غذایی و دارویی

ال آرژنین چیست ؟

ال آرژنین ( L-arginine) یکی از آمینواسیدهای موجود در بدن است و برای ساخت پروتئین ضروری است. ال آرژنین به طور طبیعی از رژیم غذایی به دست می آید و به شکل مکمل غذایی نیز یافت می تولید می شود.

این ماده یکی از اجزای اساسی چرخه اوره است که تنها مسیر متابولیکی در پستانداران است که امکان از بین بردن آمونیاک سمی را از بدن دارد. ال آرژنین همچنین برای سنتز کراتین که یک منبع انرژی اساسی برای انقباض عضلات  است، مورد نیاز است.

ال آرژنین یکی از آمینواسیدهای فعال همه کاره از نظر متابولیکی است. این ماده علاوه بر سنتز اکسید نیتریک ، به عنوان پیشرو در سنتز پلی آمین ها ، پرولین ، گلوتامات ، کراتین ، آگماتین و اوره نیز دخیل است.

اگرچه برخی مطالعات نشان می دهد که این ماده ممکن است در برخی شرایط برای بدن مفید باشد اما تحقیقات دیگر نشان می دهد که این ماده ممکن است برای برخی عوارض جانبی افراد داشته باشد.

مطالعه بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان داده است که مصرف این آمینواسید همچون مصرف ال کارنیتین به صورت مکمل ال آرژنین که در دوزهای بالاتر از رژیم غذایی معمولی مصرف می شود، اثرات دارویی مفیدی برای بدن دارد.

چرا بدن ما به ال آرژنین نیاز دارد ؟

آرژنین ، که با نام ال آرژنین نیز شناخته می شود ، در عملکردهای مختلف بدن نقش دارد که شامل موارد زیر است:

 

  • التیام زخم
  • کمک به کلیه ها برای حذف مواد زاید از بدن
  • حفظ عملکرد ایمنی و هورمون ها
  • منبسط کردن عروق

منافع برای سلامتی

تحقیقات نشان می دهد که این ماده با کمک به بهبود جریان خون در رگ ها می تواند برای بیماری‌های قلبی مفید باشد زیرا آرژنین می تواند به کاهش درد قفسه سینه ، فشارخون ، گرفتگی ساق پا به دلیل انسداد شریان ها و اختلالات نعوظ کمک کند.

برخی  افراد از این ترکیب برای تقویت سیستم ایمنی بدن ، بهبود عملکرد ورزشی ، کوتاه کردن زمان بهبودی بعد از عمل جراحی و تسریع کاهش وزن استفاده می کنند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف ال آرژنین در ترکیب با اسیدهای چرب امگا ۳ و نوکلئوتیدها  باعث کاهش زمان نقاهت ، محافظت در برابر عفونت و ترمیم زخم بعد از عمل جراحی می شود.

می توان از این مکمل به همراه سایر مکمل ها برای افزایش توده عضلانی در افراد مبتلا به سرطان استفاده کرد.

تامین از طریق رژیم غذایی

در بیشتر موارد بدن به تنهایی و از طریق رژیم غذایی سطح مطلوبی از این آمینواسید را حفظ می کند. با این حال ، سوختگی های شدید ، عفونت ها و صدمات می تواند باعث کاهش ذخایر آرژنین بدن شود. در این شرایط ، تأمین مقدارمناسب این ماده برای برآوردن تقاضاهای افزایش یافته ضروری است.

ال آرژنین در غذاهایی که مصرف می کنید از جمله گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی ، عدس و لبنیات یافت می شود. برای تامین این ماده بطور طبیعی می توانید مرغ ، بوقلمون ، برش های بدون چربی گوشت گاو ، سویا ، دانه کدو تنبل ، بادام زمینی ، عدس ، خرچنگ ، میگو ، اسفناج یا جلبک دریایی را به رژیم خود اضافه کنید.

مقدار و نحوه مصرف ال آرژنین چیست ؟

هیچ دوز توصیه شده استانداردی برای این ماده وجود ندارد. دوز مناسب برای شما ممکن است به عواملی از جمله سن ، جنس و سابقه پزشکی تان بستگی داشته باشد.

به عنوان مثال ، برای درد قفسه سینه ، از دوز ۲-۶ گرم سه بار در روز تا حداکثر یک ماه استفاده شده است. برای اختلال نعوظ ، از دوز پنج گرم در روز و در مطالعاتی که فشار خون بالا را بررسی کرده اند ، از دوز ۴-۲۴ گرم در روز به مدت ۲-۲۴ هفته استفاده شده است.

عوارض جانبی احتمالی ال آرژنین

این ماده می تواند عوارض جانبی از جمله سوء هاضمه ، تهوع ، سردرد ، نفخ ، اسهال ، نقرس ، ناهنجاری خونی ، آلرژی ، التهاب مجاری هوایی ، بدتر شدن علائم آسم ، کاهش حساسیت به انسولین و فشار خون پایین را در برخی افراد به دنبال داشته باشد.

دوزهای بالاتر این آمینو اسید می تواند اسید معده را افزایش دهد ، بنابراین ممکن است باعث سوزش سر دل ، زخم  یا ناراحتی گوارشی ناشی از داروها شود.

این ترکیب ممکن است با برخی از داروها مانند داروهای فشار خون ، داروهای دیابت یا داروهای مورد استفاده در درمان اختلال نعوظ تداخل ایجاد کند. بنابراین اگر مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی هستید ، از مصرف این مکمل خودداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن