Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
تصفیه آب

اضافه کردن اسید کلریدریک به آب استخر

اضافه کردن اسید کلریدریک به آب استخر جهت کنترل میزان PH و اسیدی کردن آب صورت می گیرد. از نکات مهم بعد از نصب و راه اندازی هر استخری، نگهداری و جلوگیری از ایجاد آلودگی و خرابی ها در آن است. یکی از مواد شیمیایی که برای این منظور استفاده می شود، کلر است. کلر به صورت های مختلف پودر کلر، قرص کلر و … به کار برده می شود. اما ترکیبی از کلر که به منظور اسیدی کردن آب استخر استفاده می شود، اسید کلریدریک است که به نام اسید موریاتیک خوانده می شود. با مطالعه این مقاله نشریه جهان شیمی فیزیک با نحوه اضافه کردن اسید کلریدریک به آب استخر آشنا می شویم.

میزان PH آب استخر

PH را به عنوان معیاری از اسیدیته یا سطح یون های هیدروژن تعریف می کنند. این کمیت با مقیاس لگاریتم اندازه گیری شده و عدد ۱۴ این کمیت، نشان دهنده شرایط بازی و عدد ۷ نشان دهنده شرایط خنثی است. اما PH کمتر از ۷، شرایط اسیدی محیط را نشان می دهد. آب یک استخر باید میزان PHی بین ۷,۴ تا ۷,۶ داشته باشد. زیرا در این حالت، باکتری ها، جلبک ها و قارچ ها نمی توانند رشد کرده و آب استخر را آلوده کنند. در صورتی که آب استخر قلیایی باشد با اضافه کردن اسید کلریدریک به آب استخر، PH آن را بهینه می کنند.

میزان PH آب استخر
میزان PH آب استخر

معایب به هم خوردن تنظیم میزان PH آب استخر

در صورتی که آب استخر اسیدی باشد، میزان کلر کاهش پیدا می کند. در این حالت، چشم افراد شناگر دچار آبریزش شده و آسیب هایی به خود استخر وارد می شود. به عنوان مثال، دیوارهای گچی دچار برجستگی شده و هسته حرارتی، اتصالات فلزی و پمپ استخر دچار خوردگی می شود. دیوارها توسط فلزات خورده شده، لکه می شود.

وقتی آب استخر قلیایی شود، کلر فعالیتی آرام شده و بقایای سخت سفید رنگی در نتیجه پوسته حاصل از رسوب مواد معدنی آب روی کف استخر حاصل می شود. در این شرایط، آب استخر ابری و بی رنگ می شود.

با این که به جای اسید کلریریک می توان از بی سولفات سدیم نیز برای اسیدی کردن آب استخر استفاده کرد، ولی اسید کلریدریک داراری مزیت بالا بردن میزان غلظت کلر آزاد در آب استخر نیز است.

عواملی که باعث تغییر PH آب استخر می شود

یکی از این عوامل افزودن مواد ضدعفونی کننده ای چون پودر کلر است که میزان PH را به هم می زند. منبع آب، تبخیر، مواد شیمیایی استفاده شده برای تصفیه آب، مواد انتقال یافته توسط هنوا به استخر، عرق و ادرار شناگران و در معرض هوا قرار گرفتن آب استخر باعث به هم خوردن تعادل PH در آب استخرها می شود.

نحوه اضافه کردن اسید کلریدریک به آب استخر

ابتدا در هر استخری، میزان قلیاییت کل آب استخر اندازه گیری می شود. در صورت بازی بودن آب، اسید کلریدریک را در یک سطل با آب رقیق کرده و به استخر اضافه می کنند. باید دقت کرد که در این رقیق سازی، اسید را به آب اضافه کنید، در صورت اضافه کردن آب به اسید فاجعه رخ می دهد. همچنین هر بار بهتر است بیشتر از ۵۰۰ میلی لیتر اسید به آب استخر اضافه نشود.

قبل از این که اسید را اضافه کنید، پمپ و فیلتر استخر به مدت ۲ تا ۳ ساعت روشن باشد. نگهداری بشکه اسید به صورت ایستاده و در مکانی خنک و با تهویه مناسب صورت گیرد. نباید اسید کلریدریک با مواد شیمیایی دیگری چون فلزات، کربنات ها و مواد بازی تماس داشته باشد.

میزان اسید کلریدریک اضافه شده به آب استخر

دو عامل میزان PH و حجم استخر، تعیین کننده مقدار اسید کلریدریکی است که باید به آب استخر اضافه شود. قیمت پودر کلر متناسب با نوع برند تولید کننده و کیفیت آن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا