پزشکی

مولتی ویتامین جویدنی ول کید چیست؟ عوارض و موارد مصرف آن

مولتی ویتامین جویدنی ول کید شامل مقدار زیادی از مواد ضروری مورد نیاز برای بدن انسان می شود. انواع ویتامین ها و مواد معدنی مختلف همچنین امگا ۳ با منشأ گیاهی از اجزای تشکیل دهنده این مولتی ویتامین هستند که به شکل قرص های جویدنی در بازار عرضه می شوند. این قرص ها که بسیار خوش طعم نیز هستند، به جهت تأمین نیاز های روزانه کودکان در حال رشد بین ۴ سال تا ۱۲ سال، مورد مصرف قرار می گیرند. ارتقا و حفظ سلامتی کودکان هدف از مصرف این قرص ها است که ترکیبات تشکیل دهنده ی با ارزش و منحصر به فرد و مغذیشان سبب این تأثیرات می شود.

در این مقاله نشریه جهان شیمی فیزیک به مولتی ویتامین جویدنی ول کید، موارد مصرف و عوارض آن پرداخته می شود. خوانندگان محترم می توانند به مقاله های دیگر این سایت که درباره دارو های مختلفی از جمله کپسول پرفورمکس، قطره خوراکی سیلیمارین، قرص نورو بیوسان دی، قرص زاناکس، قرص لیور پاور، پودر گلوکومان، قرص اکتی من و قطره پروبیبی نیز مراجعه کرده و اطلاعات کسب کنند.

مولتی ویتامین جویدنی ول کید چیست؟

قرص جویدنی مولتی ویتامین ول کید به طور معمول در بسته بندی های حاوی ۳۰ عدد قرص در بازار عرضه می شود. هر کدام از این قرص های جویدنی ول کید شامل ۲۱ زیر مغذی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی مانند آهن و ید و از این دست مواد مغذی ها هستند. وجود این ریز مغذی های فراوان و مختلف در مولتی ویتامین ول کید موجب کمک به رشد و تکامل طبیعی کودکان، تقویت ذهنی، تقویت سیستم ایمنی، رشد استخوان، سلامت بخش های مختلف بدن آن ها از جمله پوست و بینایی خواهد شد. به جهت مطلوب سازی طعم این مولتی ویتامین های جویدنی برای مصرف کودکان، آن ها را با طعم دهنده های مختلف طعم دار می کنند.

این مولتی ویتامین های جویدنی با طعم هایی مانند تمشک، سیب، لیمو و توت فرنگی که همگی طعم هایی مطلوب محسوب می شوند، برای کودکان وجود دارند. وجود بذر کتان به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده قرص های جویدنی ول کید دلیل وجود اسید های چرب امگا ۳ در ترکیبات آن ها است. اسید های چرب امگا ۳ تأثیرات بسیار مفیدی بر روی سلامت بدن کودکان و ارتقای آن دارند. از جمله این اثرها تقویت ذهنی، کمک به تکامل سیستم عصبی و رشد جسمی کودکان هستند.

موارد مصرف مولتی ویتامین جویدنی ول کید

استفاده از این فراورده های دارویی مکمل، تأثیرات بسیار خوبی بر روی سلامت بدن کودکان دارد. این مولتی ویتامین های جویدنی به رشد و نمو کودکان کمک می کنند و در پیشگیری از بیماری های دوران کودکی نقش به سزایی را ایفا می کنند. ارتقا عملکرد مغز و جلوگیری از مشکلاتی مانند سندروم بیش فعال نیز از تأثیرات این داروهای مکمل است.

از دیگر نقش های مولتی ویتامین های ول کید در بدن انسان می توان افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن نوزادان، تقویت حس بویایی، بینایی، چشایی، ترمیم زخم های بدن، تقسیم طبیعی سلول های بدن و رشد و تکامل بدن در دوران کودکی، کمک به حفظ و ارتقای سلامتی کودکان در حال رشد بین ۲ تا ۱۲ سال، تأمین نیاز های بدن کودکان به ویتامین ها و مواد معدنی را نام برد. این قرص های جویدنی مولتی ویتامین، شامل انواع ویتامین ها، مواد معدنی و اسید های چرب امگا ۳ هستند که در رشد و حفظ سلامتی کودکان بسیار پر اهمیت اند.

مولتی ویتامین جویدنی ول کید چیست؟ عوارض و موارد مصرف آن
مولتی ویتامین جویدنی ول کید چیست؟ عوارض و موارد مصرف آن

ترکیبات تشکیل دهنده مولتی ویتامین جویدنی ول کید

مواد تشکیل دهنده قرص جویدنی مولتی ویتامین ول کید شامل ویتامین ها و مواد معدنی مهم مورد نیاز بدن می شود. این ترکیبات تشکیل دهنده شامل روغن دانه کتان (امگا ۳ گیاهی) به میزان mg ۱۱۴، ویتامین A به مقدار ۴۰۰ mcg، ویتامین D به مقدار ۵ mcg، ویتامین E به مقدار ۱۰ mg، ویتامین C یا همان آسکوربیک اسید ۴۰ mg، ویتامین B۱ یا همان تیامین ۹۰۰ mcg، ویتامین B۲ یا همان ریبو فلاوین ۸۰۰ mcg، ویتامین B۳ یا نیاسین ۹ mg، ویتامین B۶ یا پیریدوکسین ۷۰۰ mcg، اسید فولیک ۲۰۰ mcg، ویتامین B۱۲ یا سیانوکوبالامین ۳ mcg، بیوتین ۲۵ mcg، پانتوتئیک اسید ۴ mg، آهن ۷ mg، منیزیم ۷۵ mg، رویا یا همان زینک ۷/۵ mg، ید ۷۵ mcg، مس ۱۰۰ mcg، منگنز ۲۰۰ mcg، سلنیوم ۲۰ mcg، کروم ۱۰ mcg هستند.

هر کدام از این ترکیبات  این محصول مکمل و دارویی منجر به ویژگی خاصی برای این فراورده شده و اثر خاصی در پی آن در بدن انسان ایجاد می کنند.

ویتامین A

از علت های ضروری بودن ویتامین A برای بدن کودکان، نیاز به آن برای رشد و تکامل و مبارزه با انواع بیماری های عفونی است. ویتامین A تأثیر زیادی بر روی تشکیل و سلامت سیستم ایمنی بدن، رشد استخوان، تکامل مغز و تکامل سیستم بینایی کودکان دارد. مشکلات مختلفی در پی کمبود این ویتامین در کودکان بروز می کند. گزروفتالمی یا خشکی چشم از شایع ترین علامت های کمبود ویتامین A در کودکان محسوب می شود. این مشکل به طور معمول با کاهش تطابق چشم با نور و شب کوری همراه می شود.

با کمبود این ویتامین و پیش از بروز علامت آن که همان خشکی چشم است، خطر ابتلا به انواع عفونت ها در کودکان بالا می رود. بیش تر کودکانی که به طور طولانی مدت دچار اسهال بوده اند و یا دچار مشکل سوء تغذیه هستند به طور جدی در معرض خطر کمبود ویتامین Aقرار می گیرند. مقدار مجاز ویتامین A دریافتی به طور روزانه برای کودکان در سنین مختلف متفاوت است. برای مثال این مقدار برای کودکان از بدو تولد تا سن ۶ ماهگی ۴۰۰ میکروگرم، بین ۷ تا ۱۲ ماهگی ۵۰۰ میکروگرم، از ۱ تا ۳ سالگی ۳۰۰ میکروگرم، بین ۴ تا ۸ سالگی ۴۰۰ میکروگرم و از سن ۹ تا ۱۳ سالگی ۶۰۰ میکروگرم در نظر گرفته می شود.

ویتامین D

مقداری از ویتامین D مورد نیاز نوزادان با مصرف شیر مادر تأمین می شود اما به طور عادی این مقدار کافی نیست. قطره ویتامین D مکمل که بدو از تولد و در روز های ابتدایی بین ۳ تا ۵ روزگی برای رشد و نمو، تقویت سیستم ایمنی، رشد استخوان و رشد قوی به نوزادان داده می شود، در تأمین مقدار ویتامین D مورد نیاز بدن آن ها بسیار موثر واقع می شود. استفاده از این قطره ی مکمل و تقویتی را باید تا زمان از شیر گرفتن و یا استفاده از محصولات مکمل دارای فرمولاسیون غنی از ویتامین D مانند قرص جویدنی مولتی ویتامین ول کید ادامه داده شود.

کمبود ویتامین D بدن در نوزادان منجر به مشکلات بسیار جدی در آن ها از جمله کاهش رشد، کوتاهی قد، راشیتیسم، درد عضلانی و بالا رفتن خطر شکستن استخوان می شود. مقدار ویتامین D مورد نیاز بدن برای نوزادان از زمان بدو تولد تا ۱۲ ماهگی به مقدار ۱۰ میکروگرم است. این مقدار برای کودکان بزرگ تر از ۱ سال به طور تقریبی ۱۵ میکرو گرم حساب می شود. هر قرص مولتی ویتامین ول کید حاوی ۷ میکروگرم از این ویتامین است.

ویتامین E

E در دسته ویتامین های محلول در چربی قرار می گیرد. این ویتامین به عنوان یکی از مهم ترین آنتی اکسیدان های طبیعی بدن انسان نیز شناخته می شود. جلوگیری از ایجاد رادیکال های آزاد در حین فرایند اکسیداسیون چربی ها و پیشگیری از ایجاد آسیب سلولی در پی آن، از مهم ترین وظایف ویتامین E در بدن انسان به شمار می رود.

همچنین این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی، سلامت قلب و عروق، سلامت پوست و بیان ژن نیز نقش مهمی را ایفا می کند. مقدار ویتامینE مورد نیاز کودکان نیز بنابر به سن آن ها متفاوت است. این مقدار برای کودکان ۷ تا ۱۲ ماهه ۵ میلی گرم، ۱ تا ۳ ساله ۶ میلی گرم، ۴ تا ۸ ساله ۷ میلی گرم و بین ۹ تا ۱۳ ساله ۱۱ میلی گرم است. هر قرص مولتی ویتامین ول کید حاوی حاوی ۱۰ میلی گرم معادل آلفاتوکوفرول است.

ویتامین C

C در دسته ویتامین های محلول در آب قرار می گیرد. بدن انسان قادر به ساخت و یا ذخیره ویتامین C نیست. بر طبق تعدادی از تحقیقاتی که انجام دادند، کمبود ویتامین C می تواند با کاهش رشد همراه باشد. این ویتامین دارای نقش های ضروری و مهمی در بدن انسان است. از جمله نقش های ضروری این ماده ی مهم، اثر در ساخت کلاژن و متابولیسم است. کلاژن که از فراوان ترین پروتئین ها در بدن انسان است، در ساخت و تکامل استخوان ها، مفصل ها، پوست و بافت های همبند نقش مهمی داشته و به آن ها کمک می کند. این ویتامین به رشد و تقویت کودکان نیز کمک غیر مستقیمی می کند و علت این امر نیز افزایش جذب آهن با وجود ویتامین Cبه حساب می آید.

از جمله علامت های کمبود ویتامین C در بدن انسان که جزو اولین علامت ها نیز محسوب می شود، می توانیم به احساس ضعف و خستگی اشاره کنیم. علت این اتفاق تأثیر بالای ویتامین C در فرایند تولید انرژی در بدن انسان است. مقادیر مورد نیاز بدن انسان به ویتامین C به طور روزانه در کودکان از بدو تولد تا ۶ ماهگی به مقدار ۴۰ میلی گرم، بین ۷ تا ۱۲ ماهگی ۵۰ میلی گرم، از ۱ تا ۳ سالگی ۱۵ میلی گرم و بین ۴ تا ۸ سالگی ۲۵ میلی گرم حساب می شود. هر عدد از قرص جویدنی مولتی ویتامین ول کید شامل مقدار ۴۰ میلی گرم ویتامین C می شود.

ویژگی های ویتامین B۱ یا تیامین

ویتامین B۱ یا همان تیامین در گروه ویتامین های محلول در آب قرار می گیرد. مهم ترین نقش این ویتامین در تولید انرژی است؛ به این صورت که به سلول های بدن انسان در فرایند تبدیل کربوهیدرات ها به انرژی قابل استفاده برای بدن کمک می کند. کربوهیدرات ها عوامل اصلی تأمین کننده  انرژی در بدن انسان، به ویژه برای مغز و دستگاه عصبی به حساب می آیند. از این رو تیامین یکی از مهم ترین موادی است که باید برای بدن انسان تأمین گردد. رشد سیستم عصبی در کودکان به نحوی به ویتامین B۱ بستگی دارد. حفظ عملکرد مغز، رشد حرکتی در نوزادان، انقباض های عضلانی و هدایت کردن سیگنال های عصبی از دیگر نقش های مهم ویتامین B۱ در بدن انسان به حساب می آیند.

ابتلا به بیماری هایی مانند صرع، اوتیسم، بری بری، از دست دادن عملکرد حرکتی طبیعی و عقب ماندگی ذهنی می‌تواند در پی کمبود مقدار تیامین در کودکان به وجود بیاید. مقدار مورد نیاز تیامین در انسان با توجه به سن در کودکان پایین تر از ۶ ماه به مقدار ۰/۲ میلی گرم، کودکان بین ۷ تا ۱۲ ماه ۰/۳ میلی گرم، کودکان ۱ سال تا ۳ سال ۰/۵ میلی گرم، کودکان بین ۴ سال تا ۸ سال ۰/۶ میلی گرم و در نوجوان ها بین ۹ تا ۱۳ سال ۰/۹ میلی گرم در نظر گرفته می شود. محصول جویدنی مولتی ویتامین ول کید در هر عدد قرص شامل ۰/۹ میلی گرم ویتامین B۱ یا همان تیامین می شود.

روش مصرف مولتی ویتامین جویدنی ول کید

طریقه مصرف قرص های جویدنی مولتی ویتامین ول کید به این صورت است که باید به صورت روزانه ۱ عدد قرص مصرف شود. این قرص جهت مصرف باید همراه با غذا جویده شود. مولتی ویتامین ول کید حاوی مقادیری آهن است. فراورده های حاوی آهن اگر بیش از اندازه مصرف شوند منجر به بروز حساسیت شدید در کودکان پایین تر از ۶ سال خواهند شد. در صورت مصرف بیش از اندازه حتما باید به پزشک مراجعه شود. برای مصرف نوزادان بین ۴ تا ۱۲ ماه به طور معمول به جای قرص های جویدنی مولتی ویتامین از قطره های مولتی ‌ویتامین حاوی مواد مورد نیاز بدن آن ها استفاده می شود.

عوارض و هشدار مصرف مولتی ویتامین جویدنی ول کید

این فراورده دارویی برای استفاده کودکان با سن کم تر از ۴ سال توصیه نمی شود.

روزانه نباید بیش تر از یک عدد قرص از این محصول استفاده شود.

عوارض به خصوصی در پی استفاده از این قرص های جویدنی مولتی ویتامین ول کید گزارش نشده است. با این حال با بروز هر گونه علائم غیر طبیعی مانند علائم آلرژی بهتر است سریعا به پزشک مراجعه شود.

مشخصه های ظاهری و شرایط نگه داری مولتی ویتامین جویدنی ول کید

به طور معمول پکیج این فراورده دارویی یک جعبه مقوایی حاوی ۳۰ عدد قرص جویدنی با طعم های جذاب و مختلف لیمو، سیب، تمشک و توت فرنگی است. این محصول دارویی باید دور از دسترس کودکان نگه داری شود. بهترین و مهم ترین شرط نگه داری برای قرص جویدنی مولتی ویتامین ول کید، نگه داری آن در جای خشک و خنک است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا