Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
تبلیغات(رپورتاژ آگهی)

نگاهی به لوله پلی اتیلن

یکی از پرمصرف‌ترین لوله های مورد استفاده در صنعت، لوله پلی اتیلن است که از مواد اولیه پلی اتیلن سنگین (معمولاً HDPE100)، طی فرآیند اکستروژن، در سایزهای ۱۶ تا بالای ۳۰۰۰ میلیمتر و فشارهای کاری ۴ تا ۲۵ بار، در انواع مختلف و مطابق با استانداردهای ملی ایران به شماره INSO 14427-1,2 تولید می‌شود.

مواد اولیه مورد استفاده برای تولید لوله ها، یا خودرنگ هستند یا بی رنگ (اصطلاحاً نچرال). برای استفاده از مواد نچرال (Natural) در خط تولید لوله، ابتدا باید آن را با مستربچ مشکی مخلوط و سپس در چرخه تولید استفاده کرد.

لوله پلی اتیلن در بسیاری از پروژه‌ها از جمله: آبرسانی، گازرسانی، فاضلابی، کشاورزی، نفت و پتروشیمی، نیروگاهی، معدنی و آتشنشانی کاربرد دارند.

پیش از تولید لوله پلی اتیلن، برای اجرای پروژه‌ها، از لوله های فلزی، چدنی، فولادی، سیمانی و … به وفور استفاده می‌شد، اما با ورود لوله پلی اتیلن به صنعت و ارائه ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون: استحکام و مقاومت زیاد در برابر پوسیدگی و زنگ‌زدگی، طول عمر بالا، سبک‌وزن بودن، سهولت در جابجایی و حمل‌و‌نقل، قیمت مناسب و عدم نیاز به آبکاری و یک پوشش خاص، لوله پلی اتیلن به سرعت توانست جایگزین سایر لوله ها شود.

انواع لوله های پلی اتیلن عبارتند از: لوله پلی اتیلن تک جداره (single-wall pipe) و لوله پلی اتیلن دوجداره (double-wall pipe).

دسته‌بندی لوله پلی اتیلن تک جداره شامل موارد ذیل می‌شود:

  • لوله های تک جداره فشار قوی (high pressure single-wall pipe)
  • لوله های تک جداره کشاورزی (agricultural pipe) از جمله: لوله های آبیاری قطره ای (drip irrigation) و لوله های آبیاری بارانی (rain irrigation)
  • لوله های تک جداره کابلی (cable pipe) یا همان غلافی

لوله های دوجداره عبارتند از: لوله های کاروگیت (corrugated pipe) و لوله های اسپیرال (spiral pipe).

برای متصل‌کردن انواع لوله پلی اتیلن، باید از تکنیک‌های مختلفی بهره گرفت که عبارتند از:

  • اتصال جوش لب به لب (Butt-welding)
  • اتصال الکتروفیوژنی (Electro-fusion)
  • اتصال جوش اکستروژن (Extrusion-welding)
  • اتصال پیچی (Threaded)
  • اتصال سریع (Quick coupling)
  • اتصال فلنجی (Flanged joint)

آبرام اتصال به عنوان تأمین‌کننده لوله پلی اتیلن مرغوب و باکیفیت، در کوتاهترین زمان ممکن، پاسخگوی نیاز مشتریان برای طیف گسترده‌ای از پروژه‌های صنعتی است.

انواع لوله پلی اتیلنی

با توجه به تنوع و گستردگی که در پروژه‌های صنعتی وجود دارد، لوله های پلی اتیلن هم باید بتوانند متناسب با هر پروژه، نیازهای مشتری را مرتفع کنند. از این رو، کارخانه‌های تولیدکننده لوله، همواره در تلاشند تا بتوانند طیف وسیعی از انواع لوله پلی اتیلن را روانه بازار کنند.

انواع لوله پلی اتیلن
انواع لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن تک جداره فشار قوی

کاربردی‌ترین لوله پلی اتیلن تک جداره، که در بسیاری از پروژه‌ها مانند: آبرسانی، گازرسانی و سایر مصارف از جمله: نیروگاهی، معدنی، آتشنشانی، نفت و پتروشیمی استفاده می‌شود، لوله پلی اتیلن تک جداره فشار قوی است.

لوله پلی اتیلن تک جداره فشار قوی با استفاده از مواد اولیه پلی اتیلن سنگین HDPE100، در فشارهای کاری مختلف و سایزهای ۲۵ تا ۱۲۰۰ میلیمتر، تولید و برای استفاده در تمامی خطوط انتقال پرفشار، روانه بازار می‌شود.

لوله پلی اتیلن آبرسانی

این لوله ها، یکی از انواع لوله های پلی اتیلن تک جداره فشار قوی هستند که با استفاده از گرانول‌های HDPE100 فود گرید تولید می‌شوند. علت این امر این است که، به هیچ عنوان نباید بو یا مزه آب عبوری از داخل لوله های آبرسانی تغییر کند.

لوله پلی اتیلن گازرسانی

یکی دیگر از انواع لوله های تک جداره فشار قوی، لوله پلی اتیلن گازرسانی است که حتما باید با گرانول‌های HDPE100 خودرنگ تولید شوند. این لوله ها در سایزهای ۲۵ تا ۲۲۵ میلیمتر و فشارهای کاری ۱۲.۵ و ۱۶ بار تولید می شوند.

لوله های گازرسانی دارای خط نشانه زرد یا نارنجی رنگ، روی سطح لوله هستند. این لوله ها در کارخانه‌های تولیدکننده لوله، با استفاده از دستگاه‌های مجهز به سیستم آلتراسونیک و گراویمتریک تولید می‌شوند.

تمامی لوله و اتصالات پلی اتیلن مورد استفاده در خطوط حساس گازرسانی، باید دارای تأییدیه IGS از شرکت ملی گاز ایران باشند.

لوله پلی اتیلن گازرسانی
لوله پلی اتیلن گازرسانی

لوله پلی اتیلن برای سایر مصارف: نیروگاهی، معدنی، آتشنشانی، نفت و پتروشیمی

دسته سوم لوله پلی اتیلن تک جداره فشار قوی، لوله های مورد استفاده برای مصارف نیروگاهی، معدنی، آتشنشانی، نفت و پتروشیمی هستند که در سایزهای ۲۵ تا ۱۲۰۰ میلیمتر و فشارهای کاری ۶ تا ۲۵ بار، با بهره‌مندی از مواد اولیه پلی اتیلن سنگین HDPE100 تولید و به مشتری عرضه می‌شوند.

لوله پلی اتیلن تک جداره کشاورزی

بعد از آشنایی با لوله پلی اتیلن تک جداره فشار قوی، نوبت به لوله پلی اتیلن تک جداره کشاورزی می‌رسد. لوله های کشاورزی به دو دسته لوله آبیاری قطره ای و لوله آبیاری بارانی تقسیم می‌شود.

مواد اولیه مورد استفاده برای تولید لوله آبیاری قطره ای، ترکیبی از گرانول‌های LDPE و HDPE80 است. این لوله ها در سایزهای ۱۶ و ۲۰ میلیمتر و بدون اهمیت فشار کاری تولید می‌شوند.

انواع لوله پلی اتیلن آبیاری قطره ای عبارت است از: نوار تیپ، لوله آبیاری قطره ای بدون دریپر (لوله ۱۶ آبیاری قطره ای) و لوله دریپردار.

لوله های آبیاری بارانی که اساساً در خطوط اصلی آبیاری استفاده می‌شوند، همان لوله های تک جداره فشار قوی هستند که در سایزهای ۲۵ تا ۵۰ میلیمتر و فشار کاری نهایتاً ۴ بار تولید و در پروژه‌ها، به کار گرفته می‌شوند.

پایین بودن سایز و فشار کاری این لوله ها موجب شده که آن‌ها را در کنار لوله های آبیاری قطره ای دسته‌بندی کنند.

لوله پلی اتیلن تک جداره کابلی (غلافی)

دسته سوم لوله های تک جداره، لوله های تک جداره کابلی هستند که به عنوان پوشش برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌های برق و فیبرهای نوری در برابر صاعقه، بارندگی و ضربه به کار می‌روند.

لوله های کابلی در سایزهای مورد نیاز مشتری، بدون فشار کاری و با استفاده از مواد اولیه‌ای که کیفیت آن‌ها چندان مهم نیست (حتی می‌تواند مواد بازیافتی هم باشد)، تولید می‌شوند.

لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت و اسپیرال

لوله های دوجداره که به لوله های فاضلابی هم شهرت دارند، عبارتند از: لوله کاروگیت و لوله اسپیرال. این لوله ها با استفاده از گرانول‌های HDPE100 تولید می‌شوند.

لوله های کاروگیت و اسپیرال به ترتیب تا سایز ۱۲۰۰ و بالای ۳۰۰۰ میلیمتر، به مشتری عرضه می‌شوند. فشار وارده به دیواره داخلی لوله ها از سمت سیال عبوری از داخل لوله های دوجداره، چندان بالا نیست و نهایتاً ۰.۵ بار است، اما این لوله ها همواره با فشار ثقلی مواجه هستند.

لوله های کاروگیت از نظر ظاهری، دارای سطح خارجی حلقوی‌شکل و مشکی‌رنگ و سطح داخلی صاف و صیقلی و زردرنگ هستند.

لوله پلی اتیلن کاروگیت
لوله پلی اتیلن کاروگیت

لوله های اسپیرال در پروژه‌های سدسازی و راه‌سازی استفاده می‌شوند.

از آنجا که لوله پلی اتیلن، جزء جدایی‌ناپذیر تمامی پروژه‌های پلی اتیلنی محسوب می‌شود؛ شرکت آبان بسپار پارسیان، علی‌رغم اینکه به عنوان تولیدکننده اتصالات پلی اتیلن در صنعت شناخته شده است، همواره تلاش می‌کند تا انواع لوله پلی اتیلن باکیفیت را، برای اجرای پروژه‌های آبرسانی، کشاورزی، نفت و پتروشیمی، معدنی، نیروگاهی، آتشنشانی، فاضلابی و … برای مشتریان خود تأمین نماید.

کلام آخر

شرکت آبان بسپار پارسیان همواره تلاش می‌کند تا بتواند در کنار تولید اتصالات پلی اتیلن مرغوب، لوله پلی اتیلن مورد نیاز پروژه‌های مشتریان خود را نیز، با بالاترین کیفیت و ارائه تمامی مستندات تأیید کیفیت لوله‌ها، تأمین نماید. در صورت نیاز به خرید هر گونه لوله یا اتصالات پلی اتیلن برای اجرای پروژه‌ها، لطفاً از طریق شماره ۲۲۳۷۸۷۶۴-۰۲۱، با همکاران ما در شرکت آبان بسپار پارسیان ارتباط بگیرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا