آزمایشگاهیصنایع شیمیایی

مالئیک انیدرید چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش آن

برخی مواد شیمیایی در صنعت بسیار مورد استفاده هستند که از جمله آن‌ ها می ‌توان به فتالیک انیدرید اشاره کرد. این ماده در صنعت پلیمر و رنگ بسیار مورد استفاده بوده که در نشریه جهان شیمی فیزیک مطلب کاملی در رابطه با کاربردهای آن منتشر کرده ‌ایم. امروز قصد داریم تا شما را با ماده شیمیایی دیگری به نام مالئیک انیدرید آشنا کنیم.

مالئیک انیدرید، ماده‌ ای سفید رنگ، با بوی تند است. این ماده شیمیایی فاقد آب و به اصطلاح آب ‌گیری شده است. از این ماده در تولید پوشش ها و رزین های صنعتی استفاده می شود.

مشخصات کلی مالئیک انیدرید

مالئیک انیدرید در دمای ۱۱۳ درجه فارنهایت ذوب می شود. این ماده به دو صورت جامد و مایع حمل می شود. نقطه اشتعال آن ۲۱۸ درجه فارنهایت بوده و دمای احتراق خودکار آن ۸۹۰ درجه فارنهایت گزارش شده است. از مالئیک انیدرید برای ساخت رنگ و پلاستیک و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

تولید مالئیک انیدرید

برای تولید مالئیک انیدرید، مونومرهای بوتان را در حالت گازی اکسید می کنند. در طی فرآیندهای پیچیده وسخت، گروه متیل گاز بوتان به کربوکسیلات تبدیل شده و زنجیره ی اصلی کربنی را هیدروژن زدایی می کند. از آنجایی که این واکنش به صورت خود به خودی انجام می شود، مالئیک انیدرید در شرایط عادی بسیار پایدار است.

علاوه بر استفاده از مونومر بوتان برای تولید مالئیک انیدرید می توان در تولید آن از فرآیند اکسیداسیون بنزن یا سایر ترکیبات آروماتیک استفاده کرد. از دهه دوم قرن ۲۱ تنها کارخانه های کوچ از طریق فرآیند بنزنی برایشان از نظر اقتصادی صرفه دارد، از این روش برای تولید این ماده استفاده می کنند.

مالئیک انیدرید چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش آن
مالئیک انیدرید چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش آن

ساختار مالئیک انیدرید

در هر دو مدل سنتز مالئیک انیدرید، بنزن و بوتان به درون جریان هوای گرم وارد می شوند و از روی یک بستر کاتالیزوری که دمای زیادی دارد عبور خواهند کرد. پس از این مرحله، نسبت بوتان یا بنزن به هوا برای کاهش خطر و جلوگیری از اشتعال مخلوط، به شدت کنترل خواهد شد. در ترکیب بنزن از پنتوکسید وانادیوم و تری اکسید مولیبدن و در واکنش بوتان، از فسفات وانادیم استفاده می شود. میزان گرمای تولید شده در این واکنش که اصطلاحا واکنش های اکسیداسیون جزیی کربن نامیده می شوند، نیمی از میزان گرمای تولیدی در اثر اکسیداسیون کامل یا سوختن بوتان یا بنزن تولید می شود.

صورت واکنش در سنتز مالئیک انیدرید با استفاده از بوتان به شرح زیر است:

C4H10 + 3.5 O2 → C2H2C2O3 + 4 H2O

مزایای روش جدید نسبت به روش سنتی

در روش سنتی استفاده از بنزن به دلیل قیمت بالاتر آن نسبت به بوتان صرفه اقتصادی ندارد. همچنین سمی بودن بنزن و وجود مقررات پیچیده و هزینه بر بهداشتی باعث شده تا تولید کنندگان از این روش استفاده نکنند. علاوه بر این، در تولید مالئیک انیدرید هنگام استفاده از بنزن به ازای هر شش اتم، دو اتم از اتم های موجود به دی اکسید کربن تبدیل می شوند؛ در چنین شرایطی این سنتز به دلیل تولید گازهای گلخانه ای مناسب نخواهد بود. دلیل دیگری که سبب می شود تا روش سنتی کنار گذاشته شود، کاهش چشمگیر بازدهی واکنش به دلیل تولید دی اکسید کربن است.

در عوض فرایندهای کاتالیزوری مدرن از یک مولکول مونومر بوتان آغاز می شود. در طول فرایند، فقط اکسیژن متصل شده و آب حذف می شود. به همین دلیل روش های جدید تر از لحاظ بازدهی بهتر بوده و از نظر اقتصادی به صرفه ترهستند.

واکنش ها

مالئیک انیدرید از لحاظ شرکت در واکنش های مختلف بسیار فعال است. این ماده به صورت خود به خودی در واکنش ها شرکت می کند. هیدرولیز این ماده، سبب ایجاد واکنشی میان انیدرید و آب ایجاد شده که باعث تولید نوعی دی اسید که از خانواده ی الکن ها می شود. در این واکنش حتی الکل و استر نیز تولید می شوند.

مالئیک انیدرید چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش آن
مالئیک انیدرید چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش آن

کاربردهای مالئیک انیدرید

مالئیک انیدرید در تولید بسیاری از مواد و ترکیب ها و وسایل روزمره کاربرد دارد. برای مثال حدود ۵۰٪ از تولید جهانی، رزین های پلی استرغیراشباع، فایبرگلاس ها و ایلاف شیشه ای هستند.

این مواد در وسایلی چون خودرو، انواع لوله ها، قایق های سبک و نیمه سنگین و مخازن نگهداری در ابعاد مختلف استفاده می شوند.

از دیگر کاربردهای مالئیک انیدرید می توان به تولید ترمو پلاستیک های پلی اورتان، رزین های پلی بوتیلن ترفتالات، الیاف اسپندکس اشاره کرد.

از این ماده همچنین در تولید خمیر کاغذ، مواد احیا کننده در تولید اپوکسی ها که کاربردهایی مانند ایجاد سطوح تمیز در کارخانه های تولید دارو استفاده می شود.

روان کننده هایی که در موتور های گازوئیلی و دیزلی به عنوان پراکنده کننده و مهار کننده های خوردگی استفاده می شود نیز از مالئیک انیدرید تولید می شود.

بازار خرید و فروش مالئیک انیدرید

قیمت مالئیک انیدرید به دلیل تقاضای بالا در صنایع مختلف، بسیار رقابتی است. در بازارهای جهانی فروش آن در مقادیر کم و متوسط در بازه قیمتی ۰.۷ تا ۱ دلار به ازای هر کیلوگرم است.

قیمت مالئیک انیدرید در ایران تابع قیمت جهانی و قیمت ارز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا