صنایع شیمیایی

کاربردها و قیمت خرید و فروش حلال ۴۰۲

حلال ۴۰۲ یکی از حلال های بدست آمده از وایت اسپریت و جزء حلال های آروماتیک پایین است که با کاربردهای گسترده در صنایع مورد خرید و فروش قرار می گیرد. حلال ۴۰۲ وایت اسپریتی است که حداکثر حاوی ۲۰%  ترکیبات آروماتیک است و برای تولید لاستیک و اپوکسی های آلکید چرب ، لاک ها و جلاهای رقیق پایه روغنی مورد استفاده قرار می گیرد.

حلال ها را می توان به طور کلی به دو دسته قطبی و غیر قطبی طبقه بندی کرد. به طور کلی حلال هایی با ثابت دی الکتریک کمتر از ۱۵ غیر قطبی در نظر گرفته می شوند. عموماً  ثابت دی الكتریک یک حلال پیش بینی كننده ای برای توانایی حلال در حل كردن تركیبات یونی رایج ، مانند نمک ها است. حلال ۴۰۲ یک حلال آلی بر پایه نفت است که جزء ترکیبات غیر قطبی دسته بندی می شود و کاربردهای متنوعی دارد. در ادامه در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

حلال ۴۰۲ چیست؟

حلال ۴۰۲ در واقع ترکیبی از مخلوط های آلیفاتیک و آلیسایکلیک است که جزء هیدروکربن های C7 تا C12  کربنه محسوب می شوند.

این ترکیب جزء حلال های آروماتیک پایین تقسیم بندی می شود و شامل ترکیبی از هیدروکربن های پارافینی و آروماتیک هایی با دامنه تقطیر ۲۰۰ تا ۱۴۲ درجه سانتی گراد است. این حلال خورنده نیست و از نظر شیمیایی نیز پایدار است.

این حلال  در سه گرید تولید می شود که هریک کاربردهای مختلفی دارند به عنوان مثال  گرید A در صنعت چاپ و رنگ ، گرید B  در وارنیش ها، الکل ، چاپ پارچه ، واکس خانگی و روکش کف و گرید C در تولید حلال های روان کاری از سطح فلزات و اسپری های تمیز کننده و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای حلال ۴۰۲

این ترکیب به عنوان حلال استخراج، حلال پاک کننده، حلال در آئروسل ها، رنگ ها، حلال لاستيک و رزين ، نگه دارنده های چوب، جلا دهنده و وارنیش ها، مركب چاپ،  به عنوان حلال در صنايع شيميایی و آرايشی ، غذايی ، چسب ها و چسب های نواری و آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده برای پاک کردن لکه ها، روغن و گریس موجود بر سطوح فلزی مورد استفاده قرار می گیرد فقط توجه داشته باشید که پیش از استفاده از حلال ۴۰۲ بر روی سطوح ابتدا آنرا تمیز کنید تا هیچگونه گرد و غباری روی سطح باقی نماند . برای ایمنی بیشتر از دستکش، ماسک و عینک ایمنی استفاده کنید. سپس مقداری از حلال را درون ظرفی ریخته و پس از آغشته کردن پارچه ای تمیز آنرا بر روی سطوح فلزی بکشید.

کاربردها و قیمت خرید و فروش حلال 402
کاربردها و قیمت خرید و فروش حلال ۴۰۲

احتیاط در مصرف حلال ۴۰۲

استنشاق بخارات این حلال می تواند باعث سرفه، تحریک و ورم ریوی ، خواب آلودگی و سرگیجه شود و تحریک کم چشم ها  نیز با قرارگرفتن در معرض بخارات محتمل است. این ترکیب در صورت تماس با پوست می تواند موجب تحریک پوستی شود و حتی ورود آن به بدن از طریق بلع و یا راه های هوایی می تواند کشنده باشد.

بنابراین در صورت تماس پوستی شستن محل  با آب به مدت ۲۰ دقیقه و خوراندن آب به مصدوم در صورت بلع می تواند قبل از تماس با مراکز درمانی موثر باشد.

توجه داشته باشید که حلال ۴۰۲ بسیار آتش گیر و نقطه اشتعال آن بین ۳۶-۴۳ است. بخارات این ترکیب می توانند با هوا مخلوطی انفجاری را تشکیل دهند بنابراین از نگهداری آن در کنار مواد اکسید کننده جدا خودداری کنید.

در صورت رخ دادن حریق با این ماده آنرا با موادی از قبیل اسپری آب ، مواد شیمیایی خشک ، فوم الکل یا دی اکسید کربن خاموش  کنید زیرا جریان مستقیم آب می تواند شعله های آتش را پراکنده و پخش کند.

روش نگه داری و حمل و نقل حلال ۴۰۲

این حلال  باید  در ظروف در بسته و در محیط خشک و خنک ،  دارای تهویه مناسب و به دور از اشعه مستقیم آفتاب ، گرما و سایر منابع اشتعال زا نگه داری شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا