آرایشی و بهداشتیغذایی و دارویی

منیزیم استئارات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

منیزیم استئارات یکی از پرمصرف ترین مواد افزودنی است که امروزه در داروها و مکمل ها مورد استفاده قرار می گیرد. منیزیم استئارات با اسامی دیگری مانند استئارات گیاهی یا مشتقاتی مانند اسید استئاریک نیز عرضه می شود.

منیزیم استئارات (Mg (C18H3502) 2 یا اکتادکانوئیک اسید) در دمای اتاق یک پودر جامد و سفید است. این ماده غیرفعال مورد تأیید FDA است و معمولاً در صنایع داروسازی به عنوان ماده رقیق کننده برای تولید قرص ، کپسول و پودر استفاده می شود.

این ماده علیرغم استفاده گسترده ، یکی از جنجالی ترین مواد تشکیل دهنده در دنیای مکمل ها است. منیزیم استئارات در اصل حاوی دو ماده اسید استئاریک و منیزیم است.

منیزیم یک ماده معدنی ضروری در رژیم غذایی است  و بیشتر بزرگسالان هر روز بین ۳۱۰ تا ۴۲۰ میلی گرم منیزیم نیاز دارند. تقریبا نیمی از کل منیزیم موجود در بدن انسان در استخوان ها قرار دارد و باقی آن به ساخت پروتئین ها ، حفظ عملکرد ماهیچه ها و عصب ها ، تنظیم قند و فشار خون و رونویسی DNA کمک می کند.

اسید استئاریک، یک اسید چرب اشباع شده است که در بسیاری از غذاها از جمله چربی ها و روغن های حیوانی و گیاهی یافت می شود. کاکائو و بذر کتان حاوی مقادیر قابل توجه اسید استئاریک هستند.

اسید استئاریک (استئارات) چربی اشباع غالب در رژیم غذایی انسان است. استئارات ها مواد مغذی هستند که بخش طبیعی هر نوع چربی اعم از حیوانی یا گیاهی را تشکیل می دهند و به طور معمول به مقدار چند گرم در روز از طریق منابع غذایی معمولی مصرف می شوند. اسید استئاریک تا حد زیادی توسط کبد به اسید اولئیک تبدیل می شود.

کاربرد منیزیم استئارات در صنایع غذایی چیست ؟

منیزیم استئارات اغلب به عنوان یک افزودنی در مکمل های غذایی ، مواد غذایی و مواد آرایشی استفاده می شود . این ماده پس از تجزیه در بدن به اجزاء تشکیل دهنده خود تبدیل می شود.

این ماده از واکنش استئارات سدیم با نمک منیزیم یا از واکنش اکسید منیزیم با اسید استئاریک تولید می شود. در برخی از مکمل های غذایی درج می شود که سدیم استئارات مورد استفاده در تولید منیزیم استئارات از اسید استئاریک مشتق از گیاهان بدست آمده است.

این ترکیب اغلب به عنوان یک ماده ضد چسبندگی  در ساخت قرص ها، کپسول ها و پودرها استفاده می شود. این ماده با خواص روان کنندگی از چسبیدن مواد اولیه هنگام تولید محصولات مختلف جلوگیری می کند. منیزیم استئارات ممکن است جذب آب توسط قرص  و در نتیجه حل شدن آن در معده را کاهش دهد تا دارو آهسته تر جذب بدن شود.

منیزیم استئارات همچنین می تواند در فرآیندهای تولید پوشش خشک به طور مؤثر مورد استفاده قرار گیرد. این ماده در تولید آب‌نبات های فشرده و برای اتصال قند در شیرینی های سخت مانند شیرینی های نعناعی استفاده می شود.

منیزیم استئارات با ممانعت از چسبیدن اجزاء مختلف در فرآیند تولید به تسریع حرکت مواد اولیه در تجهیزات مکانیکی کمک می کند. این ماده همچنین به عنوان امولسیفایر ، چسباننده و ضخیم کننده ، ضد خوردگی ، روان کننده ، ترشح کننده و ضد عفونی کننده عمل می کند.

ایمنی و خطرات

استئارات منیزیم به طور کلی برای مصرف انسان در سطوح زیر ۲۵۰۰ میلی گرم / کیلوگرم در روز بی خطر تلقی می شود و بطورکلی از نظر FDA به عنوان یک افزودنی ایمن شناخته می شود.

این ترکیب نه تنها برای اهداف تولید خارق العاده است بلکه بلع قرص را  آسان تر و حرکت آنرا در دستگاه گوارش را تسهیل می کند. منیزیم استئارات همچنین یک ماده واسطه است که باعث تقویت اثر درمانی مواد فعال داروهای مختلف برای تقویت جذب دارو و حلالیت آن می شود.

این ترکیب یک ماده غیرفعال رایج در مکمل ها و داروها است که بیشتر به عنوان پرکننده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده هیچ کارکرد دارویی ندارد و فقط به عنوان فیلر استفاده می شود.

علیرغم کاربرد گسترده و مشخصات ایمنی عالی ، این ترکیب در یک دهه اخیر به یک موضوع بحث برانگیز تبدیل شده است و ادعاهایی در رابطه با سمی بودن این ماده و تاثیر بد آن بر روی روده ها یا تحریک آرتریت منتشر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن