غذایی و دارویی

منافع مصرف اسیدهای چرب امگا ۶

امگا ۶ گروهی از اسیدهای چرب ضروری برای حفظ سلامتی انسان هستند ، اما بدن نمی تواند آنها را بسازد و شما باید آنها را از طریق رژیم غذایی دریافت کنید. امگا ۶ در کنار اسیدهای چرب امگا ۳ نقش اساسی در بهبود عملکرد مغز و رشد و نمو طبیعی بدن دارند.

به عنوان یک نوع اسید چرب غیر اشباع نشده (PUFA) ، امگا ۶ به تحریک رشد پوست و مو ، حفظ سلامت استخوان ها ، تنظیم سوخت و ساز بدن و حفظ سلامت سیستم تولید مثل کمک می کند. در ادامه این مقاله نشریه جهان شیمی فیزیک با امگا ۶ میتوانید آشناتر شوید .

منافع مصرف اسیدهای چرب امگا ۶

یک رژیم غذایی سالم باید حاوی مقدار متعادل اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ باشد. اگرچه اسیدهای چرب امگا ۳ به کاهش التهاب کمک می کنند و برخی از اسیدهای چرب امگا ۶ تمایل به ایجاد التهاب دارند. برخی مطالعات نشان می دهند که افزایش اسیدهای چرب امگا ۶ ممکن است در سندرم درد منطقه ای پیچیده نقش داشته باشند.

یک رژیم معمول آمریکایی حاوی ۱۴ تا ۲۵ برابر امگا ۶ نسبت به اسیدهای چرب امگا ۳ است. از طرف دیگر در رژیم مدیترانه ای تعادل سالم تری بین این دو اسید چرب وجود دارد.

مطالعات نشان می دهد افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه پیروی می کنند ، کمتر به بیماری قلبی مبتلا می شوند. رژیم مدیترانه ای شامل گوشت زیادی نیست  و بر غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ از جمله غلات سبوس دار ، میوه و سبزیجات تازه ، ماهی ، روغن زیتون و سیر تأکید دارد.

با اینحال این اسیدهای چرب برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، کاهش سطح کلسترول تام، کاهش سطح کلسترول بد (LDL) ، بالا بردن سطح کلسترول خوب (HDL) و کاهش خطر ابتلا به سرطان استفاده می شود.

انواع اسید چرب امگا ۶

چندین نوع مختلف اسیدهای چرب امگا ۶ وجود دارد و همه آنها باعث افزایش التهاب نمی شوند. بیشتر این اسیدهای چرب در رژیم غذایی از روغنهای گیاهی مانند اسید لینولئیک (LA) تهیه می شوند تا با اسید آلفا لینولنیک (ALA) که یک اسید چرب امگا ۳ است اشتباه گرفته نشوند.

اسید لینولئیک در بدن به اسید گاما لینولنیک (GLA) تبدیل می شود سپس می تواند بیشتر تجزیه شود تا اسید آراشیدونیک (AA ) تولید کند. اسید گاما لینولنیک (GLA) در بسیاری از روغنهای گیاهی از جمله روغن گل مغربی (EPO) و روغن بذر توت سیاه یافت می شود.

GLA می تواند التهاب را در بدن کاهش دهد. بخش اعظم GLA به عنوان مکمل به ماده ای به نام DGLA تبدیل می شود که با التهاب مبارزه می کند. مصرف مقدار کافی مواد مغذی خاص (از جمله منیزیم ، روی و ویتامین های C ، B3 و B6) به تقویت تبدیل GLA به DGLA کمک می کند.

فواید مصرف امگا ۶

نوروپاتی دیابتی

برخی از مطالعات نشان می دهند که مصرف گاما لینولنیک اسید (GLA) به مدت ۶ ماه یا بیشتر ممکن است علائم درد عصبی را در افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی کاهش دهد. مصرف این اسید چرب در افرادی که کنترل قند خون خوبی دارند نسبت به افرادی که کنترل قند خون ضعیفی دارند ، موثرتر است.

آلرژی

مصرف اسیدهای چرب امگا ۶ از طریق منابع غذایی یا مکمل ها سابقه طولانی در بهبود آلرژی دارند. به نظر می رسد زنانی که مستعد ابتلا به آلرژی هستند ، سطح GLA کمتری در شیر و خون دارند. با این حال ، هیچ شواهد علمی خوبی مبنی براینکه استفاده از GLA به کاهش علائم آلرژی کمک می کند ، وجود ندارد. بنابراین قبل از اینکه GLA را برای آلرژی امتحان کنید ، با پزشک خود مشورت کرده و سپس علائم آلرژی خود برای هرگونه علائم بهبودی پیگیری کنید.

سرطان سینه

مطالعات نشان داده است که زنان مبتلا به سرطان سینه ای که GLA مصرف کرده اند نسبت به افرادی که فقط تاموکسیفن مصرف کرده اند پاسخ بهتری نشان داده اند. مطالعات دیگر نشان می دهد که GLA فعالیت تومور را در بین رده های سلولی سرطان سینه مهار می کند.

در عین حال برخی تحقیقات حاکی از آن است که رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۶ ممکن است باعث پیشرفت سرطان پستان شود بنابراین بدون مشورت با پزشک هیچ مکمل یا دارویی مصرف نکنید.

فشار خون بالا

شواهد اولیه حاکی از آن است که GLA ممکن است به تنهایی یا همراه با اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی ، یعنی اسید ایکوزاپنتائنوئیک (EPA) و اسید دکوزاهگزائنوییک (DHA) به کاهش فشار خون بالا کمک کند. در یکی از مطالعات مشخص شد مردان با فشار خون بالا که امگا ۶ مصرف کرده بودند در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کردند ، کاهش فشار خون دیاستولیک بهتری دارند.

پوکی استخوان

برخی مطالعات نشان می دهد افرادی که اسیدهای چرب ضروری کافی دریافت نمی کنند (به خصوص    EPA و ( GLA احتمالاً در مقایسه با افرادی که سطح طبیعی این اسیدهای چرب را دارند بیشتر دچار پوکی استخوان می شوند.

در بررسی زنان بالای ۶۵ ساله مبتلا به پوکی استخوان مشخص شد افرادی که مکمل های EPA و GLA مصرف کرده اند نسبت به افرادی که دارونما مصرف می کردند ، در طول ۳ سال تراکم استخوانی کمتری از دست دادند و همچنین بسیاری از این زنان افزایش تراکم استخوان را تجربه کردند.

سندرم قبل از قاعدگی (PMS)

اگرچه در اکثر مطالعات هیچ تاثیری بین مصرف امگا ۶ و PMS مشاهده نشده است . اما برخی از خانم ها کاهش علائم PMS را هنگام استفاده از GLA گزارش داده اند. علائمی که به نظر می رسد بیشتر بهبود یافته اند شامل حساسیت سینه ها ، احساس افسردگی و همچنین تحریک پذیری ، تورم و نفخ حاصل  از احتباس مایعات است.

احتیاط  در مصرف اسیدهای چرب امگا ۶

به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی و تعامل با داروها ، شما باید مکمل های غذایی را فقط تحت نظارت پزشک مشورت کنید.

توجه کنید در صورت ابتلا به اختلالات تشنجی اسیدهای چرب امگا ۶ را مصرف نکنید زیرا گزارش هایی در این رابطه وجود دارد که این مکمل باعث تشنج می شود.

همچنین در طول بارداری از این مکمل ها استفاده نکنید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند و باعث زایمان زودرس شود.

از مصرف دوزهای GLA بیشتر از ۳۰۰۰ میلی گرم در روز خودداری کنید زیرا افزایش سطح آن ممکن است باعث افزایش التهاب در بدن شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا ۶ ، مانند چربی های موجود در روغن ذرت ، رشد سلول های تومور پروستات را تقویت می کنند. تا زمانی که تحقیقات بیشتری انجام شود ، متخصصان بهداشتی توصیه می کنند در صورت ابتلا به سرطان پروستات ، این اسیدهای چرب از جمله GLA را مصرف نکنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن