Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
پزشکیعمومی

پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟

امروز در نشریه ی الکترونیکی جهان شیمی فیزیک قصد داریم تا شما را با مکملی به نام پودر کربوهیدرات کربو ویت آشنا کنیم. کربوهیدرات یکی از مواد مغذی مورد نیاز بدن است. دیدگاه های منفی و اشتباهی در رابطه با این دسته از مواد غذایی وجود دارد. همه تصور می کنند که کربوهیدرات ها صرفا چاق کننده هستند. اما در برنامه ی غذایی یک بدنساز باید حتما کربوهیدرات وجود داشته باشد تا بتواند عضله سازی کند.

لازم به ذکر است شما در نشریه ی الکترونیکی جهان شیمی فیزیک می توانید اطلاعات بسیار کامل و مفیدی در رابطه با انواع داروها به دست آورید. کافی است در کادر جستجو که در قسمت سمت چپ و بالای صفحه ی اصلی سایت قرار گرفته است، نام داروی خود را وارد کرده و مقالات مربوط به آن را بخوانید. اگر به دنبال اطلاعات دارویی خاص هستید و مطلبی در رابطه با آن در سایت ما نیست، لطفا در قسمت بیان دیدگاه ها عنوان کرده تا مقاله کاملی در رابطه با آن برای شما قرار دهیم.

پیش از آن که بخواهیم در رابطه با پودر کربوهیدرات کربو ویت اطلاعاتی کسب کنیم، بهتر است تا کمی در رابطه با لزوم حضور کربوهیدرات در برنامه ی غذایی یک بدنساز بدانیم.

اشتباه رایج

اغلب بدنسازان یا کسانی که ورزش را به طور حرفه ای آغاز می کنند، حضور کربوهیدرات را در برنامه های غذایی خود نادیده می گیرند. در حالی که موجی از علاقه به لاغری در دنیا آغاز شده است، برنامه های غذایی کم کربوهیدرات و کتوژنیک محبوبیت زیادی میان مردم پیدا کرده اند. همین موضوع سبب فراموشی کربوهیدرات ها در انواع برنامه های غذایی شده است. بسیاری از ورزشکاران تنها از پودرهای پروتئین و EFAs استفاده می کنند. در حالی که این راه یکی از اشتباه ترین روش ها است.

باید بدانید که عدم حضور کربوهیدرات در بدن شما می تواند منجر به کمبود انرژی سلولی و اختلال در فعالیت های مختلف بدن شود. اگر کربوهیدرات در بدنسازی به درستی استفاده شود سبب رشد عضلات، جلوگیری از زوال عضلات و حتی بهبود متابولیسم بدن خواهد شد.

پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟
پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟

کربوهیدرات چیست

در علوم زیست و شیمی، کربوهیدرات ها با نام ساکاریدها شناخته می شوند. به طور کلی ساکاریدها به چهار دسته تقسیم می شوند:

مونوساکاریدها، دی ساکاریدها، اولیگوساکاریدها و پلی ساکاریدها

مونو ساکاریدها و دی ساکاریدها به عنوان قندهای ساده شناخته می شوند. برای مثال شکر یک کربوهیدرات ساده است.

اولیگوساکاریدها و پلی ساکاریدها نیز به عنوان کربوهیدرات های مختلط شناخته می شوند.

میزان هضم شدن کربوهیدرات به  منبع آن بستگی دارد. در حقیقت میزان هضم کربوهیدرات با یک شاخص مخصوص در بدنسازی اندازه گیری می شود. این شاخص، شاخص گلیسمی نام دارد. جالب است بدانید که هر چه شاخص گلیسمی بالاتر باشد، کربوهیدرات راحت تر هضم می شود. پس بهترین نوع کربوهیدرات، کربوهیدارت هایی با شاخص گلیسمی بالا هستند.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که سرعت هضم کربوهیدرات از چه روی اهمیت دارد؟ پاسخ این پرسش ارتباط بسیار مستقیمی با هورمون انسولین دارد. انسولین یک هورمون بسیار قوی آنابولیک است، که هر زمان کربوهیدرات مصرف می شود، آزاد می شود. اگر یک کربوهیدرات به سرعت هضم شود، منجر به آزاد سازی زیاد انسولین خواهد شد.

در مقاله ی دیگری از سایت جهان شیمی فیزیک در رابطه با پودر کربو شارژ صحت کردیم. در آن مقاله به لزوم حضور کربوهیدرات در رژیم غذایی بدنسازی اشاره کردیم. چون آن مطالب، مطالبی کاملا علمی بوده و تغییری در ماهیت موضوع ایجاد نشده است، در این بخش از مقاله نیز همان مطلب را برای شما شرح داده ایم.

کربوهیدرات در بدنسازی

انرژی متابولیسم از منابع مختلفی تامین می شود. یکی از مهم ترین و بهترین منابع، کربوهیدرات است. هنگامی که بدن تمام انرژی مورد نیاز خود را از پروتئین و چربی دریافت کند، نمی تواند در سطح مطلوبی عملکرد خود را به نمایش بگذارد.

جالب است بدانید که کربوهیدرات ها با مصرف شدن تمام نمی شوند، بلکه به واحدهای سازنده ی خود یعنی گلوکز تبدیل خواهند شد. گلوکز انرژی مورد نیاز فعالیت سلول را فراهم می سازد.

عضلات و مغز برای تامین انرژی خود نیاز به گلوکز دارند. از همین رو، این ماده، اصلی ترین ماده ی مورد نیاز بدن است. پس کمبود کربوهیدرات می تواند بدن را دچار کمبود انرژی کند. هر ارگانی به میزان مشخصی گلوکز برای ادامه فعالیت های خود احتیاج دارد. در صورتی که کربوهیدرات بیش از اندازه مصرف شود، گلوکز اضافی تبدیل به گلیکوژن شده و ذخیره می شود.

بدن کربوهیدرات را به فرم گلیکوژن در بافت های عضلانی و کبد ذخیره می کند، تا در زمان دیگری از آن استفاده کند. اگر بدن به انرژی نیاز داشته باشد، این گلیکوژن های ذخیره شده تجزیه خواهند شد و به گلوکز تبدیل می شوند. از این طریق انرژی مورد نیاز سلول ها تامین می شود.

در صورتی که ذخایر گلیکوژن در کبد و عضلات پر باشند، کربوهیدرات اضافی تبدیل به چربی خواهد شد. در این شرایط فرد چاق می شود. از همین رو، بسیار مهم است تا ذخایر کربوهیدرات را به میزانی که بدن نیاز دارد مصرف نمایید تا از تجمع چربی در بدن جلوگیری کرده باشید.

اثر کربوهیدرات در بدنسازی

حال که به اهمیت حضور کربوهیدرات در رژیم غذایی پی بردیم، بهتر است بدانیم که بدن چگونه از انرژی کربوهیدرات در هنگام بدنسازی استفاده می کند.

این موضوع را با شرح مثال برای شما توضیح می دهیم. واضح است که برای بلند کردن وزنه، بدن شما نیاز به انرژی دارد. آدنوزین تری فسفات (ATP) تنها منبع انرژی است که می تواند عضلات شما را منقبض کند. اما این ATP به مدت کوتاهی ذخیره شده و به سرعت از دست می رود؛ لذا مهم است تا جایگزین مناسبی برای آن پیدا کنید.

در صورتی که ATP جایگرین نشود، انقباض عضلات پایان یافته و سِت ورزشی شما به پایان می رسد. در چنین شرایطی بدن ذخایر ATP را با تجزیه ی کراتین فسفات یا CP تامین می کند. همین امر سبب می شود تا انرژی لازم برای بازسازی سریع ATP فراهم شود.

به گفته ی محققان، عضلات بدن CP کافی برای ۸ الی ۱۲ ثانیه ذخیره می کند. زمانی که ذخایر CP تمام شد، بدن ما به گلیکولیز خواهد پرداخت. گلیکولیز یک سری واکنش های سلولی است که به اکسیژن نیاز ندارد. این واکنش ها سبب تبدیل گلوکز و گلیکوژن و غیره به اسید لاکتیک و اسید پیروویک خواهند شد.

پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟
پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟

چرا به کربوهیدرات نیاز داریم

گلیکولیز زمانی رخ می دهد که بدن از گلیکوژن ذخیره شده و قند خون برای جایگزین ATP ذخیره شده استفاده می کند. بدن این روند را در هر ست ساده تکرار می کند. در حین فرآیند گلیکولیز کربوهیدرات مورد استفاده قرار می گیرد. در زمان استراحت بین ست ها، سلول های عضلات از مسیر گلیکولیتیک برای ذخیره ATP استفاده می کند.

اگر مقدار گلوکز و گلیکوژن کم باشد، نه تنها احساس درد خواهید کرد بلکه انجام تمرین های شدید برای شما ناممکن خواهد شد. مصرف کربوهیدرات سبب می شود تا گلوکز در جریان خون قرار گیرد. این موضوع بهترین منبع انرژی را برای استفاده ی فوری در دسترس قرار خواهد داد. به این ترتیب ذخیره ی گلیکوژن خنثی شده و تمرینات بدنسازی در سطح مطلوبی انجام خواهند شد.

عملکرد شما در حین تمرینات ورزشی، رشد عضلات را تحریک می کند. مصرف کربوهیدرات در بدنسازی باعث می شود تا شما از آغاز یک جلسه ی تمرینی تا انتهای آن، بتوانید تمرینات سنگین را به راحتی انجام دهید. از همین رو، برای بهبود عملکرد ها، کربوهیدرات ها با گلیسمی بالا باید بلافاصله قبل و در طول تمرین مصرف شوند.

نگهداری عضلات به وسیله ی کربوهیدرات

تا اینجای کار متوجه شدیم که حضور کربوهیدرات در داخل بدن در طول بدنسازی، عملکرد شما را بهتر خواهد کرد. همین موضوع در طولانی مدت سبب رشد عضلات شما خواهد شد. با این حال جالب است بدانید که کربوهیدرات به رشد عضلات نیز کمک خواهد کرد. این موضوع از طریق فعالیت انسولین رخ خواهد داد. پیش تر اشاره کردیم که مصرف کربوهیدرات می تواند منجر به آزادسازی انسولین شود.

انسولین سبب سنتز پروتئین می شود. این موضوع رشد عضله را در پی دارد. در حقیقت، انسولین با افزایش جریان آمینو اسیدها از جریان خون به سمت عضلات، منجر به رشد عضلات می شود. همچنین این هورمون با غشای سلول عضلانی سر و کار داشته که موجب تحریک رشد خواهد شد. هورمون انسولین ضد کاتابولیک است. این یعنی مانع از دست دادن عضلات می شود.

بازسازی عضلات

نحوه ی کار انسولین بدین گونه است که هورمون کاتابولیک کورتیزول را در خلاء نگه می دارد. یکی از وظایف کورتیزول تجزیه پروتئین و تبدیل آن به انرژی است. زمانی که سطح انسولین بالا باشد، سطح کورتیزول پایین خواهد آمد. از این رو، پروتئین عضلات توسط کورتیزول تجزیه نخواهد شد.

در طول تمرین زمانی که سطح کورتیزول افزایش می یابد، بدن در حالت کاتابولیک قرار می گیرد. در صورتی که شما قبل و در حین تمرین کربوهیدرات با شاخص گلیسمی بالا مصرف کنید، برخی از عضلات از دست رفته دوباره ساخته خواهند شد.  پس از اتمام تمرین، بدن همچنان در وضعیت کاتابولیک باقی خواهد ماند. این موضوع تا زمانی که پروتئین و کربوهیدرات مصرف شوند ادامه دارد.

از همین رو، کربوهیدرات ها با شاخص گلیسمی بالا باید بعد از تمرین مصرف شوند. بدن یک ورزشکار پس از اتمام تمرین در وضعیت خاصی قرار می گیرد که بیشتر به مواد غذایی حساس بوده و سنتز پروتئین بیش تر از حد زمان استراحت خواهد بود.

در پایان باید بدانید که مصرف کربوهیدرات با شاخص گلیسمی بالا، ذخایر گلیکوژنی که در طول تمرین از بین رفته اند را دوباره پر می کند. این امر منجر به ریکاوری سریع تر و بهبود عملکرد تمرینات روز بعد خواهد شد.

حالا که با لزون حضور کربوهیدرات در برنامه ی غذایی یک بدنساز آشنا شدیم، بهتر است تا مکمل مورد نظر که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم را به شما معرفی کنیم.

پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟
پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟

پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست

در ادامه سخنانمان در رابطه با لزوم حضور کربوهیدرات در برنامه ی غذایی یک بدنساز باید بگوییم که مکمل های کربو یا کربوهیدرات مانند نوشیدنی های ورزشی یا شکلات های انرژی زا عمل می کنند. حفظ تعادل در مصرف مکمل های کربوهیدرات بسیار مهم است. چرا که مصرف بیش از اندازه یا طولانی مدت این نوع مکمل ها می تواند سبب ایجاد ناراحتی های گوارشی یا اختلالات قند خون در ورزشکاران و بدنسازان شود.

پودر کربوهیدرات کربو ویت یکی از مکمل های مناسب برای تامین کربوهیدرات برای ورزشکاران است. این مکمل در قوطی های حاوی ۲۶۰۰ گرمی تولید می شود. هر ۲ پیمانه از این مکمل حاوی ۵۵ گرم پودر، معادل یک سروینگ است. این مکمل حاوی ۴۷ سروینگ است. در هر سروینگ از این مکمل  ۵۲ گرم کربوهیدرات و ۲۱۰ کیلوکالری انرژی وجود دارد.

مالتودکسترین نوعی پلیمر گلوکز است که شاخص گلیسمی بسیار بالایی دارد. شاخص این محصول حتی از شکر نیز بالاتر است. به همین دلیل، به سرعت جذب شده و قند خون را افزایش می دهد. در پی این اتفاق، انسولین ترشح شده و ساخت بافت های بدن، از جمله بافت عضلانی، تحریک می شود.

این مکمل از مالتودکسترین تشکیل شده و مصرف آن سبب افزایش سریع قند خون، افزایش سریع انرژی بدن و بافت سازی می شود. پودر کربوهیدرات کربو ویت در هر سروینگ ۳۵ میلی گرم سدیم دارد که این امر به جذب بهتر مایعات و کربوهیدرات در سیستم گوارش کمک خواهد کرد.

روش مصرف پودر کربوهیدرات کربو ویت

میزان کربوهیدرات مورد نیاز برای ورزش های استقامتی ۷ الی ۱۲ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

این میزان در ورزش های قدرتی و ورزش های تیمی ۶ الی ۱۰ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

همچنین میزان نیاز به کربوهیدرات به عواملی نظیر سن، جنس، مقدار کالری مصرفی، نوع و شدت تمرین بستگی دارد.

بسیار بهتر است که بخشی از این کربوهیدرات با دریافت غذا تامین شود.

مابقی کربوهیدرات مورد نیاز بدن، در صورت عدم دریافت از طریق غذا، باید از طریق مکمل های کربوهیدراتی دریافت شود.

برای این که بدانید چه میزان کربوهیدرات برای بدن شما نیاز است، بهتر است با پزشک، مربی متخصص و مشاور تغذیه مشورت نمایید. با این حال ورزشکاران می توانند با توجه به نیازشان حدود ۵۰ تا ۲۰۰ گرم در روز از پودر کربوهیدرات کربو ویت استفاده کنند.

این پودر باید در آب حل شود. میزان حجم پیمانه ی آن مشخص است. از همین رو، با توجه به نیاز بدن برای هر وعده استفاده دو پیمانه پودر را در ۶۰۰ یا ۱۰۰۰ میلی لیتر آب حل کرده و میل کنید.

بهترین زمان مصرف پودر کربوهیدرات کربو ویت

پودر کربوهیدرات کربو ویت باید بلافاصله قبل یا بعد از تمرین مصرف شود. این بهترین زمان مصرف چنین مکملی است.

پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟
پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟

ویژگی های پودر کربوهیدرات کربو ویت

در این قسمت از مقاله به شرح ویژگی های پودر کربوهیدرات کربو ویت به صورت گزینه وار پرداختیم تا تصمیم گیری برای شما راحت تر باشد:

پیشگیری از افت قند خون

افزایش توده‌های عضلانی

کمک به افزایش قدرت عضلات

افزایش وزن بدن

تولید انرژی در بدن

کمک به ذخیره گلیکوژن در عضلات

توان جسمانی برای انجام تمرینات ورزشی

بازسازی دخایر گولیکوژن

بهبود کارایی ورزشکاران

افزایش استقامت بدن

عوارض مصرف پودر کربوهیدرات کربو ویت

به هر حال هر محصولی که به عنوان درمان یا مکمل مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند برای بدن عوارضی داشته باشد.

برخی از افراد که دستگاه گوارش حساسی دارند ممکن است با مصرف پودر کربو شارژ دچار عوارض گوارشی نظیر نفخ، دل درد، دل پیچه، اسهال و …. شوند.

برخی از افراد با مصرف پودر کربو شارژ دچار حساسیت و آلرژی خواهند شد. نوع بروز آلرژی ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. برخی ممکن است دچار کهیر شوند. در حالی که برخی ممکن است عفونت معده را تجربه کنند. در چنین شرایطی بهتر است با پزشک مشورت کنید.

لازم به ذکر است که این فرآورده برای کبد مشکلی ندارد.

پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟
پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟

هشدارها

در صورتی که به هر یک از مواد موثره ی پودر کربوهیدرات کربو ویت حساسیت دارید از مصرف این مکمل خودداری نمایید. همچنین در صورت مشاهده ی علائم حساسیتی نظیر اسهال و استفراغ، بثورات و راش های پوستی، قرمز شدن پوست و چشم ها، خارش، سرگیجه، سردرد و علائمی از این دست مشاهده کردید، مصرف مکمل را قطع کرده و به اورژانس مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است که وجود این عوارض احتمالی نباید شما را از مصرف مکمل ها منصرف کند. حتما به خاطر داشته باشید مکملی که توسط پزشک برای شما تجویز شده است، یا زیر نظر مربی متخصص آن را مصرف می کنید، فوایدش بیشتر از عوارضش خواهد بود.

همچنین بهتر است بعد از تهیه ی هر مکمل، بروشور موجود در بسته بندی یا اطلاعات درج شده روی برچسب بسته بندی آن را مطالعه نمایید. چرا که تمامی اطلاعاتی که نیاز است شما از آن با خبر شوید، نکات ایمنی و عوارض احتمالی آن دارو، در داخل این بروشور یا برچسب ها درج شده است.

هشدار مصرف پودر کربوهیدرات کربو ویت

افرادی که مستعد ابتلا به دیابت هستند و یا مشکل قند خون دارند از خوردن این مکمل اجتناب کنند.

همچنین اگر بیماری خاص دارید، با مشورت پزشک اقدام به استفاده کنید.

افراد دچار بیماری های گوارشی و کلیوی قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایند.

در صورت مصرف هر نوع دارویی، قبل از مصرف مکمل با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

بیش از حد مجاز مصرف نگردد.

برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است.

گروه هدف پودر کربوهیدرات کربو ویت

این محصول برای بدنسازان و ورزشکاران حرفه ای که در دوره ی تمرینی متوسط تا سنگین قرار دارند مناسب است. بهتر است در بدنسازی ابتدا به یک سطح نرمال برسید و سپس شروع به استفاده از چنین مکمل هایی کنید.

این فراورده می تواند برای افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند مشکلاتی ایجاد کند. در خصوص این موضوع را پزشک، مربی و یا مشاور تغذیه مشورت نمایید.

پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟
پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟

تفاوت انواع پودر کربوهیدرات کربو ویت

انواع پودر کربوهیدرات کربو ویت ممکن است به دلیل ترکیبات متنوع با هم تفاوت داشته باشند. برای این که بدانید کدام نوع از پودر کربو شارژ برای شما مناسب است بهتر است حتما با پزشک، مربی و یا مشاور تغذیه مشورت نمایید.

تداخل دارویی پودر کربوهیدرات کربو ویت

اختلال دارویی خاصی برای این مکمل گزارش نشده است. با این حال بهتر است پیش از مصرف این دارو لیستی از داروهای مصرفی اعم از داروهای گیاهی و شیمیایی را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. در صورتی که تداخل دارویی میان  و داروی مصرفی شما وجود داشته باشد، پزشک یک جایگزین مناسب به شما پیشنهاد خواهد داد و یا ممکن است زمان مصرف داروی شما را تغییر دهد.

بعد از برخی داروها تا یک الی دو ساعت بعد نباید هیچ دارویی مصرف کرد. این موارد شاید چندان جدی گرفته نشود اما حتما باید از پزشک بپرسید.

نکات مهم در رابطه با کربوهیدرات کربو ویت

دارو را در دمای زیر ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

این دارو را در جای خشک و دور از تابش مستقیم نور خورشید و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.

این محصول، تنها یک مکمل بوده و جهت تشخیص و پیشگیری نیست.

هشدار خاصی در رابطه با این دارو وجود ندارد.

لطفا پیش از آغاز مصرف این دارو، اطلاعات کلی در رابطه با سوابق بیماری خود در اختیار پزشک قرار دهید.

همچنین اگر به تازگی عمل جراحی انجام داده اید، یا به زودی قرار است تحت اعمال جراحی شامل زیبایی، درمانی و دندانپزشکی قرار گیرید، بهتر است پزشک را مطلع سازید.

این دارو تنها برای شما تجویز شده است. از پیشنهاد این دارو به دیگران حتی اگر شرایط مشابه با شما دارند خودداری نمایید.

پودر کربوهیدرات کربو ویت در بارداری

در صورتی که در شرایط بارداری قرار دارید یا قصد باردار شدن دارید، حتما پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. اطلاعات کاملی در رابطه با مصرف این دارو در زمان بارداری وجود ندارد.

پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟
پودر کربوهیدرات کربو ویت چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟

پودر کربوهیدرات کربو ویت در شیردهی

در صورتی که در شرایط شیردهی قرار دارید، حتما پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. اطلاعات کاملی در رابطه با مصرف این دارو در زمان شیردهی وجود ندارد. ممکن است این دارو از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود و برای او مشکلاتی ایجاد کند. در صورتی مجاز به مصرف این دارو در چنین شرایط خاصی هستید که پزشک به شما دستور داده باشد.

قیمت پودر کربوهیدرات کربو ویت

قیمت این مکمل نسبت به مکمل های مشابه آن بیشتر است. به دلیل نوسانات بازار نمی توان یک قیمت ثابت و قابل پیش بینی برای آن اعلام کرد. با این حال داروی مذکور تا لحظه ی نگارش این مقاله در تاریخ  اردیبهشت ۱۴۰۱ با قیمت ۳۰۰ هزار تومان قابل تهیه است. این دارو در تمام داروخانه های آنلاین و حضوری در سراسر کشور موجود است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا