کشاورزی و دامپروری

سم قارچ کش تبوکونازول (راکسیل) چیست؟

تبوکونازول یک قارچ کش سیستمیک از خانواده تری آزول ها  با خاصیت حفاظتی، درمانی و ریشه  کنی است. این سم که با نام های تجاری راکسیل و فولیکور نیز در بازار خرید و فروش می شود برای ضدعفونی بذرها مورد استفاده قرار می گیرد و البته می توان از آن برای سم پاشی گیاهان مختلف نیز استفاده کرد.

این قارچ کش با جلوگیری از سنتز ارگوسترول و ژیبرلین در قارچ های بیماریزا اثر خود را اعمال می کند و با نفوذ به داخل بافت گیاه و بذر اثرات حفاظتی داشته و از بیماریزایی پاتوژن ها جلوگیری می کند.

تبوکونازول پس از سم پاشی اندام های هوایی گیاهان از طریق برگ ها جذب شده و در کل گیاه پخش می شود و عوامل بیماریزا را از بین می برد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این سم در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

قیمت خرید و فروش سم قارچ کش تبوکونازول

سم قارچ کش تبوکونازول در بسته های نیم و یک کیلوگرمی در بازار خرید و فروش می شود و زمان مصرف باید آنرا طبق دستور موجود بر روی برچسب رقیق سازی کرد و مورد استفاده قرار داد.

کاربرد سم قارچ کش تبوکونازول

این سم با ۳ فرمولاسیون مختلف موجود است. تبوکونازول پودری ۲% ، مایع ۶% و ۲۵% امولسیون روغن در آب که به ترتیب برای کنترل  بیماری سیاهک آشکار و پنهان گندم و جو و زنگ غلات مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر مصارف این قارچ کش در ایران می توان به کنترل سیاهک هندی گندم ، سیاهک آشکار جو و زنگ های غلات اشاره کرد.

راکسیل سازگاری بالایی دارد و می توان آنرا با قارچ کش ها و حشره کش های دیگر مانند کاربندازیم ، مانب ، کربوکسین تیرام ، مانکوزب و غیره مخلوط کرد و مورد استفاده قرار داد.

این سم مقاومت خوبی در دمای بالا ، در خاک و روی بذرها دارد که به قدرت حفاظتی آن کمک می کند. نیمه عمر تبوکونازول در خاک ۱۲ روز است و به کندی در خاک های زراعی تجزیه می شود و می تواند ۳- ۵ سال در خاک فعال باشد.

سم قارچ کش تبوکونازول (راکسیل) چیست؟
سم قارچ کش تبوکونازول (راکسیل) چیست؟

مقدار و نحوه استفاده از سم قارچ کش تبوکونازول

برای کنترل سیاهک هندی گندم این قارچ کش به صورت محلول پاشی با فرمولاسیون EW به نسبت یک لیتر در هکتار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین فرمولاسیون EW این سم برای کنترل زنگ زرد به نسبت یک لیتر در هکتار جهت محلول پاشی استفاده می شود.

همچنین می توان برای کنترل سیاهک پنهان و آشکار گندم و ضد عفونی بذر ۵۰ میلی لیتر FS برای ۱۰۰ کیلوگرم بذر (۰٫۵ در هزار) یا ۱۵ گرم معادل ۱٫۵ در هزار DS از این سم را مورد استفاده قرار داد.

عوارض سم قارچ کش تبوکونازول

سمیت تبوکونازول برای پستانداران ۴۰۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم اعلام شده است. این قارچ کش برای ماهی ها و سایر آبزیان خطرناک است و بنابراین نباید آب های سطحی و نهرها با این سم آلوده شوند و از شستن ظروف آلوده و سمپاشی در اطراف منابع آبی پرهیز کرد. این سم برای زنبور عسل هم خطرناک است بنابراین هنگام سمپاشی باید به این مسئله توجه کنید.

برای پیشگیری از عوارض این سم در زمان استفاده از کلاه، عینک، ماسک ، چکمه و دستکش پلاستیکی استفاده کنید و پس از اتمام سمپاشی لباس ها را شسته و استحمام کنید.

تحريک چشم ها، بينی، گلو و پوست برخی از عوارض این سم است که در صورت مشاهده این علائم باید به پزشک مراجعه کنید و برچسب سم را به پزشک نشان دهید.

شرایط نگهداری سم قارچ کش تبوکونازول

تبوکونازول را مانند هر سم دیگری دور از دسترس اطفال و حیوانات در بسته بندی اصلی ، به دور از آفتاب، رطوبت و مواد غذایی انسان و دام نگهداری کنید. بهترین دما برای نگهداری این سم بین صفر تا ۳۵ درجه سانتی گراد است و باز شدن درب سم زمان و دوام  آنرا کاهش خواهد داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن