کشاورزی و دامپروری

قیمت خرید و فروش و کاربردهای حشره کش آبامکتین (ورتمیک)

آبامکتین (Abamectin) یک حشره کش ، کنه کش و کرم کش است که از استروپتومایسس بدست می‌ آید و به نام آورکتین و نام تجاری ورتيمک نیز در بازار فروخته می شود.

این سم به صورت تماسی – گوارشی عمل می کند و با اینکه یک سم سيستمک محسوب نمی شود اما در بافت گياه نفوذ کرده و آفات گیاهی را از بین می برد. این حشره کش با افزايش فعاليت گاما آمينو بوتریک اسيد (GABA) که یک واسطه عصبی است در سيستم اعصاب حشرات و كنه‌ها اختلال ايجاد كرده و در نهایت منجر به مرگ آنها می شود.

این سم در بطری های یک لیتری عرضه می شود و قیمت خرید و فروش حشره کش آبامکتین با نوسانات قیمت ارز و تغییر قیمت مواد شیمیایی در بازار متغیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

موارد مصرف سم حشره کش آبامکتین

این حشره کش برای کنترل مينوزها ، كنه‌ ها، مگس ­ها و تريپس‌ ها، شته‌ ها، پسيل‌ ها، مگس ‌های سفيد، كرم­ های برگ خوار و سوسک های كلرادو و موريانه‌ مورد استفاده قرار می گیرد.

آبامکتین برای دفع آفات درختان ميوه دانه‌ دار و هسته ‌دار، گياهان زينتی، پنبه، مركبات، ، سبزيجات و گياهان جاليزی مانند خیار و گوجه کاربرد دارد.

 مکانیسم اثر سم حشره کش آبامکتین

آبامکتین یک سم آفت کش با منشاء میکروبی است که از تخمیر اکتینومیست (Streptomyces avermectilis) بدست می آید و طیف وسیعی از عنکبوتیان ، نماتودها و حشرات را از بین می برد. حلالیت این سم در آب پایین است و در برابر هیدرولیز مقاوم است.

این حشره کش پس از محلول پاشی جذب برگ های گیاه شده و تا چند هفته اثرگذار است و آفات مختلف با تغذیه از شیره گیاه از بین می روند. همانطور که گفته شد آبامکتین یک بازدارنده GABA  در سيناپس‌های عصبی است و با فلج کردن حشرات و نماتودها آنها را از بین می برد.

آشنایی با سم حشره کش آبامکتین (ورتمیک) و کاربردهای آن
آشنایی با سم حشره کش آبامکتین (ورتمیک) و کاربردهای آن

روش مصرف سم حشره کش آبامکتین

این حشره کش برای اثرگذاری باید به صورت یک پوشش خوب بر روی گیاهان قرار بگیرد. بنابراین بهتر است در روزهایی که باید شدید می وزد از سمپاشی خودداری کنید زیرا باعث کم شدن غلظت مورد نظر سم بر روی گیاهان می شود. علاوه بر این برای كاهش احتمال بادبردگی سم بهتر است از سمپاشی هوايی استفاده نکنید.

برای پیشگیری از ایجاد مقاومت در طول یک فصل نباید  بيشتر از دو بار با این حشره کش سمپاشی انجام دهید و فاصله دو سمپاشی نباید كمتر از ۷ روز باشد.

در رابطه با این سم لازم به ذکر است که در زمان تغيير ناگهانی دما نباید محلول پاشی کرد و برای كنترل كنه‌ ها می توانید این سم را به نسبت ۰٫۲ درصد با روغن مخلوط نمائید.

میزان و زمان مصرف سم حشره کش آبامکتین

بهترین تاثیرگذاری هنگامی است که اولین علائم آفت زدگی بر روی محصولات مشاهده شود. این سم بر روی همه حالات متحرک کنه­ ها موثر است و به سرعت آنها را فلج می کند اما مرگ آنها طی  ۳ تا ۵ روز رخ می دهد.

حداکثر غلظت مصرف آبامکتین ۶۰ میلی لیتر در ۱۰۰ لیتر آب است. جهت کسب بهترین نتیجه برای رقیق کردن سم از دستورالعمل درج شده بر روی برچسب ظرف یا توصیه های کارشناسان کشاورزی استفاده نمائید.

آشنایی با سم حشره کش آبامکتین (ورتمیک) و کاربردهای آن
آشنایی با سم حشره کش آبامکتین (ورتمیک) و کاربردهای آن

سازگاری و تاثیرات زیست محیطی سم حشره کش آبامکتین

آبامکتین با اغلب حشره کش ها به جزء سم کاپتان سازگار است و می توانید آنرا با سموم دیگر استفاده کنید. البته شایان ذکر است که این سم با فرمولاسیون مختلفی در بازار موجود است و فرمولاسیون ULV آن با سایر سموم غیر قابل اختلاط است.

سمیت آبامکتین برای پستانداران و پرندگان متوسط  و برای ماهی ها و سایر موجودات آبزی فوق العاده سمی است. بنابراین از سمپاشی و شستشوی ظروف سمی در آب های روان خودداری نمائید.

توجه داشته باشید که این کنه کش برای زنبورهای عسل نیز بسیار خطرناک است و هرگز نباید در کنار کندوهای زنبور عسل استفاده شود. علاوه بر این در محیط های مملو از گل نیز نباید از این سم استفاده کنید زیرا باعث از بین رفتن زنبورهای فعال در منطقه می شود و در صورت ضرورت سمپاشی باید ۲۴ ساعت زنبورها را از آن محل دور نگه داشت. از چرای دام نیز در مناطق سمپاشی شده خودداری نمائید و دام و طیور را از منطقه ای که می خواهید سمپاشی کنید دور کنید.

عوارض سم حشره کش آبامکتین برای انسان

مانند هر سم دیگری بهتر است هنگام استفاده این حشره کش از وسایل محافظ مانند لباس مخصوص ، عینک ، کلاه ، دستکش و ماسک استفاده کنید تا کمتر در معرض عوارض سم قرار بگیرید. از مهمترین علائم مسمومیت با این سم می توان به پریدن چشم ، پرش عضلات و تهوع اشاره کرد.

در صورت تماس سم با پوست و چشم ها فورا محل را با آب فراوان به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شستشو دهید. در صورت خوردن سم استفاده از زغال فعال توصیه می شود.

روش نگهداری سم حشره کش آبامکتین

این سم را باید در دما و رطوبت پایین و به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید. به دلیل اثرات مسمومیت زایی شدید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی در انبارهای قفل شده نگهداری نمائید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن