آزمایشگاهیصنایع شیمیایی

مالئیک انیدرید چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش آن

برخی مواد شیمیایی در صنعت بسیار مورد استفاده هستند که از جمله آن‌ ها می ‌توان به فتالیک انیدرید اشاره کرد. این ماده در صنعت پلیمر و رنگ بسیار مورد استفاده بوده که در نشریه جهان شیمی فیزیک مطلب کاملی در رابطه با کاربردهای آن منتشر کرده ‌ایم. امروز قصد داریم تا شما را با ماده شیمیایی دیگری به نام مالئیک انیدرید آشنا کنیم.

مالئیک انیدرید، ماده‌ ای سفید رنگ، با بوی تند است. این ماده شیمیایی فاقد آب و به اصطلاح آب ‌گیری شده است. از این ماده در تولید پوشش ها و رزین های صنعتی استفاده می شود.

مشخصات کلی مالئیک انیدرید

مالئیک انیدرید در دمای ۱۱۳ درجه فارنهایت ذوب می شود. این ماده به دو صورت جامد و مایع حمل می شود. نقطه اشتعال آن ۲۱۸ درجه فارنهایت بوده و دمای احتراق خودکار آن ۸۹۰ درجه فارنهایت گزارش شده است. از مالئیک انیدرید برای ساخت رنگ و پلاستیک و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

تولید مالئیک انیدرید

برای تولید مالئیک انیدرید، مونومرهای بوتان را در حالت گازی اکسید می کنند. در طی فرآیندهای پیچیده وسخت، گروه متیل گاز بوتان به کربوکسیلات تبدیل شده و زنجیره ی اصلی کربنی را هیدروژن زدایی می کند. از آنجایی که این واکنش به صورت خود به خودی انجام می شود، مالئیک انیدرید در شرایط عادی بسیار پایدار است.

علاوه بر استفاده از مونومر بوتان برای تولید مالئیک انیدرید می توان در تولید آن از فرآیند اکسیداسیون بنزن یا سایر ترکیبات آروماتیک استفاده کرد. از دهه دوم قرن ۲۱ تنها کارخانه های کوچ از طریق فرآیند بنزنی برایشان از نظر اقتصادی صرفه دارد، از این روش برای تولید این ماده استفاده می کنند.

مالئیک انیدرید چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش آن
مالئیک انیدرید چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش آن

ساختار مالئیک انیدرید

در هر دو مدل سنتز مالئیک انیدرید، بنزن و بوتان به درون جریان هوای گرم وارد می شوند و از روی یک بستر کاتالیزوری که دمای زیادی دارد عبور خواهند کرد. پس از این مرحله، نسبت بوتان یا بنزن به هوا برای کاهش خطر و جلوگیری از اشتعال مخلوط، به شدت کنترل خواهد شد. در ترکیب بنزن از پنتوکسید وانادیوم و تری اکسید مولیبدن و در واکنش بوتان، از فسفات وانادیم استفاده می شود. میزان گرمای تولید شده در این واکنش که اصطلاحا واکنش های اکسیداسیون جزیی کربن نامیده می شوند، نیمی از میزان گرمای تولیدی در اثر اکسیداسیون کامل یا سوختن بوتان یا بنزن تولید می شود.

صورت واکنش در سنتز مالئیک انیدرید با استفاده از بوتان به شرح زیر است:

C4H10 + 3.5 O2 → C2H2C2O3 + 4 H2O

مزایای روش جدید نسبت به روش سنتی

در روش سنتی استفاده از بنزن به دلیل قیمت بالاتر آن نسبت به بوتان صرفه اقتصادی ندارد. همچنین سمی بودن بنزن و وجود مقررات پیچیده و هزینه بر بهداشتی باعث شده تا تولید کنندگان از این روش استفاده نکنند. علاوه بر این، در تولید مالئیک انیدرید هنگام استفاده از بنزن به ازای هر شش اتم، دو اتم از اتم های موجود به دی اکسید کربن تبدیل می شوند؛ در چنین شرایطی این سنتز به دلیل تولید گازهای گلخانه ای مناسب نخواهد بود. دلیل دیگری که سبب می شود تا روش سنتی کنار گذاشته شود، کاهش چشمگیر بازدهی واکنش به دلیل تولید دی اکسید کربن است.

در عوض فرایندهای کاتالیزوری مدرن از یک مولکول مونومر بوتان آغاز می شود. در طول فرایند، فقط اکسیژن متصل شده و آب حذف می شود. به همین دلیل روش های جدید تر از لحاظ بازدهی بهتر بوده و از نظر اقتصادی به صرفه ترهستند.

واکنش ها

مالئیک انیدرید از لحاظ شرکت در واکنش های مختلف بسیار فعال است. این ماده به صورت خود به خودی در واکنش ها شرکت می کند. هیدرولیز این ماده، سبب ایجاد واکنشی میان انیدرید و آب ایجاد شده که باعث تولید نوعی دی اسید که از خانواده ی الکن ها می شود. در این واکنش حتی الکل و استر نیز تولید می شوند.

مالئیک انیدرید چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش آن
مالئیک انیدرید چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش آن

کاربردهای مالئیک انیدرید

مالئیک انیدرید در تولید بسیاری از مواد و ترکیب ها و وسایل روزمره کاربرد دارد. برای مثال حدود ۵۰٪ از تولید جهانی، رزین های پلی استرغیراشباع، فایبرگلاس ها و ایلاف شیشه ای هستند.

این مواد در وسایلی چون خودرو، انواع لوله ها، قایق های سبک و نیمه سنگین و مخازن نگهداری در ابعاد مختلف استفاده می شوند.

از دیگر کاربردهای مالئیک انیدرید می توان به تولید ترمو پلاستیک های پلی اورتان، رزین های پلی بوتیلن ترفتالات، الیاف اسپندکس اشاره کرد.

از این ماده همچنین در تولید خمیر کاغذ، مواد احیا کننده در تولید اپوکسی ها که کاربردهایی مانند ایجاد سطوح تمیز در کارخانه های تولید دارو استفاده می شود.

روان کننده هایی که در موتور های گازوئیلی و دیزلی به عنوان پراکنده کننده و مهار کننده های خوردگی استفاده می شود نیز از مالئیک انیدرید تولید می شود.

بازار خرید و فروش مالئیک انیدرید

قیمت مالئیک انیدرید به دلیل تقاضای بالا در صنایع مختلف، بسیار رقابتی است. در بازارهای جهانی فروش آن در مقادیر کم و متوسط در بازه قیمتی ۰.۷ تا ۱ دلار به ازای هر کیلوگرم است. قیمت مالئیک انیدرید در ایران تابع قیمت جهانی و قیمت ارز است.

انیدرید مالئیک صدر شیمی گستران یزد

انیدرید مالئیک صدر شیمی گستران یزد یک محصول ایرانی است که با قیمت بسیار مناسب و کیفیت خوب به بازار عرضه شده است. برای خرید این محصول به راحتی می توانید به صورت آنلاین یا حضوری اقدام نمایید.

انیدرید مالئیک ایرانی

انیدرید مالئیک ایرانی در مقایسه با نوع خارجی این محصول قیمت پایین تری دارد و به راحتی قابل دسترسی است. برای کاربردهای مختلف می توانید از محصولات ایرانی استفاده نمایید.

انیدرید مالئیک چینی

انیدرید مالئیک چینی یکی از انواع انیدرید مالئیک خارجی موجود در بازار ایران است. برای خرید آن می توانید به فروشگاه های آنلاین مراجعه کرده و آن را سفارش دهید.

تولید کننده انیدرید مالئیک در ایران

انیدرید مالئیک یک ترکیب شیمیایی پرکاربرد در صنایع مختلف است. این ترکیب شیمیایی به صورت تجاری از اکسیداسیون بخارات n-بوتان به دست می آید. امروزه تولید کنندگان زیادی این ترکیب شیمیایی را در ایران تولید می کنند. میزان مصرف این ماده شیمیایی در صنایع پایین دستی روز به روز در حال افزایش است. انیدروید مالئیک در ایران توسط شرکت صدر شیمی گستران یزد به بازار عرضه می شود.

موارد مصرف انیدرید مالئیک

انیدرید مالئیک شکل انیدرید اسید مالئیک است. این ترکیب شیمیایی به عنوان یک محصول واسطه در صنایع شیمیایی، به ویژه در تولید نرم کننده ها، رزین های پلی استر غیر اشباع و مواد خام برای رنگ ها و پوشش ها استفاده می شود. از دیگر کاربردهای انیدرید مالئیک می توان به سنتز آفت کش ها، رنگ ها، داروها، عوامل برنزه کننده و مواد پخت برای رزین های اپوکسی اشاره کرد.

چیزی که این ماده شیمیایی خورنده را بسیار جالب می کند، توانایی آن در انتقال از فاز جامد به گاز حتی در دمای اتاق است. موارد مصرف انیدرید مالئیک در صنایع بسیار زیاد است. سایر موارد مصرف این ترکیب شیمیایی شامل استفاده در صنعت خودرو، صنعت نفت و گاز، تولید پلاستیک حرارتی پلی اورتان، صنعت کاغذ سازی، صنایع غذایی و صنایع داروسازی دارد.

روش تولید مالئیک اسید

انیدرید مالئیک با اکسیداسیون جزئی n – بوتان تولید می شود. این ترکیب شیمیایی را می توان همراه با ایزومرهای بوتن، n – پبوتان از طریق کراکینگ بخار این واکنش به دست آورد. برخی از روش ‌های قدیمی ‌تر از بنزن به جای n- بوتان برای سنتز فرم انیدرید اسید مالئیک استفاده می‌ کنند. با این حال، این روش همیشه مقرون به صرفه نیست زیرا قیمت بنزن دائما در حال افزایش است.

امروزه این ماده شیمیایی از طریق فرآیند کاتالیزوری مدرن با اتصال اکسیژن به یک مولکول ۴ کربنی و حذف آب از آن بدون تأثیر بر اتم کربن، انیدرید مالئیک تولید می شود. در نتیجه، روش جدید بسیار کارآمد تر و مقرون به صرفه تر است.

فروش مالئیک انیدرید

این ماده شیمیایی کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. در نتیجه تقاضا روز به روز برای آن در حال افزایش است. فروش مالئیک انیدرید توسط بسیاری از نمایندگی های فروش محصولات شیمیایی انجام می شود.

خرید مالئیک انیدرید

خرید مالئیک انیدرید امروزه بیشتر از طریق سایت های فروش محصولات شیمیایی صورت می گیرد. این ماده شیمیایی را می توانید در خلوص و مقدار متفاوت در بازار خریداری کنید. توصیه می شود این محصول را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

قیمت مالئیک انیدرید

قیمت مالئیک انیدرید در بازار می تواند براساس عوامل بسیار زیادی متغیر باشد. این عوامل شامل کشور تولید کننده، خلوص ماده و نوسانات بازار ارز است. برای اطلاع از قیمت این محصول شیمیایی می توانید به سایت های فروش محصولات شیمیایی مراجعه کنید.

کاربرد مالئیک انیدرید

مالئیک انیدرید برای تولید انواع رزین ها، مواد افزودنی، عوامل پخت اپوکسی و کوپلیمرها ضروری است. هر یک از این مواد نقش حیاتی در سیستم های نگهداری پیشگیرانه صنعتی ایفا می کنند که برای محافظت از سطوح و تجهیزات فلزی در برابر خوردگی بسیار مفید هستند. این ماده شیمیایی در صنعت نفت و گاز و صنایع دارویی نیز بسیار کاربرد دارد.

تولید کننده مالئیک انیدرید

تولید کننده مالئیک انیدرید در کشور ایران، شرکت صدر شیمی گستران یزد است. این ترکیب شیمیایی توسط بسیاری از کشورهای دیگر نیز تولید و به بازار عرضه می شود. یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده این ماده شیمیایی کشور چین است.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بازتاب: مالئیک اسید چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا