غذایی و دارویی

هرآنچه باید در رابطه با BHA و کاربردهای آن بدانید!

BHA یا هیدروکسیانیزول بوتیله  یک آنتی اکسیدان است که از مخلوطی از دو ترکیب آلی ایزومریک ، ۲-ترت بوتیل-۴-هیدروکسیانیزول و ۳-ترت بوتیل-۴-هیدروکسیانیزول تشکیل شده است. BHA یک جامد مومی است که  از ۴-متوکسی فنل و ایزوبوتیلن تهیه می شود و به عنوان افزودنی غذایی با شماره E320 در صنایع مختلف استفاده می شود.

کاربرد اصلی BHA به عنوان یک آنتی اکسیدان و نگهدارنده در مواد غذایی ، بسته بندی مواد غذایی ، خوراک دام ، مواد آرایشی ، تولید لاستیک و فرآورده های نفتی است. بی اچ ای معمولاً در داروهایی مانند ایزوترتینوئین ، لوواستاتین و سیمواستاتین نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بی اچ ای در دمای اتاق به رنگ سفید تا کمی زرد و به صورت جامد مومی و دارای بوی مشخص است. در ادامه در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه می شود.

کاربردهای BHA

بی اچ ای با گرید غذایی حاوی بیش از ۸۵٪   ۳-BHA و کمتر از ۱۵٪ BHA -2 است ، در حالی که  بی اچ ای  در گرید لوازم آرایشی حاوی ۹۰٪  ۳ -BHA و ۸٪  ۲-BHA است. از سال ۱۹۴۷ ، بی اچ ای به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی به چربی های خوراکی و غذاهای حاوی چربی اضافه می شود.

این ماده همچنین در غذاهای پخته یا سرخ شده در روغن های حیوانی به دلیل ثبات حرارتی بالا و توانایی فعال ماندن در غذاهای پخته و سرخ شده استفاده می شود و به کره ، انواع گوشت ها ، غلات ، محصولات پخته شده ، شیرینی ها ، آبجو ، روغن های گیاهی ، چیپس سیب زمینی ، خوراکی های میان وعده ، مغزها و مواد طعم دهنده اضافه می شود.

این ماده در محصولات سوسیس ، مرغ و گوشت ، مخلوط های خشک نوشیدنی ها و دسرها ، میوه های لعاب دار ، آدامس ، مخمر خشک فعال ، ماده آنتی فوم در چغندر قند و تثبیت کننده های امولسیون برای روغن های ترد کننده استفاده می شود .

هرآنچه باید در رابطه با BHA و کاربردهای آن بدانید!
هرآنچه باید در رابطه با BHA و کاربردهای آن بدانید!

بهتر است بدانید:

بی اچ ای پوشش مومی – نفتی بسته بندی مواد غذایی را تثبیت می کند . این ماده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) وقتی محتوای آنتی اکسیدان از ۰.۰۲٪ وزن کل چربی یا روغن مواد غذایی بیشتر نباشد ، بی خطر شناخته می شود.

BHA  یکی از آنتی اکسیدان های مهمی است که در خوراکی ها استفاده می شود ، زیرا اکسیداسیون ویتامین A ، چربی ها و روغن های گیاهی را عقب می اندازد. این ماده یک تثبیت کننده موثر برای روغنهای اساسی ، پارافین و پلی اتیلن ها است.

بی اچ ای به عنوان یک ماده آنتی اکسیدان در یک ماده بیولوژیکی ساخته شده از پلی اورتان و پلی اتیلن اکسید استفاده می شود که برای ساخت کاتترها استفاده می شود .

این ترکیب به عنوان ماده نگهدارنده و آنتی اکسیدان در فرمولاسیون دارویی و ترکیبات آرایشی حاوی چربی و روغن مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین استفاده از BHA در فرمولاسیون های رژ لب  و به دنبال آن محصولات سایه چشم است. برای استفاده های صنعتی ، بی اچ ای تا حد زیادی توسط ترت بوتیل هیدروکینون جایگزین شده است.

 عوارض و خطرات BHA

راههای قرارگیری انسان در معرض بی اچ ای شامل  بلع ، استنشاق و تماس پوستی است. در سال ۱۹۷۵ ، برآورد متوسط مصرف روزانه BHA در رژیم غذایی ۴.۳ میلی گرم بود، استفاده تقریبی سالانه ایالات متحده از این ماده در غذا هاحدود ۱۷۰،۰۰۰ کیلوگرم برآورد شده است.

تحقیقات نشان داده است که این ماده در دوزهای بالا باعث بروز سرطان در موشها  و همستر می شود ، اما این مسئله منحصراً در پیش معده رخ داده است عضوی که انسان ندارد. با این وجود ، بسیاری از محققان مصرف آن در مقادیر کم به عنوان ماده نگهدارنده  کاملاً بی خطر می دانند. در حقیقت ، اثرات آنتی اکسیدانی  این ترکیب بر روی چربی ها می تواند تهدید سایر مواد سرطان زا را نیز خنثی کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا