Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
کشاورزی و دامپروری

سم قارچ کش دی نیکونازول چیست و چگونه مصرف می شود؟

دی نیکونازول یک قارچ ‌کش سیستمیک از گروه تری‌ آزول‌ها با اثرات حفاظتی و درمان کننده است. این قارچ کش در ایران برای کنترل و درمان سیاهک پنهان و آشکار گندم و جو استفاده می شود. این مقاله شامل اطلاعات مفید و کاربردی درباره ویژگی‌ها و موارد کاربرد سم قارچ کش دی نیکونازول است. همچنین اگر تصمیم به خرید سم قارچ کش دی نیکونازول دارید، برای آگاهی یافتن از قیمت خرید و فروش سم قارچ کش دی نیکونازول در بازار سموم و آفت کش ها می‌توانید از لیست پیشنهادی فروشندگان قارچ کش دی نیکونازول در انتهای مقاله استفاده نمایید. حجم محصول، نرخ ارز و شرکت تولیدکننده به طور کلی از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت سم و آفت کش ها هستند؛ قیمت سم قارچ کش دی نیکونازول نیز تحت تاثیر این موارد است.
لازم به ذکر است لیست فروشندگان پیشنهادی در پایان مقاله، همواره با اسامی معتبرترین شرکت‌های خوشنام و با سابقه فعال در زمینه فروش سم قارچ کش دی نیکونازول به روزرسانی می‌شود.

از دیگر مصارف این سم ضد عفونی بذرها قبل از کاشت است که می تواند مانع از آسیب دیدن بذرها شود. این قارچ کش در شرایط اقلیمی مختلف ایران قابل استفاده می باشد و میزان مصرف و روش استفاده از آن باید طبق کارشناس مشخص شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این سم و کاربردهای آن در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه شوید.

قیمت خرید و فروش سم قارچ کش دی نیکونازول

این سم در بسته بندی های نیم و یک کیلوگرمی در بازار خرید و فروش می شود و زمان مصرف باید آنرا طبق دستورالعمل درج شده بر روی بسته بندی رقیق کرد و مورد استفاده قرار داد.

کاربرد سم قارچ کش

این قارچ کش برای کنترل و درمان سیاهک  گندم و جو ،  پوسیدگی طوقه و سپتوریای گندم مورد استفاده قرار می گیرد و با اثرات سیستمیک – تماسی تاثیرات خود  را اعمال کرده و ریشه زایی گیاه را نیز تقویت می کند.

دی نیکونازول همچنین برای درمان و پیشگیری از بیماری‌های برگ و سنبله غلات (سفیدک پودری، Septoria، Fusarium، سیاهک پنهان، سیاهک آشکار، زنگ‌ ها و …) ، سفیدک پودری انگور، لکه‌ سیاه و زنگ رز، لکه ‌برگی بادام زمینی، سیگاتوکا در موز و زنگ قهوه در کشورهای دیگر استفاده می شود.

دی نیکونازول را می توان با سایر سموم آفت کش مخلوط کرد، این سم دوام بالایی دارد و در خاک به آهستگی تجزیه می شود.

نحوه و زمان استفاده از سم قارچ کش دی نیکونازول

میزان مصرف این سم به نسبت ۲ در هزار یا به نسبت یک در هزار (۱۰۰ سانتی متر مکعب برای ضد عفونی ۱۰۰ کیلوگرم بذر گندم) می باشد. برای سایر مصارف باید با کارشناس مشورت کنید. دوام این سم در گیاهان پس از سمپاشی چند هفته بوده و دوره کارنس آن ۷ روز می باشد.

عوارض سم قارچ کش دی نیکونازول

این سم برای کاربرد در مزارع و محصولات کشاورزی ایمن است و سمیت پایینی برای زنبور عسل دارد. اما تحقیقات سمیت حاد آنرا برای پستانداران نشان داده است.

اگرچه این سم در تماس با پوست تحریک ملایمی ایجاد می کند ولی باید هنگام استفاده از آن مانند سایر سموم از دستکش، عینک و ماسک استفاده کرد. همچنین در صورت تماس این سم با پوست باید بلافاصله محل آلوده را با آب و صابون شستشو دهید.

ملاحظات زیست محیطی سم قارچ کش دی نیکونازول

سمیت قارچ کش دی نیکونازول برای پستانداران ۶۳۹ میلی ‌گرم بر کیلوگرم ، برای پرندگان< 1490 میلی ‌گرم بر کیلوگرم ، برای ماهی ‌ها ۵۸/۱ میلی ‌گرم بر لیتر و برای زنبور عسل ۲۰ میکروگرم بر وزن زنبور عنوان شده است.

روش نگهداری سم قارچ کش دی نیکونازول

می توان این قارچ کش را در بسته بندی اصلی در انبارهای سر پوشیده و خشک و خنک به دور از تابش مستقیم خورشید در دمای ۳۰-۰ درجه سانتی گراد تا دو سال نگهداری کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا