ ویژگی، کاربرد و قیمت خرید و فروش

خواص فیزیکی و شیمیایی تری سدیم سیترات

  • جرم مولکولی- ۲۹۴.۱۰ g/mol
  • CAS نامبر- ۶۱۳۲-۰۴-۳
  • انحلال پذیری – ۴۲۵ g/l (25 °C)
  • نقطه ذوب – ۱۵۰ °C
  • چگالی – ۱.۷۶ g/cm3

کاربرد تری سدیم سیترات در صنایع مختلف

استفاده در تولید مواد غذایی

از این ترکیب شیمیایی معمولا در تولید مواد غذایی استفاده می شود و باعث بهبود طعم و همچنین ماندگاری بیشتر مواد غذایی می شود. تری سدیم سیترات به عنوان یک عامل بافر کننده و تنظیم کننده اسیدیته، عمدتا در صنایع غذایی استفاده می شود. این ترکیب شیمیایی یک آنتی اکسیدان و نگهدارنده است که می تواند در برنامه های کاربردی مختلف در صنعت غذایی و همچنین مواد غذایی مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

سدیم سیترات معمولا در صنایع غذایی به نام E331 شناخته می شود. این ترکیب شیمیایی را می توان در محصولاتی همچون ژلاتین، بستنی، ماست، مربا، شیرینی، پودر شیر، پنیرهای فرآوری شده، نوشیدنی های گازدار و شراب یافت.

این ترکیب شیمیایی همچنین در فرآیند تهیه پنیر به عنوان یک امولسیفایر روغن استفاده می شود. سدیم سیترات از جدا شدن چربی ها جلوگیری می کند و در نتیجه مانع از آن می شود که مواد غذایی بافت چرب داشته باشند.

تولید نوشیدنی ها

استفاده از این ترکیب شیمیایی در تولید نوشیدنی ها معمولا برای افزایش طعم است. بسیاری از تولید کنندگان نوشابه های لیموی، از اسید سیتریک و نمک های آن به عنوان راهی برای تقویت طعم و بهتر کردن مزه استفاده می کنند. علاوه بر این، تری سدیم سیترات می تواند به ایجاد قوام در اسیدیته و طعم آب میوه ها نیز کمک کند.

استفاده در پزشکی

تری سدیم سیترات کاربردهای پزشکی نیز دارد و به عنوان عامل قلیایی کننده مورد استفاده قرار می گیرد. قرص سدیم سیترات و محلول سدیم سیترات با خنثی کردن اسید اضافی در خون و ادرار برای بهبود سلامتی بدن عمل می کند.

این ترکیب شیمیایی علاوه بر این برای درمان بیماری اسیدوز متابولیک نیز کارایی دارد. سدیم سیترات، پس از جذب در بدن به کاتیون های سدیم و آنیون های سیترات تجزیه می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، یون های سیترات آلی به یون های بی کربنات متابولیزه می شوند که منجر به افزایش غلظت بی کربنات پلاسما می شود.

علاوه بر این، تری سدیم سیترات باعث بافر شدن یون هیدروژن اضافی و در نتیجه معکوس شدن بالقوه اسیدوز در بدن می شود، در حالی که بدن از افزایش اسیدیته در خون، پلاسما و سایر بافت های بدن رنج می برد.

سدیم سیترات علاوه بر این می تواند به عنوان ضد انعقاد خون در طول فریز پلاسما مورد استفاده قرار می گیرد، فرآیندی که خون را برای حذف آنتی بادی های مضر (مانند دیالیز) فیلتر می کند. این خاصیت ضد انعقادی ناشی از یون سیترات است که با تشکیل مجتمع های سیترات کلسیم، یون های کلسیم را در خون کلاته می کند. سدیم سیترات همچنین یک ماده شیمیایی کلیدی در ذخیره و حفظ خون در بانک های خون است.

تری سدیم سیترات همچنین می تواند به عنوان یک عامل بهبود دهنده در درمان ناراحتی های معده و تسکین بیماری اسیدوز لوله دیستال کلیه ناشی از عفونت های دستگاه ادراری، به دلیل خاصیت خنثی کنندگی مورد استفاده قرار گیرد.

تری سدیم سیترات چیست؟ ویژگی، کاربرد و قیمت خرید و فروش
تری سدیم سیترات چیست؟ ویژگی، کاربرد و قیمت خرید و فروش

استفاده در صنایع

از این ترکیب شیمیایی به عنوان پاک کننده صنعتی برای پاکسازی دستگاه های تولید بخار و سیستم های آب گرم از لایه های کلسیم و زنگ زدگی استفاده می شود. همچنین به عنوان یک پولیش شیمیایی، برای تیمار آلومینیوم، مس و سایر سطوح فلزی استفاده می شود.

اسید سیتریک و نمک های آن به عنوان عوامل بافر کننده و کمپلکس کننده در حمام های آبکاری الکترو نیز استفاده می شود. کاربردهای صنعتی دیگر این ترکیب شیمیایی شامل سولفورزدایی گاز دودکش، بازیابی نفت و جلوگیری از آلودگی مواد راکتور هسته ای است.

 

مواد شیمیایی مرتبط با تری سدیم سیترات

 

کاربردهای دیگر تری سدیم سیترات

از تری سدیم سیترات همچنین می توان در تمیز کردن ظروف استفاده شود. مشخص شده است که این ماده به ویژه در حذف رسوبات کربنات از کتری ها و همچنین تمیز کردن رادیاتورهای خودرو بسیار موثر عمل می کند. این ترکیب شیمیایی همچنین در مواد شوینده و قرص های ماشین ظرفشویی نیز استفاده می شود. سدیم سیترات به عنوان تنظیم کننده pH و نرم کننده آب نیز در برخی صنایع کارایی دارد.

خرید و فروش تری سیترات سدیم

قیمت تری سدیم سیترات بر اساس عوامل مختلفی مانند اندازه، چارچوب، تجارت و منطقه استفاده نهایی متغیر است. علاوه بر این، هر بخش به همراه تجزیه و تحلیل توسعه یافته است تا همه اطلاعات مهم دوره پیش بینی را شامل شود. این تحقیق همچنین بازار را بر اساس منطقه به کشورهای مختلف تقسیم می کند. آنالیز منطقه ای شامل ارزیابی حجم و درآمد هر منطقه به همراه کشورهای مربوطه است.

تحلیلگران پیش بینی می کنند بازار جهانی تری سدیم سیترات در بالاترین میزان CAGR در دوره پیش بینی ۲۰۲۱-۲۰۲۸ رشد کند. این گزارش همچنین نمای ۳۶۰ درجه ای از چشم انداز رقابتی صنایع را ارائه می دهد. بنابراین به شرکت ها کمک می کند تا تهدیدها و چالش های پیش روی را درک کنند.

انتظار می رود که بازار جهانی سیترات سدیم با سرعت زیادی در طول دوره پیش بینی گسترش یابد، زیرا از آن در صنایع غذایی و آشامیدنی برای تنظیم تعادلPH، سبزیجات، درمان گوشت، جلوگیری از طعم و روشن شدن رنگ ها استفاده می شود.

سیترات سدیم به نمک ترش معروف است و به طور گسترده ای به عنوان افزودنی غذایی معمولا برای طعم دادن استفاده می شود. همچنین از آن به عنوان یک آنتی اکسیدان در غذا و همچنین به عنوان جدا کننده استفاده می شود. خرید سدیم سیترات گرید خوراکی با تقاضای بالایی مواجه است.

سیترات سدیم اسیدیته محصولات غذایی را کاهش می دهد و به نوشابه ها طعم می دهد. این ترکیب ذخیره سازی روغن را به عنوان امولسیفایر افزایش می دهد. در صنعت مراقبت های بهداشتی، سدیم سیترات به طور گسترده ای برای کنترل اسیدیته در خون و ادرار استفاده می شود.

تری سدیم سیترات چیست؟ ویژگی، کاربرد و قیمت خرید و فروش
تری سدیم سیترات چیست؟ ویژگی، کاربرد و قیمت خرید و فروش

بهتر است بدانید:

بازار جهانی سدیم سیترات با تغییر روند صنعت داروسازی و صنایع غذایی و آشامیدنی در حال رشد است. عواملی مانند افزایش جمعیت شهری، تقاضا برای داروسازی، افزایش آگاهی مصرف کننده و رشد صنعت بسته بندی مواد غذایی باعث گسترش بازار جهانی سدیم سیترات سدیم شده است.

تقاضا برای غذا و نوشیدنی در منطقه خاورمیانه و آفریقا به سرعت در حال افزایش است و پیش بینی می شود که این روند در دوره پیش بینی نیز ادامه یابد. علاوه بر این، برآورد می شود که سرمایه گذاری های برنامه ریزی شده کشورهای مختلف در صنعت مواد غذایی و آشامیدنی باعث افزایش تقاضا برای سیترات سدیم در دوره های پیش رو شود.

از نظر حجم و ارزش، پیش بینی می شود در بخش مواد غذایی و آشامیدنی طی طول دوره پیش بینی به سرعت در بازار رشد کند در صنایع غذایی و آشامیدنی، سدیم سیترات برای بهبود طعم و به عنوان یک عامل کنترل pH و یک عامل شلات کننده برای افزایش عملکرد آنتی اکسیدان ها و جلوگیری از فساد غذا استفاده می شود.

سیترات سدیم در درجه اول به عنوان یک افزودنی غذایی، معمولا به عنوان نگهدارنده استفاده می شود. در سودا از سدیم سیترات به عنوان طعم دهنده استفاده می شود. سیترات سدیم همچنین دارای طعم تند و تیز در نوشیدنی های تجاری و آماده برای نوشیدن و مخلوط های نوشیدنی است. سیترات سدیم به عنوان امولسیفایر روغن در تولید پنیر استفاده می شود.

سیترات سدیم در مراقبت های بهداشتی مختلف و کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در صنعت مراقبت های بهداشتی، سدیم سیترات در کنترل PH برای بهبود ثبات و افزایش فعالیت مواد نگهدارنده استفاده می شود.

عوارض و خطرات تری سیترات سدیم

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA ) تائید کرده است که این ترکیب شیمیایی به طور کلی ایمن شناخته می شود و استفاده از آن در محصولات آرایشی ایمن و مفید است. مطالعات و تحقیقات انجام شده، نشان داده است که این ماده تحریک کننده یا حساس کننده پوست نخواهد نیست بنابراین همه افراد می توانند از آن استفاده کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن