صنایع شیمیاییغذایی و دارویی

آشنایی با کربنات پتاسیم و کاربردهای آن

این مقاله شامل اطلاعات مفید و کاربردی درباره ویژگی‌ها، خواص و کاربرد کربنات پتاسیم و موارد مصرف گوناگون آن است. همچنین اگر تصمیم به خرید کربنات پتاسیم دارید، برای آگاهی یافتن از قیمت خرید و فروش کربنات پتاسیم در بازار مواد شیمیایی می‌توانید از لیست پیشنهادی فروشندگان شیرین کننده مصنوعی کربنات پتاس در انتهای مقاله استفاده نمایید. حجم محصول، درصد خلوص، نرخ ارز و شرکت تولیدکننده به طور کلی از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت مواد شیمیایی هستند؛ قیمت کربنات پتاسیم نیز تحت تاثیر این موارد است. لازم به ذکر است لیست فروشندگان پیشنهادی در پایان مقاله، همواره با اسامی معتبرترین شرکت‌های خوشنام و با سابقه فعال در زمینه فروش کربنات پتاسیم به روزرسانی می‌شود.

کربنات پتاسیم (Potassium carbonate) یک ترکیب معدنی با فرمول K2CO3 است. کربنات پتاسیم یک نمک سفید رنگ است که در آب محلول بوده و اغلب به صورت یک جامد مرطوب ظاهر می شود که با جذب رطوبت، آب می شود.

کربنات پتاسیم عمدتاً در تولید کشمش بهمراه روغن سبزه و نیز در تولید صابون و شیشه مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا در واکنش های شیمیایی به عنوان کاتالیزور عمل می کند.

این ماده همچنین به عنوان پتاس، خاکستر مروارید، نمک تارتار، کربنات پتاس و نمک کرم چوب شناخته می شود. برای آگاهی بیشتر با این ماده با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

کربنات پتاسیم قبل از ظهور بیکینگ پودر به عنوان عامل ورآورنده خمیر استفاده می شد. این ماده مدتهاست که برای نرم کردن آب سخت استفاده می شود. امروزه برای کاهش اسیدیته مواد غذایی نیز از این ترکیب کمک می گیرند زیرا با حل شدن در آب، محلول را به شدت قلیایی می کند.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

این ماده یک ترکیب اساسی برای فرآوری قلیایی کاکائو، غنی سازی رنگ و طعم، کاهش طعم تلخ، کاهش محتوای چربی و بهبود ترکیب آن با مایعات است.

تمام نمک های کربناتی از نظر FDA ایمن در نظر گرفته می شوند چون هیچ مدرکی در مورد عوارض جانبی کربنات کلسیم، کربنات پتاسیم، بیکربنات پتاسیم و سدیم، کربنات سدیم وجود ندارد. بنابراین استفاده معمولی از این ترکیبات خطری برای سلامتی انسان نخواهد داشت.

روش تولید کربنات پتاسیم

برای تولید این ماده شیمیایی کلرید پتاسیم ابتدا توسط الکترولیز به هیدروکسید پتاسیم (KOH) تبدیل می شود. سپس هیدروکسید پتاسیم با دی اکسید کربن (CO2) برای بدست آوردن بیکربنات پتاسیم (KHCO3) تیمار می شود. ترکیب اخیر با حرارت دادن به آب، دی اکسید کربن و کربنات پتاسیم تجزیه می شود.

روش دیگر تولید این ترکیب فرآیند Engel-Precht و اصلاح شده روش فوق است. در این روش مخلوطی از کلرید پتاسیم، کربنات منیزیم یا اکسید منیزیم و دی اکسید کربن تحت فشار قرار می گیرند که باعث تشکیل نمک مضاعف، KHCO3 · Mg-CO3 · ۴H2O می شود. سپس نمک مضاعف برای بدست آوردن K2CO3 گرم می شود. در حال حاضر روش سنتی به دست آوردن پتاس از چوب و خاکستر سبزیجات منسوخ شده است.

شایان ذکر است که از تولید کل K2CO3 در دنیا ۹۰% آن برای تولید کود مورد استفاده قرار می گیرد و این کود، پتاسیم مورد نیاز گیاهان را برای سالم ماندن و رشد مطلوب فراهم می کند.

پتاسیم یکی از سه ماده مغذی اصلی مورد نیاز گیاهان است، دو مورد دیگر ازت و فسفر هستند. بزرگترین کاربرد بعدی کربنات پتاسیم در صنایع شیمیایی است که از آن به عنوان ماده اولیه برای ساخت سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می شود که سیلیکات پتاسیم رایج ترین آنها است.

 

مواد شیمیایی مرتبط با کربنات پتاسیم (کربنات پتاس)

 

کاربرد کربنات پتاسیم

بیشترین کاربرد کربنات پتاسیم در صابون سازی است زیرا ویژگیهای متفاوتی نسبت به صابون های سدیم دارند. این صابون ها نرم تر و اغلب مایع هستند که کاربردپذیری آنها را ساده تر می کند.

کربنات پتاسیم یک ماده خشک کن با اثر متوسط است که با مواد خشک کن دیگر مثل کلرید کلسیم و سولفات منیزیم ناسازگار است.

این ماده به عنوان نمگیر برای ترکیبات اسیدی مناسب نیست اما برای خشک کردن فاز ارگانیک حتی در صورت وجود کمی ناخالصی اسیدی مفید خواهد بود.

این ترکیب ممکن است برای خشک کردن برخی از کتون ها، الکل ها و آمین ها قبل از تقطیر مورد استفاده قرار بگیرد.

K2CO3 کاربرد زیادی در آشپزخانه های سنتی دارد و برای تولید ژله های چمنی و رشته فرنگی که در چین و کشورهای آسیای جنوب شرقی مصرف می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

این ترکیب در برخی کشورها به مقدار مشخص و با دستورالعمل های خاص به عنوان ماده پخت و پز استفاده می شود.

از کربنات پتاسیم برای ساخت شیشه های خاص مانند صفحه های تلویزیون، لامپ های اشعه کاتدی و لنزهای نوری نیز استفاده می شود. برخی دیگر از کاربردهای این ترکیب شامل ساخت لعاب برای سفال، تولید رنگدانه ها و جوهرهای چاپی، برنزه کردن و پرداخت چرم، رنگرزی، شستشو و پرداخت پشم و به عنوان شار در آبکاری فلزات است

این ماده باعث کاهش نقطه ذوب مواد دیگر شده و می تواند برای تمیز کردن فلزات مورد استفاده قرار بگیرد. این ترکیب شیمیایی همچنین برای نرم کردن آب سخت و در ترکیب آئروسل های اطفاء حریق مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض و خطرات کربنات پتاسیم

طبق گفته FDA هیچ مدرکی مبنی بر مضر بودن این ماده برای سلامتی انسان در سطوح مصرفی فعلی وجود ندارد. شکلات های قلیایی شده با این ماده نیز جز مواد ارگانیک مجاز هستند.

هرچند فرآوری کاکائو با این ترکیب باعث از بین رفتن بسیاری از فلاونوئیدهای آن می شود ولی این عمل باعث بهبود طعم و انحلال پذیری کاکائو می شود.

این ماده شیمیایی به صورت خشک یا محلول، تحریک کننده چشم، پوست و سیستم تنفسی است و می تواند باعث التهاب پوست، چشم ها، گلو و معده شود. تاثیر کربنات پتاسیم به دلیل خاصیت سوز آور آن در حالت محلول در آب ایجاد می شود که جذب آن توسط بافت های مرطوب در بدن نیز باعث بروز همین وضعیت می شود. این ماده به شدت بازی یا قلیایی است و باعث تحریک یا خوردگی بافت های زنده می شود.

کربنات پتاسیم کشمش

کربنات پتاسیم کشمش از مخلوط کردن کربنات پتاسیم گرید خوراکی با آب ایجاد می شود. این محلول را روی پوسته انگور می ریزند. این عمل باعث سست شدن پوسته انگور و تبخیر سریع تر آب موجود در دانه ها می شود. کربنات پتاسیم کشمش، مانند یک کاتالیزور عمل می کند و سرعت فرآیند خشک کردن را افزایش می دهد.

باید توجه داشته باشید که کربنات پتاسیم مورد استفاده برای این روش حتما باید گرید خوراکی باشد. برخی از سود جویان جدیدا از کربنات پتاسیم صنعتی برای تهیه کشمش استفاده می کنند. گرید صنعتی این ترکیب شیمیایی بسیار خطرناک است. کربنات پتاسیم گرید صنعتی به دلیل داشتن فلزات سنگین مانند آرسنیک می تواند برای انسان سرطان زا باشد.

فروش کربنات پتاسیم آلمانی

کربنات پتاسیم آلمانی به دلیل داشتن کیفیت خوب در دو گرید خوراکی و صنعتی در بازار ایران طرفداران زیادی دارد. فروش این ترکیب شیمیایی از طریق فروشگاه های اینترنتی و شرکت های وارد کننده مواد شیمیایی صورت می گیرد. شما می توانید برای خرید این محصول به سایت های این شرکت ها مراجعه کنید.

کربنات پتاسیم خوراکی

کربنات پتاسیم خوراکی یک پودر بسیار با کیفیت است. این ترکیب شیمیایی یک پودر سفید رنگ است که با نام های دیگری همچون خاکستر مروارید نیز در صنعت شناخته می شود. کربنات پتاسیم امروزه بیشتر به صورت آزمایشگاهی تولید می شود، اما می توان آن را در طبیعت نیز یافت کرد. این ترکیب شیمیایی به راحتی در آب حل می شود و در مایعاتی همچون اتانول و اتر نامحلول است.

کربنات پتاسیم خوراکی کاربرد بسیار زیادی در صنایع غذایی و کشاورزی دارد. بیشترین مقدار تولید شده از این محصول برای استفاده در کود مصرف می شود. پتاسیم برای سلامت عمومی بدن مانند سلامت قلب و عروق، سلامت استخوان ها و عملکرد صحیح عضلات کاملا ضروری است.

این ترکیب شیمیایی همچنین می تواند با اثرات منفی رژیم غذایی بیش از حد اسیدی مقابله کند و از بدن محافظت کند. مصرف متوسط پتاسیم برای بزرگسالان حدود ۴.۷ گرم در روز است. این ترکیب شیمیایی را می توانید در بسیاری از محصولات غذایی از جمله نان، ژله، آب میوه ها، شیر، سبزیجات کنسرو شده، دسرها و شیرینی ها یافت کنید.

کربنات پتاسیم چیست

کربنات پتاسیم یک نمک پتاسیم است. این ترکیب شیمیایی در صنایع بیشتر نقش کاتالیزور، کود و ضد شعله دارد. این یک نمک کربناته و یک نمک پتاسیم است. فرمول شیمیایی این ترکیب شیمیایی K۲CO۳ است. کربنات پتاسیم در بازار به صورت پودر سفید رنگ یا یک جامد کریستالی بی رنگ به فروش می رسد. طعم گرید خوراکی این ترکیب شیمیایی شور است و در صنایع داروسازی و صنایع غذایی بسیار استفاده می شود.

کربنات پتاسیم یک عامل خشک کننده برای فرآوری میوه ها و همچنین در فرمولاسیون جوهرها و تونرها، ضدعفونی کننده ها و محصولات پاک کننده استفاده می شود. نام دیگر این ترکیب شیمیایی کربنات پتاس است و در دو گرید صنعتی و خوراکی در بازار موجود است. از این ترکیب شیمیایی در صنایع برای تولید شیشه های مقاوم در برابر حرارت، کودها، مواد شیمیایی کشاورزی، صابون ها و در ساخت سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می شود. پتاسیم کربنات در طول تاریخ برای تولید شیشه و صابون استفاده می شده است.

 کربنات پتاسیم ایتالیا

کربنات پتاسیم ایتالیا، یکی دیگر از مارک های موجود از این ترکیب شیمیایی در بازار کشور ایران است. این محصول ساخته شده توسط کشور ایتالیا دارای کیفیت بسیار خوبی است. بسیاری از تولید کنندگان محصولات شیمیایی و غذایی از این محصول استفاده می کنند. برای خرید کربنات پتاسیم ایتالیا، می توانید به سایت های فروش شرکت های وارد کننده محصولات شیمیایی مراجعه کنید.

آنالیز کربنات پتاسیم

در تصویر زیر جدول مربوط به آنالیز کربنات پتاسیم را مشاهده می نمایید.

آنالیز کربنات پتاسیم
آنالیز کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم ایرانی

در کشور ایران نیز کارخانجات بسیار زیادی وجود دارد که کربنات پتاسیم را در گرید های خوراکی و صنعتی تولید می کنند. کربنات پتاسیم ایرانی به دلیل عملکرد خوب و قیمت مناسب، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. شما می توانید برای خرید این ماده شیمیایی به سایت های فروش اینترنتی مواد شیمیایی مراجعه کنید.

قیمت کربنات پتاسیم

قیمت خرید و فروش کربنات پتاسیم برحسب درصد آن در بازار متفاوت است و شما می توانید از طریق شرکت های معتبری که در ادامه معرفی می شوند، با بهترین قیمت، اقدام به خرید کربنات پتاسیم نمایید. همانطور که گفته شد درصد خلوص مواد شیمیایی از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت آن ها هستند. در مورد کربنات پتاس نیز شرایط به همین صورت است. برند شرکت تولیدکننده نیز عامل مهم دیگری در تعیین قیمت کربنات پتاسیم است.

فروش ‌کربنات پتاسیم

شما می‌ توانید برای اطلاع از قیمت خرید و فروش کربنات پتاسیم از لیست فروشندگان پیشنهادی در قسمت بعد استفاده نمایید. این لیست شامل معتبرترین خریداران و فروشندگان کربنات پتاس در بازار مواد شیمیایی است. برای آگاهی از اطلاعات تماس، حوزه فعالیت، آدرس، تلفن و سایر کانال های ارتباطی فروشنده موردنظر، تنها کافی است روی گزینه «اطلاعات تماس» کلیک کنید.

 

خرید کربنات پتاسیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا