عمومیغذایی و دارویی

بهبود سلامتی با فواید بی نظیر ماست پروبیوتیک

ماست پروبیوتیک (Probiotic Yogurt) یک محصول لبنی سرشار از ریزمغذی و باکتریهای مفید برای بهبود وضعیت گوارش است. ماست پروبیوتیک مزایای بسیار بیشتری از ماست ساده دارد و سهم بهره مندی خانم ها از منافع این ماست بیشتر از آقایان است.

پروبیوتیک ها نوعی باکتری مفید هستند که مزایای بی‌شماری برای سلامتی دارند. پروبیوتیک ها نه تنها می توانند به سلامت گوارش کمک کنند بلکه برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است در عملکرد سیستم ایمنی ، سلامت روان و پیشگیری از بیماری نیز نقش داشته باشند.

ماست بعد از شیر گاو دومین محصول لبنی پرمصرف در سراسر جهان است که تقریبا همه افراد از خوردن آن لذت می برند. به طور متوسط ۶۵٪ از خانم ها برای زیبای چهره خود از ماست پروبیوتیک استفاده می کنند اما مزایای سلامتی این ماست فراتر از زیبایی صورت است. برای آشنایی با فواید ماست پروبیوتیک با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

ماست پروبیوتیک چیست؟

اعتقاد بر این است که فرایند تخمیر شیر بیش از ۶۰۰۰ سال است که صورت می گیرد و تاریخچه آن به آسیای میانه بر می گردد که به عنوان راهی برای حفظ شیر از آن استفاده می کردند. سوابق تاریخی تولید ماست را در هند ، ایران و ترکیه چندی پس از آنکه در آسیای میانه مشاهده شد، مشاهده کرده اند.

ماست به دلیل بافت خامه ای و کاربردهای متنوع یک محصول لبنی بسیار پرطرفدار است. در گذشته اعتقاد بر این بود که فرآیند تخمیر ماست در دمای خاص باعث می شود که تعداد باکتریهای سالم در این ماده غذایی افزایش یابد.

امروز اما فرایندهای بسیار متفاوتی رخ می دهد و شیرهای لبنی تا حد کشتن باکتریهای موجود حرارت داده می شوند ، فرآیندی که به پاستوریزه شدن معروف است. سپس باکتریهای زنده  و مجاز به شیر اضافه شده و چندین ساعت تخمیر می شود تا غلیظ ، غنی و ترش شود.

در حال حاضر تحقیقات مزایای جدید و بیشتری را در ارتباط با ماست و مصرف پروبیوتیک پیدا کرده اند. با این حال  تفاوت اصلی بین مکمل های حاوی پروبیوتیک  و ماست پروبیوتیک این است که ماست پروبیوتیک طیف گسترده ای از سایر مواد مغذی مهم و همچنین پروتئین ، کلسیم و پتاسیم را تأمین می کند. انواع ویتامین ها و مواد معدنی مهم دیگر نیز در ماست پروبیوتیک وجود دارد بنابراین می تواند یک ماده مغذی عالی برای یک رژیم غذایی سالم و کامل باشد.

مزایای ماست پروبیوتیک برای سلامتی

 

از سلامت گوارش پشتیبانی می کند

یکی از مهمترین مزایای پروبیوتیک ها ، توانایی آنها در تقویت سلامت دستگاه گوارش است. باکتریهای سالمی که به ماست اضافه می شوند  باعث بهبود میکروفلور موجود در روده می شوند  که وظیفه آنها حمایت از روند هضم و حفظ سلامت دستگاه گوارش است. محتوای ماست پروبیوتیک  به طور بالقوه می تواند به درمان برخی از شرایط گوارشی از جمله سرطان روده بزرگ ، IBS ، یبوست ، اسهال و عدم تحمل لاکتوز کمک کند. جالب است بسیاری از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ماست را یک غذای تسکین دهنده می دانند  نه ماده غذایی که باعث مشکلات گوارشی می شود.

خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد

مطالعه جدیدی که در BMC Medicine منتشر شد ، نشان داد که خوردن ماست بیشتر با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ همراه است. ماست مانند سایر غذاهای پروبیوتیک از هضم و جذب مواد مغذی در دستگاه گوارش پشتیبانی می کند که برای تنظیم قند خون ضروری است. یک مطالعه دیگر نشان داد که مصرف پروبیوتیک ها باعث کنترل قند خون می شوند که این امر می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند.

به محافظت از سرطان روده بزرگ کمک کند

در یک مطالعه بزرگ که  بر روی بیش از ۴۵۰۰۰ نفر صورت گرفت و در ژورنال بین المللی سرطان منتشر شد مشخص شد که مصرف ماست با کاهش خطر ابتلا به  سرطان روده بزرگ مرتبط بوده است. محققان اظهار داشتند که اثر محافظتی ماست به دلیل حفظ سلامت دستگاه گوارش است که به دلیل پروبیوتیک ها و باکتری های سالم موجود در آن رخ می دهد.

تراکم استخوان را افزایش می دهد

آنچه که شما در بشقاب خود قرار می دهید نقش اساسی در سلامتی استخوان ها دارد و دریافت کلسیم و ویتامین D کافی نقش اساسی در این رابطه دارند. فواید ماست پروبیوتیک برای خانمها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا تخمین زده می شود که یکی از  هر سه زن در سراسر جهان به دلیل پوکی استخوان در برخی از دوره های زندگی خود دچار شکستگی استخوان می شود.

ماست های لبنی به ویژه کلسیم بالایی دارند  که به تقویت و حفظ توده استخوانی کمک می کند. بسیاری از ماست های لبنی با ویتامین D تقویت شده اند  که باعث جذب کلسیم و حمایت از مینرالیزاسیون مناسب استخوان ها می شود.

از کاهش وزن و چربی سوزی پشتیبانی می کند

طبق مطالعه ای از دانشگاه تنسی در ناکسویل ، ماست ممکن است به چربی سوزی کمک کند. این مطالعه نشان داد که مصرف روزانه ماست به مدت ۱۲ هفته در مقایسه با گروه کنترل تقریباً دو برابر بیشتر باعث چربی سوزی می شود. گروهی که ماست پروبیوتیک مصرف کرده بودند نیز ۲۲ درصد کاهش وزن بیشتر و ۶۱ درصد چربی بیشتری از دست دادند. این مطالعه نشان داد که ناحیه شکم و دور کمر به ویژه در مصرف ماست تحت تأثیر قرار گرفته است.

مکمل های پروبیوتیک همچنین با کاهش وزن و چربی سوزی در ارتباط هستند. در حقیقت ، یک بررسی انجام شده در سال ۲۰۱۸ نشان داد که مصرف پروبیوتیک به مدت ۳ تا ۱۲ هفته باعث کاهش وزن شده و منجر به کاهش شاخص توده بدنی و درصد چربی بدن در مقایسه با گروه کنترل شده است.

بهبود سلامتی با فواید بی نظیر ماست پروبیوتیک
بهبود سلامتی با فواید بی نظیر ماست پروبیوتیک

ایمنی را تقویت می کند

در یک مطالعه جدید ، محققان خاطرنشان دادند كه پروبیوتیک های موجود در ماست و سایر محصولات شیر تخمیر شده می توانند با افزایش سلولهای تولید کننده سایتوكین در روده باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی شوند. محققان همچنین اظهار داشتند كه ماست پروبیوتیک به ویژه می تواند برای کودکان مفید باشد زیرا مصرف پروبیوتیک در دوران كودکی می تواند به جلوگیری از بیماری های با واسطه ایمنی در دوران کودکی کمک کند.

برای بزرگسالان ، مصرف ماست پروبیوتیک کمک می کند تا دستگاه گوارش عاری از باکتری های بیماری زا باشد. یک مطالعه تصادفی و کنترل شده با دارونما در سوئد نشان داد که مصرف یک محصول پروبیوتیک در روز باعث کاهش تعداد روزهای بیماری برای کارگران یک شیفت در مقایسه با گروه کنترل  می شود.

فشار خون را کاهش می دهد

ماست بیش از ۶۰۰ میلی گرم پتاسیم را در یک وعده هشت اونسی تامین می کند که تقریباً یک پنجم از نیازهای روزانه شما را به این ماده معدنی مهم برای حفظ سلامت سیستم قلبی – عروقی تامین می کند. بررسی ۳۶ کارآزمایی بالینی و ۱۷ مطالعه تأیید کرد که مصرف پتاسیم می تواند نقش مهمی در تنظیم سطح فشار خون داشته باشد. اعتقاد بر این است که پتاسیم با کاهش جذب سدیم و تغییر عملکرد سلول های عصبی به کاهش فشار خون و بهبود سلامت قلب کمک می کند.

بنابراین ، اگر می خواهید فشار خون تان را پایین بیاورید یا سلامت قلب خود را افزایش دهید اضافه کردن ماست پروبیوتیک به رژیم غذایی یک راه بسیار ساده است.

کلسترول را کاهش می دهد

برخی تحقیقات نشان می دهد که پروبیوتیک های زنده در ماست ، از جمله لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، تنها با مصرف یک وعده در روز می توانند به کاهش سطح کلسترول کمک کنند. در یک مطالعه بالینی کنترل شده که در ژورنال دانشکده تغذیه آمریکا منتشر شده است، نشان داد که مصرف فقط یک وعده ماست پروبیوتیک حاوی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بطور روزانه به مدت سه هفته منجر به کاهش ۲.۴ درصدی کلسترول سرم می شود. همچنین این احتمال وجود دارد که مصرف منظم ماست پروبیوتیک خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را  حدود ۶ تا ۱۰ درصد کاهش دهد.

خلق و خو  را تنظیم می کند

اثرات پروبیوتیک ها بر روی دستگاه گوارش و قند خون به خوبی ثابت شده است. با این حال ، تعداد کمی از مردم می دانند که چقدر سلامت روده با روح و روان ارتباط دارد. در مطالعه‌ای که با اسکن مغزی انجام شده است ، محققان دریافتند زنان سالمی که روزانه به مدت چهار هفته دو وعده ماست پروبیوتیک مصرف کرده بودند کنترل بیشتری در احساسات خود داشتند و اضطراب کمتری را هنگام حوادث عاطفی نسبت به گروه کنترل تجربه می کردند.

مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ همچنین نشان داد که سلامت میکروبیوم روده نیز می تواند ارتباط نزدیکی با سلامت روان داشته باشد. در این گزارش محققان خاطرنشان كردند كه التهاب روده و تغییر در فلور میكروبی روده می تواند به طور قابل توجهی در شرایط جدی مانند افسردگی و اضطراب نقش داشته باشد.

عملکرد مغز را ارتقا می بخشد

در مطالعه ذکر شده در مورد تنظیم خلق و خوی ، محققان خاطرنشان كردند كه پروبیوتیک ها می توانند به کاهش دردهای مزمن ، پارکینسون ، آلزایمر و اوتیسم كمک كنند. محققان همچنین این سؤال را مطرح کردند که آیا مصرف دوره های مکرر آنتی بیوتیک می تواند بر مغز تأثیر بگذارد. آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری های خطرناک تجویز می شوند ولی باکتریهای سالم موجود در روده را نیز از بین می برند. بنابراین توصیه می شود که ماست و سایر غذاهای غنی از پروبیوتیک باید به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم به ویژه پس از طی کردن یک دوره آنتی بیوتیک درمانی مصرف شوند.

خطرات و عوارض جانبی ماست پروبیوتیک

در کنار فواید زیادی که در ارتباط با ماست پروبیوتیک وجود دارد برخی از عوارض جانبی آن نیز باید مورد توجه قرار گیرند. به ویژه افرادی مبتلا به آلرژی یا حساسیت نسبت به لاکتوز یا لبنیات باید نسبت به مصرف ماست توجه داشته باشند. در حالی که فرآورده های شیر تخمیر شده به طور کلی لاکتوز کمی دارند ولی  ممکن است در بعضی از افراد عوارض جانبی ایجاد کنند.

ماست پروبیوتیک برای بچه ها به طور کلی بی خطر است ، مگر اینکه  آنها مشکی در سیستم ایمنی داشته باشند. برای کودکانی که شرایط بهداشتی و یا مشکلات دیگر دارند ، قبل از شروع مکمل یا استفاده از ماست پروبیوتیک با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

در آخر ، به خاطر داشته باشید که بین مکمل های پروبیوتیکی و ماست پروبیوتیک تفاوت های اساسی وجود دارد. اگرچه افزودن ماست پروبیوتیک به رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند از مزایای احتمالی پروبیوتیک به همراه چند ریز مغذی مهم بهره مند شوید اما ممکن است به اندازه مکمل تأمین کننده نشده باشد. بنابراین بهتر است از غذاهای مختلف تخمیر شده به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا