کشاورزی و دامپروری

سم قارچ کش متالاكسيل (ريدوميل) چیست و چه کاربردی دارد؟

متالاكسيل که با نام تجاری ريدوميل نیز شناخته می شود یک سم قارچ کش سیستمیک با اثر حفاظتی و درمانی است. این سم از طريق برگ‌ها جذب شده و برای کنترل بوته میری جالیز و سفیدک داخلی جالیز استفاده می شود.

این قارچ کش را همچنین می­ توان برای ضد عفونی بذر، خیساندن خاک، فرو بردن ریشه در محلول قارچ کش و سم پاشی اندام­ های هوایی مورد استفاده قرار داد. ريدوميل قارچ کشی از گروه آسیل آلانین است که با جلوگیری از سنتز پروتئین در قارچ ها رشد آنها را مهار می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این قارچ کش در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

قیمت خرید و فروش سم قارچ کش متالاكسيل

این سم به صورت گرانول در بسته بندی های مختلف در دسترس است و در زمان مصرف باید با آب رقیق شده و به صورت محلول پاشی مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر امکان خرید متالاکسیل به صورت حضوری و اینترنتی وجود دارد ولی قبل از مصرف بهتر است با یک کارشناس حفظ نباتات مشورت کنید.

کاربرد سم قارچ کش متالاكسيل

این قارچ کش از طريق ريشه، ساقه و برگ جذب گیاه شده و از رشد قارچ های بیماریزا جلوگیری می کند. اين سم را می توان با خاک مخلوط کرد به این منظور باید قبل از كاشت گیاهان سم را با خاک بستر مخلوط کرد و يا پس از كاشت گیاه آنرا در اطراف بوته پاشيد تا قارچ های خاکزی را از بین ببرد. شایان ذکر است که این سم ممکن است در خاک­های غنی از مواد آلی خیلی اثربخش نباشد و بهترین اثرگذاری را در خاک مرطوب دارد.

از دیگر مصارف سم قارچ کش متالاكسيل می توان به پیشگیری و درمان پوسيدگی طوقه در گیاهان زینتی، بوته ‌ميری در خیار و سایر محصولات جالیزی ، پوسيدگی ريشه و طوقه در فلفل ، سفيدک دروغی و بوته ‌ميری (پيتيوم) و ساق سياه در توتون و تنباکو خزانه ، پوسيدگی طوقه (گموز) در مرکبات و پوسيدگی ريشه طوقه و تنه بوته ميری در سیب ، گلابی ، پسته و انار اشاره کرد.

در مورد کاربرد این سم برای درختان ميوه ابتدا لازم است علف ­های هرز سطح سايه‌ انداز را از بین برده و سپس متالاکسیل را بطور يكنواخت روی سطح خاک قسمت سايه‌ انداز استفاده کنید.

مقدار و زمان مصرف سم قارچ کش متالاكسيل

این قارچ کش برای بیماریهای قارچی گیاهان به نسبت های مختلف طبق نظر کارشناسان کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال برای بوته‌ ميری جاليز ۲۵-۲۰ كيلوگرم قارچ‌ كش در هكتار و برای از بین بردن سفيدک داخلی جاليز به صورت محلول ‌پاشی به ميزان ۲۵-۲۰ كيلوگرم در هكتار در صورت بروز اولین نشانه‌ های  بيماری  استفاده شده و به فاصله ۱۵ روز تکرار می شود.

مصرف این قارچ کش در موارد و مقادیر ذکر شده هیچ اثر سويی روی گياهان نداشته و با اکثر قارچ‌ كش ­ها، حشره‌ كش ­ها، كنه ‌كش­ ها و سموم دیگر قابل اختلاط است.

عوارض سم قارچ کش متالاكسيل

لازم به ذکر است که این سم برای ماهی ‌ها و ساير آبزيان خطرناک است بنابراین نباید با شستشوی ظروف آلوده به سم یا سمپاشی در کنار آب‌های سطحی و نهرها محیط زیست این جانداران را آلوده کرد.

علاوه بر این زمان  استفاده از این سم برای جلوگیری از عوارض احتمالی و مسمومیت حتما از تجهیزات حفاظتی مانند ماسک ، دستکش و عینک استفاده کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن