Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
پزشکیعمومی

معرفی پنج کرم و پماد ضد قارچ موثر + کاربرد و نحوه مصرف

بیماری ها و عفونت های قارچی از جمله بیماری های پوستی شایع بشمار می آیند. عفونت‌های قارچی ممکن است به دلیل عدم رعایت بهداشت یا وجود آلودگی ایجاد شوند. اغلب بیماری‌های قارچی به‌وسیله پمادهای ضد قارچ درمان می‌شوند. انواع پمادهای ضد قارچ برای درمان بیماری های قارچی فرموله و عرضه شده‌اند. در ادامه این مطلب به بررسی کاربرد و نحوه مصرف پماد های ضد قارچ خواهیم پرداخت. قیمت پمادهای ضد قارچ متفاوت بوده و به نوع و شرکت تولید کننده آن وابسته است. برای خرید پماد های ضد قارچ می توان به داروخانه های سراسر کشور به صورت حضوری یا غیرحضوری مراجعه نمود. پماد کلوتریمازول، پماد کتوکونازول، پماد میکونازول و… نمونه هایی از انواع پماد های ضد قارچ محسوب می شوند. عفونت های قارچی اغلب علائمی نظیر قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست به همراه دارند.

عفونت های قارچی

عفونت‌ قارچی بیماری است که از قارچ ها ایجاد شده و مناطقی مانند پوست، ناخن و غشای مخاطی را درگیر خواهد نمود. برخی از قارچ ها نیز مشکلات جدی ‌تر ایجاد کرده و موجب مننژیت یا ذات‌الریه خواهند شد. قبلا در نشریه جهان شیمی فیزیک به بررسی قارچ سیاه و علائم آن پرداخته ایم. در ادامه به برخی از شایع‌ ترین عفونت‌های قارچی اشاره شده است.

  • کرم حلقوی که در پوست سر، پا، کشاله ران و… ایجاد بیماری می کند.
  • قارچ ناخن که اغلب در ناخن پا ایجاد شده و گاهی هم ناخن‌ های دست را درگیر می کند.
  • عفونت مخمر واژن که به‌علت رشد زیاد مخمر کاندیدا در واژن و اطراف آن ایجاد بیماری می کند.
  • برفک دهان که در اثر رشد بیش از حد مخمر کاندیدا درون دهان ایجاد می‌شود.

علائم قارچ پوستی

عفونت قارچی یک بیماری پوستی بوده که توسط قارچ‌ها ایجاد می گردد. قارچ‌ها در خاک، گیاهان، سطح خانه و حتی روی پوست زندگی می کنند. این قارچ‌ها گاهی ممکن است به مشکلات پوستی منجر شده و ایجاد بیماری کنند. علائم عفونت های قارچی به نوع قارچ وابسته است. اما علائم زیر شایع هستند.

  • تغییرات پوستی: مانند قرمزی، ترک خوردن و لایه برداری از پوست
  • خارش

برای بهبود این علائم می‌توان از کاربرد انواع پمادهای ضد قارچ استفاده کرده و به بهبود و ترمیم مشکلات پوستی کمک نمود.

نحوه عملکرد پمادهای ضد قارچ

عملکرد داروهای ضد قارچ به دو صورت است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

  1. روش اول: به طور مستقیم سلول‌ های قارچی را از بین می برند.
  2. روش دوم : از رشد سول‌ های قارچی ممانعت می کنند.

پمادهای ضد قارچ عملکردی از سلول‌های قارچی را هدف قرار می‌دهند که برای زندگی آن ضروری است. درواقع با کاربرد پمادهای ضد قارچ، بدون آسیب ‌ به سلول‌های بدن می‌توان با عفونت قارچی مبارزه نمود. غشا و دیواره سلولی قارچ‌ها دو ساختاری هستند که اغلب مورد هدف قرار می‌گیرند. این ساختار ها سلول قارچ را پوشانده و از آن محافظت می‌کنند. با تخریب یکی از این دو ساختار، سلول قارچ آسیب دیده و از بین خواهد رفت.

معرفی پماد های ضد قارچ
معرفی پماد های ضد قارچ

عوارض پماد ضد قارچ

این داروها اغلب عوارض جانبی در پی ندارند.، اما در بعضی افراد احساس خارش یا سوختگی یا قرمزی در محل استفاده، دیده شده است. مصرف دارو در صورت بروز عوارض شدید باید متوقف شود.

معرفی انواع پماد های ضد قارچ

کاربرد پماد ضد قارچ کلوتریمازول

این پماد از داروهای مهار کننده و کشنده قارچ است. قارچ هایی همچون کچلی بدن، ران و پا را می توان با این پماد درمان نمود. این پماد برای رفع عفونت‌های دستگاه تناسلی زنان نیز مناسب است. این پماد ضد قارچ اغلب دو بار در روز مورد استفاده قرار می گیرد.

پماد کتوکونازول

این پماد یکی از موثرترین داروهای ضد قارچ است که در کچلی تنه، کشاله ران، ریش، پا و عفونت‌های قارچی ناخن کاربرد دارد. این دارو به شکل های قرص، شامپو و کرم عرضه می گردد. پماد ضد قارچ کتوکونازول یک یا دو بار در روز و به مدت ۲ هفته می تواند استفاده ‌شود. توجه شود که درمان با داروهای ضد قارچ باید تا رفع کامل عفونت فعال قارچی ادامه یابد.

کاربرد پماد ضد قارچ میکونازول

این پماد نیز برای درمان قارچ های پوستی تجویز می‌ شود. این پماد با ضخیم کردن دیواره سلولی قارچ‌ ها و تغییر در نفوذ پذیری غشای سلولی آن ها موجب درمان بیماری‌ می‌گردد. برای درمان کاندیدیاز جلدی، تنیا ورسیکالر، کچلی بدن، کشاله ران یا پا از کاربرد پماد ضد قارچ استفاده می‌شود. این دارو در اشکال موضعی، واژینال و شیاف واژینال عرضه می شود.

پماد ضدقارچ خارجی

پماد ضد قارچGlobe  از بهترین اما کمیاب ترین انواع پمادهاست. استفاده از این پماد در بیماری‌های قارچی ملایم مناسب است. این پماد حاوی ۲ درصد میکونازول نیترات بوده و برای درمان خارش بخصوص خارش میان پاها و پای ورزشکاران بسیار مناسب است.

پماد ضد قارچ کشاله ران

قارچ‌ها می توانند موجب ایجاد خارش و عفونت در کشاله ران شوند. این قارچ ها بسیار مسری هستند. عفونت قارچی کشاله ران بیشتر در بین ورزشکاران دیده می شود، اما ممکن است هر فردی به این مشکل دچار شود. این مشکل با استفاده از پماد های ضد قارچ موضعی (داروی موضعی) درمان می پذیرد.

قیمت پمادهای ضدقارچ

قیمت این پمادها تا حدود زیادی به نوع آن‌ها وابسته است. خارجی یا ایرانی بودن محصول نیز بر قیمت تمام شده آن تاثیر بسزایی دارد. درواقع محصولات خارجی قیمت بیشتری نسبت به انواع ایرانی دارند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا