کشاورزی و دامپروری

کاربردها و قیمت خرید سم حشره کش تیاکلوپرید

تیاکلوپرید حشره کشی از گروه کلرونیکوتینیل است که با اثرات تماسی – گوارشی و ایجاد اختلال در سیستم عصبی حشرات آنها را از بین می برد. یکی از ویژگی های مهم این سم این است که تاثیری بر حشرات مفید و گرده افشان مانند زنبور عسل ندارند. حشره کش تیاکلوپرید با نام تجاری بیسکایا در بازار خرید و فروش می شود و شما می توانید آنرا از فروشگاه های سموم کشاورزی سراسر کشور به راحتی خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید.

تیاکلوپرید یک حشره کش سیستمیک است که با تاثیرگذاری فوق العاده بسیاری آفات و حشرات را از بین می برد. این سم هیچ خطری برای گیاهان ندارد و باعث آسیب به گیاهان زراعی نخواهد شد. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

مکانیسم اثر سم حشره کش تیاکلوپرید

همانطور که گفتیم تیاکلوپرید یک سم تماسی – گوارشی سیستمیک است که پس از مصرف با تاثیر بر سیستم اعصاب مرکزی موجب فلج شدن حشرات شده و نهایتا باعث مرگ آفات می شود.

حشرات مختلفی که در سطح مزارع و باغ ها هستند و از گیاهان تغذیه می کنند در صورت عدم کنترل باعث خسارت جبران ناپذیری به محصولات کشاورزی خواهد شد. این حشره کش با از کار انداختن سیستم عصبی و اثر ضربه ای متفاوت با سموم ارگانوفسفره و پیروتیروئیدی  سبب از بین بردن حشرات می شود. حشره کش تیاکلوپرید  بر روی حشرات بالغ و پوره موثر است و می توان به محض مشاهده آفات آنرا مورد مصرف قرار داد.

مقدار و نحوه مصرف سم حشره کش تیاکلوپرید

یکی از مهمترین آفاتی که می توان آنها را با حشره کش تیاکلوپرید از بین برد پسیل پسته است که هر ساله با رشد میوه شروع به تغذیه از پسته ها و خسارت زایی می کند و در صورت عدم کنترل بازدهی محصولات را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. مقدار مصرف این سم برای کنترل آفات در جدول زیر آمده است.

آفت محصول مقدار مصرف
پسیل پسته ۰.۵ لیتر در هزار لیتر آب
کرم سیب کرم سیب ۰.۵ لیتر در هزار لیتر آب
سوسک گرده خوار کلزا ۰.۳ لیتر در هزار لیتر آب

 

ملاحظات عمومی در رابطه با سم حشره کش تیاکلوپرید

با اختلاط سم با امولسیون کننده های ویژه می توان اثرات بیولوژیکی سم و پایداری سم را افزایش داد و از باران شویی و هدر رفتن سم جلوگیری کرد. تیاکلوپرید را می توان با سایر سموم حشره کش برای افزایش اثرگذاری مخلوط کرد و مورد استفاده قرار داد.

دوره کارنس یا بازداری این سم تا برداشت محصول ۲۱ روز است. بیسکایا در صورت مصرف دوز مناسب و توصیه شده باعث گیاهسوزی و زردی گیاهان نخواهد شد.

مانند سایر سموم کشاورزی هنگام استفاده از این سم حتما از ماسک و دستکش و لباس های محافظ استفاده کنید تا احتمال بروز مسمومیت به حداقل برسد. با مشاهده هرگونه علائم مسمومیت اعم از سردرد و سرگیجه و حالت تهوع فورا با در دست داشتن برچسب سم به مراکز درمانی مراجعه کنید. سم را در جای خشک و خنک در بسته بندی اصلی و به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن