کشاورزی و دامپروری

ویژگی و کاربردهای سم حشره کش کارباریل (سوین)

کارباریل حشره کشی با نام تجاری سوین است که با اثرات تماسی- گوارشی آفات گیاهی را از بین می برد. این سم تاحدودی سیستمیک بوده و برای کنترل آفات برنج، پنبه، مرکبات و حشرات گلدان  مانند سوسک، پشه، مگس، کرم برگخوار، حلزون، آبدزدک وهزارپا مورد استفاده قرار می گیرد.

آفت کش هر ماده یا مخلوطی از مواد برای جلوگیری ، از بین بردن یا کنترل هر نوع آفت  از جمله ناقلین بیماری های انسانی یا حیوانی ، گونه های ناخواسته گیاهان یا حیوانای است که باعث ایجاد صدمه در هنگام تولید ، فرآوری ، ذخیره سازی مواد غذایی ، کالاهای کشاورزی ، چوب و محصولات چوبی یا مواد خوراکی حیوانات می شود.

قیمت خرید و فروش حشره کش کلرباریل (سوین) در بازار بر اساس نوسانات قیمت ارز متغیر است و آنرا می توانید در اکثر فروشگاه های فروش سموم کشاورزی پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

موارد مصرف سم حشره کش کارباریل (سوین)

این آفت کش از گروه متیل کاربامات ها است و می توان آنرا برای کنترل لارو پروانه ها، نرم تنان، سرخرطومی یونجه، برگ خوارها، کاردرینا،  حشرات جونده و مکنده، هلیوتیس و  سخت بالپوشان مورد استفاده قرار داد. این حشره کش را می توان برای تهیه طعمه مسموم جهت از بین بردن لاروهای اگروتیس نیز استفاده کرد.

در ايران این آفت کش برای کنترل آفات برنج ، نخليات و پنبه ،  چغندر قند، ليسکها در مركبات ، درختان جنگلی، شپشک سياه در زيتون ، آگروتيس ، برگ خوارها در آفتاب گردان و سويا ، سرخرطومی در يونجه و آفات توتون مورد استفاده قرار می گیرد.

در ساير كشورها از این سم علیه  سخت بالپوشان ، بال ‌پولک ‌داران و ديگر حشرات مکنده و جونده در سبزيجات، درختان ميوه از جمله مرکبات، انبه، موز و همچنین توت فرنگی، انگور، خشکبار، زيتون، باميه، کدو، بادام زمينی، سويا، پنبه، غلات، چغندر، ذرت سرگوم، برنج، توتون، يونجه، سيب زمينی، گياهان زينتی و درختان جنگل و همچنین کنترل کرم خاکی در چمن مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیسم اثر سم حشره کش کارباریل (سوین)

همانطور که گفته شد این سم به شکل تماسی-  گوارشی و سیستمیک ضعیف عمل کرده و دارای تأثیر سریع و دوام طولانی است. این حشره کش با مهار آنزیم کولین استراز بر سیستم عصبی حشره تاثیر گذاشته و باعث فلجی و مرگ آنها می شود.

روش استفاده از سم حشره کش کارباریل (سوین)

این سم به شکل پودر وتابل ( ذرات جامد ریز حاوی مواد حمل کننده خشک) موجود است و برای کاربرد باید آنرا در آب حل کرد.

برای استفاده از این سم ۵ گرم از آنرا در یک لیتر آب حل کرده و گیاه را آبیاری کنید. استفاده از این سم موقع گلدهی درختان موجب ریزش گل می شود.

مقدار و موارد مصرف سم حشره کش کارباریل (سوین)

این سم برای آفات پنبه ۳ تا ۵ كيلوگرم در هكتار، برای برنج ۲ تا ۳ كيلوگرم در هكتار ، برای نخلیات به صورت پودر پاشی ۳ كيلوگرم و محلول پاشی ۴ در هزار مورد استفاده قرار می گیرد.

برای درختان مركبات مقدار مصرف این سم ۳ تا ۵ در هزار ، برای زيتون ۲ تا ۵/۲ در هزار، برای آفات چغندرقند و ذرت و سويا ۳ كيلوگرم در هكتار و درختان زينتی ۵/۲ تا ۳ در هزار استفاده می شود.

این حشره کش در بيش از ۱۲۰ محصول مختلف از جمله سبزيجات، درختان ميوه، غلات، چغندر، ذرت سرگوم، يونجه، سيب زمينی، گياهان زينتی و درختان جنگلی به نسبت ۲۵/۰-۲ کیلو گرم ماده موثره در هکتار مورد مصرف قرار می گیرد.

میزان سمیت سم حشره کش کارباریل (سوین)

سمیت این حشره کش برای پستانداران ۷۱۰-۲۶۴ می باشد. این آفت کش برای زنبورها و موجودات آبزی دارای سمیت متوسط ، برای پرندگان غیر سمی و برای حشرات مفید سمی می باشد.

دوره کارنس این سم کوتاه بوده و برای سبزیجات برگی ۳ روز و برای اکثر محصولات کشاورزی ۷ روز است. مانند سایر آفت کش ها هنگام کار کردن با این سم حتما از دستکش و ماسک و لباس کار استفاده نموده و در صورت بروز علائم مسمومیت به نزدیک ترین مراکز درمانی مراجعه کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن