Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
پزشکی

دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال

امروز در این مطلب از نشریه الکترونیکی جهان شیمی فیزیک قصد داریم تا شما را با دلایل بزرگ شدن طحال و راه های درمان آن آشنا کنیم. طحال یکی از اعضای بدن است که در قسمت بالا و سمت چپ شکم قرار دارد. این عضو را بخشی از سیستم لنفاوی بدن می دانند. یکی از کارهای اصلی طحال، ذخیره گلبول های سفید خون است. در نتیجه این عضو برای تولید آنتی بادی ها به سیستم ایمنی بدن کمک خواهد کرد. حال ممکن است در شرایطی این عضو مهم بدن دچار مشکل شده و از سایز عادی بزرگ تر شود. این موضوع می تواند برای بدن بسیار مشکل ساز شود. در این مطلب سعی کردیم تا تمامی آنچه را که لازم است در رابطه با بزرگ شدن طحال بدانید را به شما آمخته ایم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است شما در نشریه ی الکترونیکی جهان شیمی فیزیک می توانید اطلاعات بسیار کامل و مفیدی در رابطه با انواع داروها به دست آورید. کافی است در کادر جستجو که در قسمت سمت چپ و بالای صفحه ی اصلی سایت قرار گرفته است، نام داروی خود را وارد کرده و مقالات مربوط به آن را بخوانید. اگر به دنبال اطلاعات دارویی خاص هستید و مطلبی در رابطه با آن در سایت ما نیست، لطفا در قسمت بیان دیدگاه ها عنوان کرده تا مقاله ی کاملی در رابطه با آن برای شما قرار دهیم.

برای مثال خواندن مطلبی در رابطه با اشک ریزش چشم را به شما پیشنهاد می کنیم. برای مطالعه ی این مقاله ی ارزشمند اینجا کلیک کنید.

دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال
دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال

بزرگ شدن طحال چیست

این بیماری به زبان پزشکی، اسپلنومگالی نام دارد. طحال دقیقا زیر قفسه سینه قرار گرفته است. دنده های شماره ۹، ۱۰ و ۱۱ از این عضو حیاتی محافظ می کنند. از لحاظ نزدیکی به اعضای حیاتی دیگر، کلیه را نزدیک ترین عضو به آن می دانند. طحال در برابر انواع عفونت ها از بدن محافظت می کند. این عضو وظیفه دارد تا تمامی مواد زائد، عفونت ها و سموم را از بدن دفع کند. دیگر وظیفه طحال، تنظیم تعداد گلبول های قرمز خون است. همچنین این عضو می تواند گلبول های سفید B و T را در خود ذخیره کند تا سیستم ایمنی در برابر عفونت ها مسلح شود.

از دیگر وظایف طحال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلتر کردن باکتری های پوشش داده شده با آنتی بادی

پردازش مجدد گلبول های قرمز خون

بازیافت آهن در هموگلوبین

به طور عادی، اندازه طحال در هر فرد به اندازه مشت اوست. هر چقدر که این عضو بزرگ تر شود، می تواند خطرناک تر باشد.

دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال
دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال

عوامل بزرگ شدن طحال چیست

در این بخش از مقاله می خواهیم به شما بگوییم که چه عواملی سبب بزرگ شدن طحال می شوند. بزرگ شدن طحال، بیشتر به دلیل ابتلا به بیماری های خاص رخ می دهد. در برخی موارد عفونت های شدیدی که بدن را تحت تاثیر قرار می دهند، دلیل این اتفاق هستند. یکی از این نوع عفونت ها، مونونوکلئوز نام دارد که از شایع‌ ترین دلایل اسپلنومگالی به شمار می رود. بیماری هایی مانند سیروز کبدی، فیبروز کیستیک و آرتریت روماتوئید که سبب التهاب سیستم لنفاوی می شود، از جمله دلایل بروز بزرگ شدن طحال هستند. به طور کلی هرگونه التهاب دستگاه لنفاوی بدن، به بزرگ شدن طحال منجر می شود. از دیگر دلایل بروز این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مالاریا

بیماری هوچکین

سرطان خون

نارسایی قلبی

وجود تومور در طحال و یا تومورهایی که از اندام های دیگر به طحال گسترش یافته اند .

عفونت های ویروسی، باکتریایی یا انگلی

هر گونه  بیماری التهابی مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید

بیماری سلول داسی شکل

دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال
دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم

یکی از اصلی ترین سوالاتی که در ذهن افراد شکل می گیرد، این است که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ در صورتی که علائم بزرگ شدن طحال را دارید، باید حتما به پزشک مراجعه کرد. از جمله علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از دلایل مهمی که بیمار را مجبور می کند به پزشک سر بزند، درد شدید در قسمت بالای سمت چپ شکم است که در هنگام تنفس بدتر می شود. با این حال علائم دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

علائم بزرگ شدن طحال

بیماری بزرگ شدن طحال به گونه ای است که نمی توان به راحتی از وجود آن با خبر شد. در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

عدم توانایی خوردن یک وعده غذایی زیاد

احساس ناراحتی، پری یا درد در قسمت بالایی سمت چپ شکم که این درد ممکن است به شانه چپ نیز گسترش یابد.

یکی از دلایلی که بیمار نمی تواند به راحتی مشکل خود را شناسایی کند، این است که علائم و نشانه های این بیماری می تواند با علائم و نشانه های یک بیماری زمینه ای دیگر یکسان باشد. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خستگی

کاهش وزن

عفونت های مکرر

خونریزی آسان

زردی

کم خونی

نحوه تشخیص بزرگ شدن طحال

برای این که پزشک بتواند این عارضه را تشخیص دهد، باید سوالاتی از بیمار بپرسد. همراه با این سوالات، سوابق بیماری های فرد و همچنین سوابق بیماری های ارثی و خانوادگی او مورد بررسی قرار می گیرند. پزشک در این شرایط معاینه فیزیکی را نیز چاشنی کار خود خواهد کرد.

در معاینه پزشکی، قسمت طحال نیز از روی شکم لمس خواهد شد. همچنین ممکن است پزشک برای بررسی علت ورم طحال آزمایشات تشخیصی را برای بیمار تجویز کند. از جمله این موارد می توان به آزمایش خون، سونوگرافی یا سی تی اسکن اشاره کرد.

دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال
دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال

نکات قابل توجه در مورد بیماری بزرگ شدن طحال

برخی از افراد با بزرگ شدن طحال هیچ علائمی را تجربه نمی کنند و این بیماری تنها در طی یک معاینه روتین بدن کشف می شود.

افرادی که لاغر هستند ممکن است بزرگ شدن طحال را از طریق پوست احساس کنند.

علامت شایع این بیماری احساس درد یا ناراحتی در سمت چپ بالای شکم است ، جایی که طحال واقع شده است .

فرد ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری داشته باشد که دلیل آن ممکن است این باشد که طحال بزرگ شده به معده فشار وارد می آورد.

در صورتی که طحال شروع به فشار دادن اندام ‌های دیگر کند، این مسئله می ‌تواند جریان خون طحال را تحت تاثیر قرار دهد و باعث می شود که این عضو نتواند خون را به درستی فیلتر کند.

چنانچه طحال خیلی بزرگ شود می ‌تواند شروع به از بین بردن تعداد زیادی گلبول قرمز از خون کند و نداشتن گلبول قرمز به میزان کافی می ‌تواند منجر به بیماری کم‌ خونی شود.

اگر طحال بزرگ شده نتواند به اندازه کافی گلبول سفید ایجاد کند ممکن است بیشتر اوقات فرد دچار عفونت شود.

دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال
دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال

روش های درمانی برای بزرگ شدن طحال

در این بیماری، مهم است تا نکاتی رعایت شود تا شرایط بیماری بدتر نشود. از جمله این موارد می توان به نکات زیر اشاره کرد:

بیمار باید از فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی که می ‌توانند طحال را پاره کند، اجتناب کند.

پارگی طحال می تواند باعث از دست رفتن خون زیادی شده و تهدید کننده زندگی باشد.

مهم است که بیمار به دنبال علت بزرگ شدن طحال باشد.

در صورت عدم درمان اسپلنومگالی، این بیماری می‌ تواند منجر به عوارض جدی شود.

درمان علت اصلی ایجاد این بیماری می تواند از برداشتن طحال جلوگیری کند.

در بعضی موارد طحال باید توسط جراحی برداشته شود. در صورت نیاز به جراحی، جراح به جای یک جراحی باز، طحال را با استفاده از لاپاراسکوپی خارج می کند .

بدین معنی که جراحی از طریق برش های کوچک انجام می شود. لاپاراسکوپ به جراح امکان مشاهده و برداشتن طحال را می دهد.

در صورت برداشته شدن طحال، بیمار دیگر نمی تواند برخی از باکتری ها را به طور موثر از بدن پاک کند و در برابر عفونت های خاص آسیب پذیر خواهد شد.

بنابراین نیاز به واکسن یا سایر داروها برای جلوگیری از عفونت دارد.

دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال
دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال

مواد غذاهایی که باید در هنگام بزرگ شدن طحال از آن ها اجتناب کرد

زمانی که فرد دچار این بیماری می شود، باید سبک غذایی خود را نیز تغییر دهد. از جمله مواد غذایی که توصیه می شود در این دوران مصرف نکنید به شرح زیر هستند:

غذاهای شیرین

هر نوع غذای شیرین شامل شکلات، شیرینی، بستنی، نوشیدنی های شیرین شده با شکر نظیر نوشابه، میلک شیک، نوشیدنی های انرژی زا برای شما مضر است. توصیه شده است برای افرادی که طحال بزرگی دارند، میزان مصرف قند خود را برای سلامت طحال و سیستم ایمنی قوی تر کاهش دهند. پرهیز از غذاهای شیرین باعث کار بیش از حد پانکراس نمی ‌شود و این برای داشتن طحال سالم مفید است.

فست فود ها

حتما می دانید که غذاهای فرآوری شده و ناسالمی مثل فست فودها، پر از نمک هستند. این دسته از غذاها می‌ توانند بر طحال بزرگ شده تاثیر بگذارند و باعث ناراحتی نقص ایمنی شوند.

روغن های فرآوری شده

باید بدانید که روغن های طبیعی که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین ها هستند باید مصرف شوند تا سیستم ایمنی را سالم نگه دارند. روغن های فرآوری شده باعث التهاب سیستم ایمنی بدن می شوند و بدن را در معرض بیماری ‌ها و عفونت ‌ها قرار می ‌دهند.

کافئین

قهوه انرژی لازم برای شروع روز را به ما می دهد، اکثر مردم نمی توانند روز خود را بدون قهوه شروع کنند. کسی از شما نمی ‌خواهد که مصرف قهوه را ترک کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که میزان کافئین مصرفی خود را کاهش دهید. مصرف بیش از حد قهوه می ‌تواند الگوی خواب را تحت تاثیر قرار دهد، و منجر به اختلال در ریتم آرکادی شود. مطالعات نشان داده ‌اند، که مصرف قهوه با طحال بزرگ شده می تواند منجر به بدتر شدن اختلال عملکرد طحال شود.

نوشابه های گازدار

نوشابه حاوی مقداری زیادی مواد ناسالم است که باعث بالا رفتن کالری و قند در بدن می شوند. طحال بزرگ شده نمی تواند قند را تحمل کند و مصرف نوشابه ها هیچ فایده ای برای سیستم ایمنی بدن ندارند. بنابراین بهتر است به جای مصرف مقداری زیادی نوشابه به نوشیدن آب پایبند باشید.

دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال
دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال

غذاهای مفید برای بزرگ شدن طحال

به همان اندازه که غذاهای خاصی وجود دارد که هنگام بزرگ شدن طحال باید از آن ها اجتناب کنید مواد غذایی نیز وجود دارند که از طحال محافظت کرده و عملکرد آن را تقویت می کنند.

مواد غذایی که برای طحال بزرگ شده مفید هستند، عبارتند از:

غلات کامل

بهترین راه برای محافظت یا دفاع از طحال خوردن غلات سالم مانند: برنج، جو و.. است.

مواد مغذی موجود در این غذا طحال را به خوبی تغذیه می کنند.

میوه ها

رژیم غذایی خود را با میوه هایی مانند: انگور، هندوانه، زردآلو و سایر مرکبات چاشنی کنید. توصیه می شود، سیستم ایمنی خود را با میوه هایی که سرشار از ویتامین سی هستند، تقویت کنید.

سایر مواد غذایی که باید با طحال بزرگ شده باید مصرف کرد، عبارتند از:

دانه‌ ها و مغزها، دارچین، عسل، سیب زمینی، خربزه، سبزیجات نشاسته ای و حبوبات

دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال
دلیل بزرگ شدن طحال چیست؟ | دارو و درمان بزرگ شدن طحال

توصیه هایی برای تغییر سبک زندگی

زمانی که شما به یک بیماری این چنینی دچار می شوید، باید سعی کنید تا سبک زندگی خود را تغییر دهید. برای مثال تا همیشه باید مراقب غذاهایی باشید که مصرف می کنید.

همواره باید مراقب باشید مصرف مواد غذایی که وضعیت شما را بدتر می کند، متوقف کنید.

مشورت با یک پزشک تغذیه و مصرف مواد غذایی زیر نظر او می تواند برای شما مفید باشد.

همواره غذاهای سالم میل کنید و از مصرف فست فودها بپرهیزید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا